Скітур в буквальному перекладі і в повному сенсі – це похід на лижах. Не так важливо звідки ви прийшли до скітуру. Чи вам стало затісно на лижних трасах і ви вирішили, що пора відкривати для себе нові схили, позбавлені будь якої інфраструктури, куди не дістанешся інакше як на лижах. Чи ви, сумуючи взимку за горами, хочете завдяки лижам мати повну свободу вибору будь якого маршруту. Важливим є лише ваше бажання відкривати для себе щось нове, навики лижного катання а також всебічна підготовка, від планування маршруту до вибору спорядження. З останнім ми допоможемо вам у цьому тексті, детально розклавши по поличках що взяти з собою у цю зимову пригоду.

Зміст

  1. Спорядження
  2. Одяг
  3. Необхідні дрібниці

 

Спорядження

 

Від класичних лиж для катання на підготовлених трасах скітурний комплект відрізняється тим, що вам має бути зручно в ньому не тільки спускатись, але й підніматись в гору. Отже під час підйому носок черевика має бути зафіксований, а п’ятка вільно рухатись вгору й низ. Так, щоб ви не піднімали свою лижу, а лише штовхали її вперед носком. Весь комплект –  лижі, кріплення, черевики та камус, під час руху мають бути одним цілим. Важливо щоб ви могли легко передавати зусилля на лижу, а під час руху вгору щоб черевик достатньо згинався аби вам було комфортно рухатись в ньому.

(приклад гарного скітурного комплекту від Dynafit)

Лижі. Вибір лиж для скітуру зводиться до двох основних параметрів: їх талії, тобто ширини в найбільш вузькому місці, приблизно по центру лижі а також повної довжини лижі. Чим вужчою та коротшою є лижа, тим легше вам буде рухатись на ній вгору. З іншого боку, щоб гарно маневрувати в глибокому снігу, приміром на крутих схилах, та не провалюватись вам потрібна широка довга лижа. Тож перед вибором варто подумати, що ви хочете отримати від скітуру в першу чергу. Якщо вас цікавлять затяжні швидкі спуски, можливо зі стрибками, круті маневри на пухляку, то варто дивитись на лижі з талією 100-120 міліметрів. Її довжина може бути на 10-20 сантиметрів більшою від вашого зросту. Якщо ж для вас головним є те, як швидко ви зможете пройти дистанцію витративши менше зусиль, то можна орієнтуватись на талію лижі 85-100 міліметрів. Довжина ж її може приблизно дорівнювати чи бути на 10-15 сантиметрів меншою від вашого зросту. Так вам буде зручніше маневрувати при ходьбі чи підйомі вгору.

(очевидна візуальна різниця між широкими лижами для фрірайду зліва, та вужчими для класичного скітуру справа)

Кріплення. Суть всіх скітурних кріплень – зробити так, щоб ви якомога зручніше могли переходити між режимами катання та ходьби. Для цього у вас має бути гарно зафіксований носок, а п’ятка або також фіксується, або є вільною і рухається вверх та вниз.  Якщо ви прийшли в скітур з класичних лиж і хочете універсальності, щоб і на трасах покататись вийти десь недалеко від лижного курорту, то вас скоріше за все влаштує платформенне кріплення. Англійською це називається alpine touring frame bindings або просто AT-кріплення. Адже до нього підійдуть і звичайні лижні черевики. Попри це, такі кріплення мають і свої недоліки. Вони значно важчі за класичні скітурні кріплення. Також їх конструкція робить крок менш природнім. Через ці дві умови ноги швидко втомлюються, тому для класичного скітуру, коли потрібно пройти з десяток кілометрів чи більше, перед тим як почати спускатись вниз, краще підібрати спеціальні скітурні кріплення. Стандартом тут є пінові кріплення, розроблені компанією Dynafit. Їх загальна назва TLT (Tourlite Tech). Вони значно легші за інші кріплення, сприяють природнім рухам ноги під час ходьби, легко знімаються та вдягаються. А в найновіших версіях є технологія відстібання при падінні, що робить катання значно безпечнішим. В таких кріпленнях загалом легше довго підніматись вгору або рухатись по рівній поверхні.

(масивні платформенні кріплення зліва та мінімалістичні пінові кріплення праворуч)

 

Черевики. Скітурні черевики мають підходити до кріплень, тому важливо перевірити чи черевики та кріплення мають одну й ту саму систему фіксації. Якщо ми говоримо про класичний скітур, то це буде TLT система. Подивіться це дуже коротке відео, в якому пояснюється як працює система фіксації та режими, в яких можна її використовувати.

Ще одним важливим параметром скітурного черевика, що робить його зручним у використанні є можливість переключати його з режиму “катання” у режим “ходьба”.

Справа в тому, що для катання нам потрібен жорсткий черевик, що не згинається, для кращої передачі зусиль на лижу. Але в класичному лижному черевикові дуже незручно ходити чи підніматися вгору.

Тому черевик для скітуру має можливість згинатись, комфортний кут згинання в ньому близько 60 градусів.

Камус. Ще один необхідний елемент спорядження для скітуру. Щоб підніматись вгору потрібно аби лижі не зісковзували назад. Камус – це лента з направленим в одну сторону ворсом, що гарно ковзає, коли ви рухаєте лижу вперед, та затримує рух, коли лижа під нахилом може з’їхати назад. Камус кріпиться фіксаторами до передньої та задньої частини лиж, а також фіксується на ковзаючій поверхні за допомоги спеціального багаторазового клею. Коли йдете під гірку – надягаєте камус, перед тим як спускатися – знімаєте його. Зберігати камус краще попередньо висушивши та очистивши від бруду. А також акуратно захищаючи клейку поверхню – для цього вона покривається спеціальною плівкою.

(не маючи практики знімати та вдягати камус може виявитись важчим ніж здається)

Палиці. Для скітуру цілком достатньо використовувати звичайні трекінгові палиці з можливістю регулювати їх висоту. Ми рекомендуємо використовувати палиці, в яких темляк може щвидко відстібатись під час надзвичайної ситуації, падіння чи потрапляння в лавину. Адже зафіксована до руки палиця може вам нашкодити.

Маска або окуляри. В горах завжди багато ультрафіолету, а взимку ще й видиме світло відбивається від снігу та засліплює очі. Тому маска або окуляри з рівнем захисту 2 (для хмарної погоди) або 3 (для сонячної) – це необхідність. Окуляри легші та краще вентилюються, маска краще захищає від снігу, обличчю в ній тепліше, та й при падінні краще бути в масці. Як обрати гірськолижну маску можна прочитати в нашій статті.

Рюкзак. Спеціальні гірськолижні рюкзаки мають багато необхідних елементів, що значно полегшують життя в зимовому поході на лижах. В них є спеціальне кріплення для лиж і сноуборду, відділення де зручно і ергономічно розташовуються лавинний зонд та лопата. Також до рюкзаку можна приєднати будь яке інше лижне чи альпіністичне спорядження, від палиць до кішок та льодорубу. А головне, завдяки спеціальній конструкції в таких рюкзаках є широке зручне відкриття, навіть якщо на ньому навішене обладнання.

(гарний скітурний рюкзак повинен мати зручну організацію щоб закріпити на ньому все необхідне)

Лавинна безпека. Лавинне спорядження складається з біперу, завдяки якому або ви або вас зможуть відшукати під лавиною, швидко встановивши місцезнаходження. Після того, як завдяки біперу ви визначили конкретне місце, де людина опинилась під лавиною, щупом можете встановити де саме під снігом знаходиться тіло, а далі працюєте лопатою. Лопата також потрібна, щоб проаналізувати сніг на предмет лавинної небезпеки.

Звісно завдяки лопаті ви також можете відкопати вхід в притулок, чи викопати собі снігову печеру, місце під палатку. Або принести сніг для приготування їжі.

 

Одяг

 

Скітур це завжди високоінтенсивні фізичні навантаження. Тому займаючись ним важче замерзнути ніж перегрітись. Саме цю істину слід враховувати при виборі одягу для скітуру. Як і для будь якої активності на природі важливо дотримуватись принципу пошаровості одягу. Щоб дізнатись як він працює подивіться наше відео на цю тему.

При виборі одягу для скітуру маємо врахувати кілька важливих моментів. Весь одяг має гарно дихати та відводити вологу. В той самий час він має зберігати тепло. А також протистояти вітру та опадам.

Ми рекомендуємо обирати комплект тонкої синтетичної термобілизни, яка буде гарно відводити вологу аби ваше тіло залишалось сухим. У якості середнього шару краще за все використовувати фліс середньої товщини або тонкий, в залежності від температури повітря. Фліс має гарно транспортувати вологу від термобілизни передаючи її на зовнішній шар, разом з тим фліс дуже добре зберігає тепло.

В безвітряну погоду при температурі близько нуля термобілизни та середнього флісу може цілком вистачити аби інтенсивно рухатись. Однак якщо подує вітерець все тепло вмить розсіється. Тому важливо мати мембранну куртку, що не продувається та захистить від дощу або мокрого снігу. Для скітуру краще мати високі показники паропроникності мембрани, від 20000 та вище, аби вся волога, яку виділяє ваше тіло з парою та потом не осіла на її внутрішній поверхні та не перетворилась на іній коли ви станете відпочити, чи знімете куртку залишивши її на дворі. Для скітуру може підійти звичайна мембранна куртка, але бувають і спеціальні куртки. В таких куртках важливими елементами є регулювання манжетів, вентиляція під пахвами, дещо подовжений крій, високий комір та снігова спідниця, аби сніг не потрапив вам під одяг. Також в суху морозну погоду для скітуру часто використовують куртки з софтшелу. Цей матеріал еластичний, гарно протистоїть вітру та дихає краще ніж мембрана. Оптимальним вибором куртки в умовах високої вологості може стати гібридний варіант, в якому є зони з мембраною, та зони з софтшельного матеріалу.

(кількість та розміщення кишень має значення. Краще відразу продумати куди класти камус, флягу чи маску)

Одягати мембранні штани чи використовувати штани із софтшелу залежить від стилю катання та від вологості. Якщо ваша скітурна подорож буде з елементами фрірайду, якщо ви передбачаєте багато падінь під час спусків, особливо в мокрий чи просто вологий сніг, то краще взяти мембранні штани. В іншому ж випадку можете зупинитись на софтшелі, але перевірте перед тим, чи мають вони розширення щоб надягти їх на лижний черевик.

Коли вам потрібно зупинитись щоб перепочити гарним рішенням буде піддягати до цього комплекту ще пуховий светр, адже в статичному положенні ми можемо швидко замерзнути. Добре якщо такий пуховий светр матиме капюшон, адже тонкої дихаючої шапки теж буде недостатньо на зупинці.

Варто також попіклуватись про теплі кінцівки. Рукавиці мають бути не надто товстими, щоб вам зручно було тримати палиці. Добре якщо в таких рукавицях є регулювання манжети, вставка на великому пальці зі спеціального матеріалу щоб протирати окуляри чи маску від снігу, резинки аби не загубити при зніманні та цупка робоча поверхня, щоб можна було і потримати термос і не порізати кантом лижі. Шкарпетки мають бути високими, під коліно. З резинкою на манжеті аби вони не сповзали вниз і не заважали вам в черевику. Також на них мають бути компресійні вставки в районі ступні, аби вони чітко сиділи по нозі та не звивались в одне місце, що може створити сильні незручності у вузькому гарно зафіксованому черевикові. Ми рекомендуємо лижні шкарпетки з вовною у складі, вона гарно зберігає тепло навіть коли мокра. Також не забувайте про баф на шию.

(найкраще рішення – вдягнутись легко, але завжди мати що підодягти на зупинці)

Необхідні дрібниці

  • Крем від сонця та бальзам для губ необхідні в горах, адже там багато ультрафіолету
  • Термос з гарячим чаєм допоможе вам зігрітись на зупинці. Прочитайте про наш температурний тест термосів, щоб визначитись з найкращим
  • Фляга для води. При інтенсивних навантаженнях ми витрачаємо дуже багато рідини і навіть можемо не помітити це. Тому потрібно регулярно пити воду
  • Налобний ліхтарик. Через короткі світлові дні взимку ми можемо вже спускатись до місця ночівлі затемна. З ліхтариком це зробити значно легше. Краще взяти з собою запасний комплект батарейок чи акумулятор
  • Навігація. Завантажте на свій смартфон, годинник чи навігатор gps-трек або офлайн мапу, щоб розуміти де ви знаходитесь коли втратите орієнтири. Також не забудьте взяти повербанк, щоб заряджати свої девайси
  • Термоковдра, хімічні грілки та джерело вогню на випадок нестандартних ситуацій коли потрібно захиститись від переохолодження
  • Ремнабір, що міститиме стандартні викрутки до ваших деталей кріплень та черевиків, армований скотч та мульитул

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *