Turbat Турбат аутдорні бренди

Технологічна гонка – це постійний процес, який супроводжує всіх виробників у аутдорі, адже всі вони змагаються на пошук найбільш ефективних рішень у розробці спорядження. А оскільки, від якості утеплювача в екстремальних ситуаціях залежить життя мандрівників та досягнення поставлених цілей, цьому питанню розробники спорядження приділяють чимало уваги.

Аутдорний словник: утеплювачі: пух

Аутдорний словник

Пухова куртка (пуховик): як вибрати?

CLO (коефіціент утеплення)

На що спиратися, якщо стоїть завдання створити максимально легкий і водночас теплий предмет одягу чи елемент спорядження, як наприклад, спальник? Мабуть, багато хто з вас чув про коефіціент R-value для туристичних килимків. У розробників є свій коефіціент, який допомагає розрахувати базову кількість утеплювача необхідного для кожного елементу спорядження – CLo (Clothing insulation). Це такий собі R-value для розробників одягу, спальників.  Навіщо його враховувати?

В горах від того, наскільки активно та комфортно може рухатися людина, залежить дуже багато, інколи доводиться довго йти в несприятливих погодніх умовах, інколи доводиться долати природні перешкоди на шляху, і важка міська парка для цього мало підійде. Тому розробники в сфері outdoor постійно шукають максимально ефективні утеплювачі, які можуть при невеликій вазі та об’ємі забезпечити якомога більше тепла вашому тілу та при цьому не сковувати ваші рухи. В місті це не так критично, але погодьтеся, приємніше мати на собі майже невагомий 300-400 г светр, який здатний зігріти на рівні вдвічі-втричі важчої куртки. І ось ми підходимо до найважливішого питання.

Який з утеплювачів найбільш ефективно теплоізолює на даний момент? Вже дуже давно відповідь на це питання лишається незмінною – високоякісний пух.

Пух, пухова куртка, пуховик

Для порівняння (CLo на унцію):

Важливо! Цю таблицю слід розглядати як таку, яка дає загальне уявлення. Щодо певних утеплювачів зустрічаються не статичні дані, а радше такі, що варіюються в певних межах. Самі ж виробники не охоче розкривають карти, оскільки, CLo не єдина важлива характеристика при розробці утеплювачів.

Бавовна – 0,04

Вовна мериноса – 0,084

Polartec 100, 200, 300 series, Classic micro – 0,16

Polartec Thermal Pro high loft Extreme – 0,21

Thermolite – 0,3

Thinsulate – 0,33

Thermolite Extreme – 0,61 – 0,68

Пух з F.P 550  – 0,7

Primaloft Sport – 0,79

Climashield Apex – 0,82

Thinsulate Lite Loft – 0,84

Primaloft one – 0,92 (зустрічається також 0,84 (0,82 – в мокрому стані))

PrimaLoft® Gold Down Blend (суміш пуху та синтетики) – 1,2

Пух з F.P. 750  – 1,4

Пух з F.P понад 900 – більше 2

F.P. (Fill Power)

Як видно з верхнього блоку пух з різним F.P – має різні показники теплоізоляції. Що ж таке F.P.?  F.P. (Fill Power) – здатність пуху розправляючись заповнювати певний об’єм, обчислюється в кубічних дюймах на унцію. Чим більший простір займає пух, тим відповідно більший показник F.P і відповідно кращі теплоізоляційні властивості. За цією шкалою можна поділити пух на:

Початковий (F.P. 350 – 550) – переважно використовується виробниками для міських лінійок одягу.

Середній (F.P. 550 – 650) – часто можна зустріти у великих пухових виробах для альпінізму, або у бюджетних спальниках.

Високий (F.P. 650 – 800) – такий пух, в більшості, використовується у пуховках середнього та невеликого розміру, а також в основних лінійках спальників.

Найкращий (F.P.850+) – це відбірний пух тому, як правило, виробники роблять з нього або пухові светри або ультралегкі топові спальники з відповідними цінниками.

Слід також відмітити, що існує два основних стандарти – американський (IDFB) та європейський (EN 12131), тому при підборі спорядження варто поцікавитися за яким з двох стандартів визначено F.P. конкретного виробу. Різниця між ними становить близько 50 одиниць, це означає, що 800 F.P. пуховий светр за американською системою сертифікації буде мати 750 F.P. – за європейською.

Пух, пухова куртка, пуховик

Види пуху та бленди

Качиний – найбільш поширений та найдешевший, тому найчастіше використовується у міському одязі або в аутдорних пухових виробах де потрібний хороший, в той же час не найдорожчий за ціною, утеплювач. Межа розпушення з використанням додаткової хімічної обробки – близько 800 F.P. Часто такий пух використовують для виробництва великих експедиційних пуховиків або пухових костюмів, адже він непогано теплоізолює, але значно дешевший відбірного пуху, а при великій масі різниця в кілька сот грам не є критичною.

Гусячий – оптимальний у співвідношенні ціна\якість, однак в чистому вигляді частіше зустрічається у дорожчих пухових виробах. Його пушинки більші за качині тому при додатковій хімічній обробці можуть досягати показників – 900 – 1000+ F.P, однак вказані цифри, як правило, можна знайти у найдорожчих лінійках спеціалізованих брендів та виробах, які не потребують великої кількості утеплювача.

Пух гаги – пух екстра якості, однак через складність збору він мало поширений в аутдорі, частіше зустрічається у виробах преміум брендів з цінниками понад 1 000 доларів за виріб.

Бленди. Зазвичай, виробники вказують два відсоткових співвідношення:

  1. Співвідношення пух\перо – чим менше пера, тим якіснішою вважається суміш варіюється в межах 70\30 – 95\5
  2. Співвідношення гусячого до качиного пуху – чим більше гусячого пуху тим дорожчою та якісною є суміш.

Тут слід зазначити, що не обов’язково у 100 відсотках випадків качиний пух буде поступатися за якістю гусячому. Так, наприклад, найкращий качиний пух додатково оброблений хімічним репелентом буде перевершувати гусячий найнижчої якості тому при виборі пухового виробу слід враховувати всі змінні.

Пух, пухова куртка, пуховик, turbat

Обробка спеціальними репелентами та водостійкість

Існує поширений стереотип про те, що пух “боїться” води. Він має раціональні підстави, оскільки ще до 90-х років ХХ століття пухове спорядження від контакту з водою швидко втрачало свої теплоізоляційні властивості та перетворювалося на однорідну вологу масу, що несло у собі додаткові ризики для тих, хто використовував такі речі для сходжень чи в арктичних експедиціях. Саме цей фактор сприяв стрімкому росту популярності синтетичних утеплювачів, які майже не втрачали теплоізоляційних властивостей у вологому стані. Однак вже через десятиліття та до сьогодні виробники здійснили справжній ривок – обробляючи пух спеціальними репелентами, що дозволяє як зробити його водостійким, так і покращити F.P. Також DWR обробка присутня на більшості сучасних матеріалів з яких роблять пухові вироби. Чи означає це, що пух став на 100 % водонепроникним? Як людина, яка бачила як може виглядати пуховий светер після трьохденного походу Мармаросами під безкінечним проливним дощем, впевнена відповідь – ні. Однак для нетривалого міського дощу абсолютної більшості сучасних пухових курток вистачить і гріти вони при цьому не перестануть. Для завдань, які передбачають тривале перебування у складних погодних умовах аутдорні бренди створили мембранні пуховики, їх часто використовують при подорожах до холодних країн з вологим кліматом – Ісландії, Норвегії, тощо. Якщо ж говорити про пухові спальники, то їх рекомендується транспортувати у гермомішках та не допускати контакту з вологою.

З часом, при праннях, DWR просочення втрачається тому час від часу його слід поновлювати. Більш детально про це у статті: як доглядати за пуховою курткою?

Інші фактори

Повітропроникність – пух, як утеплювач, непогано пропускає повітря, однак при активному русі, надлишки тепла можуть бути причиною дискомфорту та додавати “ефекту спарювання”. Тому виробники при розробці пуховок для скітуру, що передбачає активний рух при низьких температурах, додатково продумують вентиляцію, як наприклад, еластичні вставки під пахвами у цьому випадку. В загальному, все ж  найчастіше пух використовують для пасивного зігрівання, адже в цьому його перевага над іншими утеплювачами.

Довговічність – попри поширені стереотипи, при належному догляді пух може прослужити значно довше чим синтетичні утеплювачі, які вже через 2-3 сезони використання помітно деградують у здатності ізолювати тепло. Також частою проблемою для виробників синтетики, є те, що волокна при частому стисканні-розтисканні руйнуються, пух зберігає свої властивості при аналогічних умовах значно довше.

Пружність –  чим вищий F.P. тим краще та довше пух зберігає властивість стискання розтискання. Також є момент однаково важливий при розробці як пухового, так і синтетичного спорядження – міграція та стиснення утеплювача. Через використання надто тісних комірок, які не дозволяють утеплювачу повністю розпрямитися, може значно зменшитися теплоізоляція виробу. В той же час, якщо зробити комірки занадто вільними утеплювачі (і особливо, пух) можуть мігрувати створюючи зони тепловтрат. Втім, якщо така неприємність сталася, наприклад, з пуховим килимком, цей недолік можна доволі просто виправити просто кілька разів струснувши його в різні сторони, що розподілить його більш рівномірно.

Пух, пухова куртка, пуховик, turbat

Шви та конструкційні особливості виробів з пухом – здавалося б цей момент безпосередньо не пов’язаний з пухом, однак при виборі пухових речей слід зважати на те, що утеплювач це не єдиний елемент від якого залежать властивості кінцевого продукту. Тому увагу слід звертати також на те який зовнішній матеріал використано  та на такі технологічні моменти як наявність “теплих” або “холодних” швів.

Ще однією властивістю пухового одягу про яку знають не всі користувачі, особливо, це стосується пухових светрів при виробництві, яких використовуються ультратонкі тканини, є те, що перший період (від 2 тижнів до місяця) пуховий виріб втрачає певну кількість пера, яке через шви виходить назовні, потім така міграція майже припиняється.

RDS (Responsible Down) – стандарт розроблений та підтриманий провідними виробниками у сфері аутдор, який передбачає використання пуху, виключно, як вторинної сировини та співпрацю з тими постачальниками пуху, які вирощують птахів у належних умовах.

Висновок

Завдяки найкращим теплоізоляційним властивостям, в порівнянні з іншими синтетичними та природніми утеплювачами, пух став одним з найбільш поширених у виробництві спорядження. Завдяки своїй ефективності, легкості, довговічності та здатності до компресії, він є незамінним складовим елементом спорядження альпіністів, подорожей в холодному кліматі, а також, всіх хто подорожує у стилі “fast&light”. Пух використовується для виготовлення теплого і легкого одягу, спальників, а також застосовується для утеплення килимків для походів.

Як не парадоксально, але саме виключні теплоізоляційні властивості є одним з факторів, які не дозволяють пуху зайняти місце універсального утеплювача на всі випадки життя, адже для багатьох завдань, які передбачають активний рух пух є “затеплим”, тому він є лідером серед варіантів для пасивного утеплення, як наприклад, для відпочинку у базовому таборі, спання чи екстреного теплового резерву. Для активного руху пухові речі підійдуть при низьких температурах.  Ще однією особливістю пуху є вимогливість до догляду, такі речі найкраще зберігати у незкомпресованому стані та прати особливим чином зі спеціальними засобами, завдяки яким він не втрачатиме своїх гідрофобних властивостей.

Пух, пухова куртка, пуховик, turbat

 

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *