Юрій Футало

Юрій Футало

– Давай збудуємо корабель!

… пауза…

– Та давай, чого б ні?

Так почалася наша подорож в 500 кілометрів по Дністру, від Галича до такої облюбованої нами Бакоти. Якщо хтось досі не чув, то Бакота – це казковий мікросвіт, з власним спекотним кліматом, кришталевою водою, кручами та всілякою живністю. Місце справді унікальне, та ми втомились дорогою сюди щоразу товктись по глибоким ямам. Тому мрія сюди приплисти переросла у план.

Сплав Дністром на Legoboat

Виявилось, що багато ентузіастів майструють плоти для сплаву річкою (згадувати Тома Соєра потрібно?), та я не бачив жодного, який би припав до душі. Наш пліт мав бути містким (6 спальних місць), вантажопідйомним (1.5 тонн), легким у транспортуванні, бо конструювали та зберігали у Львові, та мати у собі все необхідне, від душу, кухні, спальні до якоря, містка та лампочок для романтики. Перед самим сплавом, довелось придбати двигун від катера, бо змайструвати власний не залишилось часу.

Сплав Дністром на Legoboat

За два місяці, з металу, дерева, та пластикових бочок, щоб тримати це все на плаву, ми змайстрували наш модульний корабель, який отримав назву LegoboatТакож, з’явилася ідея зафільмувати весь процес, бо наша затія видалася нам цікавою та незвичною.

Наша подорож була під знаком питання до останнього моменту через постійні дощі влітку 2019 р та відсутність команди відчайдухів. Були готові плисти удвох – я та мій друг Андрій Рогов, але за кілька днів до відправлення він вмовив свого батька та дівчину приєднатись до нашої рекреаційної експедиції. Забігаючи наперед, щороку Legoboat вдосконалювався та встиг покатати ще й інших шукачів пригод.

Сплав Дністром на Legoboat

Відправним пунктом стало місто Галич в Івано-Франківській області. Ми побачили на мапі, що там Дністер стає ширшим і, мабуть, повноводнішим. До Галича довезли пліт на авто, поруч знайшли пологий берег, де і зібрали наш Legoboat. За 6 днів ми допливли до Бакоти, звідки нас забрали друзі машиною.

Загалом експедиція тривала 9 днів. Ми пропливли чотири області, побачили неймовірні красоти Дністра, зокрема Червоногородський замок та Хотинську фортецю, розвідали усю Бакоту, зустріли найдобріших місцевих жителів, які пригощали нас урожаєм, побачили цілу енциклопедію річкових птахів, що пролітали щокілька хвилин над нами як птеродактилі, та повністю відірвались від цивілізації у доісторичні часи, де тільки природа та ти.. Від побаченого в мене виникло питання, чому ніхто у школі чи університеті мені не розповідав про таке природне розмаїття, велич каньйонів та безмежність річки, прямо тут, в Україні, в нас під боком.

Сплав Дністром на Legoboat

Ночівлі

Ночували у місцях, які нам подобались візуально. Просто швартувались до берега, та спали прямо на плоті. Одної ночі приплили під Хотинську фортецю, ночували прямо біля середньовічних стін. Нам вдалось побродити там уночі, полякати кажанів. Охорона, мабуть не сподівається на туристів з води. Потреби розставляти намети для ночівель не було, бо на воді було дуже комфортно та затишно.

Так як подорож припала на середину літа – ночі були теплими. Вистачало літнього спальника. Для солодкого сну, я завжди беру з собою надувний каремат. Вдень його можна було використовувати як плавзасіб та дрейфувати позаду корабля. На превелику радість, комарів не було зовсім, лише мошки злітались на світло прожектора. Перепади температури не були значними, удень відчувається свіжість від річки. Незамінними були панами та сонцезахисні окуляри, сонце виблискує зі всіх сторін від води.

Сплав Дністром на Legoboat

Під час експедиції, було достатньо часу для дозвілля. Можна не тільки читати улюблені книжки та милуватись пейзажами, що змінюються за кожним вигином Дністра, але й активно проводити час. Плавання, рибалка, прогулянки до водоспадів, пірнання зі скель насичували нашу програму щодня. А долати метрові хвилі над безоднею Бакоти, це ще той екстрим!

Сплав Дністром на Legoboat

Мені дуже сподобалась свобода пришвартуватись будь-де та піти досліджувати околиці. Можна знайти кручу для пірнання в річку, заховані у лісі водоспади, чи німецький дзот. Або ж побачити дивну церкву на горбі, прогулятись до неї та купити свіжих фруктів у селі поруч. По великому рахунку, окрім команди, людей довкола немає взагалі. Лиш де-не-де поодинокі рибалки сидять у затінку дерева та проводять судно байдужим поглядом, ніби кажуть “пливіть скоріше звідси, рибу мені розлякаєте.”

На превелику радість, комарів не було зовсім, лише мошки злітались на світло прожектора. Перепади температури не були значними, удень відчувалась свіжість від річки. Незамінними були панами та сонцезахисні окуляри, сонце відблискує зі всіх сторін від води. 

Сплав Дністром на Legoboat

Харчування

Харчування – одне з найприємніших занять у будь-якій пригоді. Ми планували трьохразове плюс перекуси. Брали з собою свіжі овочі, фрукти, м’ясо та крупи на всі дні подорожі. Також, James Cook поділився з нами сублімованими стравами, які виявились надзвичайно зручними в приготуванні. Користувались газовим та мультипаливним пальниками, щоб приготувати їжу на ходу, а ввечері на березі розводили вогнище.

Наступного разу, мабуть, не буду брати так багато продуктів, бо запаси можна поповнювати в селах, що час від часу трапляються на шляху, наприклад, Заліщики, чи Атаки. Умільці можуть і не брати їжі зовсім, а діставати собі рибу прямо з-під ніг. В нас не дуже виходило. Зазначу, що джерела та криниці є вздовж всього маршруту, проте мати велику бочку з питною водою набагато зручніше.

Долаючи один з порогів, ми не впорались з течією та застрягли на камінні. Легко зрушити пліт нам не вдалось, а на горизонті заходила сильна буря. Течія в тому тому місці була потужна, а каміння слизькі та гострі. Єдина хороша ідея, яка в нас виникла – це пообідати. Ми заховались у “каюті” від літньої зливи, приготували смачну трапезу і одразу всі проблеми втратили значимість. Поки запарювали запашну каву до пряників, пліт почав сам рухатись та знявся з порогу.

Таке щастя мало рано чи пізно збалансуватись. Ми знайшли чудову гавань, зупинились поплавати, Андрій спустив якір і аж потім виявилось, що якір не був прив`язаний до плота. З ним на дно пішов і двадцятиметровий канат. Пірнати за ними, враховуючи глибину, ми не стали. Отже, все, що не прикріплено, має шанс втонути. Така ж доля спіткала наші крісла, ліхтарик, інструменти, музичну колонку та намет, які випадково пірнули у воду і там залишились.

Сплав Дністром на Legoboat

Про підводні камені

Дослівно, їх було дуже багато. Особливо у відрізку Галич – Заліщики, ми постійно оминали пороги та кілька разів сідали на мілину. На щастя, бочки, що тримають пліт на плаву витримали усі порізи каменями та вже третій рік ходять по воді.

Відрізок Хотин – Бакота надзвичайно повноводний. Якщо раніше нам допомагала течія, то тут її майже не відчутно. Натомість, бувають сильні вітри, тому потрібно зважати на парусність плав-засобу. Іншого транспорту, наприклад, катерів та водних скутерів тут повно, тому навички капітана не завадять.

Сплав Дністром на Legoboat

Також, слід пам’ятати, що вода скрізь, знизу, з боків, та, інколи, зверху, особливо власникам електротехніки. Свою відео апаратуру я весь час ховав у гермомішки. А побутові речі були захищені у рубці тентами від дощу та бризок. Пам’ятайте, що природа не пробачає помилок і техніку безпеки потрібно дотримуватись і на воді. Тим паче, що на Бакоті глибина сягає 50 м. 

І наостанок, відкривайте незвідане поруч, насолоджуйтесь красою природи та не забувайте забирати сміття з собою. Бо дуже боляче бачити лелеку, заплутаного в пластикові пакети.

Сплав Дністром на Legoboat

Коротка статистика

Маршрут Дністром: Галич – Бакота
Відстань: >500км

Час: 6 діб

Круїзна швидкість: 8км/год
Розхід: 180 л
Розмір судна: 24-32 м2
Вага нетто: 980 кг
К-сть болтів: 420 шт
Час на створення плоту: 240 год
Обсяг відзнятого матеріалу під час експедиції: 810 Гб
Час на створення фільму: 220 год

Орендувати Legoboat можна тут. 

 

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *