Зимовий похід у гори потребує більш тривалої та ретельної підготовки. Це стосується усіх аспектів: вашого фізичного чи психологічного стану, планування маршруту та підбору необхідного одягу чи провіанту. Чим більше ви подорожуєте, тим якісніше та швидше ви можете зібрати свій рюкзак у наступний похід.

Необхідні дрібниці: що брати в зимовий похід?

З часом я навчився відсівати усе зайве, беручи із собою лише дійсно потрібні речі. У цій статті я не розповідатиму про основне спорядження, як от зимовий спальник, снігоступи чи бахіли, без яких похід у холодну пору можна навіть не думати. Мова піде про ті дрібні аксесуари, які роблять мій зимовий похід більш комфортним та безпечним. Це базовий список, з часом ви точно доповните чи скоротите його згідно ваших персональних вимог.

Мультифункціональна пов’язка (баф) – одна із тих дрібничок, що я обов’язково беру в кожен похід, незалежно від його тривалості чи пори року. В холодну пору баф можна використовувати для захисту шиї чи обличчя від холоду (функція шарфа), як додаткову шапку чи замість балаклави. Минулоріч в одному з походів я, навіть, використав дві такі пов’язки для додаткового утеплення ніг вище колін, бо через сильний вітер вони почали мерзнути. Зимові пов’язки відрізняються наявністю флісового утеплення.

Тонкі (флісові) рукавиці. Про необхідність теплих рукавиць в зимових горах пам’ятає кожен, однак не менш важливою є наявність додаткових, тоненьких рукавиць. Під час виходу їх найкраще одягати під основні. Таким чином, знявши теплу рукавицю аби дістати потрібну річ із рюкзака, зробити фото на смартфон, ввімкнути ліхтарик чи зав’язати шнурки на черевиках, ви не ризикуєте обморозити руки. Найкраще для таких цілей підійдуть тонкі флісові чи шерстяні рукавиці, однак, можна використовувати і «віндстопери».
Узагалі, якщо є можливість, беріть із собою 2-3 пари запасних рукавиць на випадок втрати чи намокання основних.

Сонячні окуляри або лижна маска. Ці два елементи спорядження у певних випадках є взаємозамінними, проте часто є необхідність в них обох. Сонячні окуляри взагалі повинні стати вашим постійним супутником в горах – місці підвищеної кількості ультрафіолетових променів. Взимку ця необхідність підсилюється високим альбедо снігу. Тому, якщо не хочете постійно мружитись, чи, гірше, отримати пошкодження очей, використовуйте спеціальні туристичні сонячні окуляри. Детальніше про те, як вибрати їх ми описували у нашій статті.

Лижна маска стане корисною при сходженнях у негоду: сильний зустрічний вітер зі снігом може стати вагомою перешкодою на шляху до вершини.

Сонцезахисний крем та гігієнічна помада. Яким би мужнім чоловіком ви себе не уявляли, відмовляючись від цих «жіночних» засобів гігієни, кількаденний похід за певних умов зможе навернути вас на шлях істини. Високогірне сонце, велика кількість відбитих снігом променів, мороз та вітер можуть добряче «підфарбувати» ваші ніс, щоки та губи. Часом доходить до зовсім не веселих історій – губи тріскають, кровоточать, а ніс починає страшенно чухатись та бути схожим на суцільну рану. Як казав головний персонаж фільму «Зомбіленд»: «Правило виживання  номер 18: не бути героєм.»

Теплі шерстяні шкарпетки. Звучить ніби очевидно, проте далеко не всі дотримуються, чи знають про це правило. Ваші улюблені бавовняні шкарпетки з принтом авокадо – це, безсумніву, круто, проте, не в зимових горах. Шкарпетки в поході мають бути теплими, і не одні. Якщо літом ви можете розраховувати, що намокла пара якимось дивом висохне до наступного ранку, то взимку цей варіант точно не пройде. Тому тримайте в рюкзаку мінімум по парі теплих шкарпеток на кожен похідний день. А якщо хочете зранку одягати їх не задубілими – беріть з собою на ніч у спальник.

Найкраще в якості трекінгових шкарпеток для зимового походу підійдуть теплі моделі з мериносової шерсті (не менше 60-70% у складі). Вони добре гріють навіть під час зупинок, в них ви менше відчуватимете ефект «вологих ніг» (з’являється під час активного руху внаслідок підвищеного потовиділення), а ще вони продовжують  так-сяк гріти, якщо черевики намокнуть.

Термос чи термогорнятко. Ці елементи спорядження я б узагалі відніс до списку речей першої необхідності. Можливість випити гарячого чаю десь на схилах  зимової Говерли є безцінною. Теплий напій додає бадьорості, повертає сили та зігріває. Звісно, його можна зготувати і на пальнику, однак часозатрати на це будуть суттєво більшими.

Налобний ліхтарик. Річ очевидна, проте багато хто нехтує ним, особливо в одноденних походах, не враховуючи того факту, що взимку темніє значно раніше. Мобільні телефони на морозі розряджаються із космічною швидкістю, а отже, ви ризикуєте залишитись  узагалі без джерела світла в зимовому лісі. Перспектива не дуже хороша.

Окрім самого ліхтарика, обов’язково прихопіть запасний комплект батарейок. Всі джерела живлення не дуже сумісні з низькими температурами, тому в цьому випадку «прозапас» буде більш ніж доречним.

Газовий балон із зимовою сумішшю. Так, так, вони бувають різними. Оскільки при низьких температурах газ горить гірше (фізика),  деякі виробники випускають спеціальні, більш насичені, суміші для зимового використання. До прикладу, у виробника Primus такі балони мають коричневий колір та максимально зрозумілу назву «Winter Gas».

GPS-навігатор. Через зручність додатків типу maps.me, більшість туристів зараз практично не використовують повноцінні навігатори. Зимовий похід – нагода пригадати про цей чудовий винахід. Надійність телефонів як навігаторів узимку є сумнівною через пришвидшене «вмирання» батареї. Також з особистого досвіду можу відмітити, що у погану погоду (туман, вітер, заметіль) сигнал GPS у телефоні може зникати, або ж видавати неточні показники.

Power Bank. Якщо вже згадувати про джерела живлення, то зимою точно варто прихопити із собою портативний зарядний пристрій. Смартфони, ліхтарик, навігатор чи електронна книга – йому точно знайдеться застосування.

Аптечка. Ще один аксесуар, яким люди часто нехтують. Перевагою буде, якщо аптечка зроблена із водостійкого матеріалу, аби її вміст не намокнув чи відсирів. Конкретних рекомендацій щодо наповнення аптечки не даватиму, там мають бути основні, загальні медикаменти доповнені саме вашими індивідуальними. Якщо ви геть не розбираєтесь у цьому питанні, можна придбати уже наповнену аптечку, або ж проконсультуватись із вашим лікарем.

Гермочохохли та гермомішок. Дуже корисні аксесуари у багатоденному поході. Окрім запасного одягу, розмітсити у гермочохли вашу електроніку та документи, сірники. Якщо ваші речі не намокнуть, бо на вулиці мороз, то вони точно можуть відсиріти. Перепад температур — вдень бродіння по холоду, а вночі — тепла колиба чи намет, може зіграти поганий жарт із вашими електронними пристроями.

Багаторазові грілки. Справжня знахідка для туристів чи гірськолижників. Активізувати грілку  можна  стисненням м’якої ємності з одного із країв. Для «перезавантаження» досить прокип’ятити грілки у воді до розчинення кристалів.

Турбозапальничка Airwood. Завдяки напрямленому струменю полум’я дуже зручно працювати з пальником або інтегрованою системою, хто має досвід розпалювання пальника при вітрі із звичайною запальничкою, зрозуміє про що я. До речі, вдома цей девайс теж дуже помічна річ.

 

3 Коментарі
  1. Дякую! Але було б непогано вказувати хто автор. Найкраще – на початку статті

    1. Юрій Шушкевич

      На початку статтей зазвичай вказуємо авторів, які не мають своїх профілів, ті що мають вказуються в кінці. Тому якщо не бачите на початку, є висока вірогідність, що він зазначений в кінці.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *