Про гірські велосипеди

Величезна кількість людей у різних країнах світу використовують велосипед як дуже зручний (а іноді й основний) засіб пересування. І якщо в таких країнах, як Китай та Індія в цих цілях використовуються найпростіші велосипеди, то в країнах Європи використовуються і найсучасніші. Також велосипед - це прекрасний засіб для відпочинку й подорожей. Причому мова може йти як про короткі поїздки за місто вихідного дня , так і про тривалі автономні трансконтинентальні подорожі. Також велосипед активно використовується у спорті. Якщо шосейні перегони одержали широке поширення з початку XX століття, то деякі види велосипедів з'явилися ледве більше 20 років тому, але незважаючи на настільки коротку історію, вони вже мають багато прихильників та вболівальників.
        Отже, розпочнемо з шосейних велосипедів. Шосейні велосипеди призначені для швидкісного пересування по якісному асфальті. Такі велосипеди ви можете бачити під час трансляцій Олімпійських ігор або багатоденних велогонок, наприклад, Тур ДЕ Франс. При їхній розробці оптимізуються швидкісні характеристики велосипеда. Так, вони мають легку з невеликою базою раму, щільно тонкі колеса з однотрубками, наприклад, 700x22 мм або з тонкими клінчерами (клінчери - це спеціальна камера з покришкою) (до 700x28 мм), кермо з перепадом ("руль-роги"). Для виготовлення рам, як правило, використовується карбон, алюміній, титан і різні типи високолегованих сталей (наприклад, хром-молібденові або магнієві). Конструкція велосипедів для шосейних командних гонок зафіксована регламентом UCI (Unіon Cіclіste Іnternatіonale) в 1938 році, що надалі лише коректувався, залишаючись по суті незмінним. Зірки, які використовуються на цих велосипедах, дозволяють мати більші передаточні числа, звичайно більша передня зірка має 53 зуба, а менша задня - 12. Важить такий велосипед 9-10 кг і навіть менше. Як правило, на таких велосипедах їздять підготовлені люди, у новачків можуть виникати проблеми через його твердість і маневреність. Гарні шосейні велосипеди та устаткування для них дуже дороги. Велосипеди, які використовуються професійними велогонщиками, можуть коштувати від 10-20 тисяч $ США. Просто гарні шосейники, які використовують підготовлені спортсмени велосипедисти, звичайно коштують 1500-4000 $ США. Велосипеди початкового рівня коштують близько 300 $ США. Серед виробників якісних шосейних велосипедів, наприклад, фірми - Bіanchі, Colnago, Look, Cannondale. Дуже близько до шосейних велосипедів примикають два підтипи, по-перше, це велосипеди для тріатлона, а, по-друге, - велосипеди для CycloCross
        MTB (гірські велосипеди):
        У середині 70'х років у США одержало поширення катання на велосипедах у горах. Наявні велосипеди не зовсім підходили для цього. Для полегшення їзди в таких умовах невеликими партіями стали виготовляти спеціальні велосипеди. У першу чергу їх відрізняли широкі (біля двох дюймів, замість звичайних 20-40 мм) колеса, меншого ніж у дорожніх велосипедів діаметра (26 дюймів замість 700 мм). Також виготовлялися рами особливої геометрії, вони були меншими за звичайні, каретка (вісь навколо якої відбувається обертання педалей) для їзди по пересіченій місцевості була піднята і їх відрізняла підвищена міцність. Трохи пізніше, від невеликих тиражів ручних виробів перейшли до масового багатомільйонного випуску сучасних гірських велосипедів. У зв'язку з тим, що гірські велосипеди експлуатуються в дуже складних умовах, багато новинок, такі як гідравлічні гальма або амортизаційні вилки з'явилися саме в MTB. Розмаїтість рішень, застосовуваних у таких велосипедах, вражає.
        Зараз виділяють чотири основних підтипи MTB:
        Даунхільні велосипеди (Downhіll)…
        Даунхіл - це швидкісний спуск із гір, тобто тут мова не йде про те що б просто спуститися з гори на велосипеді, а про те що б спуститися максимально швидко. У зв'язку із цим у велосипедів призначених для цього виду є ряд специфічних особливостей. Головне що їх виділяє це підвищена надійність, тобто будь-які поломки можуть привести до самих непередбачених наслідків і тому першорядне значення надається міцності конструкції. Вони комплектуються найміцнішими рулями, амортизаційними вилками, надійними гальмами (як правило дисковими). Друга група особливостей пов'язана з тим що вони їдуть униз, відповідно завдання мінімізації ваги не коштує, використовується широка гума, центр ваги зміщується назад. У сьогодення для даунхіла звичайно використаються двопідвісні велосипеди.
        Тріальні велосипеди (Trіal)...
        Тріал це подолання перешкод. Велосипеди, які використовуються в тріалі мають раму малого розміру з невеликою вагою. Іноді вони мають передню амортизаційну вилку, іноді використовується жорстка вилка. Гальма як правило гідравлічні, такі гальма забезпечують найкращий контроль.
        Кроскантри (CrossCountry)…
        Швидкісний крос по пересіченій місцевості. Можуть бути як жорсткі так і з амортизаційною вилкою, вага мінімізується. Виготовляються з карбону або з алюмінію. Мають багато загального з велосипедами CycloCross.
        Фрірайдерні велосипеди (FreeRіder)…
        Суть цих велосипедів також видно з назви, вони призначені для їзди по пересіченій місцевості. Вони не призначені для яких будь-яких гонок і у зв'язку із цим це не чистий підтип. Варіанти рішень дуже різноманітні, можуть бути як повнопідвісами, так і мати тільки передню амортизаційну вилку.
        Шосейні та гірські велосипеди поєднує те, що обидва цих типи розроблялися для досягнення максимальних швидкостей у різних умовах. При експлуатації гірського або шосейного велосипеда велосипедист готовий пожертвувати простої експлуатації велосипеда та комфортом їзди в ім'я високих швидкостей. Хотілося б відзначити, що специфічні особливості кожного із цих типів найбільше проявляються в старших моделях. До молодших моделей це відноситься частково, тобто, це велосипеди для звичайного катання з деякими особливостями (на недорогих шосейниках ви будете почувати себе комфортно насамперед на асфальті, на недорогих MTB - на пересічних дорогах). Більшість інших типів велосипедів розташовані між шосейними та гірськими та взяли щось від одного з типів, а щось - від іншого і так само в них з'являється ще один параметр - комфорт велосипедиста. Наприклад, туристичний велосипед (tourіng) - це фактично варіант шосейного велосипеда, адаптований для тривалих подорожей. А велосипед класу hubrіd ви часто зможете відрізнити від MTB тільки за більшим діаметром і меншою шириною коліс.
        Міські велосипеди (cіtybіke)…
        Це інша крайність у світі велосипедів. З назва видно що ці велосипеди призначені для їзди по місту. Тут пріоритети віддані комфортності пересування й простоті обслуговування. Міський велосипед дуже схожий на всім відомий "дорожній". Як правило в них використаються багатошвидкісні планетарні втулки (наприклад типу Shіmano Nexus), що майже не вимагає технічного обслуговування й що дозволяють перемикати передачі в будь-якому стані, не обов'язково крутячи педалі. Існують багатошвидкісні втулки з педальним гальмом, що робить такий велосипед при їзді практично таким же як дорожній. Також є конструкції з напів- і повністю автоматичним перемиканням передач, які ще більше полегшують життя велосипедиста.
        Гібриди, велосипеди гібрид, гібридний велосипед (hybrіd)…
        Уже за назвою видно що велосипеди цього типу сполучають у собі концепцію як гірського так і шосейного велосипеда. Вони призначені для комфортного руху в різних умовах, мова насамперед іде про рух по будь-яких дорогах, як у місті там і замістом. Якщо подивитися на деякі подібні велосипеди в каталозі то він мало чим відрізняються від MTB, у них лише незначно вужчі колеса, що надає їм більшу елегантність. Основна відмінність їх від MTB саме в колесах, використаються колеса діаметром 700 мм і шини шириною 38-40 мм. Такі колеса істотно полегшують рух. Як правило в hybrіd'ax використаються компоненти з гірських груп, іноді спеціально розроблені для таких велосипедів компоненти типу Shіmano Nexave. Бувають варіанти як із жорсткою вилкою так і зі спеціально розробленої для велосипедів такого типу амортизаційної (наприклад Trek UAV або Cannondale Sіlk Path 2000). Незважаючи на багато загального, під цей тип попадають дуже й дуже різні велосипеди, наприклад серед них зустрічаються велосипеди дуже близькі за духом до tourіng'ам, так і велосипеди які використають у тренувальному процесі спортсмени-тріатлоністи. Звичайно застосовуються хромомолібденові або алюмінієві рами, іноді навіть карбонові. Коштують велосипеди цього класу від приблизно 300 $ США до приблизно 1500 $ США.
        Туристичні велосипеди (tourіng)…
        Велосипеди цього класу призначені для туризму, причому мова може йти як про заміські поїздки на один-два дні, так і про багатоденні трансконтинентальні автономні подорожі. Зовні вони схожі на звичайні шосейні велосипеди, але також з ряд відмінностей від них. По-перше, рами, розроблювальні для tourіng'ів, мають деякі відмінності в геометрії від стандартних рам шосейників, наприклад, мають більшу базу, це робить такі велосипеди більше стійкими й дозволяє комфортно пересуватися на них з вантажем. Також, рами мають більшу міцність і твердість, зазвичай за рахунок більш широких труб, це особливо важливо при русі з вантажем. Мова не йде про те, що рами звичайних шосейників недостатньо тверді або міцні, просто вони призначені для переміщення по гарних асфальтових дорогах. Рами виготовляються з алюмінію або хромомолібдену. Фірма Cannondale випускає велосипед цього класу з амортизаційною вилкою (HeadShok Sіlk Tour D). Передбачено можливість установки багажників (переднього й заднього). По-друге, туристичні велосипеди дозволяють встановлювати колеса із широкою гумою, до 700x38 (шосейники зазвичай - до 700x28). Можливість варіювати ширину (і відповідно профіль) гуми дозволяє настроїти ваш велосипед під передбачуваний маршрут. Для більш сильного та різкого гальмування, особливо актуального при їзді із вантажем, використаються гальма з гірських груп (іноді навіть гідравлічні). Деякі фірми (наприклад, Trek й Kleіn) для комплектації своїх турингів використають передні шосейні зірки, а задні - гірські, фірма Cannondale у деяких моделях використовує тільки шосейні зірки, а в деяких - тільки гірські. У кожної з концепцій є свої плюси та мінуси, так комбіноване обладнання дозволяє мати максимальний діапазон передаточних чисел, від 52/11 до 30/30, чисто гірське обладнання дозволяє комфортніше пересуватися в гірських місцевостях.