Гірський клуб Екстрем Львів

Попри те, що аутдор (outdoor), як напрямок активного відпочинку почав набувати стрімкої популярності відносно нещодавно, в Україні існують гірські клуби з власною історією та традиціями перевіреними десятиліттями. Одним з них є гірський клуб – “Екстрем”, який було засновано у Львові у 1992 році, і якому в недалекому майбутньому виповниться 30 років. В цій статті розповім про те, як все розпочиналося в 90-х роках ХХ ст. та основні напрямки роботи клубу.

Гірські клуби: Екстрем (Львів)

Засновники “Екстрему” вийшли зі складу іншого відомого на той час клубу “Скеля”. Серед пріоритетних напрямків засновники для себе визначили – альпінізм, скелелазіння, гірський туризм, гірськолижний спорт, а також дельта- та парапланеризм, очолив клуб Сергій Федірко.

Слід сказати, що на початку своєї діяльності клуб був добре укомплектований інструкторами, які здобували досвід на найвищих та технічноскладних вершинах Кавказу, Тянь-Шаню, Паміру. Це було можливим завдяки тому, що існувала система альпіністських таборів по всьому Союзу, ті хто отримували звання інструктора мали можливість отримувати зарплату за свою діяльність та мати постійну практику і відповідно перебувати у хорошій формі та втілювати свої спортивні плани. 

Гірський клуб Екстрем Львів

Після розпаду СРСР, ця система поступово припинила своє існування, і перехід від планової до ринкової економіки вніс свої корективи до розвитку клубу.  Довелося з нуля виробляти спорядження, яке стало в один момент абсолютним дефіцитом. Інколи в окремих магазинах з’являлися товари “подвійного призначення”, так, наприклад, “трос рибальський”, якщо придивитися до нього уважніше, міг виявитися 8 мм капроновою шнурівкою на якій ми лазили на Довбушевих скелях. Інформація про такі “скарби” могла з’явитися у клубі в четвер, а в п’ятницю в магазині її вже не було. Черевики, карабіни, мотузки, льодоруби, скельні молотки намагалися купити (нелегально) у працівників альптаборів. Ще у цих таборах можна було купити у альпіністів різноманітне саморобне спорядження (титанові гаки, закладні елементи, френди, спускові пристрої і т.д.).

Гірський клуб Екстрем Львів

Саморобне спорядження виготовляли умільці з усього колишнього союзу зовсім не “на коліні”, а на станках в державних підприємствах з “відходів” виробництва. Одяг, намети, спальні мішки, рюкзаки, альпіністські системи – шили самі. Килимки виготовляли з пінополіуритану, який використовувався для теплоізоляції підводних човнів. Відповідно постачальником був Ленінград (Санкт-Петербург). Львів на весь СРСР славився пухом, який доводилося добувати на львівській пухо-перовій фабриці. Використовували його для пошиття пуховок, спальних мішків та для обміну на альпіністське спорядження. В Дрогобичі робили гаки. У Калуші за “фляшку” можна було потрапити на звалище металобрухту, де можна було набрати титанових трубок для льодобурів, титану в пластинах для виготовлення “вісімок” та всіляких пряжок для саморобних рюкзаків та альпіністських систем. З початку 90-х почало з’являтися імпортне спорядження, але рівень зарплат у 5-10 USD в місяць не дозволяв повністю себе ним забезпечити. Одним словом – підготовка до Кавказу була творчою та цікавою. 

До 90-х років у Львові була передтабірна начитка лекцій для новачків, яких було більше 100 осіб кожного року. Також в час між виїздами проводили тренування на місцевих скелях, тренувальних стендів тоді ще не було. Найкращим полігоном для занять були скелі Довбуша. Часто практикувалися зимові виїзди в Карпати для тренування технік пересування сніжним рельєфом та фірном.

Гірський клуб Екстрем Львів

У літній сезон альпіністи організовано їхали у високі гори чи  Кавказу чи Паміру, де підіймалися на вершини маршрутами різної складності. В таких горах можна було досхочу “наїстися” справжнього альпінізму зі снігом, льодом, скелями, хорошою та поганою погодою, відчуттям висоти та  ще багато чого цікавого. Збори проводили переважно в альптаборах, в яких була вся необхідна інфраструктура.  Життя в таборах вирувало все літо. Багато альпіністів добре пам’ятають назви кавказьких таборів такі як Узункол, Шхельда, Джан-Туган, Джайлик, Улу Тау, Безенгі, Цей, Домбай, Алібек, Зесхо, Айлама, Дигорія, в фанських горах: Артуч, Ала-Арча на Тянь Шані, Алай на Паміро-Алаї та інші. 

Гірський клуб Екстрем Львів

Весною та восени клуб проводив збори в Криму, де на скельних стінах прокладено безліч технічно складних маршрутів. Зустріти на кримських маршрутах сніг чи лід було важко, а от пролізти скельний маршрут, це без проблем. В період 1995-1998 в зв’язку із загальною кризою в суспільстві та загостреною ситуацією в горах Кавказу життя клубу трохи притихло. З 1998 року почали розвідувати і західний напрямок, зокрема, Високі Татри в Польщі, де вдалося здійснити кілька цікавих сходжень. 

Після російського вторгнення та захоплення її військами українських територій у 2014 році, клуб припинив всі поїздки на територію РФ, і переорієнтувався на Високі Татри та Альпи. 

Гірський клуб Екстрем Львів

Клуб завжди відігравав роль комунікаційного центру, де можна було зустрітися з однодумцями, поговорити на цікаві теми. Саме в клубі будували плани майбутніх виїздів. З часом в нашому житті з’явилися нові можливості для комунікації, так з початком карантину функції клубу перебрали на себе групи в соцмережах. 

На сьогодні Екстрем є відокремленним підрозділом Федерації Альпінізму і Скелелазіння України (ФАіСУ). Остання є колективним членом об’єднаної міжнародної альпініської асоціації (UIAA). Завдяки цьому всі представники клубу є також і членами великої міжнародної спільноти любителів гір.

Гірський клуб Екстрем Львів

Школа альпінізму

Заняття з початківцями клуб проводив від часу своєї появи, однак зі збільшенням кількості новачків та відсутності навчання в альптаборах, було вирішено створити постійний проект, який би вирішував цю проблему.  У 2008 р. з’явилася Школа альпінізму, як майданчик для щорічного системного навчання базовим знанням, навикам та вмінням, що необхідні для занять альпінізмом. Випускники школи отримують звання альпініст України, яке заохочує до подальшого розвитку. Започаткував школу легендарний львівський альпініст Святослав Сенчина, а після його трагічної загибелі, керівником є Сергій Федірко. 

З кожним роком програма занять оновлюється та вдосконалюється. Допомагають проводити навчання молоді інструктори, що дозволяє додавати та постійно оновлювати актуальні світові тенденції до вже перевірених багатьма десятиліттями методик. Лекції читають для всіх, для практичних занять учасників школи розбивають на малі групи. Від часу заснування Школу альпінізму з 2008 р. її успішно закінчили 405 осіб. 

  В програму навчання входить:

 • цикл лекцій з теоретичної підготовки
 • цикл занять на скеледромі
 • цикл сніжних занять в Карпатах
 • два зимові сходження найпростішими категорованими маршрутами
 • цикл занять на скелях
 • залік по в’язанню вузлів
 • теоретичний екзамен
 • здача фізичних нормативів

Програма Школи розтягнута в часі і побудована таким чином:

 • початок перший понеділок листопада
 • лекції один раз в тиждень (по понеділках)
 • заняття на скеледромі один раз в тиждень (по середах)
 • сніжні заняття, залік по вузлах та сходження на виїзді в Карпатах (сумарно три активних дня) січень-лютий
 • скельні заняття на Чортових скелях (один день) та на скелях Довбуша (три дні) березень-квітень
 • теоретичний іспит в клубі
 • здача фізнормативів та вручення посвідчень на Чортових скелях.

Знання та вміння отримані в школі допоможуть вам безпечніше почувати себе на схилах гір, впевнено поводити  себе зі спорядженням для сходжень, допоможуть розпізнавати небезпеки в горах та уникати їх. 

Гірський клуб Екстрем Львів

 

Один Коментар
 1. Корисний журнал для молоді яка шукає себе

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *