Turbat Турбат аутдорні бренди

Сьогодні вже важко зустріти людину, яка не чула про ще недавно екзотичне слово “фліс”, і навіть, ті хто впевнено скаже, що термін їм невідомий можуть мати у своєму гардеробі улюблену піжаму, яка є нічим іншим, як одним з різновидів флісів. Про річ, яка для багатьох стала синонімом утеплюючого шару поговоримо в цій статті.

Фліс: як вибрати?

Компанію Polartec LLC в 1906 році заснував угорський емігрант Генрі Форштейн в містечку Malden, штат Массачусетс (США). З моменту свого заснування ця компанія займалась виключно виготовленням текстилю, та здобула всесвітню відомість, власне, завдяки винайденню тканини Polarfleece в 1979 році, від якої бере початок ціле сімейство тканин, що ми в звичайному житті називаємо “фліс” і не тільки вони, але все по порядку.

Початково компанія називалась Malden Mills, a от сімейство тканин, які вони розробили – Polartec. Оскільки матеріал досить швидко здобув світову популярність і назва “приклеїлась” до самого виду тканини та виробів з неї – в січні 2007 року назва компанії змінюється на “Polartec”.

Матеріал створювали, як альтернативу хутра на фоні масових протестів екоактивістів. Першим творінням стала тканина Polarfleece – попередник сучасного Polartec classic – з якого зараз виготовляється більшість виробів на ринку. Фактично відразу після своєї появи, фліс здобув популярність в сфері активного відпочинку – для катання на лижах, в спорті, а також серед речей для повсякденного використання. Адже порівняно з натуральними аналогами – фліс значно легший, зносостійкіший та швидше сохне, оскільки волокна накопичують не більше 1% вологи від своєї ваги. При цьому теплоізоляційні властивості, та здатність гріти як в сухому так і вологому стані – аналогічні до шерсті. І звісно ж фліс – не боїться молі. (:

Фліс Salewa Nuvolo Jacket Wms
Фліс Salewa Nuvolo Jacket 

І саме з винайденням флісу остаточно сформувалась практика використання тришарової системи одягу. На даний момент компанія Polartec виготовляє тканини для всіх шарів:

Базовий 

Основна функція якого – відводити вологу від тіла, адже волога на шкірі призводить до переохолодження. Для цього завдання компанія пропонує кілька різновидів тканин – Polartec Power Dry, тонкі різновиди Polartec Power Stretch та Polartec Power Grid і цікавий новий матеріал Polartec Power Wool – гібрид синтетичних та шерстяних волокон, де в сітку з синтетичного матеріалу вплетено волокна шерсті, які утворюють натуральний ворс, при цьому структура тканини “вафельна”, як у Power Grid.

Утеплюючий

В класичному для нас розумінні виконує флісовий светр – збереження нашого власного тепла, та виведення вологи від базового шару далі – назовні. В помірних температурних умовах, він може виконувати функцію зовнішнього шару. Це і вже згадуваний Polartec Classic різної товщини, а також Polartec Thermal Pro, Polartec High Loft, Polartec Alpha, товстіші варіанти Polartec PowerGrid та Power Stretch.

Звісно на сучасному ринку можна знайти і інші варіанти одягу для другого шару – це синтетичні, шерстяні та пухові утеплювачі та гібридні моделі – коли в фліси (часто з Power Stretch) додають вставки з нейлону з утеплювачем, аналогічно до курток – зазвичай це синтетичний наповнювач типу Primaloft, але також можуть бути варіанти з пухом чи шерстю). Такі моделі мають свої переваги, адже є досить легкими і при тому не сковують рухи, а на міжсезоння можуть слугувати і як зовнішній шар. Проте все ж більше бояться намокання, програють в компактності чи вазі, а найголовніше – менш зручні в догляді. Якщо звичайний фліс – можна прати хоч щотижня, то прати пуховку щотижня – вам навряд чи захочеться. Плюс аналоги переважно дорожчі чи на одному рівні по ціні з флісом та в цілому менш зносостійкі.

Водо/вітро захисний шар 

Покликаний захистити від несприятливих погодних умов – вітру та дощу. Для цього є – Polartec Windbloc, Polartec Power Shield, Polartec NeoShell – всі перераховані матеріали належать, до ще одного сімейства “Softshell” про яке ми, незабаром, теж поговоримо.

Довговічність у використанні, можливість переробки і виготовлення з використаного пластику, легкість та функціональність – швидко надали популярності матеріалу. Зараз компанія Polartec виготовляє багато різновидів тканин з різними властивостями, товщиною та призначенням – це не лише утеплюючий шар, але і захист від вологи, і навіть, тканини, що забезпечують охолодження, та навіть є вогнетривкими. 

Проте всі ми знаємо фліс в першу чергу, як чудовий матеріал для виготовлення різних светрів, які давно отримали одноіменну назву. Проте завдяки великому різноманіттю таких светрів – вибрати якийсь для себе може бути не просто. 

Фліси Турбат

Переваги флісових тканин

  • Мала вага – виріб з флісу важить менше, ніж аналогічний з інших тканин;
  • Еластичність – не сковує рухи;
  • Легкий в догляді – можна випрати в пральній машинці;
  • Швидко сохне – як під час використання, так і після прання;
  • Зносостійкий матеріал;
  • Хороший теплоізолятор – гріє, навіть коли вологий;
  • Не дозволяє розвиватись мікроорганізмам, не боїться впливу шкідників;
  • Гіпоалергенний.
Turbat
Іміджевий фліс Turbat Reporter з суміші вовни та синтетики

Товщина

За товщиною фліси можна поділити на:

Тонкі – сюди потраплять найтонші Polartec PowerGrid та фліси зі щільністю 100 г/м² – вони, як правило, використовуються літом або атлетами для яких важливо отримати найбільшу ефективність обігріву при найменшій вазі.  

Середні (200 г/м²) – гарно підійдуть для міжсезонного утеплення.

Товсті (300 г/м² і більше) – стануть у нагоді в найхолодніших умовах, і за умови відсутності вітру їх часто використовують як верхній шар.

фліс Turbat Ilma
Turbat Ilma з матеріалу Polartec Power Grid

Різноманіття тканин

Виготовляється фліс з синтетичного волокна на основі поліетилену – при цьому волокно може бути первинним, або вторинним (переробленим з пластикових пляшок, наприклад). Зараз на ринку є досить багато аналогів оригінального Polartec, проте через технологічні відмінності при виготовленні – вони зазвичай все ж відрізняються за рядом характеристик.

Аналоги бувають в дуже різних цінових сегментах, а відповідно мають різну якість. І якщо початково можуть виглядати більш-менш однаково, то в процесі експлуатації – стають помітними суттєві відмінності. Чим дешевша тканина – тим більше змін з нею відбуватиметься, часто такі фліси розтягуються, линяють, втрачають свій початковий зовнішній вигляд. Плюс дешеві фліси (в плані виробу) зазвичай оснащені дешевою фурнітурою – і тут вже як пощастить – можливо вона прослужить досить довго, а можливо – швидко поламається.

Тканини від інших виробників можуть мати подібні до оригіналу показники теплоізоляції, проте програють по співвідношенню ваги/тепла, розміри в спакованому стані та довговічність.

Види Polartec:

Polartec Classic – найтиповіший різновид тканини, буває кількох варіантів щільності (100, 200, 300 100 г/м² квадратний). Найбільш популярний для пошиття светрів. Має невисокий щільний і рівномірний ворс з обох боків. Чим більша щільність матеріалу – тим він тепліший та важчий. Але не завжди два зразки з однаковою щільністю будуть однаково теплими, тому візуально однакові тканини можуть відрізнятись своїми характеристиками. Також є варіанти меншої щільності ніж 100 г/м², які зазвичай називають “мікрофліс”.

Polartec Classic Micro – тканина аналогічна до типового фліса, тільки тонша, використовується часто як підкладка, вставки в інші вироби, і як основна тканина для виробів першого шару.

Polartec PowerGrid – “фліс-вафелька”, відрізняється структурою, забезпечує краще дихання та відведення вологи, а речі більш компактно пакуються і менше важать. Одна поверхня гладка, інша має ворсистість згруповану в квадратики. Використовується для технічних флісів, розрахованих на активний рух. Завдяки тому, що між “групами ворсинок” є проміжки з основної тканини не щільної в’язки – волога та зайве тепло відводяться від тіла швидше. Проте такий фліс буде холоднішим при пасивному використанні.

Polartec PowerStretch – тканина, яка з одного боку гладка, з іншого – ворсиста. Використовуюється в гібридних моделях, або як самостійно. Відрізняється більшою стійкістю до продування за рахунок щільної та гладкої зовнішньої сторони, при цьому досить тепла завдяки ворсу зсередини. Популярна для зимових походів, так як до гладкої поверхні не налипає так сильно сніг, як до класичного фліса. Також завдяки плетенню тканини – волога ефективно розподіляється по площі чим зменшується час висихання. Популярними є рукавиці та шапки з цієї тканини.

Dynafit Free Alpha Direct
Софтшел куртка Dynafit Free Alpha Direct утеплена Polartec Alpha

Polartec Alpha – розроблявся на замовлення військових, як надлегкий утеплювач з кращими показниками відведення вологи, висихання і гарній теплоізоляції. Це фліс невеликої щільності, проте з високим ворсом. Часто використовується, як підкладка чи утеплювач в куртках і різних гібридних високотехнологічних моделях. Також може бути і як єдина тканина в виробі. Дуже теплий і легкий, швидко висихає, проте легко продувається. Проте як проміжний шар – чудово себе зарекомендував.

Polartec Thermal Pro – логічне продовження серії Polartec classic – забезпечує кращі теплоізоляційні властивості на одиницю ваги, завдяки своїй структурі. Зовнішня частина матеріалу схожа до класичної тканини, проте з внутрішнього боку тканини розташовані довгі порожнисті волокна, що краще утримують тепло при меншій вазі. Завдяки кращим показникам цей різновид поступово витісняє класичний варіант в виробах.

Turbat Peak
Turbat Peak з метріалу Polartec Thermal Pro

Безіменні аналоги будуть так чи інакше старатись копіювати структуру оригінальних тканин від Polartec. Відповідно при виборі виробу під свої потреби – варто звертати увагу на тканину, з якої він пошитий. Комбіновані гібриди – зазвичай більш технологічні, для спеціалізованих задач. На щодень, або простіших умов – чудово підходять звичайні фліси. Для активного руху – краще підійдуть фліси з “вафельною” структурою, бо вони краще виводять вологу, і при тому зігрівають. Для вітряних умов – PowerStretch чи аналоги. ThermalPro – для пасивної діяльності.

Гібриди та “волохаті” фліси

Фліси гібриди це проміжна категорія між флісами та куртками, як правило, в цю категорію потрапляють або дуже товсті фліси 400-500 г/м², які можуть мати більш цупкий та захищений від вітру зовнішній шар, або ж моделі в яких флісова частина поєднана з іншими теплоізоляційними матеріалами. Наприклад, у гібридному флісі Turbat Fusion – Polartec Thermal Pro поєднаний з Primaloft Black, це дозволяє отримати кращі вітрозахисні властивості при  збереженні тепла, тому такий фліс можна при потребі використовувати як куртку у міжсезоння за відсутності опадів.

Існує також улюблена серед багатьох користувачів категорія “волохатих” флісів, вони прекрасно справляються як з своїм основним призначенням – бути теплою та комфортною річчю. А як бонус, їх вигляд, наче каже:  “а ну, давай, обійми мене” тому такі  фліси часто обирають не тільки з функціональною метою, але і заради їх атмосферності. До цієї категорії належать такі фліси, як:  Salewa Tognazza, Alpine Pro Elk.

Покрій

Також при виборі варто звернути увагу на покрій та деталі. Зараз випускають пережно два варіанти флісів – з повним замком (повністю розстібається), та з замком-половинкою (розстібається частково). Якщо фліс потрібен як базовий шар під холодні умови – то є сенс взяти варіант середньої товщини, з половинчатим замком, оскільки ймовірніше за все ви його знімати-одягати часто під час походу все одно не будете. При тому зекономите на вазі. Якщо фліс буде більше як верхній шар одягу (наприклад, похід влітку) – то зручніше будуть варіанти з повним замком.

Ще важливим нюансом буде капюшон. Тут звісно велику роль грають ваші особисті уподобання, але на мою особисту думку – його наявність є скоріше плюсом. Як мінімум – він чудово заміняє шапку, якщо раптом стало холодніше, і ви його точно не загубите. (:

фліс
Dynafit Radical з матеріалу Polartec Power Grid

З приємних деталей також може бути подовжений рукав з діркою під великий палець (гарна альтернатива рукавицям на випадок літа чи міжсезоння), або ж рукави обшиті гумкою, щоб не задував вітер.

Кишені – ще один вагомий плюс. Проте не у всіх флісах вони є. Найкраще, якщо кишені закриваються на замок – тоді в них не лише руки зігріти можна, але і покласти якісь речі, і бути впевненим, що все буде на місці.

Ще одним плюсом буде наявність плоских швів порівняно зі звичайними – вони точно не викличуть дискомфорту при носінні, при цьому досить міцні на розрив. Якщо навіть пошкодите нитку – у вас не утвориться відразу помітна дірка по шву, як це буває при класичному пошитті. Окрім конструкції, варто звернути увагу на такі деталі, як фурнітура. В ідеалі, щоб вона була якісною (YKK), зручно коли є пулери на застібках, зручні стопери на затяжках і т.д.

Висновок

Фліси – це величезне сімейство синтетичних утеплювачів покликаних швидко випускати пару від тіла назовні. При цьому вони значно переважають бавовну та вовну за теплоізоляційними властивостями і є відмінним вибором для утеплення в будь-яку пору року. Найвідомішим виробником флісових тканин є компанія Polartec, матеріали, якої можна зустріти у флісах від найвідоміших аутдорних брендів світу. 

Turbat Турбат аутдорні бренди

Тематичні статті

Тришарова концепція одягу

Філософія тепла

Термобілизна: як вибрати?

Мембранна куртка: гід головними характеристиками

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *