Fram Lukla 65

– Ти взяв з собою Exped?

– Ні, це навіть, кращий рюкзак, але я передбачав, що хтось так подумає…

Fram Lukla 65  візуально дуже схожий на Exped Thunder 70 попередньої версії. Настільки, що при погляді здалека їх би можна було б сплутати. Однак це тільки на перший погляд, насправді попри схожу концепцію обох рюкзаків, я б сказав, що у Frama вийшов оригінальний, і  в багатьох аспектах цікавіший, наплічник. Про рюкзак для назви якого розробники обрали знаменитий аеропорт Лукла, який ще часто називають “воротами до Гімалаїв”, поговоримо сьогодні. 

Мінімалізм для досвідчених: огляд рюкзака Fram Lukla 65

Почнемо з того, що я можу зарахувати себе до кола людей для яких рюкзак це більше ніж спосіб переносити речі з пункта а в пункт b, це фетиш. Це стосується, як міських, так і похідних моделей. Рюкзаків в мене завжди більше, ніж потрібно, і під будь-яке завдання має бути свій ідеальний наплічник. Звісно потім їх важко втиснути у шафи, але то вже філософське питання, аби був рюкзак, а куди його прилаштувати завжди можна придумати.

Fram Lukla 65

Від першого “колобка”, з яким в походи ще ходив мій тато, до теперішніх Osprey Variant 52 та Salewa Alptrek 55+10 пройшло чимало часу та проб і помилок. Був у мене і 85 літровий рюкзак, в ті часу, коли ми з друзями вважали, що чим більше ти можеш туди завантажити, тим крутіший ти бізон. Був рюкзак від якого під час походу в 00-х роках відірвалася лямка, до речі, це скоріше виключення, зараз рюкзаки в цьому плані значно надійніші, звісно, якщо не брати найдешевші моделі сумнівного походження. Був той самий вже згадуваний “колобок”, з яким мені не вдалося жодного разу розігнутися протягом всього свого першого походу, тому хіпстерська романтика у мене зараз пробуджує стійкі асоціації з тим самим “знаряддям тортур” і не дуже заходить. Можна пригадати також рюкзак в якому довелося спати замість спальника, і в цьому випадку його великий літраж зіграв йому на користь, хоча це серії з експериментів, які не варто повторювати…

Похідний рюкзак – це про пригоди і про те, що запам’ятається. Якщо виберете собі незручний рюкзак, то все, що залишиться після походу, спогади про пережитий стрес. Якщо перевантажите свій рюкзак, то скоріше за все запам’ятається те, що ви вижили і героїчно дійшли під цією вагою, а ще у вас можуть початися проблеми з колінами. Якщо неправильно збалансуєте, або причепите той самий каремат збоку, всі ялинки та звуження між деревами, і навіть, проходи у потягах будуть ваші, а ви отримаєте безцінний досвід заштовхування незаштовхуваного. Тому знову ж таки з часом приходиш до висновку, що якщо ти хочеш запам’ятати саме пригоди, а не щось інше, ідеальний рюкзак має бути гарно збалансованим та не відволікати на себе увагу. Саме тому я свого часу почав цінувати прості перевірені конструкції, і звернув увагу на Fram Lukla 65.

Про Fram та його конкурентів

Якщо дивитися на похідні рюкзаки, представлені на українському ринку, то маємо недорогі та легкі – Travel Extreme, трохи дорожчі та значно важчі – Terra Incognita ці рюкзаки знаходяться в нижньому ціновому сегменті – 2 – 4 тис. грн. Якщо ж говорити про відомі світові бренди то ціни на них починаються від 5 – 6 тис. грн. Тобто користувачі могли б вибрати або дешеві українські, або значно дорожчі закордонні моделі. Fram поцілив якраз в середину – Lukla 65 наразі коштує 4250 грн, і це викликає суперечки. Чи може український виробник мати амбіції і чи вартий він такої суми?

Exped Thunder 2017
Exped Thunder попередньої версії концептуально дуже схожий на Fram Lukla

Думки розділилися, частина працівників компанії Gorgany вважає, що в цій ціновій ніші варто рекомендувати, наприклад, рюкзаки від чехів з Pinguin. Мені ближчим видається порівняння з попередньою серією Exped Thunder, тут і спільність конструкції, і однаковий матеріал. В той же час Fram використав алюмінієву пластину, там де розробники Exped дали алюмінієву дугу. В Thunder була сітка за спиною, в Lukla вирішили обійтися без неї, що особисто мені дуже зайшло. Тому Fram Lukla виглядав недооціненим рюкзаком і я вирішив особисто скласти про нього враження.

Якщо говорити про бренд Fram, він створений альпіністами і має чималу історію сходжень на висотах 6000-7000 м. Для тих кому цікава його історія, її можна прочитати у інтерв’ю засновника Олексія Келіна для Gorgany Pro. Спорядження, яке виробляє Fram, тестувалося на високогір’ї тому запитань до того чи достатній тут запас міцності, в мене не виникає. Рюкзак Lukla 65, на який я звернув увагу, за задумом розробників є наплічником, в першу чергу, призначеним для альпінізму. Однак, як показує практика, багато речей з цієї категорії прекрасно підходять для трекінгу, звісно, якщо ви розумієте в чому їхні сильні сторони.

Штурмові рюкзаки як варіант для трекінгу 

В першу чергу, це конструкція – труба, для того щоб було максимально зручно підніматися вгору, а також для розподілення ваги і знову ж таки, якщо у вас нічого не виступає за спини, менша вірогідність за щось зачепитися, а на висоті це може бути критичним фактором. Наступною очевидною перевагою є вимога до ваги та зносостійкості – штурмові рюкзаки мають бути максимально легкими і водночас достатньо міцними, щоб потягнути на собі спорядження якого часто буває за 20+ кг . Якщо додати до цього простоту, цієї конструкції, а отже тут немає чому ламатися, у вас немає ні відділень, ні замочків. Думаю чимало мандрівників зі стажем може пригадати історії коли на рюкзаку 5+ років починає в найнесподіваніший момент відходити блискавка, і так можна щось лишити на стежці, на згадку про себе мармороським ведмедям. А так, у вас тільки один варіант доступу до основного відділення через верхній клапан.

Це ж є і мінусом, особливо для початківців, адже немає можливості швидкого доступу до нижньої частини або середини рюкзака. Втім, якщо ви маєте трохи досвіду, існує спосіб як обійти цей фактор – це зонування. Якщо поділити всі свої речі за призначенням та розкидати їх по гермомішкам, час на пошуки потрібної речі значно зменшується. В моєму випадку це були:

  1. Для спання.
  2. Те, що потребує прання.
  3. Одяг.
  4. Білизна.
  5. Кухня.
  6. Продукти.
  7. Фотоапарат.
  8. Намет (так, намет теж всередину, якщо це Turbat Shanta Pro 2).
  9. Сандалі.

Документи та косметичка пішли у верхній клапан, а вода та трекінгові палиці – в бокові кишені. Для того, щоб правильно та зручно збалансувати рюкзак потрібно всі важкі речі припасувати поближче до спини, і розвести їх за пріоритетністю. На дно спакувати речі, які ви точно не використовуватимете протягом дня, ближче до верху – те, в чому буде потреба. Таким чином ви зможете швидко діставати все необхідне. Ще одним важливим моментом для подорожей з такими рюкзаками є збереження їхнього форм-фактору. Бокові стяжки я намагаюся не використовувати взагалі, це дає хороше центрування ваги і можливість комфорного маневрування. Часто, якщо ви виснажені важким ходовим днем саме неправильно збалансований рюкзак є причиною травм.  А те, що ви ні за що і ніде не чіпляєтеся, про це взагалі мовчу, як на мене це головне – “за” за вибір такого рюкзака.

Fram Lukla 65

Fram Lukla 65 л

За ці роки я пришов до своєї формули комфортного трекінгового рюкзака це 50 – 65 л та 12-16 кг завантаження. Такий спосіб дозволяє взяти все необхідне, в той же час не перевантажувати коліна.  Якщо в свій 52 літровий Osprey я можу втиснути, саме втиснути, своє спорядження, то в Salewa Alp Trek 55+10 комфортно завантажити і своє, і ще залишиться трохи, щоб в разі необхідності розвантажити когось з групи. Тому для тривалих мандрівок я розглядав саме Fram Lukla 65, інші моделі на 38 та 50 літрів з цієї серії, більше оцінять альпіністи та легкоходи.

Головним чинником, який примагнітив мене до цього рюкзака були його технічні характеристики. Погодьтеся – лише 1350 г при 65 літрах це викликає повагу, при цьому можна зняти алюмінієву пластину і ще полегшити конструкцію, однак я занадто ціную той комфорт, який забезпечує наявність спинки, тому цей опціон, навіть, не розглядав.

Завантаження при поверненні в аеропорту було – 14.3 кг (без харчів та води), а на маршруті на максимумі + 3.5 л води, приблизно 2-3 кг їжі, і ще щось забране у дівчат – мало б бути десь в районі 20 кг. Cуб’єктивно комфортним цей рюкзак є десь до 17-18 кг, тут я маю на увазі не максимальну вагу. Його можна сміливо вантажити на 20+ кг, а саме вагу після якої послаблюється координація рухів. На спусках ця гранична межа дуже сильно відчувається.  Після пройденого треку в Чорногорії, де довелося і поносити його на собі, і з’їжджати на ньому зі снігового схилу, і навіть, одного разу спускати схилом окремо себе і окремо рюкзак, можу сказати, що це один з найзручніших наплічників з якими доводилося мати справу. І це якраз той випадок коли річ настільки якісно виконує свою роботу, що ви зайвий раз не фокусуєтеся на ній.

Особливості конструкції 

Зовні, по боках, на рюкзаку є дві бічні еластичні кишені (місткі настільки, що на один бік мені вдалося без проблем причепити заповнену ємність Hydrapack на 3 л). Дно посилене стропою, щоб ні в кого не виникало запитань до зносостійкості та надійності. Від задньої сітки розробники відмовилися, і за це від мене їм велика дяка, з власного досвіду, сітка ззаду це те, що рветься завжди і швидко, а так при потребі можна сісти на рюкзак і при цьому не боятися за його цілісність.

Fram Lukla 65

Лямки легкі, однак при цьому достатньо комфортні, відчуття перетискання не виникало. Пояс спочатку мене здивував, дуже грубою та великою виглядала фурнітура, однак після пройдених кілометрів, я підтримую таке рішення, бо розвантажує він справді прекрасно. Поясні кишені на перший погляд виглядають маленькими, однак туди одночасно та без проблем помістилися мій мобільний та павербанк на 20 000 міліампер, тому вибір еластичної тканини для кишень, непогане рішення. Також на поясі є полички для “заліза”, а на одну з лямок також можна навісити карабіни, це все стане у нагоді для тих, хто піде з ним на сходження.

Сподобалося, що на петлях для льодоруба використано світловідбиваючі елементи, здавалося б це дрібниця, однак саме такі деталі значно посилюють безпеку.  Мабуть, єдине, щоб б я замінив в цьому наплічнику це стропа, бо якщо до фурнітури запитань не виникає це пластикові елементи від Woojin Plastic, і блискавки від YKK , то стропа трохи “гуляє” самою фурнітурою і це дратує. З одного боку, повернути її на місце не проблема, однак хотілося б щоб вона фіксувалася надійніше.

Тканина вже знайомий та перевірений по Exped – Oxford 420 Rip-Stop. Розробники продумали конструкцію таким чином, щоб рюкзак мав мінімальну кількість швів, знову ж таки плюс до простоти та надійності. Також зверху є дві ручки зі стропи, за які дуже зручно переносити його з місця на місце або підтримувати для того, щоб хтось одягнув. Рейнкавера в комплекті не передбачено, однак враховуючи, що я брав з собою Turbat Flycover, це теж зіграло на руку.

Fram Lukla 65

Верхній клапан один з найкращих, які мені доводилося бачити – 3(!) відділення, основне додатково посилене тканиною, щоб не розкриватися занадто широко. Враховуючи, що він місткий та зйомний, напрошується опція перетворити його на поясну сумку або міні-рюкзак, впевнений користувачі оцінили б таке рішення. Також для зручності я б додав на одну з лямок кишеню з еластичної сітки для мобільних телефонів, які часто використовуються для навігації.

Fram Lukla

Спинка запитань не викликала, хоча вона не анатомічно формована як у Osprey, і в ній не використовується EVA піна як у Salewa, однак її та алюмінієвої пластини якраз достатньо щоб не витрачати часу ломаючи голову як правильно складати рюкзак. Всі елементи спорядження, які мають кути або виступи, без проблем гасяться та не створюють дискомфорту. Саму ж пластину я не виймав, оскільки, не женуся за економією ще 300 г і люблю поєднувати відносно легку вагу та комфорт. Важливим елементом цього рюкзака є нерегульована спинка, майже всі рюкзаки роблять зараз з можливістю регулювання, однак мені до вподоби можливість одного разу підлаштувати рюкзак під свою спину і більше до цього не повертатися, тому знову ж таки плюс розробникам.

І звісно ж, не можу обминути увагою, приємну деталь, яка теж підкуповує і додає цьому рюкзаку додаткових балів до карми. Розробники зробили рюкзак не тільки мінімалістичним, але й додали йому естетики. Малюнок на задній частині і надписом “мрій”, якщо ви подорожуєте за межами України допомагає знайомитися з іншими мандрівниками. Починаєш відчувати себе амбасадором країни.

Fram Lukla 65

Висновок

Я б не рекомендував цей рюкзак абсолютним початківцям, для того, щоб його оцінити треба мати хороший трекінговий досвід та вміти добре зонувати речі. Також в ньому немає купи зручностей, як наприклад, входу в нижнє та середнє відділення рюкзака, чи рейнкавера, однак завдяки цьому досягнуто високих технічних характеристик, які дуже мало хто може повторити, не тільки на українському ринку. Його оцінять ті, хто любить прості, однак добре продумані конструкції. Він прекрасно підійде для легкоходів та прокачаних ентузіастів, і звісно ж, для тих хто планує йти на сходження.

Плюси:

  • Проста та зручна конструкція;
  • Співвідношення ваги, об’єму та ваги, яку в ньому можна комфортно переносити;
  • Верхній клапан;
  • Добре продумана та реалізована система розвантаження;
  • Дві ручки зі строп для зручного завантаження та переносу;
  • Якісна фурнітура.

Мінуси:

  • Стропи, я б замінив на інші.

Що я б додав до його конструкції:

  • Можливість перетворювати верхній клапан на поясну сумку або міні-рюкзак;
  • Верхню кишеню на лямці для мобільних телефонів.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *