Дмитро Вербич, керівник По азимуту

Джарилгач – острів в Чорному морі, відкритий для відвідування всім бажаючим нещодавно, в чотирнадцятому році. Територія свободи, невимушеності і релаксу.

Джарилгач

Щоб потрапити на острів, потрібно приїхати в Скадовськ Херсонської області і знайти причал, з якого ходить паром. Причал знаходиться на міському пляжі, орієнтиром може бути піцерія 4×4. Вартість переправи станом на літо 2020 – сто гривень в один бік і ходить він двічі на день. Прибуває до маяка – найзалюдненішої точки острова. Є ще дорожчий і комфортніший варіант – найняти катер. Коштуватиме в середньому дві тисячі гривень в один бік, залежно як домовитесь з капітаном. Прокататись на катері морем, відчути як він підстрибує на хвилях – це окремий кайф. Якщо зібрати компанію чоловік десять, то і вийде не дорого. Катер може висадити там, де захочете, але за дальні точки, особливо зі сторони відкритого моря,  доведеться доплачувати згори. Там вища хвиля і сильніший вітер. Капітани маленьких катерів неохоче виходять у відкрите море. Є ще один спосіб потрапити на острів – перейти вбрід зі сторони Лазурного і довго йти вузькою косою. Острів в довжину має 45 кілометрів, з яких добрих 15 км це коса. Відразу попереджу, що рухатися під сонцем та по піску доволі виснажливо, тому це варто врахувати при підготовці до мандрівки та прихопити відповідний одяг та крем від сонця.

Тваринний світ

Джарилгач цікавий фауною, адже це Національний парк, нещодавно відкритий для відвідування. В морі вздовж берега багато дельфінів. Якщо ви ходите на байдарці чи сапі, то навіть є шанс доторкнутись до дельфіна, так близько вони підпливають. На острові живуть дикі свині, олені, в тому числі і білі, єнотовидні собаки. Кабани можуть пограбувати намет в пошуках їжі. Оленів легко побачити на світанку або вночі. До нашого намету підходили вночі на кілька метрів, і не боялись. Просто вийшло з кущів четверо невеличких оленів: дві самки і два самця, пройшлися неспішно між наметів до берега, постояли кілька хвилин там, і так само неспішно повернулись в кущі. Коли ми підійшли ближче навіть не пришвидшили крок. А от єнотовидну собаку побачити – то велика удача. Гуляти треба йти на світанку або в сутінках. Тоді шанси побачити тварин зростають, і не так палить сонце. Серед острова багато озерець і заплав, трапляться цікаві птахи. Тут буде цікаво орнітологу або бьордвочеру.

Інфраструктура

Джарилгач зустріне вас піском, колючими кущами, сонцем і чистим морем. Для порівняння, море у Скадовську – значно брудніше. Місце для намету треба шукати так, щоб було недалеко до прісної води і водночас не заважали “п’яні відпочивальники”. Бо “активно відпочиваючих” туристів біля барів у сезон тут вистачає. Основна колонка знаходиться біля маяка, в двох метрах від берегової лінії. Є ще одна колонка, в центрі острова, біля лісників, але про це пізніше. Маяків є два. Один старий, дуже зіржавілий, в аварійному стані. За переказами, спроектований агентством Ейфеля. Того самого, що архітектор вежі в Парижі. Підніматись на нього заборонено. Особливо на світанку або заході сонця. Листи металу нагорі згнили майже повністю, тому треба ставати виключно на ребра жорсткості. Поруч стоїть сучасний маяк, нічим особливо не цікавий.

Непогане місце для намету – на схід від маяка в самому кінці острова, де сходяться море і затока. Тут небагато людей і красиво. Вітер може бути трохи сильнішим ніж в інших частинах острова. Штормові розтяжки намету точно не завадять. Для відпочинку на морі прихопіть із собою якийсь тент – сонце в полудень безжальне.

Вся інфраструктура зосереджена поблизу маяка. Бари, платні кемпінги. Є між іншим, безкоштовний кемпінг для учасників бойових дій. Прийняти душ коштує в районі тридцяти гривень. Доречним буде газовий пальник та газ до нього. Їжу треба брати з собою. Магазинів на острові немає, лише бари. Хоча рибу купити можна. Приготуйтесь до величезної кількості комарів і мошок. Особливо докучливі періоди, коли плодяться комари. Малеча ще не кусається, але обсідає густо речі, намет і вас у тому числі, тому якщо маєте при собі репелент від комах це вагомий плюс для комфорту.

Є на Джарилгачі одне казкове місце – це пляж навпроти хатини лісників. Якісь добрі люди там навіть навіс від сонця поставили і лежаки поклали. Йти туди від маяка 4 – 5 кілометрів на захід. Пляж дуже чистий і безлюдний. Море прибиває до берега багато медуз, але то байдуже. Куди не глянь – рівнесенька лінія піску, лінія моря і небо. Незабутній чіллаундж. До прісної води звідти приблизно один кілометр. Ідеальне місце щоб усамітнитись і розслабитись.

Дуже раджу взяти з собою сап чи байдарку. Можна просто плавати вздовж берега або закільцювати маршрут. Стартуєте, наприклад, зі східного краю вздовж внутрішнього берега в бік маяка, на захід сонця. Море тут дуже тепле і спокійніше, величезне червоне сонце занурюється у воду. Головне – проминути мис, за вітряної погоди це може стати спортивною задачею. І берете курс на маяк. Трохи не допливаючи, перед самим причалом для парома, причалюєте до берега і переносите плавзасіб на інший бік, до відкритого моря. Тут найвужчий перешийок, якихось метрів сімдесят. І стартуєте в протилежний бік, вже у відкритому морі, до своєї стоянки. Така собі активна пригода на годинки півтори – дві, залежно від темпу.

Джарилгач

Найбільше туристів приїздить на острів у липні – серпні і приток щороку збільшується. Трохи сумно бачити, як люди знищують в буквальному сенсі донедавна чисту природу. Якщо ви вибралися в місце з такою екосистемою варто прихопити з собою з собою спеціальну лопатку і викопати туалет і не забути після себе закопати. І якщо, наступні роки хочете повернутися не на смітник, не забудьте забрати своє сміття при поверненні на “велику землю”, адже окрім Вас це робити нікому.

Якщо ви вже побачили Джарилгач, варто заїхати на Лемурійське озеро, Актівський каньйон і в Мигію на Південний Буг. Але це вже інша історія).

Що варто прихопити з собою на кемпінг на Джарилгачі

 

Один Коментар
  1. Острів вважається заповідником і на ньому заборонено розпалювати вогонь. На жаль, не всі це розуміють.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *