Цього року Gorgany святкують свою 15-ту річницю, за цей час екосистема виросла в чималу кількість проектів, і  саме про них ми вирішили поговорити із співзасновниками компанії Андрієм Бандрівським та Оксаною Донець. 

Андрій Бандрівський та Оксана Донець

Історія Gorgany: інтерв’ю до 15 річчя компанії

Як з’явилася ідея бізнесу пов’язаного із туристичним спорядженням?

Оксана Донець: Бізнес почався з випадкової зустрічі в театрі, де ми з Андрієм обговорювали шалені можливості в Україні, і що було б класно запустити щось нове. Я з дитинства бачила, як мій тато займався виробництвом, і на його думку, торгівля, це дуже перспективна сфера. Андрій багато мандрував світом та горами, тому ми вирішили поєднати ці дві сфери та почали продавати туристичне спорядження.

Андрій Бандрівський: Було декілька ідей, які нас драйвили. В той час українці ще дуже мало подорожували і хотілося це змінити. Ми хотіли донести ідею, що подорожі – це те, що робить усіх нас щасливими, здоровими та успішними. Ми горіли бажанням захопити цією ідею якомога більшу кількість людей. Попереднього року перед запуском Gorgany, я з товаришем мав трьохмісячну подорож автостопом через Казахстан, Китай, Тибет, Непал, Індію, Таїланд до Малайзії. Я отримав неймовірний досвід від того, як можна вільно пересуватися світом від тропічних островів до гір висотою 5 тисяч метрів. Я зрозумів наскільки цікавий цей світ і які різні люди живуть в ньому. Навіть в найдикішому куточку гір Тибету чи Непалу, серед пустелі можна зустріти людей в яких ти можеш чогось навчитися.

Інша річ, нам хотілося зробити українську компанію, яка буде успішною. В той час, Україна була досить бідною країною. Я чотири роки вчився в аспірантурі за кордоном і працював в двох університетах в Англії і Німеччині. Я бачив як багато знайомих залишалися за кордоном. Вони думали, що тільки там на них може чекати успішне життя. Я ж думав, скільки всього потрібного можна робити в Україні. Після того, як я вирішив завершити кар’єру закордонного науковця і повернутися додому, я хотів довести всім, що в Україні можна побудувати успішну компанію і жити цікавим і наповненим сенсом життям.

Gorgany – це відкрита система. Ми шукали і залучали до роботи нових людей, які захоплюються мандрами і горами. Людей, в яких горіли очі, і які хотіли, як і ми, рости і створювати щось вартісне. Так само легко ми входили в партнерство, для відкриття нового магазину. Ми також цінуємо партнерство з постачальниками і дилерами, і загалом Gorgany – це дуже крута спільнота, яка об’єднана довірою та іншими здоровими цінностями мандрівників.

Чому з усіх українських хребтів вибір в назві впав саме на Gorgany?

Оксана Донець: Андрій придумав купу назв на цілий листочок A4 і вислав його мені. Назва Gorgany була перша, від неї відразу повіяло зеленим чарівним жерепом та жовтими каменями. Відразу відповіла, що така назва мені відгукнулась найбільше.

Що було першим: фізичний чи інтернет магазин?

Оксана Донець: Спочатку з’явився інтернет магазин. На той момент майже не було інтернет магазинів туристичного спорядження, тому це здавалось хорошою можливістю для старту. Андрій закінчив аспірантуру в Британії, і мав вже багато досвіду, як це зручно купувати в інтернеті (на той момент, в Україні, цей спосіб тільки набував поширення). Інвестицій, щоб відкрити фізичний магазин в нас не було, однак ми мали настільки сильний намір, що нас це не спиняло, тож вирішили розпочати з інтернету.

Перший інтерфейс сайту Gorgany.com

Який з брендів з’явився першим? Які були відчуття коли оформили офіційну співпрацю?

Оксана Донець: Першим з’явився бренд Alpine Pro. Ми гарно налагодили спілкування з чехами з AP на виставці в Німеччині, і результатом стала ця співпраця. Ейфоричні відчуття були радше коли ми розмитнили першу партію, пройшовши всі кола пекла бюрократичних папірців, позичивши грошей, та усвідомивши, що тепер треба придумати кому і як це все продавати.

Як вдавалося переконати представників світових брендів співпрацювати в Україні з Gorgany та чого за роки співробітництва ви навчилися разом?

Андрій Бандрівський: Спочатку ми почали співпрацю з чеськими брендами Alpine ProTrimm та Lasting. В нас не було досвіду, але вони повірили в наші сили та те, що ми можемо бути для них надійними партнерами. Потім в нас з’явився Zamberlan, це вже був перший світовий бренд, і лише після того нам вдалося домовитися з одними з найкращих світових брендів – Osprey та Salewa. Почати співпрацю з деякими брендами було не просто, наприклад, з EXPED наші перемовини тривали 3 роки, і я думаю спрацювала наша цілеспрямованість, і те, що ми на той час вже мали досвід. Тому, нам вдалося переконати їх, що ми можемо бути найкращим представником в Україні.

Ми дуже багато вчимося у брендів, і, наприклад,  Salewa – це велика компанія, з величезною історією, їм 85 років. Вони виробляють свою продукцію – Salewa та Dynafit, вони є дистриб’юторами в Італії, а також мають свою мережу фірмових магазинів в різних європейських країнах. Ми вчимося в них, як будувати бренд, як створювати гарні сучасні та комфортні для клієнта магазини. Їхні дизайнери допомогли нам розробити дизайн фірмової зони Salewa для нашого магазину на вулиці Гнатюка у Львові. І це стало для нас стимулом перенести магазин з Городоцької в це місце та відкрити магазин, який був на рівень вище на той час. Ми постійно докладали зусиль для того, щоб вчитися. Одного разу, коли ми поїхали в гості до Salewa, ми попросили представників бренду провести навчання: “Як правильно представляти одяг?”. Іншого разу, ми попросили директора мережі розповісти нам про систему роботи магазинів Salewa. З Osprey так само, я шукав нагоди, щоб задати питання їхньому директору і він розповідав, як вони будуть свою компанію, і це є гарним прикладом, щоб десь надихатися, а десь вчитися та застосовувати навички у своїй практиці.

На якому етапі з’явився свій бренд Turbat та що можна розповісти про шлях від задуму до сьогодні? 

Андрій Бандрівський: Нам завжди хотілося робити своє спорядження і в нас було багато ідей, що ми можемо зробити. І навіть на початку в нас була невеличка спроба зробити намети, але вона не вдалася. Потім в нас була спроба з рюкзаками Turbat. Ми вклали багато зусиль, багато навчилися, і навіть, випустили першу партію рюкзаків. На жаль, не все вийшло так як  хотілося, і це була гарна наука, і з рештою рюкзаки ми припинили робити. Коли почалася криза і гривня впала в ціні, і коли імпортні товари стали дуже дорогі, це стало каталізатором запуску того Turbat, який ми знаємо зараз. Важливим фактором стало те, що на той час ми мали мережу магазинів та розвинену дистрибуцію. Тобто, ми могли продавати ті речі, які ми зробили і також ми мали достатній досвід. А ще, у нас була команда мандрівників, які могли тестувати та вносити корективи в нашу продукцію, а це є важливою ланкою постійного покращення виробленого нами спорядження. І, найважливіше, до нашої команди приєдналася Наталя Стадник, яка знала як налагодити виробництво коли до України вже плив контейнер з матеріалами, а за побудову великого бренду взявся Маріан Стрільців, який на той час вже працював в Gorgany, саме ці люди змогли створити той бренд, який ми бачимо зараз.

Команда Turbat

Що зі спорядження та одягу, яке з’явилося за ці роки викликає особливо теплі емоції? 

Андрій Бандрівський: Ми від початку були впевнені, що зможемо зробити саме таке спорядження, яке необхідно нам та нашим клієнтам. Ми багато подорожуємо та не з розповідей знаємо, що таке Карпати та з чим туди варто йти. Щодо теплих емоцій, то наш перший продукт – сандалі Kupalo, які ми зробили у Львові. Вони були не досконалі, однак ми вклали стільки зусиль та любові в їх розробку, а презентація була в театрі у формі вистави, і це було незабутньо.  Потім з’явилася термобілизна – це відносно простий продукт, однак ми так само пишалися нею. Ми з Маріаном Стрільцівим на запуск пішли на гору Менчул (саме таку назву обрали для цієї моделі) і мали цілу мандрівку присвячену цій термофутболці.  Потім, були червоно-зелені фліси Kosmach та Dzembronia, які досі викликають прекрасні емоції. Куртки, штани (дуже люблю Tavpysh), намети, спальники, а пухові спальники чого тільки вартують, а пухові куртки! Будемо працювати далі та створювати все кращі та кращі продукти!

Як з’явилася та ідея пригодницьких перегонів Gorgany Race та що можна розповісти про еволюцію, які змагання пройшли за ці роки? 

Андрій Бандрівський: Перші пригодницькі перегони Gorgany Race стартували в 2007 році, і є декілька причин чому ми хотіли їх провести. По-перше, це популяризація регіону Горгани. Насправді, мало людей в Україні знають, наскільки це незвичайна та красива частина українських Карпат, і саме там можна пережити справжні пригоди. На перші Gorgany Race зібралось 14 команд та десь 42 людей. Це були зовсім невеликі змагання, однак вони відразу почали рости. Однією зі складових успіху було те, що ми обрали новий на той час формат “швидкої пригоди” – за 30 годин ти можеш здолати велику дистанцію та пережити справді нові для себе емоції. 



На перших перегонах була команда, яка йшла у важких черевиках у традиційному “не легкохідному” стилі. Ми ж хотіли донести формат легкого руху вперед, коли ти йдеш з легким наплічником, маєш ліхтарик і перед тобою немає ніяких перешкод. Ти долаєш будь-яку відстань, будь-яку дистанцію після чого з’являється це відчуття великої сили, великої спроможності, відчуття, що ти можеш подолати скільки потрібно – 12, 24 чи 30 годин… Ти можеш подолати 90 км, і саме тоді в тобі відкривається відчуття безмежного ресурсу, який є в кожній людині. Саме тому, девізом пригодницьких перегонів став слоган: “Для сильних та сміливих”. Ми даємо кожному відчути цю силу та сміливість, яка прихована в кожній людині.

А ще, це дуже потрібний внутрішній івент, Gorgany Race ми організовуємо як щорічне свято для наших клієнтів, ставимо намети, чекаємо їх на фініші, чергуємо цілу ніч, відпоюємо гарячим чаєм та годуємо батончиками тих хто тільки фінішував. Це є наша віддача клієнтам і я впевнений, що вони це відчувають так само близько та глибоко, як і ми. Починаючи від першого року, змагання постійно росли, аж до близько 700 учасників. Для багатьох це нагода вперше спробувати пригодницький похід в Карпатах у спортивному стилі. Це можливість відчути природу та емоційно зарядитися, тому Gorgany Race це про те що ми любимо і як учасники, і як організатори.

Що можете розповісти про історію сервісу Gorgany Bus та яких напрямків слід очікувати в перспективі після відновлення сполучення між країнами? 

Андрій Бандрівський: Gorgany Bus – це наша відповідь на ту потребу, яку ми бачили вже давно. Чимало людей люблять гори і часто є проблемою туди дістатися. Не завжди є можливість поїхати своєю машиною, часом хочеться компанії, але основний біль – це, все ж таки, недосконало організований громадський транспорт, і буває, щоб доїхати в гарні місця в Карпатах на 130 км може піти 6 годин, і завантаженість та тиснява. Через всі ці фактори ми запустили Gorgany Bus, і спочатку це був бус зі Львова. Ідея була в тому, що він зручний для мандрівників. Цей сервіс вирушає зранку в якусь гірську локацію і повертається ввечері (якщо це одноденна мандрівка). І хоча перші мандрівки не набирали достатньої кількості бажаючих, і ми, навіть, трохи доплачували за те, щоб автобус поїхав. Однак, ми вірили в цей проект, тому готові були зачекати. Практика показала, що це було вірно, адже зараз автобуси збираються швидко і цей проект є самоокупним.

Команда Gorgany на вершині Риси (2499 м)

Якщо говорити про перспективи, то поки в нас не буде такого транспорту, як в Німеччині. Ми будемо збільшувати кількість маршрутів, особливо з інших міст, зокрема, зараз стартують перші поїздки з Києва. В майбутньому, ми плануємо додати більше міст, для того, щоб кожен хто хоче поїхати в гори на вікенд міг це зробити, але загалом це не обов’язково можуть бути гори, це можуть бути просто гарні природні місця, яких так багато в Україні.

Чи плануються повторні проведення минулорічних проектів Gorgany Garage та Gorgany Tentexpo? 

Андрій Бандрівський: Gorgany Garage та Gorgany Tentexpo – це відповіді на потреби наших клієнтів, та і на наші, також. Адже багато хто з нас має старе спорядження, яке не хочеться викидати, бо воно ще може пройти не одну подорож.  Тут ми є платформою зустрічі для нашої спільноти та обміну спорядженням. Так само в багатьох є потреба вибору намету, адже хочеться порівняти, побачити вживу – “скільки там місця всередині?”, “які кишеньки?”. А у фізичних магазинах, як правило, немає можливості відразу розкласти 20 наметів та обрати саме той, який найкраще підходить кожному конкретному користувачу. Ми розуміємо важливість цих проектів та будемо продовжувати їх втілювати та розвивати. Зараз однією з важливих тем для нас є кемпінг, і ми плануємо співпрацювати з різними проектами, які дають можливість людям подорожувати в різних стилях, зокрема, і в такому. Адже, в подорожах люди активні та відкриті, це позитивно впливає на здоров’я та фізичні кондиції, і що головне – це розширює горизонти. Тому ми працюємо над тим, щоб показувати дедалі більше таких можливостей та супроводжувати їх якісним та сучасним спорядженням, щоб такі поїздки асоціювалися з комфортом та постійним дослідженням нових цікавих місць.

Gorgany Garage у Львові

Ідеї екологічності, zero waste та сталого розвитку чому це важливо для компанії та як реалізується в її межах?

Оксана Донець: Ми багато мандруємо, і бачимо наслідки надмірного споживання, принципу одноразовості на берегах океанів, гірських стежках та найвіддаленіших диких куточках. Відповідно, в компанії ми крок за кроком рухаємося в напрямку zero waste та сталого розвитку, щоб в своїй зоні відповідальності створювати приклади іншого підходу до подорожей та загалом такого способу життя.

Як би ви охарактеризували свій спосіб подорожей?

Андрій Бандрівський: Для нас мандри це не відпочинок, а подорож, в якій ми заряджаємось натхненням, новими ідеями і постійно експериментуємо з стилями, місцями і спорядженням. На практиці переконуємось, що світ повний прекрасного і чудових людей, і що маючи спорядження, ти можеш потрапити в будь-яку точку на нашій планеті. Багато ходимо пішки, живемо в наметах, бо в найгарніших в світі місцях часто немає доріг і готелів. Прокладаємо самі собі нові маршрути і їдемо навмання в нові місця, бо такий шлях – це і є справжня подорож, і немає значення, чи це ліс під Львовом, горганські вершини в Карпатах, чи джунглі в Папуа.

Які плани на майбутнє та що хотілося б втілити?

Андрій Бандрівський: Стільки всього ще треба зробити! Нас далі дуже сильно драйвить ідея, що Україна, як суспільство і як країна буде кращою, коли велика частина людей буде мандрувати і жити активним, наповненим життям. Тоді люди будуть менше сидіти перед телевізором, менше байдикувати і слухати той негатив який ллється на них з нездорового інформаційного простору. Тоді вони будуть більш проактивні, здорові, щасливі.

Наша мета, щоб любов до природи і до активного способу життя стала новою нормою в Україні (як це є в Західній Європі, та навіть в Польщі чи в Чехії). Я переконаний, що все наше суспільство від того стане кращим і в нас буде менше “дурних проблем” як в державі, так і в головах багатьох громадян. Ми працюємо над тим, щоб розвинути Turbat – український бренд туристичного спорядження світового рівня, який буде продаватися і викликати захоплення закордоном, і довести усім, що зроблені в Україні речі можуть бути кращими навіть за ті, що зроблені великими світовими брендами. Ми працюємо, щоб бути острівцем успіху і натхнення, яке так потрібне усім нам в цьому складному і непередбачуваному світі.

До зустрічі в горах!

До зустрічі в горах!

Статті та відео про Gorgany:  

Відео з Андрієм Бандрівським та Оксаною Донець

Стаття про Gorgany

Статті про Gorgany Race

Статті про подорожі з Gorgany Bus

Стаття про Gorgany Pro

Стаття про Gorgany Garage.

Один Коментар
Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *