Таня Троянь

Таня Троянь, бренд-амбасадор Salewa в Україні, керівниця в TroyanTrekking

Карпатські хребти: Аршиця

Карта для проходження маршруту: Західні Горгани – ламінована | не ламінована

Аршиця – це перш за все про ліси, про казкові стежки між смарагдових килимів моху і папороті, про прозорі озера, які “сховалися” серед лісів. Цей закуток Ґорґан залишається відносно безлюдним, навіть попри популярність в останні роки озера Росохан. А ще Аршиця  прекрасна в будь-яку погоду, бо левова доля маршруту іде лісом, який таємничий і атмосферний в туман з дощем та прекрасний в грі світла і тіні в сонячну погоду.

Ландшафт та головні вершини

Аршиця – гірський хребет у Західних Ґорґанах, що простягся від Мислівки до Осмолоди.

Стрімкі схили Аршиці порізані річковими долинами, а вершини “посипані” камінням і зарослі кущами жерепу – альпійською сосною. Межа лісу досягає 1500 м, який у верхній частині складається з ялини, смереки, кедру, берізок, а у нижній зустрічаються буки. 

Ґорґан Ілемський (1586 м) – найвища гора Аршиці з прекрасним краєвидом на початок гір з півночі і на царство Ґорґан з інших сторін.

Єдина безліса вершина, яка зі слів місцевого жителя цим “завдячує” радянським військам, які в 1951 році її бомбили напалмом, борючись з повстанцями (з блогу Віктора Верховинця). Втім відголоски воєн в вигляді залишків побудованих з каменю бліндажів є і на інших вершинах, згаданих нижче.

Карпатські хребти Аршиця

Пустошак Малий (1313 м) і Пустошак Великий (1423 м) – дві невеликі лісисті вершини, через які пролягає маршрут з Мислівки до Ґорґана Ілемського.

Менчелин (1570 м), Слобушниця (1561 м), Нивка (1541), Менчелик (1553 м), Нередів (1553 м), Мале (1509 м) – вершини в непролазному морі жерепу від Ґорґана Ілемського в бік Осмолоди. 

Карпатські хребти Аршиця

Цікаві місця

Озеро Росохан – омріяне багатьма туристами, найпопулярніше, найбільше і найдоступніше з усіх озер Аршиці. Воно справді красиве, розташоване серед лісу в формі овалу, прозоре і з камянистим дном, завдяки яким крізь бірюзову товщу води видно стовбури дерев на дні.

Карпатські хребти Аршиця Росохан

Озеро Лужки – невелике озеро на початку хребта зі сторони Осмолоди. Було зруйноване вирубкою 2 роки тому. Турист і місцевий волонтер Сашко Матура разом з іншими волонтерами намагалися його відновити, побудували дамбу з мішків і каміння, озеро почало наповнюватись. Проте цього року знову постраждало від трелювальної техніки, зараз волонтери домовилися з лісництвом про відновлення території навколо озера і озера.

Озеро Аршиця – найвище розташоване (1300 м) озеро на хребті і не так давно відкрите – в квітні 2009 року туристом з Долини Віктором Верховинцем, про що свідчить табличка біля озера. Друге за популярністю і доступністю після Росохану. Проте відрізняється ґрунтовим дном, через яке може здатися, що вода темна, та вона насправді також чиста і прозора.

Карпатські хребти Аршиця Ашиця

Озеро Забуте і Макс Ліпатов. Одеський мандрівник і блогер Макс Ліпатов разом з друзями будував будинок на дереві поруч з озером Забуте (на схилах Ґорґана Ілемського, на картах оз. Верхове). Але 10 грудня 2016 року він вчинив самогубство на місці майбутнього будинку, залишивши відкладеного листа в соцмережі, зі словами, що не “зміг пройти соціалізацію” і проханням поховати в одному з гірських сіл. Та батьки Макса поховали його в Одесі, а над озером Забуте залишилася платформа, яку він з друзями встиг побудувати.

Озеро Убите – ще одне озеро Аршиці, якого тепер нема і яке також постраждало через вирубку, тільки значно раніше. А ще у 2004 воно було на знімках з космосу.

Про всі озера Аршиці, про їх пошуки і відкриття, дуже рекомендую прочитати статтю Віктора Верховинця. Там стільки цікавої інформації і любові до Ґорґанських нетрів. А для тих, хто став туристом недавно, буде цікаво дізнатися про похідну романтику не таких далеких 2000х, коли не було стільки інформації в інтернеті і маршрутів в навігаторах. Але якщо раптом ви захочете кинутися в нетрі Ґорґан, як Віктор – пам’ятайте, для цього необхідно мати досвід і підготовку.

Важливо. Не купайтеся в гірських озерах, тим більше в тих, які живляться лише джерелами і не є проточними (як озера Аршиці), вони мають невеликі розміри і тендітні екосистеми. Тож щоб цього не порушитити і не засмічувати їх – не купайтеся. 

Залишки літака МіГ-23М. 12 жовтня 1983 року здійснюючи навчальне перехоплення і за невірної команди бойового управління, об верхівку хребта Аршиця розбився літак МіГ-23М  Мукачівського 92 го винищувального авіаполку. Серед жерепу і лісу ще  можна знайти обломки літака. Кому цікава ця тема багато інформації і фото – також в статті Віктора.

Райтштоки – це старі мисливські стежки, прокладені в основному траверсами гір і хребтів. Таких стежок багато в Ґорґанах, якісь забуті, а якісь тепер служать туристичними стежками. Райтштоки Ґорґан дуже красиві і приємні. Велика частина маршруту вздовж Аршиці проходить райтштоком.

Карпатські хребти Аршиця
Карпатські хребти Аршиця
Карпатські хребти Аршиця

Особливості місцевості

Волонтерство. Ґорґани і Аришиця зокрема – це люди, які їх доглядають, які чистять і маркують маршрути, відновлюють природу.

Хто ходив Аршицею понад два роки тому, добре пам’ятає , що проходження стежок раніше було цілим атракціоном. Доводилося постійно пролазити під завалами, перелазити їх чи обходити… А кущі на стежці, яка веде від райтштоку до Росохану, щедро били по обличчі і поливали росою після дощу.

Але тепер це комфортні стежки, йдучи якими важко уявити скільки багато праці було в них вкладено.

Цими місцями опікуються Сашко Матура, Василь Фіцак, Юрко Гудима, Віктор Худяк, та інші волонтери. Вони на своїх facebook-сторінках викладають звіти після здійснених акцій.

Хто хоче стати частиною такого доброго діла, ви можете долучитися фізично чи матеріально, для цього необхідно контактувати з волонтерами. Наприклад, Сашко Матура постійно робить анонси акцій і запрошує бажаючих долучитися. Якщо ви не можете фізично взяти участь, можете допомогти матеріально, адже це дуже затратна справа.

Карпатські хребти Аршиця

Вирубки – великий біль Аршиці. В долинах річок з південно-західного боку хребта ведеться дуже активна вирубка, яка місцями “вилазить” на райтшток, ледь не біля кожного потоку. Вирубка нищить всі скарби лісу, ті смарагдові мохи, русла річок і, як я вже згадувала – озера.

Нещодавно WWF-Україна повідомили, що більше 4 тисяч га пралісів, квазіпралісів і природних лісів ДП “Осмолодське лісове господарство” отримали охоронний статус! Серед них  і ділянки на Аршиці, тож надія є.

Йдучи на Аршицю, будьте готові морально до емоційних гойдалок від дивовижної краси в лісі і неприємних емоцій на вирубках. Але той прерасний ліс, що є все рівно вартий цього!

Та будьте пильні – на деяких ділянках вирубок, що “вилізли” на стежку місця, де можна її загубити чи сплутати з трелювальною дорогою. Тож проходячи такі ділянки уважно слідкуйте за маршрутом на місцевості і в навігаторі.

Карпатські хребти Аршиця

Комарі і мошка. Їх тут багато, дуже багато. Біля озер і в ущелинах потоків – люті комарі загризають навіть крізь одяг. Кусючої мошки також дуже багто, особливо на полонинах, від неї захищає одяг, але вона встигає покусати навіть найменший клапоть шкіри, який відкриється від одягу, за обличчя і навіть за проділ в волоссі. Тож озброюйтеся засобами від комах. Я наступного разу точно з собою візьму ще й москітну панаму.

Сміття. Біля озер Росохан і Аршиця нечемні туристи часто залишають своє сміття, тож захопіть з собою кілька мішків і по можливості заберіть його з собою, як будете йти вниз.

Сезонна специфіка 

На мою думку, найвдаліший час для походу Аршицею – тепла половина року, особливо якщо ціллю є озера і райтштоки.

Весна. Першу половину весни озера вкриті кригою, в другій половині – дуже повноводні.

Літо. На початку літа буває цвітуть смереки і все навколо вкривається їх пилком, тож не дивуйтеся, якщо на озерах буде плівка з пилку – це не бруд, а природній поцес. Взагалі мій улюблений час –  середина літа, коли озера в міру повноводні, мох максимально зелений і починають достигати чорниці.

Карпатські хребти Аршиця

Осінь. З вересня кущі чорниці на верхах та рідкі листяні дерева починають жовкнути, додаючи нового кольору в зелену палітру Ґорґан. Крім чорниці вже можна ласувати брусницями, лохиною, водянікою. 

Карпатські хребти Аршиця

На осінь озера Аршиці мають властивість втрачати основний об’єм води – навіть до маленької калюжі на дні, але все залежить від конкретної осені. Якщо ви хочете побачити Росохан, як на фотографіях, не зволікайте до середини осені, або слідкуйте за актуальними фото в мережі. Наприклад, на фото знизу озеро Аршиця в другій половині вересня 2015 року.

Карпатські хребти Аршиця

Зима. Оскільки стежка майже всім хребтом проходить лісами, озера сплять під кригою і снігом, на мою думку, взимку тут місце лиш найбільшим поціновувачам Ґорґан і хащів.

Місця ночівель, вода

Вода є в кожній “складці” хребта вздовж райтштоку, тому в літній, весняний час можна на неї розраховувати, але на осінь деякі потоки можуть пересихати (наприклад, в вересні 2015 майже всі струмки від Ґорґана Ілемського до оз.Аршиця були сухі). Де маршрут йде по хребту – води звісно немає, але на полонинах – є.

Карпатські хребти Аршиця

Біля озера Росохан, для комфортного розташування, місце лиш для 3-4 наметів біля озера. Тож враховуючи його популярність, якщо ви хочете тут ночувати – рекомендую приходити сюди чим раніше, інакше доведеться тулитися на стежці, в хащах чи шукати щастя в іншому місці. Вище озера тече струмок, також при середньому рівні води можна побачити де б’є джерело в самому озері зі сторони місць для наметів.

Карпатські хребти Аршиця

Біля озера Аршиця – є маленька площа на березі озера і є кілька місць трохи нище, але підозрюю, що під час сильних дощів там буде дуже мокро, а під час танення снігів – калюжі.

Полонина Мшана – маленька полонина на перемичці між Аршицею і Яйком Ілемським. Є трохи місця на самій полонині і трохи в лісі біля джерела. Джерело буває стає слабким, станом на середину липня 2020 – було досить потужним.

Полонина Німецька – чудове місце для ночівлі. Велика полонина з прекрасними краєвидами і джерелом в середній частині. Джерело в східній частині (по дорозі на Ґорґан Ілемський) було замулене, це станом на 3 роки тому – відтоді я не була на цій полонині. Багато місць під намети в середній частині і є місця під лісом в східній.

Карпатські хребти Аршиця

Приклади маршрутів:

Осмолода – Росохан – Осмолода.

Довжина маршруту: 26 км. Тривалість 1-2 дні.

Радіальний маршрут, який можна пройти за 1 день, так як левова доля шляху йде долинами річок практично без перепаду висоти, тільки 2 кілометри безпосереднього підйому/спуску до озера є стрімкими. Також можна заночувати біля озера.

Осмолода – оз.Росохан – оз.Аршиця – г.Ґорґан Ілемський – пол.Німецька – г.Пустошак Великий – г.Пустошак Малий – Мислівка.

Довжина маршруту: 39 км. Тривалість 3 дні.

Легший варіант маршруту вздовж хребта Аршиці з ночівлями на оз.Росохан і пол.Німецькій. Можна йти і у зворотному порядку, залежно від вподобання і логістики добирання.

Карпатські хребти Аршиця

Осмолода – оз.Лужки – оз.Росохан – оз.Аршиця – г.Ґорґан Ілемський – пол.Німецька – г. Пустошак Великий- г.Пустошак Малий – Мислівка.

Довжина маршруту: 47 км. Тривалість 4 дні.

Складніший варіант маршруту вздовж всього хребта Аршиці верхами і траверсами. З ночівлями біля оз.Лужки (на райштоці над озером, доки територія біля озера не відновлена), оз.Росохан і на пол.Німецька. А перед ночівлею на озері Росохан можна зробити радіальний підйом на хребет по чорному маркуванню (+2 км). Потрібно вважати, що підйом з Осмолоди до оз.Лужки складний і взагалі вся Аршиця, навіть на траверсах потребує зусиль. Я б йшла його у зворотному боці.

Осмолода – оз.Росохан – оз.Аршиця – пол.Мшана – радіалка на г.Ґорґан Ілемський або г.Яйко Ілемське – р.Правич – р.Свіча – Мислівка.

Довжина маршруту: 40 км (без радіалок). Тривалість 3 дні.

Ще один легший варіант маршруту вздовж Аршиці з ночівлями на оз. Росохан і пол. Мшана. З радіальним сходженням (+6 км) зранку останнього дня на одну з вершин г.Ґорґан Ілемський або г.Яйко Ілемське, або без ннього – якщо псується погода, немає часу чи сил. 

Карпатські хребти Аршиця

Мислівка – г.Пустошак Малий – г.Пустошак Великий – пол.Німецька – г.Ґорґан Ілемський – пол.Мшана – р.Правич – р.Свіча – Мислівка.

Довжина маршруту: 28км. Тривалість 3 дні.

Легкий маршрут з стартом і фінішем в одній точці та ночівлями на пол.Німецька і пол.Мшана і можливістю радіально сходити на вершину Яйка Ілемського (+6 км).

Осмолода – оз.Росохан – оз.Аршиця – пол.Мшана – пол.Довге Поле – г.Яйко Ілемське – хребет Укерни – пол.Солотвинка – г.Молода під г.Яйко Перегінське – Осмолода.

Довжина маршруту: 58 км. Тривалість 4 дні.

Прекрасний маршрут зі стартом і фінішем в одній точці, що поєднує в собі ліси, озера і вершини, хребет Аршиці, г.Яйко Ілемське, хребет Укерни і г. Молода. З ночівлями на оз.Росохан, пол. Довге Поле і біля притулку між Молодою і Яйком Перегінським. Альтернативна послідовність ночівель – оз.Росохан, пол.Мшана, пол.Солотвинка зі спуском з Молодої по червоному маршруту.

З відрізка Яйко Ілемське – Молода відкриваються прекрасні краєвиди, а якщо буде загроза грози, їх можна обійти не менш прекрасними траверсами, які недавно розчищені і позначені (стрічками і вказівниками) Сашком Матурою і волонтерами.

Карпатські хребти Аршиця

Варіанти виходу (та спуску) на хребет

Осмолода – р.Молода – р.Мшана – оз.Росохан (чорне маркування). Відстань: 13 км.  Різниця висоти: 425 м.

Осмолода – р.Молода – р.Мшана – оз.Росохан – вихід на хребет між г.Нивка і г.Менчелик (чорне маркування). Відстань: 15 км.  Різниця висоти: 800 м. Буквально недавно відновлене маркування.

Карпатські хребти Аршиця

Осмолода – ребро Аршиці – оз.Лужки (офіційного маркування нема, позначений помаранчевими стрічками). Відстань: 10 км.  Різниця висоти: 610 м.

Осмолода – Скит – оз.Лужки (долина річок – чорне маркування). Відстань: 8 км.  Різниця висоти: 360 м.

Ільма – г.Розколище – пол.Німецька (на картах – зелене маркування пунктиром, в реалі – його ще нема). Відстань: 9,5 км.  Різниця висоти: 650 м.

Мислівка – р.Свіча – р.Правич – пол.Мшана (синє маркування). Відстань: 12 км.  Різниця висоти: 500 м. Дорога в долині річок по даному маршруту вся в вирубках, повалених деревах, грязюці і зараз є кілька бродів. Останні роки намагаюся уникати його і радила б використовувати лиш для швидкого спуску в Мислівку.

Мислівка – г.Пустошак Малий – г.Пустошак Великий – пол.Німецька (Жовте маркування). Відстань: 9,5 км.  Різниця висоти: 765 м.

Карпатські хребти Аршиця

Відстані між головними вершинами і озерами

Пустошак Малий – Пустошак Великий – 1,7 км. 

Пустошак Великий – Ґорґан Ілемський – 5 км.

Ґорґан Ілемський – оз.Аршиця – 8 км.

оз.Аршиця – оз.Росохан – 6 км.

оз.Росохан – оз.Лужки – 11 км.

Карпатські хребти Аршиця

Логістика. Як дістатися?

До Осмолоди. Громадським транспортом краще добиратися через Івано-Франківськ. Автобусом з автостанції №1(біля залізничного вокзалу) в Івано-Франківську до Калуша, і автобусом з Калуша до Осмолоди.

Автомобілем – з Калуша через Брошнів-Осаду, Пернегінське до Осмолоди, але від Брошнева дорога дуже погана, давним давно розбита. Приміром автобус з Калуша їде близько 2 годин, а на мікроавтобусі в липні ми їхати з Івано-Франківська 2,5 години.

Карпатські хребти Аршиця

До Мислівки можна доїхати прямим автобусом зі Львова, який їде з автостанції №8 (біля залізничного вокзалу) в напрямку Міжгір’я, Хуста, але квитки доведеться купувати до зупинки Торунь, бо до Мислівки не продають. Також можна добратися з Івано-Франківська – є один прямий автобус до Ужгорода, або доїхати з Франківська до Долини і там пересісти на Львівський автобус до Хуста.

Якщо вам потрібно їхати зі сторони Закарпаття в Мислівку, то через Мукачево – Воловець – Міжгір’я або через Хуст – Міжгір’я.

Автомобілем з Львова та Івано-Франківська через Долину.  Покриття дороги від Долини до Мислівки вже на 95% чудової якості, тож можна їхати сміливо авто. Тільки можливі затримки на 5-15 хвилин у місцях, де ще закінчують ремонт і де проїзд однією смугою.

Усі використані фото з особистої колекції Тані Троянь, копіювання або поширення тільки зі згоди авторки.

Карпатські хребти:

Чорногора

Красна

Свидовець 

Пішконя

Явірник

Мармароси

Боржава

Чіохелька

Сокільський

Яйко-Ілемське

Ракова

Чивчинські гори

Запрутські Горгани

 

    1. Дякую вам за фідбек, але найбільше дакую – за Ваш блог і дослідження Аршиці! Колись про цей дивовижний хребет дізнавалась саме з Ваших статей.

  1. Доброго дня! =) Дуже класна стаття, шикарні фото, дякую!
    Маю питання: якщо завершення походу буде в Осмолоді, то як справи з автобусами Калуш-Франківськ? На який час розраховувати? Чи є десь розклад?

    1. Доброго дня! Дякую 🙂
      Транспорт з Калуша до Франківська ходить часто, з періодичністю один-кілька автобусів в годину. Актуальний розклад можна подивитися на bus com.ua або уточнити, зателефонувавши на автостанцію (та, що за адресою вул.М.Козоріса, 28) в Калуші)

      1. Дуже вдячна! Але ж як з Осмолоди в Калуш з автобусами?

        1. З Осмолоди до Калуша (і навпаки) є кілька автобусів за день о 8:20, 11:20, 15:25 і 18:00. Давно ними не їздила і не гарантую, що це точний розклад.
          Щоб уточнити – зверніться на той же автовокзал в Калуші.

  2. Доброго дня.
    В найближчі дні йду в похід:. Славське, озеро Забуте, Долина.
    Чи треба буде якась поміч в помітках маршрутів? Чи може треба буде опис маршруту та як добратися?

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *