У світі аутдору є один великий напрямок, який поки що мало популярний на наших теренах, а саме кемпінг. Як на мене, це варто виправляти, адже кемпінг чудова альтернатива відпустці в готелі, а також класна нагода провести час з сім’єю чи друзями, які поки не готові йти в повноцінний активний похід. 

Кемпінг: комфортний відпочинок з родиною

Кемпінги в Україні

Загалом, кемпінг – це спосіб проведення часу на природі, який включає ночівлю поза домом – у наметі, або спеціально обладнаному авто.  В ідеальному варіанті кемпінг – це спеціально обладнана територія, де є можливість приїхати автомобілем та припаркувати його на території кемпу + опція розкласти намет, часто одразу неподалік машини, або парковка і місце для наметів можуть бути окремо. При цьому локація повинна бути розташована за містом, поблизу цікавого природного об’єкту, або просто в красивій місцевості. На території повинні бути обладнані місця для вогню, душ, туалет, організовано контейнери на сміття та його вивіз. Іноді є повноцінна кухня. Також можливість зарядити ваші пристрої. Ще, існують кемпінги, де організовано охорону. Загалом кемпінги можуть бути безкоштовними та платними. Безкоштовні – зазвичай мають просто підходящі для наметів місця. Платні – пропонують всі перелічені вище вигоди.

кемп білий слон
Кемп Білий Слон, с. Дземброня

Особливості кемпінгу в Україні

На жаль, в нас цей напрямок поки що лише розвивається. І якщо закордоном – у США та Європі мережа кемпінгів досить розповсюджена, то в Україні відповідна інфраструктура мало налагоджена. Кемпінг “з вигодами” у нас переважно доступний в місцях де пропонують різні види активного відпочинку. Хорошим прикладом може бути “Білий Бізон” на Дністрі або “Білий Слон” у Дземброні, де є можливість проживати в своєму наметі та користуватись душем, їсти у їдальні та підзарядити пристрої. В переважній більшості, це або просто місце придатне для встановлення наметів на огородженій території, або так званий стихійний кемпінг. Тобто місця, де можна встановити намет, при цьому платити за це нічого не потрібно, але і вигод ніяких для вас не організовано. Цей різновид наразі найбільш поширений. Часто можна зустріти людей з наметами на березі озера чи річки, або на морі, які просто приїхали відпочивати. Також іноді люди організовують собі кемпінг на галявинках в Карпатах, особливо внизу, куди можна доїхати звичайним авто.

Яке спорядження необхідне для комфортного кемпінгу?

Спорядження, яке варто взяти з собою напряму залежить від того, який варіант кемпінгу для вас найбільше підходить. Можна, наприклад, приїхати на одну локацію і там перебувати тривалий час (тиждень-два). Або спланувати маршрут, який буде включати кілька локацій, на кожній з яких можна затриматись на кілька днів. А ще, на підбір спорядження впливає чи подорожуватимете ви на авто, або, можливо, скомпонуєте громадський транспорт і добирання пішки.

Якщо добиратись машиною, то ви не так обмежені вагою та компактністю спорядження. Отож, список спорядження, яке вам необхідно:

Намет – ви можете використати для кемпінгу той намет, який у вас є. Особливо, якщо ви їдете в такий формат мандрівки вперше. Єдине, що я радила б бути обережним з наметами ультралайт серії. Якщо ви плануєте довго стояти на одному місці, то такий намет краще розмістити десь під деревом чи десь у затінку, оскільки тонкі тканини та просочення на них більш чутливі до впливу ультрафіолету. Якщо ж ви тільки плануєте придбати намет, то вам може стати в нагоді ось ця стаття. Для великої сім’ї чи компанії друзів і при можливості мандрувати на авто, є сенс звернути увагу на спеціальні моделі наметів для кемпінгу. Такі намети більш просторі, а тому зручні для такого формату відпочинку. Впевніться, що місткість намету достатня для кількості учасників, врахуйте що на такий відпочинок беруть зазвичай більше речей ніж в похід, і їх всіх потрібно десь розмістити, то ж намети з серії 3+1 варто вважати тримісними, а одне додаткове місце використати для розміщення речей.

кемп білий бізон
Кемп Білий Бізон, каньйон Дністра

Спальник – для кемпінгу можна використати спальники будь-якого форм-фактору, головне, щоб їх температурний режим відповідав умовам в тій місцевості, куди ви плануєте вирушити. Як обрати спальник, вам підкаже ця стаття. Для кемпінгу варто звернути увагу на спальники, які перетворюються в ковдру. Така функція додасть їм універсальності, а якщо буде досить спекотно, то можна накриватись ним, як ковдрою.

Килимок – для кемпінг-формату гарним варіантом може бути килимок-дуо, особливо, якщо у вас двомісний намет. Також хорошим варіантом буде килимок-пінка, оскільки його можна використовувати щоб сидіти біля вогнища. Навіть, якщо на такий килимок потрапить іскра – він не втратить функціоналу. Якщо є можливість варто брати і надувний, і пінний, для повного комфорту. Якщо намет протягом дня стоїть на сонці, то надувні килимки варто трохи спускати на день. Оскільки, нагріваючись повітря розширюється – це може спричинити більше навантаження на шви та перегородки надувних і самонадувних килимків. Ввечері килимок можна трохи додути. Як обрати килимок ви можете докладно почитати у цій статті.

Світло – не забудьте захопити з собою освітлення. Хоч влітку світловий день довгий, вам часто може знадобитись освітити окрему ділянку, знайти щось в наметі, або просто освітити стіл для спільної вечері.. Як обрати ліхтарик і які вони бувають – ви можете почитати в цій статті.

Посуд. Важливою частиною кемпінгового життя є приготування їжі. Тривале перебування на одій точці дозволяє привезти з собою свіжі овочі та фрукти і приготувати справжній кулінарний шедевр. В першу чергу визначіться чи будете ви готувати на вогні чи на пальнику. Зокрема, якщо ваш кемпінг буде в межах заповідної території, то палити там вогнище заборонено. Залежно від способу приготування їжі – варто обирати посуд. Про різноматні варіанти посуду, який і для чого більше підходить – ви можете почитати в цій статті. Якщо плануєте придбати пальник, то варто переглянути цю статтю. Між іншим, кемпінг – це саме той варіант, коли чудово мати похідну кавоварку чи чайник.

Сумка чи рюкзак – тут все залежить від того, чи плануєте ви добиратись самостійно чи на авто. Якщо авто, то чудовим варіантом буде валіза чи баул, адже у них зазвичай є широкий фронтальний доступ, який дозволяє витягнути потрібну річ, не перекопуючи всі інші. Проте, якщо ви все ж плануєте більше рухатися, то варто брати рюкзак. Єдине, що для кемпінгу завжди хочеться взяти з собою приємних дрібничок і оточити себе більшим комфортом, ніж в поході, тому об’єм речей, зазвичай більший. Варто дивитись на варіанти від 50-ти літрів і більше. Цікавим варіантом можуть бути гібридні моделі типу Farpoint Trek від Osprey – це і валіза і рюкзак водночас. Дуже цікавий варіант для подорожей та кемпінгу. 

кемп білий слон
Кемп Білий Слон, с. Дземброня

Не забудьте також, про такі дрібнички, як окуляри, рушник, крем, засоби від комах.

Для кемпінгу в Україні надзвичайно цінним буде портативний похідний душ. А для повного чілу не забудьте захопити гамак. До речі, як його обрати ми писали зовсім нещодавно.

Для тих, хто має можливість подорожувати на авто – є цілий світ дуже крутих і зручних меблів та аксесуарів для кемпінгу.

Культура кемпінгу

Оскільки кемпінг у нас поки що мало розвинений, як напрямок, то і культура перебування в таких місцях поки що не дуже розвинена. Хотілось би наостанок звернути увагу на кілька важливих моментів.

Чистота – не залишайте за собою сміття, не залежно від того чи ви приїхали на авто чи прийшли пішки. Подбайте заздалегідь про сміттєві пакети, в які ви будете його збирати. Якщо ви прийшли на гарне місце, де бачите сліди перебування попередніх відпочивальників – не гріх буде зібрати і сміття залишене менш відповідальними людьми. Хороший приклад – завжди найкращий спосіб навчити інших. Та і плюсик в карму вам гарантовано.

Органічні відходи варто, або забрати з собою, або закопати їх подалі від місця під намети. Погодьтесь, навіть, якщо органіка перегниває – не дуже хочеться прийти на ділянку закидану органічними відходами.

Тиша – перебуваючи на природі  завжди варто дотримуватись тиші. Послухати шум вітру серед дерев, течії струмка та спів пташок надзвичайно корисно для психіки людини, це заспокоює та вселяє оптимізм. Якщо ви затятий меломан і не можете без музики – вмикайте її, будь ласка, або дуже тихо, або слухайте в навушниках. Для птахів та звірів, які вас оточують музика є незрозумілими загрозливими звуками. Тож слухаючи голосно музику на природі  ви можете нанести шкоду цій самій природі. Особливо це стосується заповідних територій, де живуть рідкісні види.

Вогнище – чудово додає атмосфери, а також може бути джерелом тепла для приготування їжі. Проте, не варто обирати чергове нове місце, якщо вже є сліди від попередніх вогнищ. Також не забудьте обгородити місце для багаття та дотримуйтесь правил техніки безпеки. Ніколи не залишайте вогонь без нагляду. В якості пального варто використовувати лише сухі гілки. Ні в якому разі не пиляйте і не зрубуйте дерев!

Приклади кемпінгових історій від наших авторів:

Хорватія

Словенія

Туреччина

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *