Володимир Семчій

Літній сезон – це завжди про підвищену кількість споживання води, особливо під час інтенсивних фізичних навантажень. При бігу, катанні на велосипеді, в походах вживання достатньої кількості води підвищує вашу витривалість та ефективність – ви довше залишаєтесь в тонусі та краще виконуєте поставлені цілі.

Питна система: за та проти

У кожного з нас спосіб тримати необхідну кількість рідини під рукою свій: в одноразовій пляшці, металевій чи пластиковій багаторазовій флязі або в питній системі. З основними перевагами та недоліками останніх ми і спробуємо розібратись в цій статті. 

питна система

Переваги

Легше підтримувати необхідний рівень гідратації організму

Гідратація: як відновити водний баланс?

Завдяки трубці з клапаном, питні системи використовувати зручніше, ніж традиційні пляшки. Із флягою для води ви повинні зупинитися, покопатися в її пошуках у рюкзаку, відкрутити кришку, зробити ковток, закрутити кришку і повернути флягу назад в кишеню. Цей процес може зайняти лише 30 секунд, однак вам доведеться припинити те, що ви робили до цього. Використовуючи гідратор, вам просто потрібно піднести трубку до рота, і все. Немає потреби зупинятися чи морочитись зі своїм спорядженням. Таким чином, вам буде набагато легше випити необхідний мінімум рідини – 1 літр на кожні 2 години походу.

Питна система Osprey Hydraulics 2L
Питна система Osprey Hydraulics 2L

Менша ймовірність, що вода раптово закінчиться

Вибираючи питну систему, потрібно розуміти, якої тривалості денний перехід очікується. Недаремно ж гідратори випускаються у варіаціях на 1.5, 2 і 3 літри (бувають і 6-літрові версії). Це ідеальна кількість води для 3-годинних, 4-годинних та 6-годинних походів. Щоб відповідати 3-літровому резервуару питної системи, вам знадобиться 6 стандартних півлітрових або 3 літрових пляшки. Нагадаємо, що у більшості туристичних рюкзаків лише дві кишені швидкого доступу, призначені для перенесення пляшок.

Легше носити необхідний запас води

Якщо проаналізувати, скільки рідини вам насправді потрібно під час 6-8-годинного походу, то це може здатись суцільним божевіллям. За цей час ви повинні випити 3-4 літри води. Уявіть, що ви намагаєтеся носити з собою пару пляшок з кока-колою (2 літри) протягом 8 годин. Це навіть слухати, не те, що пробувати, страшно! Питні системи розподіляють навантаження на спину, тому з ними ви можете легко переносити весь необхідний, та навіть додатковий запас води. У плоскому резервуарі ця вага стає майже непомітною.

Легше пересуватися на складній місцевості

Якщо вам потрібно переміщатися по важкодоступній місцевості (скельні виступи, схили з великим градусом крутизни, місцевість з густою рослинністю), найважчі предмети повинні бути близько до тіла, щоб уникнути порушення рівноваги. З водою в пляшках цього практично неможливо досягнути, адже, якщо ви хочете мати легкий до доступ фляги, вона повинна бути на зовнішній стороні рюкзака. Ви коли-небудь пробували переміщатися через ялівець з великими пляшками, прив’язаними до боків? Вони в кінцевому підсумку зачіпаються за кожну гілку, піддаючи вас ризику залишитись без води взагалі.

Швидкість означає ефективність

Часто питні системи обирають учасники трейлових або велозмагань, адже це можливість більш точно підтримувати водно-сольовий баланс та швидко відновлювати свої резерви прямо на ходу не витрачаючи дорогоцінний час на маніпуляції з ємностями для води. Також поступово росте популярність питних систем і серед військових, причина аналогічна, можливість швидко вгамувати спрагу, дозволяє не відволікатися від основних завдань.

Питна система Source Widepac D|vide 2 л
Питна система Source Widepac D|vide 2 л

 

Нeдоліки

Важче чистити

В кінці довгого походу останнє, що вам хочеться зробити, це очистити питну систему. Потрібно дістати купу спорядження, щоб отримати доступ до резервуара з водою, витягнути його і промити, бажано з спеціальними таблетками для очищення (можна просто використати трохи засобу для миття посуду, дуже добре ополіскнувши резервуар після цього). Для досягнення дійсно хорошого результату, з певною періодичністю радимо чистити резервуар й трубку з використанням спеціальної щіточки.

Складніше наповнювати

Наповнити резервуар гідратора на маршруті не так і просто. Щоб отримати доступ до ємності, вам потрібно зняти рюкзак, ймовірно, вийнявши також купу спорядження. Ніколи не знаєш, коли на стежці натрапиш на джерело чистої води. В той час, як ваші друзі вже фільтрують воду та наповнюють свої пляшки водою з прохолодного струмка, ви ще діставатимете питну систему.

Окрім того, сам процес наповнення є не дуже зручним, і не всі джерела “сумісні” з гідратором.

Не просто оцінити кількість спожитої води

Під час використання пляшок з водою дуже легко розуміти, скільки води вже спожито та скільки ще залишилось. З питною системою немає можливості візуалізувати, скільки води ви приймаєте, не знімаючи рюкзака, доки трубка не почне хлюпати й булькати. З часом, правда, можна навчитись відслідковувати розхід за допомогою підрахунку кількості прийомів води.

Важко використовувати в холодну пору

Взимку вода замерзає і в системах гідратації, і в пластикових пляшках. Однак саме трубки в системі гідратації більш схильні до замерзання. Після замерзання води всередині трубки, розтопити чи очистити її від льоду не так і просто, чого не скажеш про горлечко фляги. Щоб полегшити цю проблему, деякі виробники пропонують ізольовані (неопренові) трубки, але це рішення лише трохи затримує час заморожування.

Висновок

Існують умови, за яких використання питних систем є менш виправданим рішенням. Уявіть, що ви відпочиваєте з друзями на Буковелі та зібрались у 2-годинну прогулянку прилеглими схилами. Мабуть, простіше буде просто закинути в рюкзак пляшку з водою, ніж морочитись із гідратором. Ще варто згадати, що системи гідратації слід використовувати лише для зберігання води, оскільки інші напої підвищують ріст мікроорганізмів. Якщо питна система використовувалася з рідинами, що містять цукор, потрібне її ретельне очищення після цього.

Тут, як із будь-яким спорядженням, велику роль відіграє саме ваш вибір, симпатія, які, в свою чергу, базуються на ваших потребах. Якщо ви займаєтесь гірським бігом, любите тривалі веломандрівки, швидкісні 1-2-годинні сходження або довгі походи, то питна система вам точно стане в нагоді. 

Отже, бачимо, що питні системи мають як переваги, так і недоліки. Якщо ви є прихильником чи противником використання питних систем, поділіться своїм досвідом у коментарях.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *