Скелелазіння Датча Каріна Тумаєва маршрут на секторі Çocuklar

Каріна Тумаєва

Туреччина – це ідеальна країна для скелелазної людини. Вона може запропонувати вам низку масивів з цікавими трасами та теплим морем під боком. Але якщо ви хочете полазити без зайвих компаній в оточенні неймовірних краєвидів, вам однозначно треба їхати на півострів Датча.

Скелелазіння на півострові Датча (Datça)

Із беззаперечних плюсів цього місця варто виділити непопулярність. Навіть до карантину тут не було навали людей, а матрацних туристів теж не дуже багато, оскільки в Датчі відпочивають переважно місцеві. Природа, особливо навесні, приносить масу естетичного задоволення. Рослинність тут дуже різноманітна та вкриває довколишні гори соковитою зеленню.

Із мінусів – добиратися від найближчого аеропорта доведеться на машині. Вона також знадобиться вам для щоденних подорожей до скелелазних масивів.

Скелелазіння Датча Кнід

Коли їхати?

Пік сезону зазвичай припадає на жовтень. По-перше, в цей період на півострові вже не дуже спекотно, тому ви не будете смажитися на сонці; по-друге – море все ще тепле, і в ньому можна скупатися після спортивних звершень. Але весна на Датчі також радує різноманітними квітучими рослинами, прекрасною погодою та мушмулою (хто не знає – це такий смачний фрукт, який у нас знайти практично неможливо).

Як дістатися?

Уважно читайте правила в’їзду, бо хоч Туреччина і пускає всіх охочих, та інколи вводить умову негативного ПЛР-тесту. Також вам необхідно зареєструватися в Міністерстві охорони здоров’я та отримати QR-код, без якого вас не пустять ні на літак, ні в місцевий транспорт, а інколи – і в торгівельні центри. QR-код прив’язується до вашого номеру телефону, тому переконайтеся, що маєте гроші на рахунку, аби можна було отримувати та надсилати SMS-повідомлення.

Летіти в один із трьох аеропортів: Бодрум, Ізмір чи Даламан. Там же можна орендувати автомобіль на весь період відпустки. Найближче буде дістатися до Бодрума, а звідти взяти паром чи поїхати в об’їзд. Зазначу, що без парома їхати все ж цікаво: перший день подорожі можна виділити на розвідку Мармаріса та прилеглих до нього місцин.

Скелелазіння Датча Акваріум пляж, Паламутбюкю

Де жити?

У вас існує три варіанти: містечко Датча, якщо ви хочете бути ближче до супермаркетів; селище Месудіє, якщо ви хочете тиші, спокою та красиві пляжі; і кемпінг безпосередньо в національному парку біля скелелазного масиву, якщо ви зовсім на “ти” з природою. Кемпінг дуже номінальний: туалетів, душу та води там немає, це відведена ділянка лісу зі спеціальним місцем під вогнище та прибраною територією.

Ми обрали варіант пенсіонерського розташування в селищі Месудіє. Там знаходиться сила-силенна пансіонатів, кемпінгів, апартаментів, які змагаються одне з одним за звання найбільш затишного та красивого місця. Проте, в Інтернетах вибір не буде широким, очевидно через виключно локальну популярність курорта. На booking.com ми знайшли апарт-готель Oliva Casa Datca і залишилися повністю задоволеними рівнем сервісу, чистоти та шикарним видом з вікна. Вартість житла в Месудіє не дуже висока – хороші апартаменти навесні можна зняти за 30 євро в день, але господарі порадили нам бронювати житло напряму, оскільки так можна трохи зекономити. Тому, на всяк випадок, лишаю тут їхній Instagram.

Ще одна перевага селища – це красиві пляжі, на яких відпочиває ну дуже мало людей. Під час нашої подорожі бувало таке, що ми були там реально одні, що дуже сприяло добрячому відпочинку.

На противагу Анталії, де турки спілкуються як англійською, так і російською, на півострові Датча ви будете чути турецьку мову. Тому тримайте напоготові гугл-перекладач.

Скелелазіння Датча

Що їсти?

У цих краях непогано мати власну кухню, особливо коли ви подорожуєте під час карантину чи поза сезоном. Тут не так багато закладів громадського харчування, і під час нашої поїздки працював аж один. А от в супермаркетах ви знайдете все необхідне за дуже притомними цінами. Зазвичай продуктовий кошик в Туреччині коштує дешевше, ніж в Україні, а ціни на фрукти та овочі вас дуже приємно здивують. У навколишніх селах можна купити домашні курячі яйця та оливкову олію, так що раджу на це зважати і не пропускати такої можливості.

Якщо ви вживаєте алкоголь, зважайте на те, що на вихідних та під час державних свят в Туреччині діє сухий закон. Проте, виконують його лише мережеві супермаркети: якщо вже дуже хочеться, а надворі субота, тоді варто пошукати маленьку місцеву крамничку. Там вам з радістю продадуть бажану пляшечку вина.

Як дістатися до скелелазних секторів?

Між Датчею та Месудіє проходить одне єдине шосе. З нього треба з’їхати до національного парку, де грунтовою дорогою проїхатися ще пару кілометрів. Якщо вбити в навігатор назву найбільшого скелелазного сектору – Can Baba – він проведе вас без проблем. Та раптом що, тримайте координати повороту: 36.73176774234446, 27.615909869322905.

Отже, після кількох хвилин їзди вглиб парку, ліворуч від себе ви побачите вищезгаданий кемпінг. Біля нього треба повернути праворуч, а там уже і сектори буде видно неозброєним оком. Машину можна лишити прямо біля початку маршруту до скель: там є паркувальні “кишеньки” на кілька автомобілів.

Ми проінспектували кілька секторів шикарного скелелазного масиву Indian Man. Гайд по ньому можна подивитися на сайті чи скачати собі версію для друку.

Сектор Çocuklar (вимовляється приблизно як “чоджуклаж”)

У перекладі його назва означає “дитя”, отже ви вже зрозуміли, що це місце для скелелазів, які тільки почали подавати надії в спорті. Також непоганий для тих, хто хоче перший день розім’ятися та звикнути до рельєфу. Тут представлені, в основному, маршрути 5-ї та 6-ї категорії, також є одна 7а. Маршрут до сектору починається там само, де і тропа на Can Baba: його трошки важко знайти в кущах, але як орієнтир – імпровізовані сходи, вибиті прямо в пагорбі.

Скелелазіння Датча Джан Баба з Сектору Чоджуклаж

Сектор Domuzbükü

У перекладі означає “свиня”, і повірте мені, що назва доволі яскраво характеризує місцевий рельєф. Лазити тут можна тільки 7б-7с, а всі маршрути менших категорій просто до болю колючі пальцервалки. З плюсів – дуже красивий краєвид. Звісно, краще не їздити на цей свинський сектор, але якщо хочеться, то вам доведеться проїхати вглиб національного парку ще десь на кілометр, а там повернути ліворуч і шукати марковану тропу.

Сектор Ay

Перекладається як “місяць”, але наша версія – просто “Ай”. Тут ви знайдете багато простих маршрутів по колючкам, що подарує вам біль, отож не рекомендуємо туди заходити. Маршрут до нього починається там само, де і тропа на Can Baba.

Сектор Can Baba (вимовляти назву треба як “джан баба”)

У перекладі означає “любий батько”. Це візитівка всього скелелазіння на Датчі: величезний грот з численними колонетами, красивими нависаннями та дуже приємною до пальців гірською породою. Він велично височіє поміж дерев, ніби каже всім довкола “я тут батя!”. І це дійсно так: рекомендуємо не розпорошуватися на інші сектори, а сміливо іти досліджувати цей неймовірний містяк.

В самому гроті майже немає простих маршрутів. Там придумали одну 6B+ та парочку 6C, аби ви розім’яли кінцівки. Найбільше тут маршрутів рівня 7В та 7С, є кілька дуже красивих 8-мок для любителів заклинитися колінками, як Адам Ондра. Проте, не засмучуйтеся: прямо біля гроту є кардинально інше лазіння, яке нагадує Крим. І там можете завісити щось для свого слабенького друга, який знайде собі цікавий легкий маршрут, поки ви там будете вмикати всю міць банки на нависаючих колонетах.

Скелелазіння Датча 6В+, сектор Джан Баба

Де провести дні відпочинку?

Скелелазіння – це добре, але треба і шкіру на пальцях інколи нарощувати. Отже, на Датчі я також знайшла місця, де можна відпочити після спортивних звершень.

Місто Датча – це маленьке поселення, де немає особливих цікавинок. Але і там можна сходити в порт, де стоять яхти. Якщо ви будете добиратися на паромі, ви і так побачите це місце: парковка для суден з кількома милими ресторанчиками. В карантин вони були зачинені, але сподіваюся, ви туди все ж потрапите.

Також в містечку можна сходити в історичний район Old Datca Houses – це буквально дві-три маленькі вулиці зі старими автентичними будинками, затишними кафе та сувенірними крамницями.

Скелелазіння Датча

Недалеко від Месудіє є інше селище – Паламутбюкю (Palamutbükü). Воно відоме тим, що має шикарний пляж з неймовірного кольору водою. Ставте навігатор до Akvaryum Plajı: це такий собі secret place, з’їзд на який не дуже показовий. Трохи недоїжджаючи до селища ви побачите маленьку гравійну галявинку, де можна лишити автомобіль. Там же є тропа, якою можна спуститися до прозорої, чистої, бірюзової води. Навколо пляжа нависають підмиті морем скелі та лежать красиві валуни, що надає місцині нереального шарму.

Скелелазіння Датча Паламутбюкю

 

Є на Датчі і культурна програма, а саме – руїни міста Кнід (Knidos). Вони знаходяться на самому краєчку півострова і вражають не тільки людей, які захоплюються історією, але і любителів приморських пейзажів. Місцина оточена красивими горами зі скельними виступами, а на одному з пагорбів ще й видніється мальовничий маяк, вже не кажучи про низку неймовірних пляжів.

Безпосередньо античне місто варте уваги: воно пережило і греків, і римлян, і візантійців, а зруйноване було великим землетрусом у VIII-ІХ ст. н. е. У свій час це був реальний мегаполіс, своєрідний науковий та культурний центр, який виростив на своїй території купу відомих постатей. Наприклад, архітектор Александрійського маяка (одного із семи чудес світу) був родом із Кніду. Математик, механік та астроном Евдокс народився саме в цьому місті. Також тут знайшли найвідомішу в світі статую Афродіти, роботу видатного скульптора Праксітеля. Це місто у своїх творах згадували Гомер і Геродот, так що і вам раджу згадати його у своїх Instagram-stories.

Отже, Датча виявилася дуже непоганим місцем, яке перевершило наші сподівання. Майже повна відсутність людей, непересічні пейзажі та цікаві активності – цей півострів повністю вам забезпечить.

Посилання у статті:

  1. Реєстація в МОЗ Туреччини: https://register.health.gov.tr
  2. Апарт-готель: https://www.instagram.com/olivacasadatca
  3. Скелелазний гайд (сайт): https://www.thecrag.com/climbing/turkey/datca
  4. Скелелазний гайд (версія для друку): https://www.dropbox.com/s/38966d5pbqz7u1d/Datca_Guide_2021.pdf
  5. Відео-блог: https://youtu.be/9IFvYziBUBc

 

 

 

 

2 Коментарі
  1. Клас! Дякую за інформативну та цікаву статтю. Занесла Датчу у свій список місць для відвідування! Лишилось тільки більше тренуватись))

    1. Дякую за коментар! На Датчу можна їхати і не дуже тренованим. Виявилося, що там достатньо багато простих маршрутів 5-ї та 6-ї категорій)

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *