Бажання сходити у свій перший похід найчастіше пов’язано з тим, що хочеться пережити цікаву пригоду та побачити і відчути багато краси. Саме за це ми й любимо гори. Але на етапі планування з’являється багато нюансів, які потрібно врахувати та речей, про які ми, як новачки, нічого не знаємо. Деякі речі є для нас очевидними, про деякі ми дізнаємось у якихось відеоблогах. Дещо підкаже знайомий чи консультант в магазині спорядження. А ось про деякі речі, які ми не вважали пріоритетними чи важливими, ми дізнаємось вже у пригоді, переживаючи на власному досвіді.

 

Саме про такі речі, я і хочу розповісти вам у своїй статті. Це нюанси, які б спростили життя в поході або навіть зекономили бюджет. Звісно, якби я знав про них раніше.

1. Вам потрібен менший рюкзак

Іронічно, що багато з нас починають підготовку до походу з вибору рюкзака. Тоді як саме його, можливо, варто було б обирати останнім, врахувавши об’єм всіх інших речей, які ви плануєте взяти в похід. Підбираючи рюкзак важливо не піддатись двом ілюзіям, що змушують зробити вибір на користь великих об’ємів. 

 

Перша, це коли ми бачимо різні зображення туристів у популярній культурі з великими рюкзаками. Спакований і вдягнений на плечі такий рюкзак вище голови свого власника, хоча це насправді не обов’язково та у звичайному поході так не має бути. Друга помилка, це коли ми заходимо на сайт з рюкзаками, бачимо весь спектр об’ємів туристичних рюкзаків, від 40 до 80 літрів і обираємо щось середнє, на 60-70 літрів. Начебто саме середнє значення і буде оптимальним.

(ззовні причеплений спальник може змокнути та розбалансувати рюкзак)

Однак, існують багато рюкзаків на 70 і більше літрів, та все ж їх призначення дещо інше. Такі рюкзаки скоріше підійдуть для експедицій та організації сходжень, ніж для звичайного трекінгу в Карпатах на тиждень. У більшості випадків, враховуючи легкість та компактність сучасного спорядження вам цілком підійде рюкзак на 40-50 літрів, щоб помістити туди намет, спальник, одяг, їжу та будь-які інші необхідні речі, не довішуючи нічного ззовні.

(ось так вже краще, мій Osprey Talon 44)

До речі, довішувати ззовні будь-що окрім пінного килимка, це погана ідея. Таким чином ви розбалансовуєте свій рюкзак, центр його ваги знаходиться далеко від вашого тіла, вам стає важче та менш зручно йти з таким рюкзаком. Звісно іноді такого не уникнути, наприклад в зимовому поході може з’явитись необхідність прикріпити до рюкзака снігоступи. В такому випадку не можна розбалансовувати рюкзак, наприклад чіпляти їх до дна, щоб вони бовтались, або всю пару до якоїсь зі сторін. Краще закріпити по одному зліва та справа.

 

Мій перший рюкзак був об’ємом 60 літрів, а зараз я маю 45-ти літровий рюкзак. З ним комфортно ходити  походи будь-якої тривалості, літні та зимові. Часто в ньому залишається вільне місце, хоча я точно не відношу себе до легкоходів.

2. Килимок має бути достатньо теплим

 

 

 

Так само як і спальник має свою температуру комфорту, килимок теж має власний певний рівень термоізоляції, що відображається у значенні R-Value. Якщо килимок не достатньо добре термоізолює ваше тіло від холодної поверхні в конкретних погодних умовах, то навіть дуже теплий спальник вам не допоможе. Ви будете відчувати холод у місцях контакту з килимком.

 

Саме тому є умовно літні килимки, а також демісезонні та всесезонні. Чим вищий показник R-value, тим краще килимок зберігає ваше тепло. Однак, головний нюанс полягає в тому, що орієнтуватись потрібно не на температуру повітря, а на температуру поверхні, на якій ви плануєте спати. Ці дві температури можуть бути різними, наприклад, навесні в горах, коли повітря нагрівається швидше ніж поверхня землі. Тож краще взяти килимок з певним запасом по термоізоляції – на такому килимку спекотніше не буде.

(Всесезонний килимок Big Agnes Rapide SL Insulated)

До речі, такий ефект працює і в іншу сторону. Наприклад, взимку поверхня снігу може бути теплішою за температуру повітря.

 

3. Оберіть мембранну куртку замість пончо

 

 

У пончо є багато різних сфер застосування, де вам в ньому буде зручно, але похід горами точно не з них. Пересуватись в горах у пончо з рюкзаком некомфортно з багатьох причин. Воно надзвичайно погано дихає, тому ви будете мокрими від конденсату, що утвориться на внутрішній стороні. Пончо створює парусність при сильному вітрі. В пончо немає зручних кишень, у пончо важко знімати та одягати рюкзак. 

 

Саме тому краще для походу обрати мембранну куртку, яка не матиме всіх цих недоліків. А пончо добре підійде до більш статичних активностей, наприклад, на кемпінгу чи риболовлі.

(мембранні куртки від Turbat)

4. Прорахуйте різні варіанти для вашого маршруту та наявність джерел води на ньому

 

 

 

У перший день свого першого походу я прийшов із Заросляка до обсерваторії на Чорногорі. Тоді я зрозумів, що ночувати краще біля джерела води, адже на ранок води у нас майже не залишилось. В горах може трапитись багато несподіванок, що змістять поміняти плани, тому важливо, щоб у вас була можливість спланувати альтернативний маршрут. А місця ночівлі краще прив’язувати до джерел води, яких у Карпатах, на щастя, багато. 

 

5. Замініть основні страви субліматами та сушеною їжею

 

 

Сублімати та сушена їжа, яку потрібно просто заливати окропом, з’явились вже після того, як я почав активно ходити в гори. Тому в мене був досвід і варіння гречки на пальнику і приготування складніших страв. Початковим аргументом переходу на пакетики, які потрібно заливати водою й отримувати в результаті готову страву для мене було те, що загальна вага всієї їжі зменшиться. 

Цей аргумент зрештою не виправдався, вага всієї їжі залишалась приблизно такою ж. Однак, стали очевидними важливіші переваги. Я перестав думати над асортиментом страв та обирати те, що я зможу самостійно приготувати. Із сушеною, а особливо, сублімованою їжею у вас з’являється величезний вибір. На сніданок, наприклад, можна з’їсти не лише вівсянку чи мюслі.

 

Приготування страв відбувається простіше та швидше, газу витрачається значно менше. Не потрібно мити посуд, що в похідних умовах дуже важливо. А отже паралельно в тому ж посуді можна приготувати окріп на чай чи каву. 

(Сублімована їжа є надзивичайно різноманітною. Ви можете обирати серед великої кількості складних страв, від пасти карбонара до вершкового різотто)

6. Завжди брати з собою засоби захисту від сонця

 

 

 

Високо в горах багато ультрафіолету, тому шансів обгоріти на сонці там значно більше. Захиститись від сонця можна багатьма способами, важливо обрати підходящий одяг, не забути про обов’язкові окуляри, обрати крем від сонця з найвищим фактором SPF50. Ми підготували детальний гайд як захиститись від ультрафіолету на природі, обов’язково врахуйте це при підготовці до походу.

 

7. Візьміть з собою змінне взуття

 

 

Якщо у вас зручні трекінгові черевики або кросівки, то може здатись, що додаткові капці чи сандалі в рюкзаку це дещо надмірно. Однак в них значно більше сенсу, ніж можна було б подумати. В кінці дня наші ноги втомлюються і щоб краще відновитись варто використовувати взуття, що матиме м’якшу підошву та не буде так жорстко фіксувати стопу. Зрештою ви оціните ці приємні відчуття, коли будете перевзуватись у легкі та м’які капці та змінювати шкарпетки.

(легкі та м’які капці Merrell Hydro Moc)

Марафонці та трейлові бігуни мають спеціальну лінійку взуття для відновлення, яка так і зветься recovery shoes. Це може бути як і легке закрите взуття, так і мати форму звичайних шльопанців. Оскільки навантаження для туристів у горах та бігунів досить співставні, то не варто нехтувати кращим досвідом з іншої сфери, якщо це може допомогти краще себе почувати на наступний ранок.

 

***

Готуючись до першого походу не можливо врахувати всі деталі. Та разом з тим найдоречніші та найцінніші відкриття робляться на власному досвіді. Не існує одного правильного способу ходити в гори, але важливо не боятися наслідків та отримувати задоволення від процесу.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *