Лєна Жук

Текст: Лєна Жук, фото: Роман Жук та Юрій Рєзвий, відео: Роман Жук.

«Очі бояться, а руки роблять…» – ця фраза часто звучить на березі. І завжди дуже приємно оглянутись назад і побачити – чисто! Тому ми і назвали наш волонтерський проект Chysto.de?!, задавши риторичне питання собі та громадськості: «Чисто, де не смітять або ж чисто, де прибирають?!»

Вільшанське водосховище: екопікніки від Chysto.de

Впевнені, що в реаліях сучасної України ці обидва питання варто тісно переплести між собою… Спробуємо зробити це на прикладі Вільшанського водосховища. Сумно, адже виросли вже цілі покоління, для яких сміття на березі стало нормою.

«Знаєш, я з дитинства рибалив з татом на водосховищі. А сьогодні йшов берегом і розумів щось не так. Я звик, що берег всіяний сміттям, сьогодні ж він був чистим. Дійшов за поворот і побачив вас в рукавичках і з мішками. Щось в мені перевернулося в ту мить…», зізнався мій новий друг, житель села Колочава, Василь Беца.

Тож віримо, що наш позитивний підхід допоможе перевернути світ в серцях більшості.

Вільшанське водосховище: екопікніки від Chysto.de

З чого все почалось

«Це тут геть поруч! Годинка часу на все-про-все. Давай з’їздимо… я покажу тобі чарівне місце!», – якось під час подорожі запропонував Рома. Ця пропозиція, це казкове місце та атмосфера, яка там панує перевернули мій світ з ніг на голову. Казкова тиша, ліс та водна гладь, що віддзеркалює всю цю красу. Захотілося повісити гамачок, взяти улюблену книжку і пірнути в якийсь особливий спокій Вільшанського водосховища.

Однак, коли ми прогулялись берегом, щастя змінились на біль, розчарування та відчуття несправедливості. Серце в грудях калатало так, що якоїсь миті вирвалося і потонуло десь серед сміття. У той момент виникло величезне бажання врятувати це місце. Так народилась ідея відсвяткувати мій день народження у форматі екопікніку, відновити справедливість та віднайти власне серце).

Вільшанське водосховище: екопікніки від Chysto.de

Окреслення проблеми

Скажу відверто, щаслива, що масштаби проблеми відкривались для нас поступово, ніби оцінюючи нашу готовність до її сприйняття. І саме це не дозволило нам опустити руки. Вільшанське водосховище та дамба, яка разом з річкою Тереблею утворюють його – є своєрідною мікромоделлю, що чітко показує проблему зі сміттям у всьому Карпатському регіоні.

Жителі гірських сіл, за відсутності цетралізованого вивозу сміття (а у нашому випадку ще й через відсутність офіційного полігону через приналежність території до НПП «Синевир») скидують сміття до лісу та річки зі словами: «вода забере».

Однак, більшість з них просто не задумовуються над тим, що вода забирає не безслідно… і чисто біля хати, зовсім не означає – чисто та безпечно в цілому! Завдяки дамбі, це сміття не плине далі і за десятиліття на берегах накопичилися десятки тонн відходів, скинутих в ріку жителями 5-ти сіл. Так місце дивовижної краси перетворилось на смітник.

Вільшанське водосховище: екопікніки від Chysto.de

Як відбуваються пікніки Chysto.de

Екопікнік від @chysto.de – це завжди весела та дружня атмосфера, особлива синергія між людьми, доброю справою та правильним відпочинком. Можемо довго розповідати про концепцію, та радимо краще переглянути відео. А ще краще доєднатись до нас наступного разу.

Звідки приїжджають волонтери?

Ми цінуємо кожен внесок у порятунок Вільшанського водосховища. Тому для нас тут усі рівні і це принципово!

Хтось може дати більше, а хтось тільки власний час та присутність, хтось може всіх нагодувати, хтось надати автобус, хтось придбати мішки, а дехто вдихнути нових сил за допомогою музики, хтось пише статті, знімає сюжети, фотографує або ж створює відеоконтент, але кожен вклад безцінний! Саме тому під звітом про кожен захід ми згадуємо усіх учасників.

А вони приїздять з різних міст. Рушійна сила наразі з Мукачева. Та маємо волонтерів з Виноградова, Берегова, Львова, Ужгорода. Є зареєстровані учасники на наступний захід з Польщі. Та найцінніші учасники для нас – це місцеві жителі Синевирської та Колочавської громад.

Вільшанське водосховище: екопікніки від Chysto.de

Робота з місцевою громадою та як знайти стале вирішення проблеми?

З самого початку мали чітке розуміння того, що починати прибирання потрібно вище по течії, якось геть не зручно було прийти під домівки селян і сказати: «дозвольте я тут у вас приберу».

Тому основною ціллю було привезти їх на локацію, щоб показати як безслідно нічого не зникає. Ми були впевнені, що тільки так зможемо змусити їх діяти. Однак були миті надто великого розчарування. Виснажені обіцянками місцевого населення та влади долучитись та невиконанням цих обіцянок, ми хотіли було здатись, але не вистачило сміливості.

Вільшанське водосховище: екопікніки від Chysto.de

І коли на третій екопікнік нарешті приїхало 2-є довгоочікуваних представників громади, ми вирішили показати їм свій намір дійти до кінця та прибрати Тереблянську долину. І в той же час пояснили, що кожен має право на помилку, однак ми тут, щоб протягнути руку допомоги і спільно її виправити. Наступного разу нас було вже 60!

Активно залучаємо місцеву молодь, проводимо різні майстеркласи, інструктажі, ділимось досвідом, даруємо книжки, плануємо перегляди фільмів на екологічну тему. Представники влади Колочавської ОТГ після нашого третього заходу, також організували серію прибирань. З квітня місяця у них відбувається централізований вивіз сміття. Тому нас тішить, що крига скресла. Однак вище за течією ще маємо декілька сіл, які також обов‘язково підключати.

Вільшанське водосховище: екопікніки від Chysto.de

Як координується робота заходу?

Щоразу перед стартом прибирання ми проводимо інструктаж як правильно та безпечно це робити. Маючи за плечима вже 5 заходів ми розробили, здається, ідеальну схему: ділимо учасників на невеличкі групи, кожна з яких отримує три пакети різного літражу та кольру. До прикладу, в чорні складаємо спресований пластик, в білі – скло, в блакитні – « все інше» (тобто все те, що не можливо покищо переробити).

З найпершого екопікніка ми поставили собі за ціль не перемістити сміття з локації на локацію, а максимально відсортувати та здати все можливе на переробку. Таким чином ми досягли того, що всього 1/3, а іноді 1/4 зібраного потрапляє на полігони. За день ми вивозимо близько 1-1,5 тонни сміття на переробку.

Вільшанське водосховище: екопікніки від Chysto.de

Хто оплачує витратні матеріали та вивіз сміття?

Наш 5-й захід відбувся завдяки дружній підтримці різних крафтових виробників Закарпаття, наших знайомих, друзів та волонтерів команди Chysto.de. Тут кожен зробив свій внесок від приготування їжі, придбання пакетів та рукавиць, організації побуту в наметовому містечку, прибиранні та вивезенні сміття, до інформаційної підтримки заходу.

Я довго шукала партнерів, які б згодились забирати відсортоване. Обдзвонила, певно, з десятки два людей і від усіх чула: «далеко» і «невигідно». Аж тут згадала про людину, з якою бачилась всього раз в житті. Набрала, розповіла про ідею і попросила допомоги. Взяв час на подумати (теж аргументував кілометражем), однак через кілька хвилин згода була у мене. Так ми співпрацюємо з паном Сергієм і досі.

Вільшанське водосховище: екопікніки від Chysto.de

Культурна програма

Ми оголосили оригінальну боротьбу зі сміттям, залучаємо знаменитостей, митців та музикантів до нашого заходу та створюємо різні перформанси для привернення уваги до проблеми в регіоні. У червні ми вже провели концерт посеред сміття. Для нас грали запальні Hudaki Village Band, а ми прибирали сміття. Від спогадів та вражень про ту мить досі мурахи по шкірі…

Цей формат – поєднання корисного з приємним до вподоби всім учасникам, а чарівна локація є додатковим магнітом. Тому ми щасливі, що віднайшли і застосували саме такий підхід.

Вільшанське водосховище: екопікніки від Chysto.de

Як приєднатися до ініціативи?

Якщо ти хочеш стати частинкою великої волонтерської команди і допомогти нам врятувати клаптик природи неймовірної краси підписуйся на наші сторіночки у соцмережах, щоб не пропустити анонсів наступних заходів.

www.fb.com/chysto.de

www.instagram.com/chysto.de

Якщо ж ти маєш цікаві ідеї або можеш бути корисним для нас чимось більшим, ніж просто ручками, пиши в дірект ми відкриті до співпраці.

Вільшанське водосховище: екопікніки від Chysto.de

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *