Пухові куртки завдяки їх відмінному рівню теплоізоляції та м’якому комфорту, що вони дають, є найефективнішим методом утеплення в холодну погоду. Тим не менш, ця категорія включає у себе безліч варіантів: з різних матеріалів, типів крою, пружності пуху й сфер застосування. У цій статті ми детально розберемо критерії, за якими відрізняються куртки на пуховому утеплювачі, а також надамо кілька корисних порад щодо їх вибору.

Пухова куртка (пуховик): як вибрати?

Що ж таке пухова куртка, або пуховик? Цим словом прийнято називати куртку, утеплену м’яким і теплим пухом водоплавних птахів. Нагадаємо, що єдиним джерелом тепла під одягом є наше тіло. Завданням утеплених речей є утримувати вироблене нами тепло. Пух – це ідеальний утеплювач, адже його “пухнастість” створює тисячі крихітних повітряних кишень, які затримують нагріте тілом повітря, тим самим ізолюючи нас від навколишнього холоду. 

Найчастіше в куртках зустрічається гусячий, качиний пух, або їх поєднання. Куртки на гусячому пуху прийнято вважати теплішими й легшими, а на качиному – дешевшими, проте, це радше узагальнення, оскільки на практиці все може бути навпаки. Вартість залежить від характеристик самого пуху (бленду), матеріалів куртки, фурнітури, престижності бренду й інших факторів.

Що таке Fill Power?

Найважливішою характеристикою пуху є показник Fill Power, або “здатність заповнення”. Fill Power (FP) – це спеціальний термін, що описує здатність певної кількості пуху заповнювати певний об’єм. Якщо простіше, то це об’єм пушинок в одній унції (одиниці вимірювання маси). Чим вище значення FP, тим тепліший пух при тій же вазі:

  • Початковий (F.P. 350-550)
  • Середній (F.P. 550 – 650)
  • Високий (F.P. 650 – 800)
  • Найкращий (F.P.850+)

“Здатність заповнення” розраховується в лабораторних умовах і вимірюється в кубічних дюймах на унцію. Куртки з вищим показником Fill Power, як правило, легші й компактніші у складеному (скрученому) вигляді. Для пухового верхнього одягу, зазвичай, використовується пух з показником від 550 до 850 FP. Логічно, що чим кращий пух в куртках, тим вони дорожчі. До речі, є відміність між американською та європейськими системами заміру та стандартизації (приблизно 50 одиниць FP), тому куртка з європейськими 750 FP за американським стандартом матиме 800 FP. 

Бленд

Тут є дві важливі характеристики. Перша – співвідношення гусячого до качиного пуху. Оскільки качиним пухом виробники, як правило, зменшують собівартість своїх виробів, тому тут працює просте правило чим більше гусячого пуху тим краще. Качиний пух домінує в бюджетному та в середньому ціновому діапазоні (часто його використовують, навіть, у великих дорогих пуховиках, яким потрібно дуже багато наповнювача), гусячий – в дорожчому. Як утеплювач застосовують також пух гаги, але ціна на нього настільки висока, а кількість виробів настільки мала, що зустріти його можна вкрай рідко, виключно у преміум сегменті.

Другим важливим показником є пропорція пера до пуху чим якісніша та дорожча модель тим вищим буде відсоток пуху та, відповідно, меншим відсоток пера (75\25  – бюджетний варіант, 80\20 – середній, 90\10 – висока якість, 95\5 – преміум).

Види пухових курток

Як і будь-який інший одяг, пухові куртки можуть сильно відрізнятись. В першу чергу на це впливають сфера й сезон призначення. Виходячи з цього підбираються відповідні матеріали, кількість (вага) самого утеплювача, конструкція пухових пакетів й дрібніші деталі. Серед основних видів пухових курток можна виділити: легкі куртки (светри), куртки для походів й біваку, катальні пуховики, експедиційні (висотно-альпіністські) пуховики, міські пухові куртки, парки й пальто.

Легкі пухові куртки (пухові светри)

Це легкі, компактні й тонкі куртки, які можна носити і як теплий проміжний шар, під мембрану, так і як верхній одяг. З кожним роком вони набувають все більшого поширення за рахунок своєї універсальності – їх однаково зручно використовувати протягом усього року в місті і на природі. Багато кому такі куртки замінюють інший поширений варіант утеплення – флісові кофти, адже, часто при такій ж вазі й розмірах, вони є теплішими. Такі куртки виготовляються з тонких матеріалів (найчастіше нейлону), укомплектовані ультралегкою фурнітурою, можуть бути з капюшоном чи без. Поширена опція – можливість складати виріб у власну кишеню. Також завдяки можливості компактно пакуватися, їх часто беруть в теплі країни або в літні гори, на випадок потреби екстреного утеплення. Приклад цієї серії – пуховка Turbat Trek Mns\ Turbat Trek Wms.

Пуховики для походів й біваку

Куртки такого типу призначені утеплювати вас у зимових походах чи літніх альпіністських сходженнях. При чому, як і під час активного руху, так і на стоянках, коли потреба в зігріванні є вищою. Вони виготовляються з використовуванням більшої кількості пуху та з більш щільних зовнішніх матеріалів. Зазвичай, мають DWR-покриття для захисту від опадів, або ж і водозахисну мембрану.  Капюшон таких курток є регульованим, сумісним із альпіністською каскою. Такі куртки часто мають два бігунки на блискавці для зручної й швидкої терморегуляції (розстебнувши нижній), вітрозахисну планку, утеплені кишені тощо. Приклад такої куртки – Salewa Ortles “Heavy”2 Powertex/Down Mns Jacket.

Пуховка для походів
Salewa Ortles “Heavy”2 Powertex/Down Mns Jacket

Пуховики для скітуру

Стандартні пуховики для фрірайду, скітур і агресивного катання такі моделі не підійдуть – утеплювач може відволожитися від вашого ж поту. А ось від мокрого і липкого снігу зовні пух в таких куртках захищений щільною мембранною лицьовою тканиною або DWR просоченням. Часто для захисту від забивання снігу катальні пуховики доповнюють вітро- й снігозахисними спідницями. Також такі моделі можуть мати вентиляцію під пахвами, щоб прискороти випаровування та анатомічний крій, щоб зберегти свободу руху.

Куртка Dynafit Radical DWN Mns

Експедиційні (висотно-альпіністські) пуховики

Екстремально-холодні умови Гімалаїв, Каракоруму, Паміру чи Тянь-Шаню потребують екстремально-теплих пуховиків. Як правило, це найтепліші куртки в колекціях виробників. Вони створені для тривалої роботи в умовах наднизьких температур: зимового лижного туризму, полярних експедицій і висотних сходжень. Вага виробу в цьому випадку відходить на другий план, пріоритетним завданням є висока теплоізоляція. Такі куртки, як правило, носять на маршруті дуже довго, практично не знімаючи, тому в них використовують міцнішу зовнішню тканину, оснащено вітро- й водозахисною мембраною. Вся фурнітура й дрібні елементи також є максимально надійними та підходящими для роботи з ними в рукавицях. Прикладом такої моделі є  – Mountain Equipment Gasherbrum Mns.

Пуховка для сходжень
Mountain Equipment Gasherbrum Mns

Міські пухові куртки, пальта й парки

Ця категорія поєднує в собі дуже велику кількість різних варіацій курток й пальт, утеплених пухом і призначених для використання у місті чи в зимових подорожах. Зрозуміло, що в міських умовах вага виробу відіграє не таке важливе рішення, а на перший план виходять зручність крою, дизайн, кольори, популярність бренду.
Залежно від власних вподобань, ви можете обрати варіант з курткою класичного крою, подовжену модель (пальто) чи парку. Міські моделі часто володіють опціями, не властивими для outdoor-версій, такі як знімні капюшони (з хутром чи без) чи велика кількість зовнішніх кишень. Прикладом в цій категорії є пухове жіноче пальто – Turbat Odda Wms.

Turbat Odda Wms

Матеріали

Як вже згадувалось, матеріал пуховки впливає на сферу її призначення. В деяких моделях виробники використовують дуже тонкий нейлон (легкі пуховки, пухові светри), адже умови в яких використовуватиметься ця куртка не передбачають дуже поганих погодних умов. Інший випадок – використання дуже щільних тканин, оснащених вітро- й водозахисною мембраною, DWR й ріп-стоп. Цього вимагають умови, в яких використовуватимуться куртка: холодна погода, маршрути скелястим рельєфом, тривала робота з альпіністським, льодовим спорядженням, перенесення важкого рюкзака на спині тощо. Зазвичай оцінити щільність тканини можна за значенням D – «деньє». Чим воно вище, тим міцнішим, але відповідно важчим буде матеріал. Щоправда, у міських моделях курток цей показник вказується рідко, тож матеріал куртки вам доведеться оцінювати “на око”. Найпоширенішими матеріалами для пухових курток є: нейлонові тканини різної товщини, міцні фактурні тканини, типу G-1000 у Fjallraven, мембранні тканини, або комбінація кількох видів.

Теплі й холодні шви

Якщо повернутись до теорії, то важливим елементом знання про пух, як утеплювач, є розуміння того, що окремі пушинки слабо чіпляються одна до одної, через що мають схильність “мігрувати” всередині пуховика. Аби запобігти цьому, уся площа куртки розділяється на окремі відсіки, пакети. Вони утримують пух на місці, тим самим усуваючи випадки, за яких кількість пуху в різних частинах куртки була б сильно нерівномірною. Пухові пакети відділяються один від одного швами. Існує два основних, принципово різних, їх види: холодні чи наскрізні й теплі чи з перегородкою.

В куртках з холодними швами тканина (зовнішня й підкладка) просто зшиваються між собою, формуючи окремі відсіки-пакети. При цьому виникає ситуація, коли основна частина пуху розміщена ближче до середини пакету, в ділянках швів його фактично немає, тому тут й виникають так звані “холодні зони”. Через ці зони і відбуваються найбільші тепловтрати. Однак, такий спосіб має і суттєві переваги: простота виготовлення (отже й нижча собівартість) й легша вага. Варто зазначити, що технологію холодних швів найчастіше використовують в легких пуховках, чи пухових светрах, адже ці вироби не призначені для використання в дуже холодних умовах, тому тепловтрати через шви у них є допустимими. Також, холодні шви використовуються в більшості міських пуховок. “Питання” тепловтрат в цьому випадку вирішується використанням більш щільної підкладки, яка перекриває шви.

Пухові пакети з теплими швами мають між собою перегородки з тонкої чи сітчастої тканини, завдяки чому пух в цій ділянці може розпрямлятись так само вільно, як і по всьому пакету, а отже й гріти однаково добре по всій площі. Теплі шви більш складні у виготовленні (отже й дорожчі), а також додають ваги виробу. Використання цієї технології є просто необхідними курткам, які призначені використовуватись в дуже холодних умовах.

Існують також менш поширені способи формування пухових пакетів – спосіб спаювання та безшовний метод. Однак, на сьогодні вони ще не набули масового поширення через складність у виробництві та вищій собівартості.

Захищеність від вологи

Найбільшим аргументом “проти” виробів з пуху є міф про не сумісність пуху з вологими умовами. Дійсно, якщо пух намокне, то він втрачає свої теплоізоляційні властивості, на відміну від синтетичних утеплювачів, що продовжують частково гріти будучи намоклими. Однак, намочити пух в сучасній пуховці справа не з легких, для цього потрібні дійсно виняткові умови.

По-перше, пух водоплавних птахів (качок, гусей) природно має гідрофобні властивості. По-друге, більшість виробників посилюють цю здатність різними репелентами, внаслідок чого, навіть при прямому контакті з водою, краплини вологи просто скочуються з пушинок. По-третє, на тканини курток, як правило, наносять водовідштовхувальне просочення (легкі пуховки, пуховки для походів), або ж узагалі використовують мембранні матеріали (в катальних чи експедиційних куртках). 

Пухова куртка (пуховик)

Капюшон та інші деталі

Якщо ви вже визначились з класом пуховки, то наступним етапом є вибір моделі з чи без капюшона. Насправді, ця опція є дуже важливою, адже в одних випадках капюшон є додатковим ізолянтом й джерелом тепла, в інших – непотрібним шматком тканини, що утворює “горб” під одягом. Пуховки для походів краще обирати з капюшоном, адже в особливо холодну погоду він надійно утеплюватиме голову, захищаючи обличчя, шию та вуха. Легкі міські пухові светри не обов’язково мусять мати цей елемент, так як можуть використовуватись в якості другого шару одягу, під мембранною курткою. В цьому випадку наявність капюшона може завдавати незручностей.
Втім, це також може бути питанням смаку й вашого стилю. Тому, при виборі в першу чергу звертайте увагу на ваші вподобання й звички.

Інші “features” –  якісна фурнітура, регульовані манжети, вітрозахисна планка вздовж блискавки, кишені (теплі, місткі, медіа-кишені, кишені для складання пуховки у них), є не визначальним критерієм, однак додають комфорту при використанні. 

Етичні міркування

Більшість світових брендів дотримуються стандарту Responsible Down (маркування RDS на етикетці, в описі). Він передбачає використання пуху, що є вторинною сировиною і не створює додаткового попиту на вирощування птахів виключно заради пуху. Textile Exchange і Control Union і в кооперації з фірмою The North Face, запровадили цей стандарт, він передбачає контроль виробництва пухової сировини і з метою запобігання негуманного поводження з птахами.

Також варто згадати, що пухові існує альтернатива – моделі з синтетичними утеплювачами. Вони все ще поступаються пуху за CLo (коефіціентом ефективності утеплювача), однак невпинно поліпшують свої теплоізоляційні якості, і в недалекій перспективі можуть стати повноцінною його заміною.   

Вибір й догляд

Як саме купляти куртку – через інтернет, чи традиційно, у магазині є вибором кожного. В будь-якому випадку переконайтесь, що вона підходить вам за розміром та посадкою. Адже, деякі виробники надають перевагу атлетичному, щільно облягаючому крою, інші ж – шиють речі у “беггі” стилі, тому розмір L в різних випадках може видавати не одне й те ж.

Догляд за пуховиками є справою не найпростішою, однак, не такою страшною, як її часом малюють. На нашому ресурсі є окрема стаття присвячена цьому питанню. Радимо з нею ознайомитись і поточним, і майбутнім користувачам речей з пуховим утеплювачем.

 

2 Коментарі
  1. Den – це показник ваги 9000м нитки в тканині, а тканину з неї можна зробити різну. Доцільніше вжити щільність тканини

    1. Юрій Шушкевич

      Дякую, замінено на щільність, цей відповідник тут більш доречний, ви праві

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *