Олександр Бондаренко

Олександр Бондаренко, співзасновник блогу Captain Dzembronia

Якщо ви любите маршрути зі зручною логістикою, де можна зустріти інших туристів і прогулятися легким маршрутом, то вам не варто йти в Чивчини. Чивчини – це про інше, про свободу і дику далечінь.

Карпатські хребти: Чивчинські гори

Карта для проходження маршруту: Чивчинські гори – ламінована | не ламінована

Чивчинські гори – гірський масив у південно-східній частині українських Карпат, у межах Верховинського району Івано-Франківської та, частково, Чернівецької областей. В румунській літературі Чивчинські гори визначають частиною Мармароського масиву, чим вони геологічно і є, але в Україні, Чивчини позиціонуються окремим масивом. І для туристів це має зміст, адже в Чивчинських горах значно менше туристів і значно більше пригод. Масив простягається на 40 км з північного заходу на південний схід — від гори Стіг до гори Гнатася, між долинами річок Чорний Черемош (на північному сході) і Васер та Рускова (на південному заході). Від головного хребта відходять, порівняно, короткі бічні хребти (наприклад Ротундул). Найвища вершина масиву — гора Чивчин (1769 м). За іншими даними Чивчин і Гнатася абсолютно однакові по висоті – 1766 м.

Логістика: “раз пішов я на кордон пашпорт віроб’єти”

Перше що вам потрібно знати – Чивчини знаходяться на українсько-румунському кордоні. Це означає, що вам потрібно оформлювати дозвіл на знаходження в прикордонній зоні. Дозвіл слід писати на Чернівецький прикордонний загін, за ідентичним зразком з дозволом на Мармароси. Не забудьте уточнити хто є начальником загону на момент написання заявки. Відправляйте електронний варіант заявки на електронну пошту, а з собою візьміть 2 копії – одну вам потрібно буде залишити прикордонникам в Шибеному, а одну ви показуватимете на маршруті. Також не забудьте з собою взяти паспорт. Оскільки даний район більш дикий, то прикордонники можуть прискіпливо поставитися до мандрівників, і бували випадки, що з першого разу не пропускали на маршрут, навіть при наявності дозволу. Тож будьте терплячими.

Чивчинські гори

Старт: “Підеш направо потрапиш на Чивчин, підеш наліво… потрапиш на Чивчин”

Класичний маршрут на Чивчини починається з закинутого села Буркут. Це дуже цікаве місце – сто років тому тут був відомий бальнеологічний курорт, а зараз це покинуте село, яке чимось нагадує Прип’ять.

село буркут, Чивчинські гори

На гуцульському діалекті “буркут” це мінеральне джерело (на смак схоже на кавказькі нарзани), а тому не забудьте перед стартом напитися цілющої водички. В Буркуті вас чекає дилема – який маршрут вибрати. Тут є 2 основних варіанти:

 • Іти Черемошем, по річці з 25 бродами, неначе справжні конкістадори в долині Амазонки і через полонину Мількова виходити на Чивчин.
 • Іти верхом і попри вершину Прилучний виходити на кордон. Особисто я завжди вибираю цей варіант.

Є ще кілька менш традиційних способів потрапити на Чивчин:

 • Зі сторони Мармаросів, звернувши біля гори Стіг і пішовши попри прикордонну заставу біля гори Рогє. Звідтіля, до речі, є спуск на Шибене по широко відомій у вузьких колах дорозі Макензена.
 • З Перкалаби через заставу Калиничі з виходом на гору Палениця.
 • Зі сторони Гринявських гір, але про то мова піде нижче.

Чивчинські гори

Маршрути: “Мексика, на яку ми заслужили”

Маршрут по Чивчинах пролягає по прикордонній смузі – широкій дорозі часом з розбитою колією попри прикордонні стовпчики. Часто вздовж маршруту росте невисока альпійка, яка дуже схожа на кактуси. Кордон, кактуси, прикордонні стовпці, контрабандні стежки – чиста Мексика.

Чивчинські гори

Найпростішим варіантом є маршрут Буркут-Прилучний (верхом)-Велика Будичевська-Чивчин. Тривалість 4-5 годин активного трекінгу. Під Чивчином є хороші стянки для наметів і джерело, яке не пересихає восени. Зранку можна вибігти на гору і зустріти світанок – на вершині є спеціально пристосоване для цього місце. 

В Буркут можна повертатися по шляху підйому, або закільцювавши його спуском в долину Черемоша, а звідтіля вже вйо в Буркут. Але “будьмо уважні”, якщо ви потрапите в зливу і на Черемоші буде повінь, то та долина стає небезпечним місцем. Ви можете повторити досвід Петра Шамборовського, але в більш віддаленому від цивілізації місці.

Чивчинські гори

Іншим варіантом є мій улюблений: Буркут-Велика-Будичевська-Чивчин-Пір’є-Палениця-перехід на Гриняви-пол.Прилучний-Пнів’є-Дуконя-Баба Лудова-Шибене. Вихід на кордон з Буркут стрімкий, але швидкий. 

Ділянка від кордону і до Чивчина мальовнича – видно Мармароси, Фаркеу з Міхайлеком і ще багато Румунських гір. З Чивчина відкриваються просто фантастичні панорами. Далі дорога веде на південь і до Палениці краєвиди практично відсутні – йдете прикордонною смугою і єдиним бонусом можуть бути тільки безлімітні плантації афин вкінці літа та на початку осені. Коли ми йшли цей маршрут “у мене була мрія”: забігти на найпівденнішу вершину Українських Карпат – гору Гнатася

Але на Палениці нас зустріли прикордонники, які дуже чемно пояснили, що вершина Гнатасі знаходиться на 50 метрів в Румунії і вони нас туди не пустять. Влітку на Палениці стоїть намет з прикордонниками і на Гнатасю потрапити нереально, але взимку ваші шанси дістатися до неї зростають.

Чивчинські гори

На спуску з Палениці є чудові місця для стоянки, але відсутня вода – нею вам потрібно буде запастися на Палениці (джерело вказане на карті). Перехід на Гриняви плавний, і взагалі я рекомендую пройтися цим чудовим хребтом. 

Ще одним варіантом сполучити Чивчин з Гринявами є перехід з гори Попадя в долину Черемоша і звідтіля в район Пнів’є-Дуконі. Але тут на вас чекатиме достатньо велика скидка і набір висоти.

Найбільш диким варіантом є похід долиною Черемоша по старих кляузах з виходом на Чивчин. Але це буде швидше експедиція, а не похід. Мокра експедиція.

Цікаві місця: “та най го шлях трафит”

Гора Чивчин

Центральне і найпопулярніше місце Чивчинського масиву. Вершина оглядова і з неї відкривається чудовий краєвид на всі 360 градусів. Видно Чорногору, Роднянські Альпи, Гриняви і майже увесь світ. Я рекомендую зустріти на Чивчині світанок, або захід сонця – це незабутнє враження.

Палениця-Команова

Гора Палениця разом з горою Команова, утворюють найбільше плоскогір’я в українських Карпатах. Це така велетенська площина, вкрита непрохідними заростями жерепу і розділена прикордонною смугою. В роки Другої світової війни, тут був німецький аеродром, а тому тут часом до тепер знаходять артефакти тих часів. На горі Команова є одне з місць сили в Карпатах – Скелі Баби. З Палениці дорога розходиться в дві сторони – на Гнатасю (але тут часто вартують прикордонники, тому майте на увазі, що вас туди можуть не пустити) і перехід на Гринявські гори.

Чивчинські гори

Гора Гнатася (Гнітеса)

Найпівденніша вершина українських Карпат. Камінь, який є найвищою точкою гори, знаходиться на території Румунії і прикордонники розказували, що в 2019 році жіночок, які пішли туди фотографуватися, зловили румунські прикордонники. Тож, якщо вас на Палениці зустрінуть прикордонники, зійти на Гнатасю вам не вдасться.

Гора Велика Будичевська

Оглядова вершина перед Чивчином. Прямо на вершині є хатинка прикордонників, тож майте завжди на поготові паспорт на випадок зустрічі з охоронцями держкордону. Також можете спробувати попроситися перечекати негоду, якщо вона вас застане в цій точці.

Село Буркут

Село Буркут розташоване у Верховинському районі на українсько-румунському кордоні. Колись це був відомий бальнеологічний курорт, в якому лікувалися і відпочивали відомі люди (Іван Франко, Леся Українка). З 2008 року в селі немає постійних мешканців і колись відомий курорт став селом-привидом. Багато будинків стоять порожніми, але в них і тепер можна знайти багато цікавого…  

Покинута застава в урочищі Чемірне

Колишня прикордонна застава, яка діяла з радянських часів до 2002 року. Об’єкт мав назву “Рубін” і тут несли службу більше 30 прикордонників. До сьогодні залишилися будівлі застави, де при необхідності можна переночувати. 

Кляуза Балтагора

Має славу однієї з найвисокогірніших кляуз в українських Карпатах. Знаходиться у верхів’ях Чорного Черемоша на висоті 1400 м. Побудована в кінці 19 століття і непогано збереглася до сьогодні. Від застави на Чемірному можна перейти на кляузу кронпринца Рудольфа в Перкалабі.

Кляузи, Чивчинські гори

Звірі

Оскільки Чивчин є диким районом, то тут ви можете потрапити в справжній зоопарк. Особливо, якщо підете долиною Черемоша. Маєте шанс зустрітися з ведмедем, вовком, кабаном, оленем, рисем, лисицею та ще багатьма рідкісними в наш, глобалізований, час тваринами. В деяких місцях запах тварин такий сильний, що виникає враження, ніби ти в хліві. Про плазунів, я гадаю, вам розповідати не треба – їх в Чивчинах теж вистачає)

Гора Лостун

Висота 1654 м. На північ від Лостуна розташована гідрологічна пам’ятка природи — болото Висяче. На горі розташована давня шахта, де колись добували марганець (або як казали гуцули “маґан”). Сьогодні ви можете побачити ствол шахти, але лізти туди я вам не рекомендую. Від Лостуна до Пір’є потрібно буде скидати висоту, а в долині вас чекатиме чудовий струмок з карпатською водою і прикордонний пост – а тому приготуйте паспорти)

Висновок

Чивчини – це дикий, відносно не популярний, і через це надзвичайно цікавий куточок українських Карпат. Тут ви не зустрінете туристичних натовпів, тут значно менше сміття і далеко до цивілізації. Чивчин це інший світ – світ свободи і самопізнання. Якщо вам цього не вистачає по життьови тогди вйо на Чивчин.

P.S. Коли почав писати цей матеріал, заглибився в світ Чивчинів і зрозумів, що мало знаю про цей дикий-дикий край. Тому в написанні мені фист сильно допомогли Руслан Гродюк, Роман Тимофійчук і Ярослав Зеленчук, яким я файно дєкую. Щастя є! Вйо до горбів!

Трек походу 

Карпатські хребти:

Чорногора

Красна

Свидовець 

Пішконя

Явірник

Мармароси

Боржава

Чіохелька

Аршиця

Яйко-Ілемське

Ракова

Запрутські Горгани

 1. Я згідна: гринява це кайф! Ви мене ознайомили з Чивчином. Банзай

 2. “Але на Палениці нас зустріли прикордонники, які дуже чемно пояснили, що вершина Гнатасі знаходиться на 50 метрів в Румунії і вони нас туди не пустять. Влітку на Палениці стоїть намет з прикордонниками і на Гнатасю потрапити нереально, але взимку ваші шанси дістатися до неї зростають.”

  1. Гнатася не знаходиться “на 50 метрів в Румунії”. По вершині йде кордон.
  2. Нема ніякого намету з прикордонниками на Палениці.
  3. На Гнатасю може без проблем потрапити в будь-який сезон маючи окремий дозвіл.

  1. 1. На українських картах вона знаходиться на території України, але прикордонники сказали що фактично вона знаходиться на території Румунії.
   2. 23.08.2020 на Палениці був намет з прикордонниками. Це можуть вам підтвердити усі учасники нашої групи і Роман Тимофійчук, який був того ж дня перед нами.
   3. В нас в нитці маршруту гори не було. Але знаю особисто 3 випадки, коли прикордонники завертали групи в яких в дозволі була зазначена вершина.

 3. Доброго дня. Скажiть будь ласка , чи е дорога з Пнiвья через пол. Прилучна ( гора Прилучна 1646 м. ) на гору Паляниця ?

  1. Є чудова дорога. Заводить прямо до місця де був намет прикордонників)

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *