Вступ. Про що ця стаття і важливі люди, які допомогли її створити

Gorgany Race – це пригодницькі перегони, які з 2007 року збирають однодумців, щоб дослідити нові, незвідані місця і вкотре впевнитись, що ти – вільний, справжній, щасливий і сміливий.

У цій статті ми хочемо розповісти як зародилась ідея створення Gorgany Race, передати вайб організаторів і спонукати усіх, хто ще не був – зареєструватись. Щоб стаття була максимально правдивою, ми поговорили з людьми, які долучені до організації перегонів. Дякуємо, що поділились досвідом і дозволили дізнатись, як то все відбувається.

Як кажуть у фільмах, засновано на реальних подіях, завдяки:

Андрій Бандрівський – співзасновник компанії Gorgany. Сміливий до амбітних цілей, викликів та подолання внутрішніх перешкод.
Організатор та ідейний лідер з 2007 року (початок існування Gorgany Race), вперше взяв участь у Gorgany Race у 2020 році.

Оля Верещагіна – операційна керівниця інтернет-магазину Gorgany. Авантюристка та мрійниця, яка піклується про комфорт усіх учасників.
Організаторка з 2016 року, вперше взяла участь у Gorgany Race у 2020 році.

Стас Провальний – керівник магазину Gorgany в місті Івано-Франківськ, долучався до маркетингових активностей. Захищає нашу країну, знаходиться в лавах ЗСУ з початку повномасштабного вторгнення.
Організатор з 2014 року, вперше взяв участь у Gorgany Race у 2012 році.

Роман Чепіль – наставник молоді по спортивному орієнтуванню.
Планувальник дистанції з 2015 року, вперше взяв участь у Gorgany Race у 2008 році.

Розділ 1. Задум Gorgany Race і як можна було таке придумати

Чим надихались і хто придумав Gorgany Race

Почнемо з розповіді засновника компанії Gorgany та ідейного натхненника пригодницьких перегонів Gorgany RaceАндрія Бандрівського.

Андрій пригадує, що під час свого навчання в аспірантурі, в Британії, він був захоплений чисельністю різних перегонів та активностей серед населення. Навіть, взяв участь разом з друзями в одному з таких челенджів і пройшов Камбрі-авей.

Це такий класичний маршрут через гори Лейк-дістрікту довжиною 112 кілометрів, який треба було пройти за 24 години. І коли ми його подолали, то це були шалені відчуття. Мені хотілося таке зробити в Україні.

– Андрій Бандрівський

Думка створити щось схоже вдома жила в голові, і чекала свого часу. У 2007 році, у Львові відкрився перший магазини Gorgany, і в той же рік Андрій вирішив не зволікати та започаткував перегони Gorgany Race. Звісно, гірський масив Горгани став ідеальним місцем проведення пригодницьких перегонів, однойменна назва, як то кажуть.

На той час, в Україні трейлранінг ще не був популярний, але бігові перегони існували. Вони були круті та професійні, з сильними учасниками. Це щось схоже на серйозні, командні змагання на високому рівні. Було бажання створити перегони, які будуть цікаві для людей з досвідом і стануть викликом, та водночас будуть легким стартом для початківців.

Ми наголошували, навіть, якщо ви ніколи не брали участь в перегонах, це прекрасні змагання, щоб спробувати вперше, а натомість – отримаєте і чудовий досвід, і величезне задоволення.

– Андрій Бандрівський

Підготовка і збір учасників перших перегонів Gorgany Race

Перед нами був сміливий виклик – розповісти людям про перегони, яких раніше не було, ба більше, заохотити людей стати учасниками цих перегонів. Якщо порівнювати з іншими роками, то дебютний рік налічував, приблизно, 40-44 людини. Ми розповідали про подію друзям, знайомим, вивішували оголошення і почали готуватись. На диво, люди реєструвались, певно, ними керувала цікавість і жага пригод.


Цікаво, що перше місце виграла команда з Надвірної, яких ми ніколи не бачили і не знали. Вони просто зголосилися і виграли перше місце.

– Андрій Бандрівський

Прочитай фразу Андрія ще раз і подумай, а чому ти досі не зареєструвався на Gorgany Race? Це знак!

Ще один важливий аспект – підтримка та віра у проєкт. В перших перегонах важливу роль відіграв Сергій Копанський, який виховав багато мандрівників і туристів. Саме він допоміг організувати технічні ідеї та щиро вірив в ідею Андрія. Це дуже цінно, коли тебе підтримують однодумці, допомагають партнери, тоді надія на успіх стає більш видимою. Пізніше, ми помітили, що учасники перших перегонів реєструвались на другий, третій рік змагань, а потім продовжували щороку. Сформувалось справжнє ком’юніті близьких по духу людей, які кожного року серед горганського масиву відроджують спогади та мають багато спільних тем до обговорення.


Розділ 2. Розвиток Gorgany Race

Чи є секрет успіху Gorgany Race і як ці перегони стали популярними

Рецепту чи інструкції успіху, на жаль, не існує. Але є відчуття, коли ти на своєму місці і робиш те, що потрібно. Була мета – якомога більшу кількість людей познайомити з горами, показати їм цю чудову, унікальну природу. А ще показати їм новий формат, а коли як не зараз варто йти на авантюри?

Була впевненість, якщо люди спробують перегони – вони це полюблять, і будуть далі продовжувати самі.

– Андрій Бандрівський

Організатори сприймали підготовку як подорож, від якої отримуєш насолоду. Проводиш перегони, готуєшся, оголошуєш реєстрацію. Щороку кількість учасників зростала, а це породжувало мотивацію віддаватись проєкту, який потрібен.


Звісно, важлива складова – це люди та їх відгук про Gorgany Race. Учасники чекали наступних перегонів, а команда організаторів створювали нові маршрути, щоб наступні перегони були відмінними, і цікавими, як для бувалих “бігунів”, так і для новачків.

Коли перегони закінчувались, організатори розуміли, що через рік, в той самий час вони відбудуться знову. Загадкою лишалось лише місце проведення.

Зараз, озираючись назад, розумію, що ми дуже сильно розігнали той маховик, який крутив нами всіма і відмовитись від ідеї не проводити перегони ми не могли, це б виглядало, як зрада учасників та організаторів.

– Стас Провальний

Організація перших і останніх гонок Gorgany Race. Реакція громади, коли люди просто приїхали побігати в горах

Щороку кількість учасників збільшувалась і це давало додатковий стимул для організаторів зробити краще, ніж минулого року. В перші роки все було максимально дико та наближено до природи, але з часом стало очевидно, що потрібне світло, співпраця з медиками та рятувальниками, друк карти в поліграфії. Почалась співпраця з спонсорами, які віддалені від туризму, але їм дуже цікава аудиторія активних людей, серед яких вони шукали своїх клієнтів.

Раніше ми їхали на місце перегонів за пару днів, все було максимально дико. Рили туалети, готували їжу, жили всі в глуші, інтернет тягнули з генераторів. Зараз шукаємо місця, щоб було комфортне розміщення, харчування для волонтерів. Це важливі зміни, адже кількість учасників росте, волонтери працюють практично цілодобово не один день. Хочеться тримати високу планку, щоб простір, де знаходиться така велика кількість людей, приносив задоволення і радість.

– Оля Верещагіна

Потрібно було докладати все більше, і більше організаційних зусиль, щоб перегони були на рівні. Хочеться згадати про Gorgany Race 2023, перегони під час війни. Рішення проводити змагання у такий складний для нашої країни час далось важко, потрібно було точно продумати, як все правильно зробити.

Ключовий організатор останніх років — Стас Провальний. Він був в ЗСУ, відповідно, не міг долучитися. І було також багато обмежень, скажімо, комендантська година у Івано-Франківській області. Через це ми подумали, що ж найважливіше в цих перегонах. Ми відмовились від технічних етапів, скоротили дистанцію, щоб вкластися в комендантську годину, і залишили те, що найважливіше — цікавий маршрут, такий з викликом, дуже красиві місця, і оцей дух пригоди, коли ти виходиш на маршрут і не знаєш, що тебе чекає…

– Андрій Бандрівський

Цікаво дізнатись про реакцію громади, коли купа людей приїжджає просто побігати в горах. Зазвичай, люди реагують позитивно. Це класна подія, ціле свято. Було, що під час гонки кілька сіл зібрались, збудували сцену, запросили музикантів, голову громади, були виступи, співи, всі у вишиванках. Пару разів люди готували вареники, узвари, приходили на галявини і продавали свої страви учасникам, які були дуже щасливі посмакувати гарячими варениками після змагань.

Це подія з таким “здоровим зерном”, тому що люди приїжджають побігати, познайомитися з горами, вони не смітять, залишають за собою чисту поляну, турбуються про природу, знайомляться з людьми. Це дуже позитивна подія для всіх.

– Андрій Бандрівський

Проте, скільки людей, стільки й думок. В проміжку 2013-2018 років не всі громади розуміли для себе користь з проведення таких змагань, саме тоді в організаторів зародився один з ключових пунктів місії в проведенні перегонів – популяризація активного відпочинку в місцях, які на перший погляд, неочевидні.

Дуже мені згадується один рік, коли за декілька днів до початку змагань сільський голова вирішив повідомити громаду, що на галявині біля річки будуть відбуватись туристичні змагання. Мабуть, він вибрав поганий час, або не мав авторитету в громаді, словом, громада висловила протест, оскільки учасники затопчуть пасовище. Отримавши дзвінок від голови ми з Андрієм Бандрівським вирушили на переговори, було зовсім не просто, але вдалось переконати найбільш обурених жителів, що перегони варто провести саме на тій галявині. В останній день змагань нас прямо не відпускали, запрошували приїхати на наступний рік і вибачались за непорозуміння.

– Стас Провальний

Організатори ретельно обирають галявину для проведення і залишають її у такому ж виді, як і до перегонів. Можливо, таке відповідальне ставлення до природи і підкупило жителів, запевнило їх, що після себе можна і потрібно залишати чистоту.

Масштабування і розширення Gorgany Race

На даний момент, перегони проводяться на території Горганського гірського масиву. Це своєрідна фішка Gorgany Race, особливість, яка читається в назві. Горгани — це унікальний район в Карпатах. Він дуже-дуже красивий і великий. Там просто безліч цікавих маршрутів.

Були ідеї, навіть цього року розглядали, один з запасних варіантів Сколівські Бескиди, але хочеться зберегти концепт, проводити Gorgany Race саме в Горганському масиві, настільки він великий та прекрасний, там така купа чудових маршрутів, що хочеться пізнавати його далі.

– Оля Верещагіна

Задум розширення території перегонів, як маленьке чортеня, підшіптує нам щороку на вухо, чому б не спробувати Верховину, Сколе чи інші прекрасні місця для старту змагань, та все ж ми намагаємось триматись концепції перегонів в Горганському масиві, хоча б якоюсь частинкою маршруту залишатись в Горганах.

– Стас Провальний

 

Розвиток дорівнює рух, тому організатори живуть ідеєю залучення більшої кількості людей до змагань. Вже були команди з-за кордону, у 2023 приїжджав партнер з Румунії. Це круто, хочеться й далі рухатись в цьому напрямку і показати красу українських Карпат більшій кількості людей, у цьому є перспектива і розвиток.

Розділ 3. Натхнення

Що спадає на думку, коли бачиш людину з пов’язкою Gorgany Race?

Пов’язка Gorgany Race – це аксесуар, яку отримує кожен учасник змагань. Особливістю є те, що дизайн тримається під секретом до самого старту. Щороку організатори намагаються обрати найбільш вдалу концепцію, вдосконалити пов’язку, щоб учасники із задоволенням робили фото і використовували її повсякденно.

Ця пов’язка, як своєрідний амулет і знак “залученості” до компанії однодумців. Це піт учасників та організаторів, який ніколи не вивести, це спогади…пам’ятаєш, як нас мало не змило дощем в 2017 році в Пасічній, чи не здуло вітром в 2018 році на Чоті Крилатих?

О, перехожий з пов’язкою Gorgany Race – це людина з моєї пісочниці і вона не зовсім адекватна.

– Роман Чепіль

Пов’язки Gorgany Race з 2009 по 2023 роки

Коли по вулиці йде людина з пов’язкою Gorgany Race, відразу відчувається енергія та довіра, бо ти розумієш, що людина “в твоїй темі”.

Знаю, що в цієї людини є вогонь в очах. З нею буде про що поговорити. Відчуваю велику цікавість і певне споріднення. Так ніби ми пережили спільну велику пригоду.

– Андрій Бандрівський

Цю пов’язку отримують люди, які проходять круту і водночас дуже складну пригоду. Це люди, які цінують природу й виклики, вони є авантюристами.

В мене якось зав’язалась розмова з дівчиною, як була в пов’язці Gorgany Race і я також, зразу з’явився конект, розмовляли про гори, мандри, про найтрешовіший рік Gorgany Race, коли гори мало не змили всіх учасників.

– Оля Верещагіна

Gorgany Race – це щось більше, ніж гонка

Ця подія – це не лише про гонку, Gorgany Race мають соціальний ефект. Це командні змагання, які дають можливість пережити пригоду з друзями. Організатори ніколи не фокусувались на тому, що суть – перемогти інших учасників, головна ціль – виклик для себе, новий досвід і неймовірні емоції.

Один з таких ефектів, яким я захоплююсь, коли люди відчувають велике джерело внутрішньої енергії. Тобто, буває так, ти йдеш, здається, що змучений, бо пройшов багато кілометрів, і в певний момент відчуваєш, як всередині прокидається друге дихання, енергія, і таким чином ти відчуваєш, що можеш дуже-дуже багато, фактично все.

– Андрій Бандрівський

Цей стан живе в тобі ще певний період. І коли ти повертаєшся додому, знову починаєш ходити на роботу, це джерело енергії всередині гріє тебе і дозволяє створювати щось прекрасне.

Існує поняття, що гонка – це короткочасний період, коли ти зосереджений, біжиш, прикладаєш чимало зусиль, і на фініші отримуєш конкретний результат. Gorgany Race – це синергія, вайб, пригода довжиною в кілька днів, пригода, яка може змінити стиль твого життя.

Зараз коли умови стали значно комфортнішими, приїздять цілі сім’ї, діти чекають Gorgany Race, як літніх таборів, бо там зав’язується дружба і вони раз в рік зустрічаються на галявині, спілкуються.

– Оля Верещагіна

Багато речей в житті ми порівнюємо з перегонами, накладаємо проєкцію сьогодення, думаємо, як нові знання чи знайомства використати при підготовці перегонів.

Трейлранінг, Gorgany Race та інші перегони в Україні

Трейлранінг – це глобальний тренд, який розвивається, і щороку стає ще більш популярним в Україні. Роль Gorgany Race в ком’юніті трейлранінгу – зробити особливий, дуже яскравий івент, дружній для початківців та цікавий для бувалих бігунів.

Будь-які активності в горах дають поштовх до чогось нового і цікавого. За історію перегонів Gorgany Race її учасниками були декілька тисяч хлопців і дівчат, які в пошуку нових занять знайшли себе в трейлранінгу, а колись вони просто бігли гонку.

Gorgany Race відкрили нові райони для трейлранінгу, залучили туди людей із туризму та орієнтування. Ще, багато людей із трейлу вирішили спробувати свої сили у перегонах Gorgany Race.

– Роман Чепіль

В Україні є й інші перегони, які варті уваги, і які точно треба спробувати. Це Карпатія, ФанКарпати, Букотрейл, Стежками героїв. В останніх відчувається історична складова та актуальність.

Дуже сподобалось бігати Карпатію, рівень організації та краса маршрутів на високому рівні. Бігала минулого року, то нас тоді приїхало близько 30-ти горганівців, там така підтримка була, що можна було на друге коло заходити. ФанКарпати, дуже сильна організація і люди на фініші, які підтримують учасників дуже відчувається.

– Оля Верещагіна

Навіщо брати участь у Gorgany Race?

Нам випала можливість жити в історичні часи, часи, які диктують правила і вимагають боротись. Зараз, як ніколи, ми всі потребуємо відновлення, щоб тримати в рівновазі свої фізичні та емоційні сили. Пригодницькі перегони Gorgany Race – це можливість за короткий час відновитися і набратися сил. Тут складова — це природа, тому що природа — це сильне джерело відновлення. Ти потрапляєш в момент, коли не знаєш, що тебе чекає, коли ти орієнтуєшся, долаєш нові, незвідані стежки.

Коли ти знаходиш свій шлях, він — це таке, як дуже інтенсивне, яскраве життя, яке ти проживаєш в короткому періоді. Я думаю, це всім нам потрібно. Воно дає сили, натхнення і бажання жити і працювати.

– Андрій Бандрівський

Взяти участь у Gorgany Race – це стати частинкою того магнетизму, яким просякнуте повітря на галявині, щоб мурахи бігали по шкірі, коли йде зворотний відлік до старту, щоб кожного разу, одягаючи пов’язку Gorgany Race згадувати ту ожину, дивні шорохи в кущах малини, КП, яке шукав півгодини, хоча воно було весь час перед носом, щоб посміхнутись згадуючи коли о третій ночі посеред чорного лісу та річок, які змінили русло і розмили всі стежки, побачити таких же відчайдух і сказати: “- Доброго вечора!”.

Щоб просто зустріти знайомих і незнайомих людей, які щирі, відкриті та готові тобі віддати останній шматок скотчу, щоб заламінувати карту…

– Оля Верещагіна

Це для людей зі спортивними амбіціями, які зможуть прокачати свої скіли в орієнтуванні, техніці трейлового бігу, силовій підготовці. І водночас це для туристів і просто любителів гір, щоб побувати у тих місцях, куди б вони самі ніколи не забрели, побачити щось не попсове і загальновідоме.

Щоб згадати про свої мозолі та подерті від ожини ноги, і якщо тебе спитають, чи поїдеш ти знову, ти скажеш “Ніколи!”, тому що ти “Ніколи не пропустиш цього свята”.

– Стас Провальний

Gorgany Race – це те, що варто спробувати! Це долученість до спільноти, нові знайомства, єднання з навколишнім середовищем і відновлення. Це про турботу про природу, людей навколо і про себе. Це про пізнання нових горизонтів і відкриття раніше невідомого, це про щось справжнє, яке ти маєш відчути. Тому, не зволікай, зустрінемось десь в горах!

Реєструйся на Gorgany Race тут
Чекліст по спорядженню для Gorgany Race тут

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *