Одяг, чим ближче до тіла, тим більше має вплив на те, як комфортно ви будете себе почувати бігаючи, катаючись на лижах, їздячи на велосипеді чи мандруючи горами. Термобілизна, або як її ще називають в англомовному середовищі, базовий шар одягу (base layer), надзвичайно важлива саме для використання під час фізичних активностей. Найкраще це пояснити порівнюючи термобілизну зі звичайною котоновою футболкою. Уявімо що ми бігаємо морозним ранком. На нас звичайна футболка, зверху фліс та вітрівка. Під час бігу наш піт залишається на самій футболці швидко холонучи і разом з тим охолоджуючи наше тіло. При цьому частина нашої енергії йде на нагрівання мокрої футболки. Після зупинки ми ризикуємо швидко змерзнути та навіть захворіти. Гарна термобілизна відведе вологу від поверхні шкіри на наступний шар одягу. Тож ви уникнете неприємних відчуттів, коли волога холодна футболка липне до тіла і ризиків, пов’язаних з цим.

Функціональний одяг, це система, яка працює у комплексі щоб захистити нас від переохолодження чи перегрівання. Якщо ви хочете дізнатися більше про те, як це працює, перегляньте наше відео про принцип пошаровості одягу. А у цьому тексті ми розкажемо все, що стосується базового елементу цієї системи – термобілизни: як вона працює, з чого складається, та як її підбирати відповідно до тієї чи іншої потреби.

 

Що таке термобілизна?

 

Ми називаємо термобілизною базовий шар одягу, який виконує функцію терморегуляції. Простими словами, термобілизна має охолоджувати коли вам спекотно, та зберігати тепло коли холодно, підтримуючи на поверхні тіла більш-менш сталу температуру. Тут варто відразу зазначити, що збереження вашого тепла не є основною функцією термобілизни – з цим краще справляється фліс або інший одяг в якості середнього утеплюючого шару. Але все ж термобілизна може додавати дещо тепла, коли це необхідно. Все залежить від конкретної моделі. Її ж основною функцією є відведення вологи від тіла та передача цієї вологи назовні, у відкрите середовище або на наступний шар одягу. Саме коли поверхня шкіри залишається сухою, наш організм не витрачає додаткової енергії на те, щоб нагріти вологу. Отже, якщо уявити, що наша система потовиділення, яка власне і має регулювати температуру тіла, це такий моторчик, який досить повільно заводиться, але коли набере обертів, його вже важко зупинити, то термобілизна є компенсатором до цього моторчику, який нівелює його недоліки на високих оборотах.

 

Що робить термобілизна?

 

Найперше, у термобілизні вам має бути комфортно під час руху. Саме тому гарна термобілизна зроблена з приємних до тіла тканин, має плоскі шви, що не будуть ні заважати ні натирати. А іноді й взагалі термобілизну роблять за безшовною технологією плетіння. Також в термобілизну додають еластан (ще це матеріал називають лайкрою) щоб вона гарно тягнулася. Це має подвійну функцію. По-перше, еластична термобілизна гарно сідає по всьому тілу покриваючи максимально поверхню шкіри і таким чином відведення вологи спрацьовує якнайкраще. А по-друге, в еластичній термобілизні рухи під час активностей нічого не стримує. І це вже зовсім інший рівень комфорту ніж в одязі, що не тягнеться. Саме тому в розмірній лінійці синтетичної термобілизни, як правило, присутні здвоєні розміри, наприклад S-M, L-XL, і така лінійка має всього три або чотири розміри, що повністю покривають за рахунок своєї еластичності великі діапазони розмірів людини.

Головне, що вміє термобілизна – відводити вологу від тіла. Це доволі просто звучить, і це можна часто почути саме у контексті термобілизни. Але що такого крутого є в термобілизні, що вона так вправно управляє нашим потом? Коротко кажучи, термобілизна зроблена зі спеціальних матеріалів, що мають спеціальну структуру плетіння, а також термобілизна використовує природні сили, таких як капілярна дія та адгезія. Нічого не зрозуміло, тож далі простими словами. Якщо ми намочимо якусь тканину водою, то можемо з часом побачити, як вода піднімається в гору по структурі цієї тканини, ніби рухаючись по ній. Так, наприклад, працює найпростіший фільтр для води. Ми беремо склянку з брудною водою, поруч ставимо пусту, кладемо один кінець тканини чи паперової салфетки в брудну воду, а інший у пусту склянку. Через деякий час вода по шматочку тканини почне переміщуватись з повної склянки у пусту. Так само рідина піднімається в середині рослин від коріння до кінчиків листя. Чому вона це робить? Бо вода загалом любить триматися разом і її молекули “ходять” одна за одною збираючись в крапельки – це називається адгезією.

(Вода переміщується з однієї склянки в іншу під дією капілярного ефекту)

Добре, а до чого тут термобілизна? Волокна термобілизни підхоплюють краплини нашого поту, і далі ті рухаються по ним на поверхню самої тканини, звідки випаровуються. І ось тут важливо, з якого саме матеріалу зроблена термобілизна, та яке в неї плетіння. Існує умовний поділ на гідрофільні та гідрофобні матеріали. Гідрофільні – це ті, які люблять всотувати в себе вологу і не люблять її відпускати. Наприклад бавовна досить гідрофільна. Саме тому якщо ви намочили бавовняну футболку, вона буде дуже довго сохнути. Термобілизну зазвичай роблять з гідрофобних матеріалів, вони, навпаки, відштовхують вологу від себе. Тому наш піт не затримується у структурі матеріалу, а з легкістю переміщується на поверхню термобілизни, звідки доволі швидко випаровується. Це відбувається також за допомоги самої структури нитки, наприклад як у доволі популярному матеріалі Coolmax. Його нитка не ідеально округла в поперечному розрізі, а має спеціальні канальця. І ось по ним, як по направляючим, рухається волога через капілярну дію. Якщо хочете глибше зануритись у кролячу яму наукової теорії, що стоїть за термобілизною, прочитайте ось цей матеріал, та походіть за посиланнями, що наведені в ньому.

(Схематичне зображення нитки тканини Coolmax та як по ній рухається волога)

Ще одним технологічним рішенням, яке сприяє відведенню вологи від тіла є структура самого матеріалу. Часто термобілизна зі сторони тіла менш щільна, може мати наприклад мікроворс, направлений в сторону шкіри, що підхоплює вологу. А от на зовнішній стороні тканина має щільнішу структуру, щоб більше вологи змогло випаруватись з більшої площі окремих волокон. Чим більше вологи випаровується, тим швидше працює капілярна дія. При випаровуванні температура поверхні знижується, що може відчуватись як певний ефект прохолоди, коли носиш термобілизну у спеку.

(Схематичне зображення дії капілярного ефекту)

Ок, а як щодо збереження тепла? Тут варто розуміти, що тепло виробляє наш організм, і задача термобілизни, якщо така взагалі стоїть, його втримати. Чим більше теплого повітря, нагрітого нашим тілом затримає термобілизна, тим тепліше нам від цього буде. Тут також вирішальне значення має структура матеріалу та самої нитки. Тепла термобілизна, така наприклад як Turbat Yeti, має довгий ворс з внутрішньої сторони, між цими довгими ворсинками зберігається багато теплого повітря, яке ми нагріли своїм тілом, і воно не перемішується з холодним. Інший спосіб – це зробити нитки, з яких зроблена термобілизна пустими в середині. Таким шляхом, наприклад, пішов у своїй моделі Polar bear виробник  Accapi. Різні виробники можуть по різному вирішувати задачу утримання тепла, але варто розуміти певні обмеження термобілизни загалом – щоб краще гріти вона має бути товстішою. Тому якщо на першому плані стоїть задача термоізоляції, краще вибрати для високих активностей тонку синтетичну термобілизну, що буде гарно відводити вологу, а функцію збереження тепла передати на наступний шар одягу.

Регулюючи відведення вологи та збереження тепла, термобілизна в ідеалі має підтримувати нашу шкіру сухою а також мінімізувати коливання температури на її поверхні. Суха шкіра значно менше охолоджується, відповідно ми менше витрачаємо енергії, яка б у іншому випадку просто переходила б в рідину у вигляді тепла.

 

З чого роблять термобілизну

 

Синтетичну термобілизну роблять як правило з суміші різних матеріалів. Оскільки той чи інший матеріал має свої певні особливості та характеристики, виробник як правило балансує їх відсотковий склад в залежності від того, що хоче отримати від термобілизни в кінцевому результаті. Найчастіше використовується поліестер – цей матеріал досить близький по тактильним відчуттям до натуральних тканин, таких як бавовна, тому в теомобілизні з поліестеру доволі комфортно. Поліпропілен найбільш гідрофобний матеріал, тобто термобілизна з поліпропіленом буде найкраще відводити вологу та сохнути. Поліамід має гладку структуру, це легкий приємний на дотик матеріал, що майже не тримає тепла. Використовується як правило в білизні на жарку погоду, максимально легкій. Еластан, може ще називатись лайкра або спандекс, додають до термобілизні тому, що він робить річ еластичною, що тягнеться у всі сторони. Це важливо щоб річ облягала та в ній було комфортно рухатись.

Окремо варто сказати про термобілизну з вовни меріно – матеріал з шерсті особливої породи овець, що має дуже тонку нитку, тому загалом приємний до тіла. Меріно має свої недоліки та переваги у порівнянні з синтетичною термобілизною, що і визначає напрямки її застосування. До недоліків варто віднести те, що вона не так швидко транспортує вологу від тіла та випаровує її зі своєї поверхні. Саме тому для інтенсивних фізичних навантажень краще застосовувати синтетичну термобілизну. А от переваг у шерсті меріно більше. По-перше, шерсть має бактерицидні властивості. Це означає що бактерії, які є джерелом неприємного запаху розмножуються на поверхні шерстяних ниток набагато повільніше. Практика показує, що можна носити футболку з 100% шерсті меріно до кількох тижнів, аж поки запах не стане відчутним. Ще одна властивість шерсті – це її низька теплопровідність. Різні матеріали мають різну теплопровідність, чим більше цей показник, тим більше той чи інший матеріал може поглинути та передати тепла. Для кращої термоізоляції використовують найменш теплопровідні матеріали. У випадку з шерстю це означає, що вона буде поглинати мало вашого тепла і віддавати його у зовнішнє середовище. Це відображається на тому, як в шерстяній білизні ви будете себе відчувати – багато користувачів наголошують на тому, що в шерстяних речах майже відразу стає тепліше.

Ще одна важлива якість термобілизни з шерсті меріно – вона продовжує гріти навіть коли є мокрою. В це твердження доволі важко повірити, тому багатьма воно сприймається як міф, але на його боці практика застосування – в певних умовах це дійсно так відчувається. Також цьому є наукове обґрунтування, і готуючи цю статтю ми знайшли кілька підтверджень від наукових джерел, ось одне з них. Далі доволі спрощене пояснення цього ефекту. Вовняні волокна складаються зі складно структурованого протеїну, що вкритий кутикулою. Зовнішній шар цієї кутикули, епікутикула, що має лускату структура складається з величезної кількості пор, які поглинають вологу у вигляді пари в середину структури волокна. Шерсть може поглинути до 30% ваги рідини від своєї власної ваги. Це одне з пояснень чому у мокрій шерсті приємніше себе відчуваєш, ніж у мокрій бавовні. Шерсть принаймні частину води поглинає у середину своїх волокон, і вона не торкається вашого тіла. Бавовна ж тримає рідину поміж своїх волокон і вона таким чином безпосередньо торкається тіла і забирає тепло від нього. Та це ще не все. Сам процес поглинання вологи має фізичну природу і називається адсорбція. Під час адсорбції водневий зв’язок води розпадається вступаючи у хімічну реакцію з молекулами вовняних волокон під час якої виділяється тепло.

 

Подивіться як виглядає шерсть меріно, це як мінімум красиво.

Це звісно не означає, що мокра шерстяна термобілизна буде вас гріти так, щоб повністю компенсувати ваші теплові втрати. Важливий також і поріг у 30% від власної маси, що може поглинути шерсть. Якщо рідини буде більше, ви будете ще відчувати власною шкірою. Та попри це практика показує що за своїми властивостями шерсть значно тепліша та приємніша, ніж бавовна.

 

Як обирати термобілизну

 

Щоб визначити яка термобілизна вам потрібна, важливо розуміти умови в яких вона буде використовуватись. Найперше – рівень фізичної активності користувача. Чим вищі фізичні навантаження, тим більше тепла виділяє ваш організм спалюючи кисень. Особливо це стосується довготривалих аеробних навантажень, таких як біг, їзда на велосипеді або хайкінг в горах. Тож ваш організм виділяє багато поту і термобілизна має його швидко відвести від поверхні шкіри та випарувати або передати на наступний шар одягу. В такому випадку найкраще підійде тонка синтетична білизна. Наприклад, ось ця від виробника Dynafit, де використовується технологічний матеріал Dryarn, що складається з волокон поліаміду та поліпропілену. Ці матеріали найкраще підходять для того, щоб відводити вологу від тіла. Якщо ж наш запит, це повсякденне носіння без інтенсивних фізичних навантажень, то найкраще обрати термобілизну з шерстю через її антибактеріальні властивості, гіпоалергенність та загалом приємні тактильні відчуття під час постійного тривалого носіння.

Друга умова – це температурний режим, в кому буде використовуватись термобілизна. Що стосується шерсті – маємо доволі широкий діапазон різної щільності тканини. Влітку, якщо не сильно спекотно, можна обрати білизну зі щільністю 150-160 грамів на метр квадратний і в ній буде достатньо комфортно, для морозної погоди найкраще підійде щільність 250-260 грамів на метр квадратний. В міжсезоння оптимальним буде показник у 180-200 грамів. При інтенсивних фізичних навантаженнях в холодну пору маємо два варіанти. Обираємо або теплу синтетичну термобілизну, що буде добре відводити вологу, а також частково зберігати ваше тепло. Або використовуємо тонку літню термобілизну, а утепляємося вже наступним шаром одягу, фліскою чи синтетичним светром. У випадку з теплою синтетичною термобілизною це рішення найкраще підійде для ситуацій, коли фізичні навантаження є переривчастими і змінюються ситуаціями спокою. Наприклад ви катаєтесь на лижах, але у час проведений на підйомнику краще щоб під штанами на вас було надягнуто щось тепліше ніж тоненький шар поліпропілену з еластаном.

Окремо варто виділити термобілизну, що має у своєму складі і синтетичні волокна і шерсть меріно одночасно в певній пропорції. Якщо відсоток синтетики у такому поєднанні незначний, це не додає такій білизні властивостей відведення вологи, однак робить її більш зносостійкою та еластичною. А це вже додає комфорту носіння. Гарний приклад Ortovox 230 Competition, у якій також враховано, що різні ділянки тіла вимагають різної теплоізоляції, тому ця термобілизна має різну щільність на окремих ділянках. Також трапляється термобілизна де шерсті та синтетики приблизно порівну. В такому випадку виробник хоче використати одночасно переваги обидвох матеріалів, та застосовує так званий body mapping. Оскільки деякі ділянки нашого тіла важливо більше оберігати від холоду, наприклад суглоби чи зону нирок, а деякі виділяють більше поту, тому для них важливіше відведення вологи, виробник робить термобілизну зональною. Різні ділянки мають різний склад, щільність та плетіння волокон, таким чином адаптуючи термобілизну до особливостей тіла.
Разом з певною універсальністю, що дозволяє такій термобілизні використовуватись в доволі широкому діапазоні комфортних температур, вона може втрачати у швидкості відведення вологи. Тож ми рекомендуємо таку термобілизну скоріше для середніх фізичних навантажень з періодами спокою, таких наприклад як катання на лижах чи походи в гори, ніж для високоінтенсивих навантажень, таких як біг, трейловий біг, велосипедні заїзди, тощо. В таких випадках краще використовувати тонку синтетику.

 

Попри все сказане, варто пам’ятати, що термобілизна є елементом функціонального одягу, та працює в комплексі з іншими шарами. До прикладу, навіть коли ви маєте дуже теплу термобілизну, але не захищені від промокання та вітру, то її переваги дуже швидко втрачають значення. Так само і навпаки. Якщо на вас надягнутий гарний фліс та крутезна мембранка, та ваша котонова футболка мокра від поту, все одно вам не уникнути неприємних відчуттів та втрат тепла. Тож вибір термобілизни це завжди баланс між інтенсивністю фізичних навантажень, в яких вона планується використовуватись, погодними умовами, та тим, що буде надягнуто поверх неї.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *