Ви вийшли з готелю, дістались лижного підйомника, можливо трохи постояли в черзі але вже за кілька хвилин він довозить вас разом з іншими лижниками на початок траси. Під час спуску у вас перехоплює дихання, вам подобається це відчуття, ніби ви в польоті. За день ви повторюєте це з десяток разів на різних трасах. Ви щасливі, бо знаєте, що завтра так само станете на лижі.
Та якщо ви з тих людей, що завжди хочуть трошки більшого, завжди хочуть спробувати щось нове? Вийти за межі траси, піднятись трішки вище, пройти далі, відкрити нові простори, розширити межі свого катання. Буквально, у фізичному сенсі відкрити нові ландшафти, вершини гір, схили з незайманим снігом, величезні засніжені простори з красивими пейзажами. А ще у емоційному сенсі. Думати про своє коли піднімаєшся, медитувати на рухи свого тіла, бути наодинці чи з друзями у місці, красу якого ви ділите тільки між собою. Зрештою, не витрачати зайвого часу на технічні деталі, а просто кататися по диким схилам один на один з природою. В цьому тексті ми розкажемо про скітур – спосіб подорожувати та кататись на лижах, що робить людей щасливими.

Зміст

  1. Що таке скітур?
  2. Чому люди обирають скітур?
  3. Де можна скітурити?
  4. Що потрібно щоб почати займатись скітуром?
  5. Що робить скітур безпечним?

 

Що таке скітур

 

Якщо казати найбільш загально, то скітур це подорожі на лижах. Визначальним тут є ваше бажання пройти певну дистанцію на лижах через місця, які вам подобаються, та отримати задоволення від всього процесу – підйому вгору чи проходження рівної ділянки, спуску вниз, перерви на чай та милування красивими пейзажами, перебування один на один з природою. Не так важливо де це відбувається, головне це мати сніг під ногами, та більшість з нас обирають все ж гори. Через віддаленість від цивілізації, багато вільного простору та різноманіття краси а також можливість довго і цікаво їздити схилами.

Час теж не є визначальним. Ви можете поскітурити кілька годин за містом, можете провести цілий день, досліджуючи найближчі хребти навколо карпатського села, а можете сходити багатоденний похід на лижах – це все скітур.

Навколо скітуру існують також поняття беккантрі, фрірайду та лижного альпінізму. Іноді дуже важко відрізнити їх між собою, через те, що різні люди по різному визначають ці поняття, а також тому, що ваша зимова пригода на лижах може містити в собі потроху від кожної з цих активностей. Якщо лаконічно, беккантрі це також катання поза трасами, але з акцентом саме не катанні, а не на поході чи прогулянці на лижах, як у випадку скітуру. Фрірайд – це окрема лижна дисципліна, суть якої полягає в спусках по непідготовленим маршрутам з різними технічними елементами, такими як стрибки, чи інші фігури, що робить лижник. Лижний альпінізм – це підкорення гірських вершин з технічно складними ділянками та спуск з них на лижах. 

Отже, скітур, є доволі широким поняттям, та може об’єднувати в собі елементи всіх цих активностей. Наприклад ви вирішили пройти на лижах по Чорногірському хребту. На сам хребет ви піднімаєтесь між скелями під Шпицями у зв’язці, використовуючи мотузку, льодоруб, кішки. Це вже скі альпінізм. Далі ви захотіли спуститись зі схилів Гутин Томнатику до озера Бребенескул – і це фрірайд. Тож все залежить скоріше не від визначень, а від вашої свободи обирати як саме ви хочете провести час на лижах в горах.

(типовий маршрут для скітуру у високих горах)

Чому люди обирають скітур

 

Якщо ви любите катати на лижах та володієте певним рівнем майстерності в цьому, то рано чи пізно цікавість заведе вас подалі від підготовлених трас. Там не потрібно стояти в черзі на підйомник та спускатись разом з іншими лижниками. Ви самі обираєте ландшафт де будете підніматись чи спускатись, рівень складності та довжину вашого маршруту. Це може бути перехід по хребту, стрімкий спуск в гірський цирк або довга цікава подорож від вершини гори до найближчого села на швидкості, яку неможливо уявити пішому туристу.

Скітур це також альтернатива виснажливим та часто непередбачуваним зимовим пішим походам. На лижах не тільки швидше спускається, але й швидше йдеться вгоду. Тому якщо зимовий трекінг іноді змушує адаптовуватись в залежності від погодних умов та стану снігу, завжди тримаючи в голові альтернативні маршрути та можливості спуститись до цивілізації, скітур це про те, що можна швидше пройти довший шлях. 

Тож ким би ви не були, лижником чи пішим туристом – скітур дає вам більший ступінь свободи, і в цьому вся його суть – саме ви обираєте як далеко ви зайдете, з точки зору географії а також вражень та емоцій.

 

Де скітурити

 

Загалом скітурити можна де завгодно на природі коли лежить сніг. Але чим більше вільного простору подалі від цивілізації та чим більш різноманітний рельєф – тим цікавіше. Українські Карпати це ідеальний варіант і ось чому. Там достатньо різноманітний рельєф, кожен гірський масив є унікальним та відрізняється від інших. Чорногору люблять за те, що це найвищий хребет в Карпатах, з величезними цирками, що утворюють глибокі долини. Свидовця дуже легко дістатись з Драгобрату, де можна зупинитись та робити денні виходи. Ландшафт самого масиву дуже різноманітний від пологих схилів та довгих спусків у різні сторони, до стрімких скель. На Свидовці зручно будувати кільцеві маршрути, та можна спуститись у кілька сіл на вибір. А ще є Боржава та Горгани, та багато інших масивів де можна походити на лижах.

(панорами Говерли з Кукула – ідеальне місце для скітурної прогулянки на один день)

Що потрібно щоб почати скітурити

 

Спершу про фізичну форму та навички. Якщо ви катаєте на лижах по підготовленим трасам – це гарний початок. Ви швидше зможете навчитись навичкам спуску по різного типу снігових поверхонь – пухляку, фірну, насту та іншим, якщо почнете поступово переходити на них з гірськолижних трас в межах курорту та та відточувати техніку на нескладних ділянках, пологих схилах. 

Якщо ви ходите в зимові чи літні походи, то і скітур не стане для вас чимось за межами фізичних можливостей. Та варто мати на увазі, що підйом на лижах вгору це хоч і швидко, і часто може бути легше ніж просто пішки по глибокому снігу, та все ж це високоінтенсивні фізичні навантаження. Тому потрібно вміти розраховувати свої сили, пити багато води, споживати багато калорій, що дають швидкий ефект, поповнювати мінерали в організмі. Про спорядження, що необхідне для скітуру ми підготуємо окремий текст, чекайте його скоро.

Безпека під час скітуру

 

Виходячи в зимові гори завжди треба зважати на такі речі як прогноз погоди, лавинна небезпека та навігація. Тому гарна підготовка важлива. В зимових горах дуже легко дезорієнтуватись під час поганої погоди, сніжної заметілі, туману, низьких хмар та сильного вітру. Ви не можете читати рельєф, бо бачите лише зблизька та все навколо біле, втрачаєте орієнтири і вже не впевнені звідки ви прийшли та куди вам потрібно рухатись. Тому завжди перед виходом потрібно перевіряти прогноз погоди саме по вашому району розташування та не виходити якщо передбачається сильний вітер та сніжні заметілі. Також завжди потрібно мати з собою навігаційне обладнання з офлайн мапами, на годиннику, телефоні чи спеціальному навігаторі. Обов’язково з ізолініями висот – хвилястими смугами на карті, що показують перепади рельєфу.

(на карпатських полонинах часто можна перечекати негоду в дерев’яних колибах)

Будь які непідготовлені схили в сніжних зимових горах потрібно вважати потенційно лавинонебезпечними. Тож для початку варто перевіряти прогнози лавинної безпеки, це можна зробити на спеціальній сторінці Гідрометцентру. Такий прогноз є загальним для  району і, звісно, не враховує конкретну ситуацію на тому чи іншому схилі. Тому варто також проходити спеціальні курси з лавинної безпеки. Там вас навчать визначати ступінь лавинної небезпеки по стану снігу, ви навчитесь користуватись лавинним спорядженням, отримаєте навички поводження під час сходження лавини та пошуково-рятувальних робіт.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *