Не знаю, як ви, а я очікую від рукавичок небагато – щоб руки не мерзли, коли за вікном мінусова температура, волого і мороз. У пошуках, я назбирав чимало матеріалів та “копнув” глибше у темі рукавиць, тож я вирішив, що було б дуже цінним поділитися цією інформацією з вами.
Це найбільш детальний гайд про рукавиці, що є на журналі Gorgany Pro. Приємного читання.

Я завжди знав, що рукавички є двох типів: для міста та зимових активностей. Перші, доволі прості ззовні та можуть виглядати навіть однаково.  Другі, тобто лижні рукавички, схожі на космічний авіаносець: cкладний дизайн, дуже багато деталей, запаковані декількома технологіями одразу – фантастика. 

Рукавиці для міста

Для мене все впирається в активність. Я окреслив собі так: рукавички для пересування містом, від дому до роботи чи в найближчий магазин, на авто чи в транспорті, мені достатньо буде простих флісових рукавичок, якщо температура є близькою до нуля. У мене було кілька рукавиць з класичним флісом, таким як polartec micro, та з часом я помічав, що він починає кошлатитись, хоча і не відчув, що матеріал втрачає при цьому своїх властивостей. Паралельно я також мав флісові рукавички з гладкою зовнішньою поверхнею з матеріалу polartec power stretch. І вони завжди добре виглядали, навіть після багатьох циклів прання.

 

Часто такі рукавички роблять зі спеціальним матеріалом, що дозволяє працювати з сенсорними екранами різних гаджетів. Найкраще, щоб це була не просто маленька вставка на кінчику вказівного та великого пальця, а з такого матеріалу була зроблена вся долоня рукавичок

Для бігу чи їзди на велосипеді я обираю рукавички з матеріалу softshell або з вітронепроникною технологією. Якщо ж мова йде про морози, від -10 градусів і нижче, тоді варто придивитися до рукавичок зі спеціальним утеплювачем. Вони дуже схожі на лижні рукавички, хоча не мають всього набору корисних деталей, що знадобились би під час катання.

Зовні такі рукавички вкриті софтшельним матеріалом, на долоні частіше за все зустрінемо шкіру або посилення для кращої зносостійкості. За ті зими, що я пройшов, можу сказати, що відомі нам утеплювачі Thinsulate, Thermolite, PrimaLoft працюють як слід. Вони добре зберігають тепло при малій вазі та об’ємі, тож рукавички не будуть надто масивними. До того ж утеплювач, який би ви не вподобали, буде зберігати тепло навіть у вологому стані.

(міські рукавички від бренду Turbat)

Якщо ж ви любите гратись у сніжки, ліпити сніговика, чи будь-яким іншим способом плануєте взаємодіяти зі снігом, найкращий вибір – рукавички з мембраною.  І ось тут найцікавіше, адже якщо з вибором рукавичок для міста – проблем не виникало, то коли я глядів на лижні – очі розбігалися. 

Як обрати лижні рукавиці

Катаючись на лижах чи сноуборді, руки так чи інакше задіяні. То лижні палиці в руках, то ще щось, чи падаємо на сніг, поправляємо кріплення на черевиках, дістаємо термос, фотографуємо на телефон та прикладаємо скіпас до сенсору. Тож рукавиці мають не тільки берегти наші руки від холоду, але й бути зручними, аби виконувати описаний вище функціонал.

Було б непогано, якби вони не промокали, були міцними, щоб не порізати їх об гострий кант. Гарні лижні рукавиці – річ дуже продумана, з урахуванням купи деталей. 

Трішки про утеплювачі

 

Сучасні утеплювачі та тканини дозволяють робити доволі легкі, не масивні та міцні рукавиці. Всі матеріали до того ж майже не всотують воду. У лижних рукавичках використовуються різні утеплювачі. Це можуть бути тонкі мікроворсові підкладки, флісові матеріали з довшим ворсом, закрученим баранцями, шерстяна тканина, чи утеплювач на основі шерсті або відомі синтетичні утеплювачі Thinsulate, Thermolite, PrimaLoft

Для активного катання на лижах чи скітуру в легкий морозець я рекомендую рукавички з тонкою мікроворсовою підкладкою чи підкладкою з шерсті меріно. Що ж до більш теплих варіантів, то добре підійдуть довговолокнисті синтетичні утеплювачі. Вони тепліші, компактніші за фліс, та добре гріють руки навіть коли намокнуть.

Я б не радив використовувати рукавиці з товстим флісом у якості утеплювача, через його великий об’єм та тому, що він може затримувати вологу. 

(обираючи теплі рукавички з великою кількістю утеплювача перевірте, чи зручно в них тримати палиці)

Аби знали – рівень термоізоляції визначається кількістю довговолокнистих синтетичних утеплювачів, що вимірюється вагою в грамах (на квадратний метр). Як показує практика, всі рукавички, що мають менше 100 грамів утеплювача, призначені для теплих днів з температурою вище 0 градусів. 

Найчастіше ви зустрінете рукавички з кількістю утеплювача 120-180 грамів і це буде гарний універсальний вибір для зимового катання. Якщо ж утеплювача більше ніж 200 грамів, то це рукавички, розраховані на серйозні морози, або для тих, у кого сильно мерзнуть руки. 

Дві існуючі конструкції рукавичок

Існує дві основних конструкції рукавичок:  з короткими манжетами що надягаються під рукав куртки, або з довгими манжетами, що доходять аж до передпліччя та мають спеціальну затяжку на кінці та вдягаються поверх рукава куртки.

Рукавички з короткими манжетами легші та компактніші (а отже займатимуть менше місця в рюкзаку). 

(рукавички з коротким манжетом Picture Kakisa та з довгим манжетом Trekmates Mogul Dry Glove)

Рукавички з довгим манжетом легше надягаються та знімаються, вони краще запобігають потраплянню снігу під одяг коли ми падаємо в сніг. Також вони більш універсальні щодо різних температур. Манжету можна носити відкритою, дозволяючи повітрю вільно потрапляти в рукавичку та виходити з неї. Це також допомагає зберегти внутрішню частину рукавички сухою від поту в теплий день. 

(рукавички з довгим манжетом краще захищають від попадання снігу)

Рукавиці з мембраною 

У випадку коли ви катаєтесь в помірно холодну погоду з високою вологістю найкраще мати рукавички з мембраною. У Буковелі, на Драгобраті чи інших українських гірськолижних курортах вас скоріш за все чекатиме саме така погода, коли вже достатньо холодно, а сніг ще вологий. Тому лижні рукавиці з мембраною Gore-tex, або іншими мембранами з показниками не нижче 10000\10000 будуть цілком доречними та захистять ваші руки від вологи при контакті зі снігом.

Та існує і інша сторона медалі. Рукавиці з мембраною висихають повільніше, ніж без неї. Також, якщо на вулиці достатньо тепло, або ваші руки багато пітніють волога може затримуватись всередині рукавичок, і це неприємно. Доречними рукавиці без мембрани будуть тоді, коли стоїть суха погода, або ви настільки майстерно катаєте, що не падаєте руками на сніг. 

Під час скітуру відсутність мембрани буде перевагою, однак лише коли ви не плануєте мати справу зі снігом – копати печеру чи формувати вітрозахисну стінку, або робити лавинні тести. Для фрірайду я раджу рукавиці з мембраною. 

(рукавиці від Ortovox спеціально розроблені для фрірайду: мають довгий манжет, мембрану, утеплювач з шерсті меріно та шнурок на зап’ястя щоб не загубити)

Шкіра та синтетика

Обидва матеріали мають свої переваги та недоліки використання. Синтетика краще дихає, ніж шкіра, особливо якщо остання має водовідштовзувальну обробку. Однак синтетичний матеріал на долоні рукавиці менш зносостійкий ніж шкіра. Разом з тим, щоб шкіра не втрачала свої властивості, за нею потрібно постійно доглядати. Її не варто сушити біля гарячих предметів, обробляти спеціальним засобом, щоб підтримувати водовідштовхувальні властивості, а якщо вона пересохне, то потріскається у вразливих місцях. 

Використовуючи шкіру з тильної сторони, а синтетичні матеріали з зовнішньої, виробники нівелюють недоліки кожного матеріалу. Тому така конструкція є оптимальною. Шкіра на долоні має також гарне зчеплення з різними гладкими поверхнями. Це особливо цінно, коли ви намагаєтесь дістати телефон на підйомнику чи тримаєте термос з гарячим напоєм в руках. Синтетичні матеріали не мають такого гарного зчеплення. 

(шкіряні рукавиці більш зносостійкі та їх важче порізати об металевий кант)

Шкіра – цікавий матеріал. Найбільш поширеними є три види шкіри: коров’яча, козяча і оленяча. Найбільш м’якою є оленяча, саме тому вона рідко використовується та лише на деяких фрагментах рукавички. Козяча шкіра є добрим компромісом між м’якістю та зносостійкістю і найбільш популярна. Коров’яча, або ж волов’яча, є більш жорсткою. Це значить, що в рукавичках з неї долоня буде не такою чутливою. Зазвичай використовують комбінації з різної шкіри на різних ділянках долоні. Більш жорсткою шкірою додатково посилюють лише місця постійного контакту та тертя.

Повідці на зап’ястя, щоб не загубити

Така дрібниця, але вона є, і варто про неї сказати. Браслети на довгому шнурку (хто носив такі в дитинстві, протягнуті через рукава зимової куртки?) є найбільш популярними серед сноубордистів, альпіністів та дітей. Якщо ваші рукавички достатньо товсті та теплі, вам все ж доведеться їх час від часу знімати. Щоб дістати картку з гаманця, зробити знімок на телефон чи поправити одяг. 

Окрім того, що з повідцями не доводиться розпихувати мокрі рукавички по кишенях, ви також не зможете їх загубити. Особливо неприємно втратити рукавичку на підйомнику, і саме тому, повідці додають комфорту та функціоналу під час активності. 

Чи потрібні додаткові рукавички-лайнери?

Тонкі рукавички з легкого синтетичного матеріалу або вовни іноді можуть йти в комплекті до основних лижних рукавичок. Їх функція – захистити вашу руку коли ви знімаєте основні рукавиці. Також вони дають додаткове утеплення.  Кілька шарів рукавичок добре себе показують під час трекінгу чи альпінізму високо в горах, та у більшості випадків для катання вони не такі необхідні. 

Така конструкція може заважати, коли користуємося палицями – долоня стає менш чутливою, важче зігнути пальці в кулак. Якщо хочете мати тепліші руки під час катання – краще використовувати замість рукавичок – рукавиці. Так-так, я для себе зробив таке розрізнення: рукавиці – це щось серйозніше, як от лижні, а рукавички – це ось такі, тонкі, для міста. 

Фініш. Кілька порад для примірки рукавичок. 

Зважте на наступне. Під час примірки, рукавички не повинні тиснути. Пальці мають добре почуватися у рукавицях, навіть має залишатись ще трохи простору. Якщо ви плануєте використовувати додатковий внутрішній захист зап’ястя, то потрібно міряти рукавички разом з ними. В іншому випадку, доведеться використовувати зовнішній захист, що одягається зверху на рукавичку. 

Якщо ви лижник – перевірте чи зручно вам тримати палицю в рукавичках. Також можна перевірити чи зручно в них робити різні дрібні маніпуляції: відкрити блискавку на куртці, дістати чи покласти щось у кишеню, відкрутити кришку термосу. Перевірте, чи є на великому пальці рукавичок спеціальний мікрофібровий матеріал, яким зручно при нагоді протерти маску або окуляри.

Я сподіваюся, що цей текст був корисним для вас, і під час планування зимової подорожі, ви точно знатимете, на що звернути увагу. Тримайте руки в теплі, і не забудьте шапку! 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *