Чудові ідеї часто народжуються з нагальної потреби. Для засновника і співвласника Big Agnes Білла Гамбера (Bill Gamber) ця потреба полягала в можливості більш комфортного сну на свіжому повітрі. Він часто ходив у походи, в одному з яких прокинувся посеред ночі й виявив, що під ним немає килимка, на якому він спав. Чи то від холоду, чи від чистоти опівнічних думок, у голові Білла з’явилось розуміння, що джерело проблеми – не килимок, а конструкція спального мішка. Як би там не було, а вже через короткий період, як результат цього досвіду, з’явилась на світ спальна система Big Agnes, що передбачала розміщення килимка в рукаві спального мішка, забезпечуючи його надійну фіксацію та відмінну теплоізоляцію. Фактично, з цієї ідеї та породженого нею продукту, в 2001 році і виникла компанія Big Agnes, офіс якої розташований на північному заході штату Колорадо, в містечку Steamboat Springs.

Аутдорні бренди: Big Agnes

Як зазначає засновник компанії, головним мотивом для заснування компанії й створення власного продукту було прагнення переосмислити те, як повинен виглядати сон мандрівника на природі. Філософія дизайну Big Agnes проста – кожен елемент продукту має мати сенс.

Створення “чергового” бренду на перенасиченому американському ринку спальних мішків було азартною авантюрою. Принаймні, так заявляли майже всі, з ким радився Білл. Однак, за його ж словами, він і його команда були “просто достатньо тупими, щоб не придумати чогось іншого”. Як наслідок – продукт відразу став хітом на першій виставці Outdoor Retailer, на яку вони його взяли. 

У 2003 році Гамбер і команда Big Agnes застосували свій розумний підхід і в новому продукті, коли компанія вийшла на ринок наметів, який також був “сповнений великої кількості конкурентів”. Гамбер пояснює своє рішення просто: «Коли в нас вже була компанія з виробництва власних спальних мішків, я не хотів більше спати і в чужому наметі». Це змусило його та його команду створити намети Seedhouse 2 та Mad House 2, які були легкими, місткими та легкими у встановленні.

В 2007 році компанія почала виробляти спальники й килимки з перероблених матеріалів, а в 2009 році представила намет Fly Creek – найлегший двомісний double-wall намет на ринку. Що розуміти, наскільки проривним був цей продукт, слід додати, що з того часу пройшло вже більше 12 років, а він досі залишається однією з найлегших semi-freestanding моделей у світі.

В 2010-ті бренд розширив свою лінійку продуктів, додавши в асортимент сумки (duffel bags), утеплений одяг та кемпінгові меблі. Зараз в каталозі виробника понад 750 різних найменувань. За останні п’ять років значно зросли продажі компанії в таких регіонах, як Європа та Південно-Східна Азія. Однак, якими б не були спорядження та об’єми його продажів, процес залишався незмінним — Big Agnes починає кожен виріб з самого початку та створює найкращий продукт, який тільки можна.

Ключові продукти й технології

«Ми ніколи не беремо чужий продукт, дивимося на нього та намагаємося зробити його кращим», — каже Гамбер. Звісно, ми не можемо стверджувати, що Big Agnes кожного разу “вигадують велосипед”, але їхній підхід дає можливість поглянути на давно знайомі продукти під новим кутом. 

Ультралегке спорядження завжди передбачало певні обмеження в комфорті або функціональності. Однак, в Big Agnes вирішили не жертвувати ні комфортом, ні вагою. Вони використовують максимально легкі матеріали й фурнітуру, продумують конструкцію каркасу, конфігурацію дверей, висоту бічних бортиків підлоги чи місцерозташування й розміри поличок до того часу, поки все не набуде оптимального вигляду. До прикладу, одне з ключових рішень, що допомогло суттєво знизити вагу наметів BA – зробити форму підлоги не прямокутною, а трапецієвидною, тобто вужчою в ногах та ширшою в голові. Такі рішення здаються простими й логічним (бо так і є), але за кожним з них – велика кількість часу й спроб.

Головним продуктом, що зараз вирізняє виробника на ринку, є їх намети. Що цікаво, Big Agnes придумали для них свою класифікацію легкості: суперлайт, ультралайт та крейзілайт (superlight, ultralight, crazylight). 

Для пошиття тенту і дна всіх ультралегких наметів Big Agnes використовується один і той самий тонкий Si/Pu ripstop-нейлон різної товщини. Силікон з лицьового боку тканини захищає нейлон від руйнівного впливу ультрафіолету та змушує воду збиратися в краплі та скочуватися з поверхні матеріалу. З внутрішнього боку нанесений тонкий шар поліуретану, який забезпечує водостійкість і дозволяє надійно герметизувати всі шви намету термозбіжною стрічкою. Матеріали для своєї ваги дуже міцні та водостійкі. Водостійкість ультралегких тканин – 1200 мм, і для намету, і для дна. На вигляд показник дуже скромний, але на практиці намети Big Agnes не протікають навіть під дуже сильними зливами, що перевірено у багатьох походах та експедиціях.
У кемпінгових та деяких туристичних наметах розробники з Big Agnes застосовують ripstop-поліестер із PU-покриттям водостійкістю 1500 мм. Він важчий за ультралегкі Si/Pu-нейлони, але й суттєво бюджетніший.

З 2019 року Big Agnes почали використовувати для виробництва найлегших наметів і тентів тканину Dyneema, що складається з найтонших волокон поліетилену. Їх масив з’єднують у єдине полотно, яке з обох боків обклеюють прозорою плівкою. У результаті виходить напівпрозора тканина, що зовні нагадує м’ятий поліетиленовий пакет. Ось тільки Dyneema в 4 рази міцніша за кевлар на розрив, не ріжеться гострим камінням і гілками, не пропускає воду і вітер, стійка до ультрафіолету та агресивних хімічних середовищ. Але головне – тканина дуже легка та компактна. З мінусів – схильна до протирання, тому потребує дуже уважного ставлення. Приклад намету з такого матеріалу – модель Tiger Wall 2 Carbon, що в повній комплектації важить 624 г, а в комплектації Fast Fly (без кілочків, чохла) всього 482 г!

Намет Big Agnes Tiger Wall UL2 light
Намет Big Agnes Tiger Wall UL2 light вагою всього 1.13 кг

Dyneema дуже непроста в обробці, тому до Big Agnes єдиним серійним виробником наметів з неї була британська компанія Terra Nova із її серією Ultra.

Найкращі тканини дають серйозний виграш у вазі, але не менш важливим на шляху тотального полегшення є правильний каркас. Для нього конструктори BA обирають найлегші алюмінієві сегменти від всесвітньо відомої марки DAC – Featherlite NSL і NFL. При надзвичайно малій вазі, дуги з цих матеріалів відрізняються високою міцністю. 

В каркасах наметів із тканини Dyneema замість алюмінієвих сегментів DAC використовуються карбонові трубки від компанії Easton, які за тієї ж міцності дають невеликий виграш у вазі. Хаби в них, однак, виконані з алюмінію, аби не пошкодити карбонові сегменти при сильному вітрі.

Серед усіх наметів хотілося б виділити чотири серії, що мають також кілька розмірів й модифікацій та які присутні на ринку України: 

  • Copper Spur – ультралегка вага та великий житловий простір;
  • Tiger Wall – найлегші намети з двома тамбурами та двома входами;
  • Fly Creek – мінімалістичні 2-шарові намети з одним тамбуром та входом;
  • Blacktail – намети з серії “суперлайт”, тобто найважчі з легких, добре підходять для походів й кемпінгу й тих, хто не готовий до “напівпрозорих” тканин.

Заслуговують уваги й інші продукти BA, зокрема їх спальники й спальні системи, що вражають своїм комфортом, продуманістю та малою вагою: Pluton Ul 40, Torchlight Ul 30, Daisy Mae 15. Сформувати ідеальний бівачний набір допоможуть надувні килимки серій Air Core Ultra та Insulated Air Core Ultra.

Килимок надувний Big Agnes Insulated Air Core Ultra 20x72 Regular
Килимок Big Agnes Insulated Air Core Ultra 20×72 Regular з r-value 4.5

Хотілось б також виділити кілька цікавих інновацій бренду, зокрема: 

– технологію освітлення наметів mtnGLO®, яка використовує світлодіодну технологію і встановлюється в шви намету, щоб забезпечити хороший рівень освітлення вночі;

– водовідштовхувальний пуховий утеплювач DownTek™, який використовується у всіх їхніх пухових спальних мішках і давно є улюбленим в туристів та альпіністів завдяки своїй відносно невеликій вазі та здатності компактно пакуватися;

– наповнювач Pinneco Core®, який робить одяг більш дихаючим, термічно ефективним і може ефективно протистояти волозі.

Спальник Big Agnes Pluton Ul 40 850 Downtek Regular
Спальник Big Agnes Pluton Ul 40 850 Downtek Regular вагою 454 г з температурою комфорту +4 °C

Головні компоненти успіху Big Agnes

Компетентність й відчуття відповідальності. З самого початку існування бренд взяв за ціль виготовляти найкраще з можливого спорядження. Перевагою при виборі такого вектору є наявність власного практичного досвіду в outdoor та чітке розуміння як буде використовуватись виріб. Усі технології, рішення й зміни впроваджують лише тоді, коли вони мають практичний сенс. У Big Agnes відчувають відповідальність за свій продукт й тому, що кожен працівник компанії є майбутнім користувачем того ж намету, спального мішка чи кемпінгового крісла. 

Розташування компанії. Північно-західне Колорадо – рай для прихильників активного відпочинку: тут багато гір, лісів, річок й дикої природи загалом. Задній двір офісу Big Agnes, майже буквально, є їхнім тестувальним майданчиком, де постійно випробовуються нові вироби, конструктивні рішення й матеріали. Незвична назва компанії запозичена у скелястого піку, розташованого в Національному парку The Mount Zirkel Wilderness Area (MZWA), неподалік якого і знаходиться містечко Steamboat Springs. Окрім як близькості гір, сприяє розвитку і спеціальне середовище, що сформувалось в регіоні. Тут працівників компанії оточують такі ж outdoor-шаленці. Також, в цьому невеликому місті базується близько 20 (!) брендів спорядження для активного відпочинку. Звісно, Big Agnes — сяюча зірка серед них всіх.

Спальник Big Agnes Star Fire Ul 20 Regular вагою 794 г з температурою комфорту -2 °C

Позиція бренду. Під цим терміном мається на увазі те, що організація робить, кого вона обслуговує, якими є її цінності, чим відрізняється бренд від інших і що отримує споживач від використання продукту або послуги компанії. Big Agnes мають надзвичайно добре сформовану позицію: вони працюють для людей, котрі шукають якісне спорядження, яке, в свою чергу, створене людьми, які знають, що потрібно любителям активного відпочинку, тому що по своїй суті вони є частиною свого ж ринку (принцип “мандрівниками для мандрівників”). Ознайомившись з веб-сайтом BA або їхніми аккаунтами в соцмережах, ви можете сказати, що позиція бренду була добре продуманою. Але, якщо копнути глибше, то позиція BA в основному полягає в тому, що вони є самі собою, і це дійсно безцінно.

Окремо хочеться виділити екологічне спрямування бренду, їх увага до sustainability зростає щороку. Ось що про це каже Product Development Manager компанії Мелісса Мінер (Melissa Minter), яка, до слова, працює в компанії вже більше 20 років: “зараз Big Agnes більше, ніж коли-небудь, зосереджені на екологічності. Ми завжди намагалися дотримуватися еко-підходу, наскільки могли, але зараз це більш цілеспрямована, офіційна директива”.
В процесі виробництва впроваджуються нові рішення, як от Solution-Dyed Fabrics (SDF), що використовуватиметься при шитті найпопулярніших моделей наметів. SDF передбачає менше етапів фарбування нитки, у порівнянні зі звичайним процесом, що зменшує споживання енергії та хімічних речовин на 80 відсотків, а також економить тисячі галонів води. Ще одна інновація – килимки з цукрової тростини, відновлювального матеріалу, який може видаляти вуглець з повітря. 

Big Agnes дбає про громаду, в якій вони живуть, жертвуючи частину від продажів місцевим природоохоронним організаціям, таким як Yampa River Fund, і допомагаючи прибирати незаконні кемпінги, створені під час пандемії COVID людьми, які виїжджали на природу без знань про те, де і як зупинятися на кемпінг.

Компанія також підтримує різні великі неприбуткові організації, такі як Leave No Trace, CAIC, The American Alpine Club, IMBA та Colorado Fourteeners Initiative, які бачать ширше картину та цінують навколишнє середовище.

Персоналії. Працівники Big Agnes – ще один фактор успіху. Хочеш, аби робота приносила задоволення – зроби хобі своєю роботою. Зараз в офісі компанії працює близько 80 людей, однак, як і в 2001, коли весь штат бренду становив лише кілька людей, колектив залишається однією великою родиною. Вони проводять спільно час не лише на роботі, але й поза нею: спільні різдвяні вечері, походи в гори, на риболовлю чи в бар, що формує унікальне середовище однодумців. А об’єднані спільною ідеєю люди здатні творити справжні дива.

Якби Big Agnes був людиною, я б хотів бути його другом. 

Аутдорні бренди:

Osprey 

Turbat

Salewa

Zamberlan

Lasting

 

Один Коментар
  1. ДІйсно, важливо мати свіжий погляд для народження цікавих ідей!

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *