Лікійська стежка
Фото О.Максимова

Лікійська стежка – один з найпопулярніших маршрутів світу, загальною протяжністю більше 500 км – від Фетхіє до Анталії. В ньому поєднані відпочинок на пляжі та звичний нам хайкінг. Для багатьох саме Лікійська стежка стає першим закордонним маршрутом і в цьому полягає основна специфіка підготовки до походу. Оскільки, і клімат, і рельєф, і сам стиль трекінгу трішки відрізняється від Карпат, ми спробуємо розібратись, що ж брати з собою в поїздку на Лікійську стежку.

Лікійська стежка (Таня Троянь)

Лікійська стежка (Володимир Семчій) 

Чекліст: Лікійська стежка, Туреччина

Пдф (для друку)

Взуття найголовнішим елементом для будь-якої мандрівки є взуття, Лікійська стежка не є винятком. Оскільки покриття – це зазвичай, осипи різних фракцій, воно досить абразивне та агресивне до взуття, тому краще звернути свою увагу на легкі трекінгові черевики.

Черевики

Черевики додадуть впевненості та відчуття захищеності. Вони зменшують ймовірність отримання травми та добре захистять ноги. Стаття про те, за якими принципами підбирати свою пару тут.

Чоловічі:

Жіночі: 

Чекліст Лікійська стежка
фото Т.Троянь

Кросівки

Кросівки будуть легшими та краще вентилюватимуться, проте втрачаємо функцію підтримки ноги. Також потрібно бути готовим, що через абразивність покриття для кросівок це може бути єдиний похід. Як їх вибрати? Відповідь тут.

Чоловічі:

Жіночі: 

Якщо вибираєте кросівки з наявного гардеробу, то потрібно знайти такі, які:
– мають виразний протектор, який буде тримати вас на слизькому камінні або мокрій траві;
– мають міцну і тверду підошву;
– надійно фіксують ногу;

Якщо ж взуття нове, дуже бажано, попередньо спробувати його в місті, чи будуть вони зручні і чи не натиратимуть при довгих переходах. Також потрібно звернути увагу на правильний розмір взуття, зазвичай до свого міського розміру варто додавати половинку або й цілий розмір.

Змінне взуття 

Має бути максимально легким, адже майже весь похід воно буде в рюкзаку. Воно знадобиться на біваку, для того, щоб після важкого ходового дня відпочили ноги. На деяких ділянках маршрутів буде можливість йти просто в сандалях, також воно стане в нагоді при перельоті та екскурсіях містами.

Чоловічі:

Жіночі: 

Окремим варіантом змінного взуття можуть бути технологічні, легкі та компактні Skinners. Skinners розроблені, аби стати незамінними у тривалих подорожах чи короткочасних відрядженнях. Вони легкі, добре вентильовані, ергономічні, мінімізують неприємний запах та мають охолоджуючий ефект.

Трекінгові шкарпетки

Трекінгові шкарпетки досить сильно відрізняються від звичайних. Хороше трекінгове взуття працюватиме лише з хорошими трекінговими шкарпетками і навпаки. Вони не сповзають, не мають швів, тому не натирають, добре відводять вологу, мають посилене плетіння в зоні пальців та п’ятки тому стійкі до зносу та краще амортизують. Для сну можна використовувати тепліші шерстяні шкарпетки.

Ходові:

Для сну

фото О.Максимова

Одяг

Беремо максимально легкий та надійний, адже весь маршрут його потрібно нести на собі. Він має швидко сохнути та бути приємним до тіла, навіть, у мокрому стані. Оскільки, в Туреччині досить багато сонця, від нього потрібно захиститись, тому одяг підбираємо теж відповідний. 

Мембранна куртка – вона має захищати від всіх зовнішніх факторів: вітер, дощ, мряка, сніг, град і т.д. Потрібно знати, що мембранні куртки мають два показники: водостійкість і паропроникність. І чим вони вищі, тим краще це для Вас. 

Чоловічі:

Жіночі: 

Штани трекінгові

Вибираємо максимально легкі, які швидко висохнуть у випадку дощу, не будуть натирати та будуть добре тягнутись та добре відводити вологу. Додатковим плюсом буде наявність захисту від ультрафіолету та наявність додаткових кишень, в них зручно зберігати різні дрібнички, що мають бути в швидкому доступі (гроші, запальничка, ніж). Також зручним буде варіант штанів, з яких можна зробити шорти. Більше про вибір трекінгових штанів можна дізнатись тут

Чоловічі:

Жіночі: 

Фото О.Максимова

Фліс

Максимально легкий, теплий і технологічний. Зазвичай, вони швидше сохнуть мають меншу вагу та краще відводять вологу. З ростом технологій, фліси також еволюціонували та стали теплішими, тоншими, легшими. 

Чоловічі:

Жіночі: 

Шорти

Всім хочеться створити максимум комфорту для себе, тому обираємо максимально легкі та комфортні шорти. Проте не забуваємо про сонцезахисний крем.

Чоловічі:

Жіночі: 

Чекліст Лікійська стежка
фото Т.Троянь

Футболка

При виборі потрібно звернути увагу на склад. Вибираємо максимально легку синтетичну футболку, вона краще виводить вологу, швидше сохне та легша за футболки з вмістом бавовни. Чому не варто брати бавовняну футболку? Вони погано відводять вологу, довго сохнуть, а коли висихають більшість солей залишаються на футболці і починають натирати в тих місцях де прилягає рюкзак.

Чоловічі:

Жіночі: 

Лікійський шлях чеклист
Фото Т.Троянь

Головний убір

Захистить від палючого сонця та ультрафіолету. Краще брати панаму чи капелюх, адже вони надійно захищають вуха та шию. Якщо Ви надаєте перевагу кепці, то сонцезахисний крем є обов’язковим атрибутом походу.

Мультифункціональна пов’язка

Способів її використання безліч. Вона може бути і шапочкою, і банданою, і балаклавою, і пов’язкою на шию, і хустинкою для витирання окулярів :), і у надзвичайних випадках пов’язкою для зупинки кровотечі. Одним словом, річ – must have

Сонцезахисні окуляри

Вибираємо окуляри з обов’язковим 100 % захистом від ультрафіолету. При виборі звертаємо увагу на максимальне прилягання до обличчя, щоб якнайменше ультрафіолету потрапило в очі. Більше про вибір окулярів тут.

Одяг для додаткового комфорту (не обов’язково)

Вітрівка стане в нагоді за хорошої сонячної, але вітряної погоди. Вона набагато краще дихає ніж мембранка, але так само добре захищає від пронизливого гірського вітру. Також її приємно одягнути зранку, під час зборів чи в транспорті. Вибираємо максимально легку і компактну.

Лляна сорочка стане незамінною в жарку, сонячну погоду. Одяг з льону добре дихає, має антибактеріальні властивості та дуже приємний на дотик.

Термобілизна з тонкої вовни мериноса. Вибираємо максимально легку та комфортну термобілизну. Використовується для сну та в таборі. Термобілизна з вовни мериноса тепла та приємна на дотик, вона не електризується та має антибактеріальні властивості.

Спідня білизна

Вибираємо синтетичну спідню білизну, адже вона легка, швидко сохне та добре відводить вологу, має плоскі шви, тому не натирає.

Фото Т.Троянь

Спорядження:

Намет

Вибираємо максимально легкий, надійний та комфортний намет. Краще обирати варіант з дугами з легких алюмінієвих сплавів, адже вони легші, надійніші та стійкіші у вітряну погоду, ніж дуги з фібергласу.  Намет має бути вільностоячим адже в умовах Лікійського трекінгу не завжди можна забити кілок в землю. Також комфортнішим буде варіант з двома входами та тамбурами. Більше про намети можна почитати тут.

Спальник

Орієнтуємось на приблизну температуру комфорту. Це річ індивідуальна, але для Туреччини вона буде десь в районі +3..+5 градусів Цельсію. Хоча біля моря буде досить тепло, на перевалах температура може опускатись до +5 °C, тому трохи тепліший спальник не завадить.

Також при виборі враховуємо утеплювач. Загалом спальник наповнений натуральним пухом буде легшим, компактнішим та теплішим за синтетичний аналог однакової ваги. Проте такі спальники будуть дорожчими. Розібратись з усім різноманіттям спальників, та вибрати для себе оптимальний допоможе стаття

Килимок

Захистить від холоду землі та згладить нерівності поверхні, на якій розкладений намет. Загалом надувні килимки будуть комфортнішими, легшими та компатнішими за самонадувні чи пінні, їхніми недоліками є більша ціна та зважаючи , на абразивність покриття більша обережність при їх використанні. Більше про килимки тут.

Пінні:

Надувні:

Лікійський шлях чеклист
Фото Т.Троянь

Рюкзак

Обираємо рюкзак не більше 50-ти літрів, максимально легкий та зручний, з хорошою підвісною системою та анатомічним поясом. При виборі важливо відштовхуватись від наявного спорядження, його об’єму та ваги, тому рюкзак обирають в останню чергу. Також важливо не брати рюкзак “з запасом”, адже в такому випадку хочеться покласти туди не завжди необхідні речі, а все це прийдеться нести на собі. Більше про рюкзаки за посиланням

Рейнкавер для рюкзака (накидка від дощу)

Врятує рюкзак не лише від дощу, а й від безжальних працівників аеропорту та чагарників чи каміння в горах.

Лікійський шлях чеклист
Фото Т.Троянь

Трекінгові палиці

Розвантажують ноги, особливо на спусках та додають дві додаткові точки опори, що суттєво зменшує небезпеку отримання травм. Якщо навчитись правильно переносити вагу з ніг на руки можна суттєво розвантажити колінні суглоби. Більше про трекінгові палиці тут

Ліхтарик та запасне джерело енергії для нього

Ліхтарик потрібний саме налобний, адже тоді завжди будуть вільні руки. Обираємо максимально легкий та зручний. Також звертаємо увагу на потужність та наявність додаткових функцій (червоне світло, захист від вологи, акумулятор, зручне переключення режимів). Більше про ліхтарики тут

Оптимальний варіант

Гермомішки для речей

Гермомішки можуть виконувати як основну функцію – захист речей від вологи, так і другорядну – зонування речей. Дуже зручно відділити, наприклад, одяг для бівака від основного, чи їжі.

Лікійський шлях чеклист
фото Т.Троянь

Інтегрована система або пальник з казанком

Оскільки в Туреччині є деякі проблеми з дровами, краще використовувати штучні джерела вогню – пальник з казанком чи спеціальну інтегровану систему приготування їжі. Друга є компактнішою та, зазвичай, має більший ККД ніж звичайний пальник чи вогнище.

Об’єм вибираємо з розрахунку 400-500 мл на людину. Потрібно подбати й про достатню кількість газу. Підрахунок кількості газу – це вже окрема розширена тема і вона залежить від багатьох факторів. В середньому 230 г газу вистачає, щоб закип’ятити 10-13 літрів води.

Звертаємо увагу на те, що газ в балонах в літаку перевозити заборонено, тому потрібно подбати про його покупку в Туреччині. Більше про пальникиБільше про казанки. 

Системи приготування їжі:

Пальники:

Казанки та каструлі:

Запальничка або кресало. Краще подбати й про запасне джерело вогню.

Посуд: ложка/виделка, тарілка, горнятко, ніж; 

Фото Т.Троянь

Ємність для води

Потрібно брати досить велику, адже на треку є деякі проблеми з питною прісною водою, від цього й залежать зупинки на ночівлю.

Їжа

Тут два варіанти: готуємо в поході з продуктів з магазину, а це вже окрема тема про харчування в поході, розкладки і т.д. і т.п., або беремо сублімати чи сушену їжу в пакетах. Їхніми перевагами є мала вага та швидкість приготування.  

Засоби гігієни та аптечка

Косметичка та засоби особистої гігієни: тут все індивідуально і залежить лише від особистих потреб та вподобань. 

Аптечка

Лікійський шлях чеклист
Фото Т.Троянь

Необов’язкові речі для більшого комфорту

Сідачка

Крісло для надувного килимка килимка

Гамак. Допоможе зловити дзен та відпочити після важкого ходового дня. Як вибрати гамак тут

Подушка

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *