Мабуть багато з вас так чи інакше зустрічалися із терміном “мембрана” у аутдорі. Це і мембранні куртки, і взуття з мембраною, і навіть, такі незвичні речі, як мембранні спальники, намети чи шкарпетки. З історією компанії, яка стала родоначальником мембранного одягу та спорядження і досі лідирує серед виробників мембран, будемо розбиратися у цій статті.

Аутдорні бренди: Gore-Tex

Історія мембранного одягу розпочалася з інженера Уілберта Гора, який працював у компанії, яку добре знають у аутдор індустрії – DuPont. Саме ця компанія є одним з світових лідерів у випуску технологічних тканин та серед їхніх патентів є такі матеріали як Cordura, Kevlar, Nylon, Teflon та багато інших.  Завдяки роботі у DuPont Уілберт Гор зрозумів потенціал нової сполуки політетрафторетилену (PTFE, відомої також під торговою маркою Teflon) і у 1958 році він відкрив свою компанію W. L. Gore & Associates, яка почала працювати з цим матеріалом. 

У 1969 році його сину Бобу Гору на основі цієї сполуки вдалося створити прототип першої мембрани – ePTFE (extended – розтягнутий, розширений). Це сталося в результаті невдалого експерименту побічним наслідком якого стало розтягнення досліджуваного матеріалу. Пізніше Боб розкатав отриманий взірець тонким шаром і виявив одну цікаву властивість утвореної плівки. Це була наявність мікроотворів надто дрібних, щоб пропускати воду, однак достатніх для того, щоб через них виходив пар. Саме це і стало в майбутньому причиною комерційного успіху нового матеріалу. 

У 1979 році компанії вдалося вирішити ще одну технологічну проблему, яка не давала набути її продукції значного поширення. Справа в тому, що попри водонепроникність самої мембрани, шви пропускали вологу, і після довгих експериментів було створено надійну технологію проклейки швів спеціальною стрічкою – GORE-SEAM® Tape. А вже у 1981 році місія NASA відправилася на орбіту у костюмах в яких було застосовано технології бренду. Також у 1990 році компанія розробила одяг для антарктичної експедиції, яка ставила перед собою ціль травесувати континент. Після таких випробувань вже ні в кого не виникало запитань щодо надійності матеріалів створених компанією Gore.

Шукаючи найкращого застосування для нового типу матеріалу розробники Gore звернули свою увагу на виробників аутдор спорядження. Сфера активно розвивалася і постійно потребувала нових технологій, особливо, в альпінізмі. Для того, щоб не ускладнювати свої презентації для виробників спорядження засновники компанії придумали простий тест з чашкою кави. Спочатку каву накривали мембраною, і вона при цьому продовжувала парувати, а потім перевертали і вода, при цьому, не виливалася назовні. Такий простий та практичний тест мав показати переваги нового матеріалу, і хоч не відразу, але в 80-90-х роках мембрани Gore-Tex набули поширення і стали однією зі складових без яких практично неможливо уявити сучасне технологічне спорядження.  

gore-tex

Що ж таке мембрана?

Мембрана – це тонка (бл. 0.01 мм) полімерна плівка із своєрідною структурою. Вона складається з мікроскопічних отворів, які менші за краплину води, однак більші за молекулу водяної пари. Сама по собі мембрана є надзвичайно делікатною й чутливою до пошкоджень, тому виробники приклеюють її до тканини, щоб захистити її. Залежно від комбінації шарів мембрани бувають 2, 2.5 та 3-шарові. 

Gore-Tex технології

І тут слід розуміти, що коли ми говоримо про мембрани насправді ми маємо на увазі багатошарові конструкції (ламінати) в яких мембрана є середнім шаром, а з внутрішньої та зовнішньої сторони вона захищена різними матеріалами. І значною мірою, в залежності від їх компонування залежать кінцеві властивості отриманого матеріалу.  

Призначенням мембран може бути не тільки водозахист та випуск пари, також існує чимала кількість мембран, які призначені протидіяти вітру – windstopper (softshell). Вони першопочатково були розроблені для альпіністів, які часто можуть потрапляти в умови де вітер може погіршувати тонус, спричиняти значні ураження, або призводити до обмороження. З часом такі продукти поширилися і на інші види аутдор активностей, і зараз нерідко продукти Gore можна побачити під час велозмагань або ж трейлових забігів. 

Ще одним важлививим моментом є те, що компанія вимірює паропроникність своїх мембран за своєю шкалою – RET (Resistance of Evaporation of a Textile, «супротив матеріалу паропроникненню»). Визначається за шкалою від 0 до 30, де 0 – відповідає диханню голого тіла, 30 – “диханню” в умовному пластиковому пакеті.

  • RET 0-3 — екстремальний рівень паропроникнення;
  • RET 3-6 – дуже високий рівень.
  • RET 6-13 — високий рівень;
  • RET 13-20 — середній рівень;
  • RET більше 20 — поганий рівень.

Мембрани сімейства Gore-Tex

Мембранна куртка: гід основними характеристиками

Gore-Tex Paclite – базова 2,5L універсальна мембрана, має дуже високу водостійкість на рівні 28k, має рівень RET<6 або <9 (в залежності від модифікації). Найбільш розповсюджений та універсальний ламінат у сімействі Gore завдяки високим показникам за характеристикою ціна\функціональність. Тому підійде як для подорожей та трекінгу, так і для міських умов. 

Salewa Moiazza
Salewa Moiazza з мембраною GTX Packlite

Gore-Tex Active – ультралегкий варіант мембрани з екстремальними, та найвищими серед продуктів бренду, показниками паропроникності (RET<3). Розроблена під потреби всіх спортсменів, які мають високі та інтенсивні показники фізичної активності з якими не справляться інші мембрани. Має трохи менший показник водостійкості на рівні 23к та менший запас зносостійкості через використання у ламінаті матеріалів меншої щільності. Тому сфера використання – велозмагання, швидкісні підйоми в горах, трейлраннінг, легкохідство.  

Salewa Lagorai з мембраною GTX Active

Gore-Tex Pro – найбільш зносостійка та спеціалізована мембрана розроблена для екстремальних умов. Вона має високий рівень водозахисту (28k), за показником паропроникності вона знаходиться між Paclite та Active (RET<6), завдяки високій абразивній стійкості добре підходить для сходжень на найвищі вершини світу або фрірайду. 

Salewa Ortles 3 GTX PRO
Salewa Ortles 3 з мембраною GTX PRO

Gore-Tex C-Knit – ще один продукт компанії, це поєднання мембрани із спеціальною підкладкою, яка на 15 відсотків краще “дихає” та на 10 % легша, в порівнянні з аналогами. Тому такий елемент спорядження буде краще дихати за Gore-Tex Pro, однак поступатися останньому зносостійкістю. В порівнянні з Gore-Tex Active, все буде навпаки – дана конструкція буде більш зносостійкою, водночас менш дихаючою. Тому цей варіант є компромісним рішенням, яке може застосовуватися, наприклад, для активного зимового катання на лижах.

Dynafit Free Camo
Dynafit Free Camo з мембраною GTX C-Knit

Gore-Tex Infium – лінійка мембранних ламінатів для міста. Відрізняються гарними показниками дихання (RET<3<6), однак меншою щільністю і зносостійкістю, оскільки перед ними немає екстремальних завдань. Параметри водозахисту коливаються близько позначки 10к, чого знову ж таки достатньо в міських умовах. 

Gore Windstopper – це ціле сімейство ламінатів призначених для виготовлення вітрозахисних матеріалів (softshell). 

GORE® WINDSTOPPER® об’єднує у собі лінійки Active Shell, Soft Shell и Technical Fleece.

GORE® WINDSTOPPER® Light Rain Resistance – матеріали, які можуть захищати не тільки від вітру, але і від легкого дощу.

GORE® WINDSTOPPER® Insulation Protection – вітрозахисні матеріали, які мають додатковий шар утеплювача.

GORE-TEX® Stretch –  його особливістю є еластичність, яку надає структура з об’ємних сот, це дозволяє помірно розтягувати структуру матеріалу, що додає комфорту. Як правило, цей матеріал застосовується лише точково у зонах, які найбільше навантажуються при русі, що він не розтягувався під власною вагою. 

Gore-Tex технології

Мембрани у взутті

Gore-Tex Surround – використовується у взутті. Основний принцип – якомога більша площа навколо стопи має “дихати”. Часто елементами паровипуску у такому взутті можуть бути підошви. 

Gore-Tex Extended Comfort – складається з двох шарів паропроникаючої тканини, між якими мембрана, внутрішнім шаром виступає тканина, яка виконує роль підкладки. Призначений для всіх типів легких кросівок.

Dynafit SPEED MTN GTX
Dynafit SPEED MTN GTX

Gore-Tex Performance Comfort – більш зносостійкий ламінат за рахунок додаткового шару підкладки. Основне призначення: трекінгові черевики та черевики для альпінізму.

Salewa MS Rapace GTX
Salewa Rapace з мембраною GTX Performance Comfort

Gore-Tex Insulated Comfort – ламінат, що використовується для зимових черевиків та моделей для висотного альпінізму. Має додатковий утеплюючий шар. 

Zamberlan Brenva GTX
Zamberlan Brenva з мембраною GTX Insulated Comfort

Мембрани у рукавицях

Gore-Tex Plus Warm – утеплений ламінат розрахований на використання у тривалому холоді.

Gore-Tex Асtive – ламінат призначений для максимального “дихання”.

Gore-Tex Grip –  тонкий ламінат призначений для скелелазіння та альпінізму, основна вимога тримати якнайкраще щеплення і тактильний контакт з поверхнею та мотузкою. 

рукавиці Gore-Tex
Рукавиці Trekmates Chamonix GTX Glove

Інші області застосування

Серед речей в яких можна часто зустріти мембрани від Gore-Tex можна виділити також штани для катання на лижах, гамаші (бахіли). Попри те, що на зорі створення мембранних речей також розроблялися мембранні намети, зараз такі можна знайти радше, як виключення, у сфері альпінізму.

Sustainability

В своїй роботі компанія керується принципами відповідального виробництва – Sustainability. Для цього працівники компанії відслідковують життєвий цикл речей вироблених компанією. Протягом досліджень вони дійшли висновку, що найдієвіший спосіб зберегти довкілля – збільшити термін служби кожного продукту, який виробляє компанія. Тому зносостійкість є серед пріоритетів Gore-Tex.

Для того, щоб підтримувати високий рівень довіри споживачів до своєї продукції, компанія сертифікує свою продукцію за допомогою сторонніх аудиторів, наприклад, приводить у відповідність до високого рівня згідно індексу Хігга (Higg Index). Також сертифікує свою продукцію за ISO 14001, Standard 100 by OEKO-TEX® і Bluesign®.

Висновок 

Компанія Gore-Tex вже кілька десятиліть домінує на ринку технологічних мембран, а з’явився цей ринок завдяки пошукам її засновниками рішень у сфері нових перспективних матеріалів. Ламінати компанії розробляються для всіх умов з якими доводиться мати справу у різних видах аутдор активностей. З чим би не зіткнулися у своїх подорожах – погані погодні умови, вітри, чи наприклад, підйом в горах коли кілька негативних чинників сходяться разом, у бренду є чимало рішень, які можуть додати комфорт і додатковий захист. Серед продуктів компанії є речі, які підійдуть для таких вузькоспеціалізованих занять, як наприклад, високогірний альпінізм, фрірайд чи велоспорт, так і речі, які можна сміливо носити у місті, бо вони поєднують в собі як технологічність, так і модні тенденції. 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *