похідна аптечка

Похідна аптечка

Ця стаття є суб’єктивною та побудованою на досвіді автора, тому не знімає з читачів відповідальності за формування власної аптечки та отримання спеціальних знань для надання медичної допомоги в похідних умовах.

З власного досвіду я знаю, що більшість туристів беруть з собою необхідний з їх точки зору мінімум, деякі нехтують цим питанням, посилаючись на хороший стан здоров’я, і лише дехто ставиться до цього питання справді відповідально. Дотримуючись правил техніки безпеки – в кожної групи в поході повинна бути укомплектована аптечка для надання першої медичної допомоги. І можливо ви справді маєте чудове здоров’я і з вами ніколи нічого досі не траплялось (і було б добре, щоб все було так і надалі), але можливо допомога потрібна буде не вам, а комусь іншому?

Що варто брати з собою?

Йдучи в похід – потрібно пам’ятати, що з вами, вашими супутниками чи іншими людьми на тому ж маршруті може трапитись будь що – від травми до раптового збою в роботі організму, але лікарі будуть далеко, тому варто дотримуватись принципу “допоможи собі сам і допоможи іншому”. І навіть в умовах Карпат, якщо трапиться нещасний випадок чи суттєво погіршиться стан здоров’я – зазвичай потрібно буде від одного до кількох днів, перш ніж хворий потрапить до рук кваліфікованого медика. В деяких випадках згаяний час без застосування лікарських засобів може обернутись ускладненнями.

Я особисто до питання аптечки ставлюсь досить серйозно, і стараюсь мати необхідний мінімум на різні випадки життя. Список засобів, яким хочу поділитись коригувався багаторазово, перш ніж прийшов до цього вигляду і не змінюється вже кілька років, оскільки вважаю саме такий набір оптимальним. Важливий нюанс – це аптечка для Карпат – для подорожей у тропічні країни чи походів в інші регіони – її варто буде коригувати з врахуванням особливостей клімату. Також, хочу зазначити, що це аптечка для кількаденних походів (від трьох днів і більше). Якщо ми їдемо у подорож на один день, я беру меншу кількість засобів, оскільки знаю, що вже вечір я буду вдома, де аптека за рогом, а поліклініка за 500 метрів від дому. 

При придбанні конкретних препаратів найкраще проконсультуватись з лікарем, або фармацевтом, також – перечитати склад, щоб переконатись, що там немає компонентів, на які у вас алергія. Також, покладайтесь на свій побутовий досвід. Для більшості звичних препаратів – ви мали б знати, які на вас діють, а які аналоги не надто помічні (це залежить від індивідуальних особливостей організму). Також, якщо ви збираєте аптечку для групи – упевніться, що препарати, які ви берете з собою не викликають алергії в учасників походу, адже перше правило медиків – “Не нашкодь”.

Засоби від легких ушкоджень

Найчастіше, що трапляється з туристами в поході – дрібні фізичні ушкодження. Натертості, забої, подряпини, розтягнення, вивихи. Напевно всі з цим стикались. Тому я рекомендую мати в своїй аптечці неодмінно наступні засоби:

  1.  Пластир. Я зазвичай купую поштучні смужки в індивідуальній упаковці, у зв’язку зі зручністю використання. При цьому надаю перевагу пластиру на тканинній основі, бо зазвичай вони краще тримаються. Можна також брати пластир в рулоні. На крайній випадок його можна буде використати для ремонту спорядження (закласти дірку в тенті, або замотати зломану дугу намету)
  2.  Еластичний бинт. Якщо у вас є часта проблема з якимось суглобом, – постійно підвертаєте праву ногу в щиколотці, або відчуваєте дискомфорт у коліні після навантажень – раджу придбати спеціалізований бандаж. Він займає менше місця і зручніший у використанні. Якщо у вас була якась травма – то можна і варто проконсультуватися по підбору бандажу з лікарем-реабілітологом.
  3. Ранозагоюючий крем. Це може бути засіб на основі пантенолу, або натуральних компонентів. Зазвичай в них широкий спектр використання, який покриває багато завдань, які можуть виникнути в поході – подразнення при укусах комах, натиранні взуття чи спорядження, дрібних порізах чи подряпинах, також можна використовувати від опіків (в тому числі сонячних), при обмороженні / обвітренні.
  4. Крем від розтягнень. Зазвичай має також анестезуючу дію. Добре застосовувати локально, перед тим, як накладати еластичний бинт чи пов’язку.
  5.  Бинт марлевий і вата (пов’язки). На випадок ушкоджень шкіри більшої площі – саден чи подряпин для накладення пов’язки на рану (звичайний стерильний бинт і вата, також можна придбати спеціальні медичні пов’язки в разових упаковках – є проти опіків, просочені гелем і є протимікробні).

Засоби від застуди

Наступна за частотою проблема, яка може виникнути в поході – це застуда.

  1.  Жарознижуючі. Зазвичай для зменшення температури і зняття хворобливого стану – болю голови, в’ялості, ломоти в м’язах використовую “порошочки від застуди”. Вони містять велику кількість вітаміну С, парацетамол, кофеїн, анальгін та допоміжні речовини. Зазвичай беру таку кількість, щоб вистачило до кінця походу (орієнтовно 2 шт на 1 день, але не більше шести). 
  2. Льодяники від горла. Для симпоматичного полегшення і частково – лікування болю в горлі. 
  3. Краплі для носа. 

Допомога травленню

В поході буває різне – від тривалого зберігання, якась їжа може бути не надто свіжою, або не надто звичною, особливо, якщо меню складали не ви, і не всі продукти такі, які ви добре переносите. Зрештою, організм за умов фізичних навантажень може не впоратись навіть зі звичною їжею.

  1. Сорбент. Застосовувати за перших ознак отруєння. Чим швидше – тим краще. Особливо, якщо підозрюєте отруєння несвіжою їжею чи іншими токсинами.
  2.  Кишковий антисептик. Декілька разів допомагав товаришам по походу, які були не готові до вживання не кип’яченої води, також підійде за отруєння.
  3.  Допомога травленню у випадку завеликої кількості їжі, або якщо їжа була надто жирна і ваш організм не справляється. Приймати одразу після їжі за перших ознак важкості і що вам дискомфортно.
  4. Засоби від діареї

Знеболюючі

  1.  Загальне знеболююче в таблетках.
  2. Локальне знеболююче – може знадобитись при сильних гематомах і забоях, для швидкого місцевого знеболення. Це не обов’язковий засіб, проте на всяк випадок у складнішому, тривалішому поході, його варто мати. Якщо не вмієте робити уколів, можна після дезінфекції і часткового припинення кровотечі налити рідкий розчин новокаїну на марлеву пов’язку і прикласти до ушкодженого місця. Також можна знайти знеболюючі пластирі в  аптеці для використання при забоях.
  3. Спазмолітики. Зазвичай також мають знеболюючі властивості, але можуть використовуватись і в інших ситуаціях, коли потрібна власне спазмолітична дія – якщо у людини високий тиск, спричинений перенавантаженням чи стресом, при спазмах органів травної системи, коліці.

Інші препарати

  1.  Препарати з ібупрофеном – при болях сильнішого характеру, в тому числі при травмах, зубному болі, болях суглобів. Мають також виражену протизапальну дію і жарознижуюче – зручно брати як універсальний засіб в короткий похід.
  2. Антисептик і дезінфекція. Для промивання ран і пошкоджень шкіри, обробки опіків, полоскання горла при ознаках застуди і інших випадків, коли потрібна зовнішня дезінфекція.
  3. Антигістамінні препарати. Проти алергії на пилок рослин, компоненти їжі, побутові алергени, для полегшення свербіння при укусах комах, на випадок укусу змії.
  4. Кровоспинне. На випадок травм. 
  5.  Серцеве і заспокійливе. Для нормалізації стану у стресових ситуаціях. 
  6. Відновлення сольового балансу. Важливий етап, особливо в тривалому поході. 

Не лікарські засоби

  1. Одноразові стерильні рукавички – для надання першої медичної допомоги у випадку поранень – собі чи іншим (2 пари). З рукавичок також можна зробити джгут за необхідності.
  2. Термоковдра (ізофолія, рятувальна ковдра). У випадку переохолоджень чи сонячного удару, а також на випадок інших екстрених ситуацій.

Список на коротку 1-2 денну мандрівку

  1. Пластир.
  2. Еластичний бинт.
  3. Кишковий антисептик.
  4. Допомога травленню.
  5. Загальне знеболююче
  6. Препарати з ібупрофеном.
  7. Серцеве і заспокійливе.

До цього списку варто додати особисті ліки, якщо такі є.

Далі, дуже важливий легкохідний момент: не варто брати таблетки цілими пластинками чи упаковками. Виходьте з тривалості походу і кількості туристів, якщо аптечка спільна. Зверніть увагу на “Спосіб застосування та дози” в інструкції, якщо там вказано, що потрібна одна таблетка на добу, то навряд чи є сенс брати 10. Виріжте з пластинки необхідну кількість таблеток + 1-2 на запас, але прослідкуйте, щоб на зворотній стороні лишилась назва препарату. Перед кожним походом перевіряйте термін придатності!

З таким списком ви можете піти в аптеку на закупи і пізніше доповнити його вдома необхідною інформацією. Покладіть список з нотатками в аптечку, – це допоможе вам, або вашим колегам зорієнтуватися в екстренній ситуації, і не наплутати з дозуванням, особливо, якщо ви рідко використовуєте ці засоби.

Також рекомендуємо придбати спеціальний кейс для аптечки – червоного кольору, з відповідним позначенням. Червоний пакунок більш помітний, а ясне маркування, гарантує, що якщо допомога потрібна буде вам, то будь-хто зможе знайти аптечку серед інших ваших речей і буде певним що це. Якщо ви використовуєте з цією метою інші пакування – зверніть увагу, що бажано, щоб воно було вологозахищеним. Можете приклеїти на нього наклейку з хрестиком, якщо є. Бажано поінформувати інших учасників походу про зовнішній вигляд і вміст аптечки.

Для загального розвитку, не зайвим буде відвідати курси з надання першої медичної допомоги. Це може допомогти не лише в поході, але і в місті, можливо завдяки цим знанням ви врятуєте колись комусь життя. І пам’ятайте – у випадку суттєвого погіршення стану здоров’я – повідомте про це інших учасників групи. Не соромтесь зійти з маршруту, особливо, поки ви не відійшли в якісь особливо віддалені регіони. Людське здоров’я – ваше і ваших друзів – цінніше за пройдений маршрут.

Дбайте про безпеку і не хворійте!

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *