Кількаденний похід горами відрізняється від легких денних виходів тим, що з наметом та певним запасом часу почуваєш себе вільним. Попри плани щодо маршруту, його можна скорочувати чи робити довшим, повністю змінювати. Намет дає можливість заночувати у будь-якому місці, обираючи найкраще або з точки зору логістики, наявності води, або з погляду краси краєвидів навколо. Одним словом, намет і ночівля в горах робить вас вільними. 

 

У цій статті ми розкажемо про різні намети, що можна взяти з собою в гори. Про їх особливості та найкраще застосування кожної моделі. І зробимо це на прикладі наметів від американців Big Agnes. Адже їх асортимент є водночас і різноманітним, і найточніше відповідає запитам туристів.

 

Хто такі Big Agnes?

Ця маленька компанія з Колорадо стала без перебільшення справжнім феноменом у світі аутдору. Продукти від Big Agnes, килимки, спальники та намети в різний час з 2001 року, коли компанія була заснована і по сьогодні, ставали надзвичайно успішними відразу серед усіх дотичних до аутдору. Серед експертів у галузі – журналів та виставок. Big Agnes майже відразу починає отримувати різні нагороди та входити у різні топи спорядження зі своїми продуктами. Також серед гіків, що люблять все інноваційне, технологічне та найкраще. Та врешті, серед масового туриста, як показують дослідження ринку.

Щоб зрозуміти як це вдається постійно повторювати успіх варто послухати що каже засновник компанії Білл Ґамбер:

Ми ніколи не говоримо просто: «Нам потрібно щось нове». Ми йдемо в похід, повертаємось і кажемо: «Нам справді варто створити намет, який би був найкращим в цих умовах»

Хоч Big Agnes випускає багато де в чому унікального, нішевого, спорядження, але їх бестселери це завжди максимально продумані речі, з виваженою конструкцією, оптимально підібраними матеріалами, бездоганно збалансовані між комфортом використання, вагою та надійністю. Про лінійку таких наметів і піде мова далі.

(працівник компанії вимірює внутрішні розміри прототипу намету)

Blacktail. Базовий намет для нескладних походів у гори чи на природу

Намети серії Blacktail – це саме те, з чого починались всі сучасні намети для походів. Класична купольна конструкція, коли дві алюмінієві дуги по діагоналі з’єднують кути намету перетинаючись у вищій точці з поперечною дугою, яка створює внутрішній об’єм. Головна перевага цього намету – велика кількість місця всередині. Модель розрахована на двох осіб має ширину 132 сантиметри, а довжину 229 сантиметрів всередині. Така довжина достатня, щоб високі люди не впирались у стінки намету ногами чи головою.

Висота внутрішнього намету у найвищій точці 102 сантиметри. Всі ці параметри дають змогу не лише комфортно розміститись двом туристам з широкими килимками всередині, але й комфортно сидіти вдвох, не впираючись головою в стелю. Верхня частина внутрішнього намету зроблена з сітки, нижня зі щільної тканини, що не дає вітру задувати вам всередину. Разом з тим вентиляція можлива через два спеціальних отвори зверху на куполі. Також для додаткової вентиляції можна відкрити зверху блискавки двох входів, що мають як верхній, так і нижній бігунки. 

 

Тент та дно виготовлені з поліестеру, що має поліуретанове покриття для водонепроникності. Американські намети традиційно мають менші показники водонепроникності, ніж європейські. У моделі Blacktail вона складає 1500 міліметрів водного стовпчика для тенту та дна, і цього цілком достатньо щоб витримати затяжний сильний дощ.

(Внутрішній намет та схема двомісного Blacktail 2)

Двомісний Blacktail має загальну вагу 2.24 кілограми. Існують також версії для трьох та чотирьох осіб. А також версія Blacktail Hotel з величезним вестибюлем, який утворює додаткова винесена вбік дуга. В такому вестибюлі можна сидіти на низькому стільчику, влаштувати кухню поки йде дощ або складати спорядження. Вся серія Blacktail найкраще підійде для нескладних походів чи відпочинку десь на природі, біля річки чи в лісі, коли хочеться досягнути балансу між вагою намету, його об’ємом та комфортом використання.

(великий тамбур моделі Blacktail Hotel)

Copper Spur. Універсальний легкий намет для трекінгу будь-якої складності

Найбільшу славу компанії Big Agnes принесла їх серія наметів Copper Spur, що еволюціонувала до моделі Copper Spur HV UL, яка існує у великій кількості варіацій. Окрім базового варіанту різного розміру, від одномісного до п’ятимісного намету, є також подовжена версія (244 сантиметри замість стандартних 224 сантиметрів довжини внутрішнього тенту). Також є версія для байкпекінгу, версія Hotel з величезним вестибюлем, версія з вбудованим led-освітленням, та полегшена версія з дещо зміненою конструкцією та матеріалами. 

(внутрішій намет та схема двомісного Copper Spur HV UL 2)

Головна перевага Copper Spur HV UL це співвідношення ваги, внутрішнього об’єму та комфорту користування. Намет просторий завдяки своїй конструкції. Дві дуги з’єднані посередині хабом утворюють трохи асиметричний купол. Певні сегменти дуг попередньо вигнуті, це робить стінки намету менш похилими і створює додатковий об’єм всередині. Поперечна дуга, що також створює об’єм, стоїть на перехресті основних дуг як часто ми бачимо в класичних конструкціях, а дещо далі. Це утворює не одну точку перехрещення, а цілих три і робить всю конструкцію стійкішою до сильного вітру.

 

За рахунок такої конструкції маємо багато простору всередині при мінімальній вазі. Ширина намету в ногах 107 сантиметрів, в голові 132 сантиметри, а довжина 224 сантиметри, що є перевагою для високих людей порівняно з більшістю наметів європейських виробників. Висота внутрішнього простору у найвищій точці 102 сантиметри. Одним словом, Copper Spur HV UL це намет, в якому вам буде зручно проводити час на стоянці, наприклад спілкуватись, їсти чи грати в ігри, а не просто залізти в нього, щоб заснути.

(карниз, що утворюється за допомогою трекінгових палиць та частини тенту намету)

Саме тому модель має абревіатуру HV (high volume), що вказує на великий внутрішній простір, та UL (ultralight) – низьку вагу. У повній комплектації намет важить 1,42 кілограма, що є одним з найнижчих показників для самостійно стоячих наметів з двома входами.

 

Звісно, крім конструкції, така вага зумовлена також і використаними ультралегкими матеріалами. Тент та дно намету виготовлені з силіконізованого нейлону. Виробник не вказує щільності тканини, просто каже що це власна запатентована тканина зі змішаною щільністю та подвійним ріпстопом і додатковим водонепроникним поліуретановим покриттям з внутрішньої сторони. Водонепроникність матеріалу тенту та дна 1200 міліметрів водного стовпчика. 

 

Щільність тканини хоч і не вказується, але суб’єктивно можемо її порівняти з найближчими конкурентами і припустити що вона близько 15 деньє. А отже рекомендуємо використовувати спеціальний футпринт, щоб захистити дно намету в поході, або використовувати плівку полікро у ролі футпринту, як це роблять деякі тру-хайкери.

(місце всередині намету)

Якщо ж ви вважаєте, що 1,42 кілограма це все ще забагато для такої конструкції намету, т Big Agnes має версію Copper Spur Platinum. Це найлегший у Big Agnes самостійно стоячий намет з двома входами. Щоб зменшити вагу порівняно з класичним Copper Spur виробник використав більше сітки у внутрішньому наметі, тож версія Platinum краще підходитиме для літніх походів. А також тут змінена конструкція каркаса, яка складається з однієї повздовжньої дуги та двох хабів на її кінцях, від яких розходяться дуги до кутів намету. 

 

Такий намет найкраще підійде тим, хто цінує комфорт у широкому сенсі, зручність використання на стоянці та легкість і мінімальний об’єм при пакуванні в рюкзак. 

(розмір запакованого намету)

Tiger Wall. Намет для тих, хто цінує легкість

Якщо ж ви зважуєте кожен грам спорядження і разом з тим вважаєте ультралегкі піраміди і тенти невиправданим компромісом, то серія Tiger Wall саме для вас. Щоб зробити двомісний намет вагою 1,13 кілограма Big Agnes довелось багато чим пожертвувати. В першу чергу конструкцією. 

 

Модель має лише три закінчення дуг, що фіксуються до підлоги. Це називається напівсамостійно стояча конструкція, коли хаб, що з’єднує дуги має лише три відгалуження. Дві дуги формують ширину намету, а передній частині, а ще одна повздовжня дуга закінчується посередині задньої сторони намету, там де мають бути ноги користувача. Таким чином два кути задньої частини розтягуються на кілках. 

(внутрішній намет та схема двомісного Tiger Wall UL2)

Внутрішній намет окрім дуже низько припіднятого над землею матеріалу дна, виготовлено з суцільної сітки. Що дуже добре у літню жарку пору, однак вимагатиме теплішого спальника у холодну погоду. До того ж в наметі відсутні спеціальні вентиляційні отвори, що потенційно може провокувати конденсат у вологих умовах. Єдиним способом впливати на вентиляцію залишається регулювання висоти тенту відносно землі.

 

Разом з тим намет при такій вазі має два входи і два тамбури, що сильно додає зручності користування. Площа підлоги у Tiger Wall менша ніж у Copper Spur. Модель на двох осіб має ширину в ногах 107 сантиметрів, в передній частині 132 сантиметри, а довжина всього 218 сантиметрів. Внутрішній об’єм також менший завдяки більш похилим стінкам та висоті 99 сантиметрів у вищій точці. Тож в цій моделі ви скоріш за все не зможете сидіти вдвох напроти один одного і не торкатись стелі головою. 

Вестибюлі намету також мають меншу площу порівняно з Copper Spur. А от матеріал тенту та підлоги спільний – силіконізований нейлон з подвійним ріпстопом та поліуретановим покриттям з внутрішньої сторони та водонепроникністю на рівні 1200 міліметрів водного стовпчика. Tiger Wall підійде найкраще для літніх походів, тим хто в першу чергу цінує легкість спорядження, проте не хоче відмовлятись від класичної конструкції з двома входами та вестибюлями.

 

Fly Creek. Абсолютний мінімалізм

 

Модель Fly Creek має таку саму внутрішню площу підлоги та конструкцію дуг, що і Tiger Wall. Точно такий же матеріал тенту та дна. Внутрішній намет так само виготовлений з добре вентильованої сітки. Головна відмінність, що дозволила зекономити виробнику додаткові 100 грамів ваги, це конструкція входу. Якщо попередні намети Big Agnes мали два бокових входи, то у моделі Fly Creek вхід один, розташований у передній частині намету. 

(внутрішній намет та схема двомісного Fly Creek HV UL 2)

На практиці це означає меншу зручність коли ви заходите та виходите з намету, меншу площу вестибюля, де ви зберігатимете речі, такі як рюкзак, кухню та взуття. А також гіршу вентиляцію. Двомісний Fly Creek важить вражаючі 1 кілограм і 20 грамів та підійде тим мінімалістам, для кого низька вага цінніша за додатковий комфорт. Якщо ваш пріоритет це кількість пройдених кілометрів за день, а намет ви розглядаєте лише у якості захисту від дощу та вітру на час сну, якщо ви не проводите багато часу в наметі увечері перед сном, то Fly Creek буде вашим найкращим вибором.

Salt Creek. Для споглядання панорам

Якщо всі попередні моделі наметів від Big Agnes були просто різними варіаціями співвідношення комфорту користування та ваги, то ця модель є винятком в лінійці. У Salt Creek цілих три входи, два бокових та один в передній частині намету. З погляду розумного комфорту третій вхід є надлишковим та не дає практичної вигоди. Однак відкриваючи всі три входи та піднімаючи над ними тент ви забезпечуєте себе чудовим оглядом. Тож якщо ви любите організовувати табір з гарними краєвидами, це може бути вашим оптимальним рішенням.

(вигляд зсередини намету)

Щоб реалізувати таке рішення, розробникам прийшлось добре попрацювати над конструкцією, адже всі три стінки намету з виходами повинні бути майже вертикальними з мінімальним ухилом. Для цього дві основні дуги, що формують передній вхід широко розставлені та мають вище попередньо сформований вигин. Зверху вони перетинаються з поперечною дугою, достатньо широкою, щоб розтягнути бокові стінки. 

(внутрішній намет та схема двомісного Salt Creek SL 2)

Внутрішня висота у найвищій точці 112 сантиметрів, що робить намет просторим всередині. Також у Salt Creek збільшені бокові вестибюлі. Їх крайня точка віддалена на 76 сантиметрів від внутрішнього намету, в той час, як у Copper Spur, який також має достатньо місткі вестибюлі, ця відстань 71 сантиметр. Все це в сумі дає вагу 1,84 кілограма, однак натомість ви маєте надзвичайно просторий намет, добре вентильований, з гарним оглядом на три сторони та додатковими карнизами.

 

Матеріал тенту та дна в Salt Creek такий самий, як і у моделі Blacktail – поліестер з ріпстопом та поліуретановим водовідштовхувальним покриттям, що має показник водонепроникності 1500 міліметрів водного стовпчика. Цю модель найкраще  використовувати коли ваш пріоритет це великий внутрішній простір, комфорт використання, універсальність та красиві краєвиди на стоянці.

Висновки

 

Обираючи намет від Big Agnes ви завжди можете очікувати на той рівень комфорту, яким ви будете повністю задоволені. Мова не лише про розміри всередині, але й про кількість кишень, способи відкривання та фіксації дверей, площу вестибюля та інші дрібниці. Разом з тим, до очікуваного комфорту ви матимете гарне співвідношення ваги. Кожна модель має своє співвідношення і нам залишається обрати те, яке підійде якнайкраще саме під наші потреби. 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *