Гірськолижна маска захищає нас від ультрафіолету, видимого сонячного світла, снігу та вітру, механічних пошкоджень. Зараз маски, що складаються з полікарбонатної лінзи, пластикової оправи та еластичного ремінця, містять у собі багато різних технологій. Всі ці технології спрямовані на те, щоб ви могли чітко та ясно бачити рельєф та все що відбувається навколо у несприятливих умовах: занадто яскравого світла та ультрафіолету в горах, розсіяного світла та туману, можливо, опадів. Гарна маска не тільки дає чітку картинку та широкий огляд, в ній також, комфортно – нічого не тисне, ви вільно дихаєте носом, на лінзі не з’являється конденсат. На що звернути увагу при виборі маски, які врахувати особливості ми розповімо в нашому тексті.

 

Оправа та форма лінзи

 

Гарна маска це перш за все та, що забезпечує найкращий огляд. Це важливо, адже за допомогою периферійного зору ми можемо виявити перешкоду та вчасно зреагувати у динамічній ситуації. Наприклад коли ми ризикуємо наїхати на когось або щось, чи вчасно ухилитись коли зіткненням загрожують нам. Оправи всіх масок зроблені з пластику, що є досить міцним та еластичним, а найголовніше, він не тріскається при навантаженнях, а лише гнеться. Форма оправи дуже важлива для того, яким буде огляд маски: чи зможемо ми бачити досить широко, не повертаючи голову, чи зможемо ми побачити те, що в нас під ногами.

(конструкція типової маски)

Існує умовний поділ масок на каркасні, напівбезкаркасні та безкаркасні. Каркасні маски мають традиційний вигляд з видимою оправою. У безкаркасних масках оправа все ж таки є, але її закриває широка лінза маски, під якою з тильної сторони вже знаходиться оправа. Напівбезкаркасними масками називають такі, де видима частина каркасу лише трошки виступає за лінзою, або лише в певних місцях, а не по всьому периметру. Вважається, що безкаркасні маски мають кращий огляд, та це не завжди так. Огляд в цілому залежить від всієї геометрії оправи та того, наскільки вона підходить під форму вашого обличчя. Чим ширшою є оправа маски, тим кращим може бути огляд, але в будь якому випадку маску варто приміряти, щоб зрозуміти чи комфортно вона сідає по обличчю, чи не тисне на ніс.

(каркасна, напівкаркасна та безкаркасна конструкції)

Огляд також залежить від форми лінзи. Традиційно найпоширенішими формами є циліндрична та сферична. Циліндричні окулярні лінзи вигинаються лише в горизонтальній площині повторюючи форму циліндра. Тобто вони вигнуті з боків, а не зверху вниз. Цей більш традиційний стиль лінз зазвичай зустрічається на більш доступних окулярах, оскільки вони дешевші у виробництві, ніж сферичні. Загалом, оптична якість циліндричних лінз вважається нижчою, ніж у сферичних. Відсутність кривої у вертикальній площині може незначно спотворити зображення біля периферії лінзи. Хоча про ступінь спотворення та його фактичний вплив на те, як ми безпосередньо бачимо через лінзу викликають дискусії, візуальна якість циліндричних лінз пройшла довгий шлях і продовжує вдосконалюватися. Додамо лише, що багато класних спортсменів та відомих райдерів обирають все ще циліндричні лінзи, та стверджують, що вони не заважають їм візуально.

 

Сферичні лінзи вигинаються як в горизонтальній, так і у вертикальній площинах. Як випливає з назви, ці типи лінз мають округлий вигляд. Оптично сферичні лінзи асоціюються з найвищою якістю. Вони використовують двохосьову кривизну, щоб імітувати форму ока. Це покращує оптичні характеристики та допомагає мінімізувати спотворення. Форма лінзи також забезпечує ширше поле зору та чіткіше периферійне бачення, а також зменшує відблиски порівняно з циліндричними лінзами. Окрім кращої якості картинки для райдера, сферичні лінзи також вибирають через їх стиль, особливо коли вони мають яскраве світловідбиваюче покриття або сучасний дизайн без оправи. Сферична маска візуально продовжує лінію шолома у бічній перспективі і це виглядає як єдине ціле. Побічним ефектом форми сферичної лінзи є те, що вона збільшує об’єм повітря в окулярах, що може допомогти зменшити запотівання. Сферичні лінзи, як правило, дорожчі у виробництві, тому в основному їх можна знайти на дорожчих окулярах.

Лише набувають поширення торичні форми лінз. Вони близькі до лінз сферичної форми, та вважаються найбільш оптично правильними. Ця форма лінз є чимось середнім між традиційними циліндричними та сферичними конструкціями лінз і повторює сферичну лінзу, яка менш вигнута у вертикальній площині та більше у горизонтальній. Як і у випадку зі звичайними сферичними лінзами, вигнута форма призначена для зменшення спотворень до периферії, зменшення відблисків і забезпечення широкого поля зору. Торичні лінзи також мають тоншу форму, ніж звичайні сферичні лінзи. Форма дозволяє виробникам максимально збільшити площу вентиляційної поверхні, що може зменшити запотівання.

Вентиляція

 

Коли ви активно катаєтесь протягом дня або використовуєте маску для походу в зимових горах, може накопичуватися конденсат, який створює запотівання з внутрішньої сторони лінзи. Сучасні маски роблять з подвійними лінзами, які допомагають зменшити запотівання, створюючи ізоляційний бар’єр між теплим повітрям всередині окулярів і більш прохолодним повітрям зовні. Це працює так само як і склопакети у металопластикових вікнах. Більшість лінз також має покриття проти запотівання, воно ще називається антифог, яке ще більше зменшує ймовірність утворення конденсату всередині лінзи. Щоб це покриття прослужило довше не витирайте внутрішню поверхню лінзи будь чим, щоб не стерти антифог.

(схема вентиляції. холодне повітря заходить з нижніх вентиляційних отворів, а тепле повітря та пара виходить з верхніх отворів)

Крім того, всі сучасні гірськолижні окуляри мають вбудовану вентиляцію, яка покликана підтримувати циркуляцію повітря та запобігати запотіванню. Різні бренди мають різні системи вентиляції, але зазвичай вони мають форму вирізів навколо зовнішньої сторони рами, яка покрита нещільним поролоном, що гарно пропускає повітря. Вентиляційні можливості окулярів відрізняються, деякі моделі мають вентиляційні отвори прямо на фронтальній частині лінзи і забезпечують помітно більшу циркуляцію повітря, ніж інші. Дехто з виробників йде ще далі, і робить активну вентиляцію з допомоги технічних рішень, що дозволяють зміщати передню лінзу, так щоб “привідчиняти” її відділивши від оправи, коли потрібно більше вентиляції.

На те, чи буде наша маска запотівати може вплинути не тільки її конструкція, але й ми самі. Не варто знімаючи маску дозволяти їй висіти біля шиї, або надягати її на шапку. Також її варто постійно просушувати.

(у масці Julbo Aerospace лінза на шарнірах може відсуватись від оправи, створюючи щілину для вентиляції)

Кількість світла

 

Всі лижні маски відсікають 100% ультрафіолету через свої лінзи. Однак в умовах високих гір та снігу важливим, і для комфортної видимості і для здоров’я зору, є кількість видимого світла, що потрапляє в око. Умовно, лінзи гірськолижних масок, так само як і гірські окуляри, поділені на 5 категорій затемнення, які визначають кількість світла у відсотках, що проходить через маску. 0 категорія (позначається як S0) – це повністю прозора лінза, всі 100 відсотків світла проходять через неї. Як правило, застосовується для нічного чи вечірнього катання. 1-ша категорія (S1) пропускає 43-80% видимого світла. Маски з такою категорією підходять для сутінок чи катання в погану погоду з низькою видимістю. S2 дозволяє пройти 42-18 відсоткам світла. Такі маски підходять для похмурої погоди в невисоких горах. Якщо ви катаєтесь у високогір’ї, на висоті близько 3000 метрів чи вище, або при дуже яскравому сонці вам підійде маска з категорією S3, яка пропускає 17-9% видимого світла. Категорія S4 пропускає 3-8% видимого світла і як правило не використовується для гірськолижного катання, а скоріше для альпінізму високо в горах.

 

Технології лінз

 

Щоб покращити картинку виробники використовують цілий спектр технологій, які дозволяють підлаштовувати лінзу для комфорту очей та кращої видимості. Дзеркальне покриття дещо зменшує пропускну властивість лінзи на додачу до її категорії та зрізає бліки на її поверхні. Таке покриття часто зустрічаємо на лінзах третьої та четвертої категорії. Важливим є колір лінзи, який ви бачите проглядаючи її зсередини. Жовті та оранжеві лінзи роблять картинку контрастнішою, відсікаючи синю частину спектру. Це важливо тому, що в таких лінзах ви більш чітко бачите рельєф на снігу, його нерівності, можливі горбочки та накатані колії. Рожевий колір відсікає розсіяне світло, яке присутнє у туманну погоду чи коли у повітрі багато вологи. Промені, що розсіюються потрапляючи на мікрокраплинки вологи створюють “вуаль”. Рожевий фільтр робить картинку чіткішою. Просте затемнення сірим фільтром не змінює кольори чи контрастність і використовується у масках для дуже яскравого сонця.

(так виглядає рельєф послідовно без лінзи, з жовтою лінзою, помаранчевою та рожевою)

Поляризовані лінзи зменшують відблиски, фільтруючи світло через горизонтальну площину. Вони менш поширені у снігових видах спорту, оскільки в основному призначені для використання на воді. Майте на увазі, що поляризація може ускладнити видимість в умовах слабкого освітлення, особливо під час катання на лижах в зоні лісу, також ви можете погано бачити через них ваші рідкокристалічні дисплеї, наприклад годинник.

Лінзи, які автоматично змінюють відтінок для адаптації до мінливих умов освітлення, називаються фотохромними. Фотохромні лінзи призначені для катання в умовах зміни освітлення, щоб звести нанівець потребу в зміні лінз. Ці лінзи є гарним вибором для тих, хто любить кататись цілий день зранку і до вечора, а також для тих хто катається і на відкритому повітрі і в зоні лісу за один день. Звісно вони адаптивні до зміни погоди, тож якщо ви не знаєте що вас чекає, чи похмура погода, чи яскраве сонце – фотохромні ваш найкращий вибір. Зверніть увагу, що різні фотохромні лінзи можуть покривати різний діапазон ступеня затемнення. Найбільш оптимальна фотохромна лінза, що затемняється від першої до третьої категорії (позначається як S1-3) Та існують лінзи чия фотохромна технологія може покрити всі категорії затемнення, від 0 до 4. Також майже кожен виробник масок має свою окрему назву для власної технології оптичного покращення. Oakley має Prizm, Poc має Clarity, Julbo має Reactiv (по суті це фотохромна технологія іншими словами). Коли доходить до справи, усі ці технології оптичного покращення призначені для того самого — підвищення контрастності та чіткості. Завдяки їм ви бачите навколишній світ, особливо снігову поверхню, краще, ніж ваші очі самі по собі. Вони роблять це з різним ступенем успіху, але більшість якісних виробників окулярів виготовляють чудові лінзи, які справді змінюють картинку на краще.

(фотохромна технологія змінює затемнення лінзи під дією ультрафіолету. Чим більш яскраве сонце – тим більш темнішою стає лінза)

Якщо виробник не використовує фотохромну технологію, то він може зробити свої лінзи швидкозамінними, продаючи в комплекті по дві лінзи, темнішу та світлішу. І тут ми знаємо багато способів, якими користуються різні фірми. Лінза може вийматись з пазів всередині оправи. Вона може кріпитись на важіль, що швидко відкривається натисканням, також можна зустріти магнітні лінзи, або спеціальні лінзи-накладки на магнітах, що кріпляться на основну лінзу. Різні технології заміни лінз мають свої переваги та недоліки: часто їх важко міняти в лижних рукавицях, у випадку з магнітами вони можуть злетіти при падінні.

 

Як приміряти маску

 

Якщо ви ще не маєте шолома, або плануєте його брати в прокат, то вам доведеться обирати той шолом, що найкраще буде підходити під маску. Якщо ж у вас вже є шолом, або ви плануєте його купувати разом з маскою то обирати їх потрібно так, щоб вони пасували один до одного. Це означає, що шолом не повинен тиснути зверху на маску. Визначити це легко. Коли ви одягаєте маску та шолом, то маска не повинна тиснути вам на ніс, ви повинні вільно дихати носом без жодного дискомфорту. Також між шоломом та маскою не має бути великої відстані – лише маленька щілина, через яку може здійснюватись вентиляція, але так щоб туди не забивалось багато снігу. Якщо щілина буде більшою, сніг, що туди заб’ється відразу почне танути і це дуже некомфортно.

Важко з першого разу підібрати правильно маску, тому радимо вам міряти відразу кілька моделей, порівнюючи комфортність посадки та кут огляду в масці. У всіх нас різна форма обличчя, навіть найдорожча маска зі сферичною лінзою може вам не сісти – обирайте ту, яка буде найкомфортнішою за відчуттями.

Існують також маски, що сумісні з окулярами. Вони як правило позначаються абревіатурою OTG – Over The Glasses. Це гарне рішення якщо ви не боїтесь пошкодити окуляри при сильному падінні та ударі в маску, а також якщо ви поміряли і впевнились, що дужки окулярів не тиснуть вам у скроні. В інших випадках рекомендуємо вам кататись в лінзах.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *