Трекінгові палиці – опціональний аксесуар чи важливий елемент спорядження? Про можливості трекінгових палиць, їхні види та правила використання розповідає експерт з трекінгу Оксана Максимова.

Як вибрати трекінгові палиці?

Аутдорний словник

Багато років тому, у своїх перших туристичних походах, мені було незвично бачити людей з трекінговими палицями в руках. Я дивилася на них із нерозумінням та іронією. Пригадую, як ми жартували з друзями, – «Дивіться – лижники йдуть!». Однак, розуміння приходить з досвідом. І, на щастя, ті важкі незручні рюкзаки, кеди замість черевиків і скептичне ставлення до спорядження, яке дає можливість насолоджуватись походом сповна, лишились далеко в минулому. І якщо зі взуттям чи рюкзаком все було очевидно, то на запитання, – «Для чого потрібні трекінгові палиці?», відповідь знайшлась не одразу.

Для початку варто зазначити, що трекінг зовсім не є специфічним видом гірських мандрівок для професіоналів. Та й узагалі трекінг не обмежений лише горами. Фактично – це піший туризм, тобто подорож по різноплановій місцевості на природі. Трекінгові маршрути можуть пролягати по горах, уздовж русла річки або узбережжя моря, через ліси чи тропічні джунглі, а також поруч з населеними пунктами.

Оксана Максимова під час походу

Отож, яка користь від трекінгових палиць в поході? Йдучи з трекінговими палицями, ви знімаєте близько 30-40% навантаження з колін, спрощуєте пересування по складному рельєфу (переправи через річку, кам’янисті ділянки), зменшуєте навантаження на нижню частину тіла. Завдяки цьому ви менше втомлюєтесь і можете швидше і комфортніше пересуватись.

Можливо, це важко відчути одразу, але розвантажувальний ефект, який забезпечується трекінговими палицями при їх правильному використанні, експериментально доведений за допомогою апаратурних досліджень, проведених різними європейськими та американськими лабораторіями спортивної медицини. Найбільший розвантажувальний ефект спостерігається при спуску.

Використання трекінгових палиць як додаткової опори під час переходу через річку. Фото: Маріан Стрільців

З власного досвіду можу сказати, що палиці справді забезпечують підтримку нормального стану колінних суглобів, знімаючи шкідливі надмірні навантаження. З палицями підйом догори можна порівняти з ситуацією, коли ви йдете по сходах, опираючись двома руками на перила. Під час ходьби з палицями менша ймовірність впасти. Вони додають впевненості на спусках і допомагають швидше йти. Мінус – додаткова вага і постійно зайняті руки. Але це справа звички, яка виробляється досить швидко.

Більшість сучасних виробників стараються постійно полегшувати спорядження, тому знайти легкі палиці – не проблема. Наприклад, пара Black Diamond Distance Carbon Z важить всього від 280 грам! Такі палиці зазвичай використовують спортсмени під час змагань з бігу по гірській місцевості.

Якщо ви до цього не ходили з палицями, то цілком достатньо буде моделі з середньою вагою. Наприклад, пара моїх Salewa Sign важить 490 грам. Після сотень пройдених кілометрів я впевнено можу сказати, що це зручна вага, яка абсолютно не втомлює руки. Словом, чим менша вага, тим краще, але 500 грам для пари палиць – це цілком нормально. А ще, варто враховувати вагу людини. Якщо ви богатирської тілобудови, варто взяти дещо важчі палиці.

Фото: salewa.com

Окрім ваги, при виборі палиць слід звертати увагу на такі елементи:

Матеріал палиці

Це може бути алюмінієвий сплав або карбон. Карбон набагато легший, але боїться точкових ударів.

Матеріал ручки

Ручки бувають неопренові, гумові або з корку. Мені найбільше подобається коркова ручка. Матеріал вбирає вологу з долонь, що допомагає уникнути натиранню мозолів. Для цього форма ручки повинна бути зручною та ергономічною.

Неопренові та коркові ручки

Система замикання

Секції телескопічних палиць можуть мати внутрішній замок з гвинтом або зовнішній – на ексцентрику. Внутрішні вважаються менш надійними та довговічними. Хоча в моїх палицях вони гарно працюють після близько 700 км різноманітного активного використання, зокрема під час змагань, на скелястих маршрутах та у зимових походах.

Приклади типів замків на трекінгових палицях. Ліворуч – внутрішній замок з гвинтом, праворуч – зовнішній

Кількість секцій

Зазвичай палиці складаються з двох-трьох секцій. Чим більше секцій, тим компактніша палиця у складеному вигляді. Провідні виробники туристичних рюкзаків пропонують спеціальні кріплення, щоб нести складені палиці, якщо ви їх не використовуєте. Якщо у вашому наплечнику немає таких рішень, то завжди можна просто причепити за бокові лямки. Але зважте, що додаткові з’єднання між секціями – це додаткове слабке місце. Тож вирішуйте, що для вас важливіше.

Дво- та трисекційні телескопічні трекінгові палиці

Матеріал наконечника

Для наконечників використовують сталь або победіт (сплав карбід-вольфрам). Останній значно міцніший. Також існуть моделі палиць із змінними наконечниками.

Довжина палиць

Завдяки регульованим замкам між секціями, довжина телескопічних палиць є універсальною. На ринку доступні також розбірні палиці з фіксованою дожиною. Вони менш універсальні та потребують кращого підбору. В обох випадках зверніть увагу, що в розкладеному стані довжина палиць повинна дозволяти тримати кут в лікті 90 градусів на спуску.

фото: rei.com

Загалом, ідеальне положення руки під час ходіння з палицями – це кут 90 градусів у лікті, тому варто регулювати довжину палиць під час походу на спусках, підйомах та йдучи по траверсу гори.

Схема регулювання довжини пались під час походу. Малюнок: propohody.com

Такі додаткові опції, як змінні сніжні кільця (не дають палиці провалюватись в сніг), зручні темляки (петлі на зап’ястя) і подовжена ручка, додадуть комфорту в різних умовах використання.

Приклад використання темляків на ручках трекінгових палиць. Фото: rei.com

 

Приклад дії сніжних кілець на кінцях трекінгових палиць

Багато початківців чомусь хочуть палиці з системою поглинання ударів антишок, проте, на практиці вона може бути абсолютно непотрібною, а лише збільшувати вагу палиць та зменшувати їх надійність.

Я б не рекомендувала купувати дешеві китайські палиці невідомих виробників. Уявіть складний спуск по сипучому камінню. Ви сподіваєтесь на палицю, як на додаткову точку опори, спираєтесь на неї, а вона тріскає посередині!..

Оксана Максимова під час зимової мандрівки

Очевидно, що у випадках перевищення допустимого навантаження чи свідомого неправильного використання, навіть палиці провідних виробників можуть зламатись. Але пройдена з ними відстань у вас буде значно більшою, ніж з дешевими аналогами.

І наостанок, в мандрівці трекінгові палиці можуть виконувати не лише своє пряме призначення, але й багато інших. Найчастіше їх використовують для розтягування невеликих тентів або додаткових розтяжок до намету. А ще на них зручно сушити шкарпетки, чи навіть використовувати замість штативу для телефону. Діліться власними способами використання палиць у коментарях.

Використання трекінгових палиць замість штативу для зйомки. Фото: Ярослав Туренко

Звичайно, що зі скептичним ставленням до трекінгових палиць вам все ж потрібно боротися власними силами. Цим матеріалом я лише хотіла трішки вам допомогти. В будь-якому разі, трекінгові палиці – це яскравий приклад доступного спорядження, що суттєво полегшує вашу мандрівку, допомагає досягати нових вершин, та отримувати більше задоволення!

Один Коментар
  1. Довжину палиць для себе рекомендую обирати окремо, а не опираючись на 90градусів як аксіому. Культура походів з трек палицями лише розвивається тому краще експериментувати. Я роблю собі довші. Під час підйому я “повисаю” на них і розгружаю ноги, а під час спуску як раз дуже зручно на швидкості робити уколи як раз довшими палицями та розгружати коліно. Також на спусках зручно використовувати антішок, щоб демпфірувати укол і ще додатково розгружати себе. А мій друг навпаки використовує коротшу довжину ніж 90 градусів. Йому чомусь так зручніше. Тому тут так само як і в гірських лижах: для новачків виставляти 90 градусів і вчитись кататись/ходити з ними (це теж ще треба зрозуміти що з ними робити), а потім вже збільшувати-зменшувати довжину в залежності від стилю катання/ходьби.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *