Туристичний посуд – одна з моїх улюблених тем. Чесно кажучи – я взагалі люблю різноманітний посуд і стриматись, щоб не купити додому чергове горнятко, чи тарілку – для мене досить складно. А що вже казати про туристичний посуд – де значення має не лише його практичність і зовнішній вигляд, але і вага та компактність. Пошук ідеальної комбінації спонукає мене пробувати різні варіанти. Така колекція досвіду не повинна пропадати дарма, тому для вас – ця стаття.

Туристичний посуд: як вибрати?

Аутдорний словник

Отож, в загальному я поділяю посуд на дві категорії – той, в якому готують їжу ( часто він один на групу) і індивідуальний, призначений для того, щоб отримати свою порцію. Іноді звісно може бути 2-в-1, проте переважна більшість туристів, все ж таки ці ємності розділяє.

Посуд для приготування

В цю категорію потрапляють різні каструлі, казанки, чайники.

Основні критерії, на які потрібно орієнтуватись при виборі

Вага/комфорт/ціна – на жаль, в більшості випадків коли доводиться обирати туристичний посуд – ми будемо стикатись з цією дилемою. Тому потрібно одразу визначитись – який критерій для вас найважливіший – мала вага посуду, відносно невелика вартість комплекту чи комфорт при приготуванні їжі.

  • Ви плануєте готувати на пальнику чи на відкритому вогні?
  • Чи можливо вам потрібна універсальна ємність, яку можна використовувати і так і так? 
  • Для якої кількості людей ви будете готувати?

Каструлями, як на мене – доцільно називати той посуд, який призначений в першу чергу – для приготування їжі на пальнику, вони можуть бути виготовлені з нержавійки, анодованого алюмінію, чи титану і мають бічну ручку, для зручності користування.

Казанками – доцільно називати ємності, які призначені для приготування їжі на вогнищі, вони для зручності мають ручку-дужку для підвішування і зазвичай виготовлені з нержавійки, або анодованого алюмінію, на не містять елементів, які можуть поплавитись.

Що каструльки, що казанки – бувають різних об’ємів. Розраховуємо приблизно по півлітра ємності на людину. Якщо ви надаєте перевагу субліматам – то можна зекономити по вазі та об’єму і взяти невеликий казанок та закип’ятити воду кілька разів. Часто – це буде навіть швидше, ніж кип’ятити один раз велику кількість води. Чому? Бо тепло, яке передає пальник – розсіюється через стінки посуду, в якому нагрівають воду. Чим більша посудина – тим більші тепловтрати.

Якщо готуєте на пальнику та ходите в довгі мандрівки (3-5 днів) – для економії газу – можете поглянути на посуд з радіатором – це спеціальний елемент на дні каструлі, який забезпечує більш ефективне вловлювання та передачу тепла від пальника – посудині. І хоч сам радіатор додає трохи ваги вашому наплічнику – для тривалих мандрівок – він добре заощаджує газ, а тому зайві грами швидко виправдають себе.

Якщо шукаєте універсальну ємність – переважно під пальник, але щоб мати змогу в разі чогось – використати її для приготування їжі на вогнищі – обирайте моделі без пластикових елементів, адже вони можуть легко поплавитись. Посудини з радіатором для вогнища, я б не рекомендувала – по-перше між пластинами швидко набиватиметься зола, по-друге, сам радіатор має шанси відплавитись.

Для поціновувачів приготування їжі на вогнищі – ідеальними стануть казани з нержавійки, адже їх найлегше буде відчистити після і під час походу. Окрім того – вони не мають ніякого додаткового покриття, яке може пошкодитись при нагріванні чи чищенні абразивними засобами, тому в часовій перспективі – фактично вічні.

Чайники – класна опція для кемпінгу, або для великих компаній, тоді додаткова вага легко виправдовується зручністю, а декілька додаткових грамів – в перерахунку на вагу спорядження для 5-7 людей стають фактично непомітними.

Окремої уваги потребують інтегровані системи. В плані зручності, швидкості кип’ятіння води та енергоефективності – вони однозначно – найкращі. Щоправда, коштують – відчутно дорожче, ніж простий пальник та казанок. Ще одна їх фішка – що всі частини системи компактно складаються одна в одну. Вага системи також, зазвичай, більша, ніж пальника та каструлі аналогічного розміру, проте перевагу на економії газу ви зможете відчути вже з перших мандрівок.

Набори для приготування їжі, стануть в нагоді поціновувачам смачної і різноманітної домашньої їжі, навіть під час мандрівки. Є безліч варіантів з алюмінію, зокрема від бренду Light my fire, а також кілька варіантів з нержавійки від інших виробників. Ви отримуєте кілька каструльок, в комплекті зі сковорідкою, мисочками а іноді і з чайником чи навіть черпачком.

Звертайте увагу на матеріал, з якого виготовлений посуд

Нержавійка (сталь) – найзручніша в чищенні і довговічна. Проте її суттєвий мінус – це вага – найважчий сучасний туристичний посуд виготовляють з нержавійки.

Анодований алюміній – мабуть, найбільш популярний – легкий та відносно дешевий. З мінусів – якщо їжа пригорить – то відчистити її буде досить складно. Не рекомендовано використовувати абразиви для чищення такого посуду, оскільки вони пошкоджуватимуть покриття. Проте, рано чи пізно анодація всеодно пошкодиться і їжа почне пригорати в цьому місці активніше, що призведе до замкненого кола – чим більше пригорає – тим активніше треба чистити – тим більше пошкоджується покриття – тим більше пригорає. Також в такого посуду з часом від впливу температури іноді викривлюється дно. Проте, якщо ви не надто часто ходите в походи, то ресурсу такої посудини вам вистачить надовго.

Титан – улюблений матеріал тих, хто прагне до максимально легкого наплічника і цінує надійність. По вазі трохи легший за алюміній, проте не має жодного покриття – тому чиститься легко, і термін експлуатації без зміни функціоналу – фактично не обмежений. З мінусів – суттєва ціна порівняно з іншими матеріалами

Є ще цікавий варіант від Sea To Summitсиліконова каструля з алюмінієвим дном. А також є такий чайник. З плюсів – це найкомпактніше з усього, що може бути. З мінусів – силікон все ж таки досить важкий. А в процесі користування – потрібно стежити, щоб вогонь від пальника не виходив за межі дна, бо тоді стінки можуть пошкодитись.

Посуд для споживання їжі

Миски, горнятка, ложки, вилки, універсальні ємності

Кожен виробник старається запропонувати своєму споживачеві переваги. То ж не дивно, що на полиці в магазині ви можете побачити багато різних варіантів індивідуального туристичного посуду.

Для початку потрібно визначитись – вам потрібне горнятко і миска, чи універсальна ємність, яку ви можете використовувати тим чи іншим чином, залежно від обставин.
Розпочнемо з горняток, оскільки ними користується більше людей.

Горнятка можуть бути з нержавійки чи титану – їх перевагою є можливість нагріти воду на пальнику чи в разі чогось – на багатті, з недоліків – хіба що стала форма, яку потрібно якось припасувати в рюкзак. Щоб використовувати простір ефективно – кладіть щось всередину. З плюсів також – довговічність. Таке горнятко майже неможливо зламати, тож єдине, що з ним може трапитись – ви його загубите. Я надаю перевагу варіантам зі складними ручками, або без ручок взагалі, але тоді з подвійними стінками.

З пластику бувають як цілком звичайні горнятка з ручкою збоку, так і більш цікаві та компактні варіанти. Як от наприклад – горнятка Wildo. Їх фішка в тому – що вони складаються вдвічі і стають фактично непомітними. Це дуже зручно в плані пакування. При тому вони досить довговічні. У декого такі горнятка в активному користуванні вже кілька років. Їх мінус – це те, що вони все ж таки пластикові, тому рано чи пізно доведеться їх утилізувати.

Цікавий варіант, знову ж таки – з силікону. Найпоширеніші – Sea To Summit з серії “X-”. Їх беззаперечна перевага – компактність. Горнятко складається до стану плаского диску товщиною всього один сантиметр. Є навіть варіант з кришечкою. З мінусів – лише один – відносно велика вага (в порівнянні з wildo такого ж об’єму) та не найнижча ціна. І хоч ці горнятка вже не перший рік існують на ринку – я впевнена – з ними ви зможете зібрати не один захоплений здивований відгук під час своїх подорожей.

Миски бувають з нержавійки чи титану. Різних форм, та розмірів. Деякі мають окрему ручку. Тут вже обирати вам – залежно від розмірів порції, яку б ви хотіли з’їсти 🙂
Є також на додачу до горняток – аналогічні мисочки з силікону від Sea To Summit – їх перевага, що горнятко може вкладатись в мисочку не займаючи жодного додаткового об’єму.
Від фірми Wildo та інших – є також різні варіанти пластикових мисок. Деякі бувають з кришечкою, що може бути зручно, якшо ви запарюєте їжу не в пакеті.

Щоб отримати універсальну ємність – раджу звернути увагу на алюмінієвий варіант від Fire Maple зі складними ручками, або брати Wildo Fold-A-Cup Big, та застосовувати її по ситуації, адже об’єм майже 600 мл – цілком достатній для порції одному дорослому.

Інші цікавинки зі сфери посуду

Набори, контейнери для спецій, каністри, мийки для посуду, аксесуари – овочечистки, coffee-pres, ножі

Окрема цікава тема – це різні непомітні по вазі, але дуже зручні аксесуари для кухні.

Наприклад – набори посуду, як от варіанти від Wildo чи LightMyFire. Вони дозволяють отримати максимально компактний варіант, в якому буде все необхідне і навіть більше. У наборах більшої комплектації ви знайдете одне чи навіть два горнятка, контейнер для спецій, дощечку для нарізання, а сам контейнер перетворюється у дві повноцінні тарілки. Часто в ньому ховається також ложко-виделка. Якщо ви шукаєте комфортний варіант, щоб ні в чому собі не відмовляти – варто придивитись до таких варіантів. Окрім використання в походах – вони стануть про сто ідеальними варіантами для поїздок у відрядження чи на відпочинок, наприклад у форматі кемпінгу.

До слова – контейнери для спецій – це, як на мене мастхев. Додають зручності в кожній мандрівці. Окрім того – вони також є в різних варіантах – починаючи від самих маленьких від Treck’n’Eat, де буде по 1-2 грами кожної спеції, чого буде достатньо щоб приправити 1-2 страви. Є також варіанти середнього розміру – наприклад від Wildo та того ж таки LMF. Їх я зазвичай беру у кількадені мандрівки. А от великий варіант контейнера на багато секцій від того ж таки Treck’n’Eat – мій фаворит в поїздках у відпустку, де ми завжди живемо в форматі кемпінгу.

Також, жодна мандрівка не минає для мене без Hydra Pack Seeker 3l – великої пляшки на воду, яка легко скручується і пакується у маленький мішечок. Раніше цю функцію виконувало кілька пляшок від Platypus. Для більших компаній є Seeker більших об’ємів, резервуари від Sea To Summit та пластикові каністри, які складаються гармошкою – наприклад від Tatonka. В деяких випадках зручним може виявитись справжнє складне туристичне… відро 🙂  Це на випадок, якщо вам потрібно принести багато води. Між іншим – від STS  є також цікава штука – як мийка для посуду. Не знаю, чи раціонально нести її з собою в звичайний похід, але на кемпінгу – вона може суттєво спростити життя.

Серед класних девайсів також овочечистки, наприклад Victorinox пропонує надзвичайно компактний варіант. Не варто забувати і про ножі. Серед моїх фаворитів – Opinel за простоту і бездоганне виконання основної функції – кухонного ножа, та Victorinox – який переважно ціную, якраз за всі інші функції, окрім ножа :). Ножнички, пінцет, відкривачка для консерв – дозволяють полагодити спорядження в похідних умовах, з’їсти щось смачненьке чи витягти скалку з пальця і не чекати для цього повернення в цивілізацію.

Найскладніше в цьому всьому для мене – обрати що ж саме брати в конкретний похід, адже таке різноманіття класних по своєму речей, постійно проситься в рюкзак, а перетворювати його на шафку для посуду – не хочеться.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *