Швейцарські розробники спорядження EXPED не перестають дивувати своїми продуктами. Функціональність, надійність, простота і дизайн, який одразу впадає в око в усіх туристичних магазинах – це ключові ознаки Exped. Ми хотіти описати їхнє спорядження одним словом, але так і не придумали вдалого порівняння. Воно просто не таке як у всіх! Тож нижче практичний огляд не-такого-як-всі рюкзака моделі Lightning від активного мандрівника Анатолія Мельничука.

Для тесту я пішов у похід з рюкзаком Exped Lightning об’ємом 45 літрів. Чув багато позитивних відгуків про цей рюкзак, та уже з першого погляду насторожує незвичний зовнішній вигляд – чорний колір, відсутність звичного клапана, малюнок із строп, що нагадує жука-богомола.

Exped Lightning 45

Але коли одягнув його – був вражений простотою. Саме так – все просто та мінімально! Одразу захотілося описати його як рюкзак в стилі лофт – мінімум швів, максимум функціоналу + підкреслене армування тканини, виставлена назовні планка каркасу, ті ж стропи, що підкреслюють оригінальність.

Щоб було зрозуміліше, то лофт – це стиль дизайну інтер’єру, де використовують фабричні приміщення під офіси / житло, залишають не прикритими труби вентиляції, опалення, голу кладку тощо. При цьому максимум простору та функціоналу, мінімум перегородок.

Щож, розглянемо детальніше EXPED Lightning 45

  • Об’єм – 45 л. (є ще 60). При цьому є і жіноча лінійка – різниця у висоті спинки та елементах підвісної системи.
  • Вага – 1,15 кг.
  • Можливі кольори: чорний, червоний, салатовий та голубий
Рюкзак Exped Lighting у синьому та салатовому кольорах. Фото: exped.com

Тканина

Легкий нейлон з армуванням 210D HMPE (високомодульний поліетилен) – міцна рифлена біла стрічка. Низька вага – 145 г/м2 та чудова стійкість до розриву завдяки плетиву ріпстоп.

Зустрічав інфо, що армуючим волокном є кевлар – але підтвердження цьому не знайшов. Проте тканина напрочуд міцна і дозволяє нести значну, як для інших однооб’ємників, вагу. Верхній ліміт комфортного перенесення – 24 кг.! По факту можна більше, але підвіска вже давитиме.

Тканина має вологостійке поліуританове просочення. Зважаючи на малу кількість швів, за вміст наплічника в дощ переживати не варто. Тканина не марка, просто чиститься вологою ганчіркою.

Але є одне але – шви не проклеєні, тому в серйозну зливу варто підстрахуватися рейнкавером, пончо чи гермомішком.

Покрій

Одноб’ємник, тобто без перегородок та нижнього входу. Пошитий з одного куска тканини, завдяки чому мінімум швів та мала вага.

Особливістю цієї моделі є те, що верхній клапан теж відсутній. Вхід в основне відділення через roll-top, – закрутку як в гермомішку. І хоча я великий прихильник багатьох кишень (на своєму Exos завжди ношу клапан), оцінив простоту та швидкість доступу в Lightning. Це направду зручно із мінімумом операцій!

При цьому швейцарські розробники передбачили ще один варіант фіксації roll – за допомогою 2-ох строп, що ховаються в бічні кишені. Але мені зручніший і швидший перший варіант.

Закритий верхній вхід фіксується стропою, що застібається на металічний гачок. Знову ж таки, легко і просто.

Але, щоб самовільно не розстібатися, стропа повинна бути під натягом. А при бажанні, верхню стропу можна взагалі зняти. До речі, в поході нею можна скористатися для додаткового розтягування намету чи гамаку, чи у будь-який інший корисний спосіб.

Також приємно, що зайва довжина всіх строп скручується у валик та фіксується липучкою до самої себе – красота! Нічого не бовтається та не висить. При цьому, не варто замотувати стропу під саму фурнітуру, бо не буде можливості підрегульовувати натяг, не розстібаючи її.

Кишені

Маємо 2 зовнішні нижні бокові кишені (на жаль, не з еластичного матеріалу). Досить великі – майже “ковтають” літрову пляшку по висоті. Також дві поясні кишені, що доволі місткі. І ще дві внутрішні кишені зверху, із доступом ззовні та зсередини.

Хоча фактично внутрішня кишеня одна, але двостороння.  Її можна зменшити, склавши удвоє за допомогою петельок та пластикових поперечин. Мінус в тому, що ними важко користуватись при заповненому наплічнику. Але друзі якось порадили класти кишеню горизонтально на речі. Так справді зручніше.

Внутрішня – із сітки, щоб бачити вміст + має кільце-гачок для ключів. Під нею – 3 петельки для підвісу питної системи. Патрубок можна вивести 3-ма шляхами – через отвори з кожного боку або гумовий розріз-накладку у кишені, а далі через зовнішню блискавку.

Зовнішню кишеню захищає водонепроникна блискавка. Тільки от халепа –  її посередині перекриває натяжна стропа верхнього входу. Щоправда, як я уже казав, її можна зняти та залишити вдома.

Я ціную в рюкзаках наявність традиційної великої фронтальної еластичної кишені. Але традиційність – це явно не пріоритет EXPED. У Lightning такої кишені немає. Натомість вони пропонують додаткову знімну “кишеню” Flash Pack Pocket, що кріпиться стропами.

Розмір такої кишені 43 × 33 cm, вага – 80 грам. Причепити її можна двома боками, один з яких має спеціальну провітрювальну стінку з сітки для сушіння речей під час ходьби, а інший – водозахисний ріп-стоп нейлон. Детальніше на відео нижче.

Приємний аксесуар, але навіть без нього, кількості і місткості кишень EXPED Lightning 45 достатньо, щоб розподілити та сховати всі дрібниці для походу. А ще зовнішні кишені мають на бігунках хлястики із світлопоглинаючим фіксатором. Вночі добре помітні. Замки-блискавки – надійні YKK.

Щоб остаточно закрити тему великою фронтальної кишені, можу додати, що така є у моделях Exped Thunder.

Підвісна система

Знову ж таки – проста та максимально функціональна. Система T-Reх має жорсткий Т-подібний каркас 6061-T6 гофрованого алюмінію.

Лямки кріпляться стропами до горизонтальної поперечини. При цьому є два варіанти висоти кріплення, обирай до довжини своєї спини. Але трищілинна пряжка досить туга, ще й прошиті заломи на кінцях строп. Тому, щоб перечепити стропу на вищу (або нижчу) пряжку доведеться прикласти силу і помучишся.

Стропи для регулювання підвісної системи. Щоб полегшити перечіпання можете обрізати залом і акуратно обплавити зріз запальничкою.

Середина самих лямок ковзає по вертикальній планці каркасу. Їх висота фіксується стропою із позначками ростовки S, M, L за допомогою великої трищілинною пряжки. Швидко і просто – підтягнув / приміряв / відпустив – і все.

А от із пряжкою незручність. Хоча вона майже ховається за подушкою, але як тільки нагнешся вперед, одразу ж боляче відчуєш хребтом.

Дивно, адже модель давно на ринку, а по відгуках, з цим дискомфортом стикаються усі. Його можна виправити, підігнувши планку самостійно, але це мав би усунути виробник…

Вертикальна планка фіксується зверху й внизу у фігурні пластикові пази. Легко виймається, коли є потреба – вигнути під свою спину, зменшити висоту рюкзака при транспортуванні чи складанні.

Пояс

Спинна подушка кріпиться липучками, а сам пояс пришитий знизу до днища наплічника та фіксується стропами натягу лямок. Низ рюкзака підтягується до спини стропами, що позаду поясних кишень

Подушки поясу цікаві – не з повітровивідного перфорованого матеріалу, як вже звиклось, а з пружного потовпитувального. Такий же матеріал і з внутрішньої сторони лямок.

Пояс щільно та комфортно сидить, ніде не натирає. Єдине, коли знімаєш рюкзак, поясниця все ж мокра. Спинну подушку зробив би нижчою та з вентиляційними канавками.

Зайва довжина поясних строп акуратно фіксується під широкі еластичні гумки такого ж немаркого сірого кольору. Не заважають і не наступиш.

Перевагою підвісної системи Lightning, окрім простоти та функціоналу, є добра вентильованість – між спиною за наплічником простір 1-2 см. (окрім місць прилягання лямок та поясних подушок). Тож спина добре продувається та завше суха. Підвіс добре розподіляє навантаження та зручно сидить. Недолік – ота гризюча пряжка.

Компресійна система

EXPED Lightning має чітко впізнаваний стиль, завдяки компресійним стропам, що оперізують весь рюкзак, окрім спини. Кріпляться через пряжки до центральної пришитої стропи, затягуються вгорі та внизу. Як і в Оспрей, бічні стропи можна пропустити як зовні, так і в середині бічних кишень – в залежності, що і як плануєш кріпити.

Центральна стропа внизу закінчується вилкою регульованих петель для кріплення каремату/намету. Нижче дві петлі із стропи для кріплення трекінгових палиць. А для фіксації руків’я, вгорі передбачений еластичний хлястик з кордлоком, що кріпиться до петлі гачка. Але я фіксував верх трекпалиць просто під бокові стропи.

Сподобалось, що знизу рюкзака є ще додаткових 4 петлі для підвісу намету чи іншого спорядження. Але не забудьте взяти для цього додаткову потузку.

Як бачите, Lightning дозволяє ще й зовні переносити чимало та має багато можливостей для кріплення навісного спорядження, тож його цілком вистачає на далеку мандрівку. А із зменшенням об’єму, затягуєш компресійні стропи, щоб вміст і вага наплічника були ближче до спини, не бовтались та комфортно переносились.

Загальне враження

EXPED Lightning 45 добротний, дрібниці продумані, економить вагу своєю легкістю. Плюс не боїшся за тканину в чагарниках і трамбуючи важкі кавуни в похід 😉 Рюкзак швидко припасовується під тіло, комфортний під час носіння, спина добре вентилюєтся. Є багато варіацій кріпити спорядження зовні.

Дизайн, що спочатку видався суперечливим, зараз сприймається цікавим та індивідуальним. Навіть колір антрациту, за маркість якого побоювався, добре себе показав та гарно сприймається.

Однозначно крута штука. І крутість, як не дивно, в максимальній простоті та функціоналі. Ложкою дьогтю є пряжка на спині.

P.S. Ще один плюс – Lightning складається ду-уже компактно. А як вийняти вертикальну планку – то займає взагалі мінімум місця. Мандруй легко! 😉

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *