Говерла

Таня Троянь, бренд-амбасадор Salewa в Україні, керівниця в TroyanTrekking

Підйом на Говерлу в зимовий період є завданням підвищеної складності, не рекомендовано здійснювати сходження без досвідчених інструкторів та попередньої підготовки

Говерла (2061 м) – найвища вершина Українських Карпат, що робить її й найпопулярнішою. А її форма і рельєф навколо – впізнаваною з усіх куточків Карпат.

Карпатські локації: Говерла

Карта для проходження маршруту: Чорногора (ламінована) | Чорногора

Разом з іншими двотисячниками розташована на найвищому хребті Українських Карпат – Чорногорі, в межах Карпатського біосферного заповідника (з Закарпатського боку) і Карпатського національного природного парку (з Івано-Франківського боку). До висоти 1500 м тут ростуть букові праліси і смереки, а вище – альпійські луки.

Щодня в теплий сезон сюди підіймаються сотні/тисячі туристів, на вершині продають чай/медальки і якщо ви не любите натовпи, краще вибрати для відвідин цієї вершини не популярний час, і ні в якому разі не святкові вихідні.

Говерла

Точки виходу на гору

Лазещина – Козьмещик – пол.Гропа – Говерла (жовте маркування).

Відстань:  17 км (від Козьмещика – 8 км).

Маршрут з Козьмещика – один з популярних шляхів для одноденних сходжень на Говерлу. Найоптимальніший і найбезпечніший маршрут для зимових сходжень.

Говерла та Шпиці
фото Надія Вихаста

Лазещина – Козьмещик – пол.Козьмеська – М.Говерла – Говерла (зелене маркування долиною р.Козьмещик, далі жовте – до виходу під М.Говерлу, далі зелене).

Відстань: 17 км (від Козьмещика – 8 км).

Заросляк – Говерла (два варіанти маршрутів – з зеленим і синім маркуванням).

Відстань: синій – 3,7 км, зелений – 4,3 км.

Найпопулярніші шляхи до вершини Говерли.

Маршрут по синьому маркуванню стрімкіший.

Кукул – старий кордон – Велика Козьмеська – Мала Говерла – Говерла (до Великої Козьмеськи без офіційного маркування).

Відстань: 9 км.

Чудова стежка, що дозволяє поєднати похід на Кукул з Говерлою, не спускаючись в долину. Ця стежка йде по старому польсько-чехословацькому кордону і донедавна була не прохідною через хащі і завали. А в 2020 році її прорізали волонтери Сашко Матура, Юрко Гудима та інші. Йдучи цим маршрутом важко не захоплюватися тим, яка титанічна робота була зроблена.

Але не думайте що цей перехід буде простим – стежка йде хребтом і постійно то піднімає та скидає висоту.

с.Говерла – р.Білий – пол.Брескульська – Говерла (без маркування).

Відстань: 14 км.

Це маршрут складний, в плані логістики добирання, але раптом вам хочеться чогось не стандартного. В долині проходить пралісами, а на Чорногірський хребет виходить на сідловині між Говерлою та Брескулом.

Логістика

Дістатися потягом можна до Ворохти і Лазещини. В Ворохті зупиняються пасажирські потяги (наприклад, Київ – Рахів і Одеса – Рахів), а також приміські потяги. На станції Лазещина – зупиняються тільки приміські потяги. З Ворохти до Заросляка і з Лазещини до Козьмещика можна дістатися лиш на таксі. Якщо вам потрібно в село Говерла – можна доїхати потягом до Рахова, а далі – пересісти на автобус чи взяти таксі. Також до Лазещини, Рахова можна доїхати й  автобусами з Івано-Франківська з пересадкою в Яремче чи прямими. До Ворохти чи повороту на Заросляк, за Ворохтою – автобусом Івано-Франківськ – Верховина. Актуальні варіанти уточняйте на автостанціях.

Автостанція №1 в Івано-Франківську: 0342 750 830.

фото Ольга Шевчук

Також варіант – приватними перевізниками з Івано-Франківська, які одразу біля залізничного вокзалу пропонують свої послуги.  Якщо ви плануєте їхати на власному авто. Дорога до Ворохти, Лазещини, Рахова з Івано-Франківська хороша, з Ужгорода – погана. З Ворохти до Заросляка, з Лазещини до Козьмещика і з Рахова до Говерли – дуже погані дороги.

Говерла

Найближчі вершини і цікаві місця

Петрос (2020 м) – третя за висотою вершина Українських Карпат. Петрос відділений від Чорногірського хребта і Говерли перемичкою.

Брескул (1911 м), Пожижевська (1822 м), Данциж (1855 м), Туркул (1933 м) – вершини Чорногірського хребта, розташовані від Говели в напрямку Попа Івана Чорногірського.

Говерла

Озеро Несамовите – одне з найпопулярніших і найвисокогірніших озер Українських Карпат (друге після озера Бребенескул), розташоване в широкій долині на висоті 1750 м. Має льодовикове походження. Частково заростає осокою. Кажуть, якщо порушити спокій озера (кинути в його воду камінь чи скупатися в ньому), то можна накликати шторм і град. Також з озером пов’язані й інші легенди.

Говерла

Прутський (Говерлянський) водоспад – каскадний водоспад розташований на східному схилі Говерли, на витоку Прута. Має 6 каскадів, висота найвищого –  12 м. Його видно з маршруту на Говерлу з Заросляка (по синьому маркуванню), також є стежка з Заросляка до самих водоспадів вздовж потоку.

Сніголавинна метеостанція Пожижевська та Біологічний стаціонар Інституту екології Карпат НАН України розташовані на полонині Пожижевська на висоті 1550 м на північно-східному відрогу однойменної гори. Сніголавинна метеостанція є найвищою метеостанцією в Україні. Тут можна дивитися поточну погоду на Пожижевській полонині. Біологічні дослідження тут ведуться з 1899 року, а будівля біостаціонару була закладена в 1901 році.

Цвинтар часів Першої світової війни розташований під вершиною г.Велика Козьмеська. Практично всі воїни австрійської армії, які тут поховані, загинули в один день – 30 серпня 1916 року, обороняючи виділений їм відрізок карпатського фронту від російської армії. Кладовище розташоване в лісі, надгробки добре збереглися, а саме місце виглядає дуже атмосферно.

Тут ви можете більше дізнатися про історію цього цвинтаря.

Сюди веде стежка з жовтим маркуванням і візит сюди можна поєднати з сходженням на Говерлу з Заросляка по зеленому маршруту чи з Козьмещика через пол.Козьмеську.

Говерла

Навчально-спортивна база Заросляк знаходиться на висоті 1330 м в підніжжі Говерли і має статус бази олімпійської та параолімпійської підготовки. Але завдяки своєму розташуванню, для українських туристів вона перш за все – найближче до вершини місце старту для сходження на Говерлу. Тут можна залишити машину на парковці, зняти номер чи прийняти душ.

Джерела води і місця ночівлі

Говерла, як і вся Чорногора – територія високогір’я, тож йдучи сюди, потрібно це враховувати. Планувати, де набирати воду і мати її в запасі – джерела на високогір’ї часто слабкі і мають властивість з другої половини літа пересихати. Поважати заповідні території і природу альпійських лук, обираючи місця для ночівлі.

На траверсі Говели зі сторони ПІЧ є маленьке джерело.

Говерла

Полонина Гропа розташована на шляху з Козьмещика на Говерлу. Тут є курна колиба (яку не видно з маршруту за лісом) і джерело біля неї.

Будинок КБЗ – маленький будиночок під вершиною Говерли на висоті 1800 м, побудований Карпатським біосферним заповідником, підтримується волонтерами. Має одну кімнату, без пічки. Гарний прихисток, щоб перепочити під час сходження на Говерлу з Козьмещика в холодний сезон. Не забувайте зачиняти після себе двері, щоб будинок не нищився стихіями, особливо взимку.

Джерела є нижче будинку і через 500 м по маршруту (тут є місце для наметів) в сторону Петроса, але джерела слабкі і можуть пересихати.

Говерла

Перемичка знаходиться приблизно посередині між Петросом і Говерлою. Буде зручною для ночівлі, якщо ви йдете далі на Петрос чи з сторони Петроса.

Тут знаходиться кілька будинків, які відкриті взимку, серед яких двоповерховий туристичний притулок з кількома столами і без пічки, будинок з пічкою, в якому влітку живуть працівники КБЗ. Є маленьке джерело, розташоване на маршруті зі сторони Петроса. Джерело в вигляді маленької кринички під дашком, вода в ньому набирається повільно, взимку може бути глибоко під снігом. 

Говерла

Козьмещик – це місце, де розташувалося з десяток туристичних притулків/готелів з різними варіантами розміщення – на нарах в власних спальниках і в ліжках з постіллю, харчуванням, сауною тощо. Зручний варіант розміщення, щоб ночувати з комфортом і можливістю здійснювати одноденні сходження на Петрос і Говерлу.

Полонина Туркульська – в верхній частині полонини є гарні місця для ночівлі, а в нижній – розташовані вівчарські колиби. Влітку 2020 джерело, що позначене на південному схилі було відсутнє, а те, що позначене біля самих будинків – не перевіряла, бо вівчарі сказали, що води немає.

З заходу біля озера Несамовите є струмок.

Це місце одне з найпопулярніших в околицях Говерли і отримує велике навантаження – потерпає від нечемних туристів, які залишають за собою сміття (тут дуже багато сміття), купаються в ньому (не робіть цього, адже це призводить до замулення і руйнує тендітну екосистему), рубають і палять альпійську сосну. Біля самого озера краще не ночувати, а якщо ви йдете в/з Заросляка – краще обрати галявину біля лісу, нижче озера.

Говерла

Зимова Говерла

Взимку Говерла виглядає цікаво – об’єкти на вершині обростають кригою, витоптана земля ховається під глибоким шаром снігу і тут нема сотень туристів і продавців медальок “підкорювачів”.

І хоч Говерла може здаватися доступною (після літніх сходжень) і є відносно популярною, навіть, взимку, все ж потрібно рахуватися з тим, що це територія високогір’я і тут присутні всі зимові небезпеки – лавинонебезпека, снігові надуви, можливе обледеніння схилів, швидка зміна погоди, сильний вітер і мороз.

 

Говерла

Тому якщо збираєтесь сюди в холодний сезон, треба бути максимально обережними і готовими до зимових походів.

Перед походом зареєструйтеся в рятувальників, обов’язково візьміть з собою повноцінний gps-навігатор. Слідкуйте за погодою, станом снігу і візьміть відповідне потрібне спорядження – снігоступи чи кішки. Якщо псується погода, якщо ви рухаєтеся помаліше, ніж планували, повертайтеся назад.

В місцях, де можуть бути снігові карнизи і надуви, тримайтеся безпечної відстані від краю. І ні в якому разі не ходіть траверсами, бо крім загрози лавин там є й загроза зірватися зі схилу. 

Кожної зими в районі Говерли ведуться пошуково/рятувальні роботи, не недооцінюйте гору, щоб не поповнювати статистику та не додавати роботи рятувальникам. 

Маршрут з Козьмещика через полонину Гропа – найкращий і найбезпечніший варіант для зимових сходжень, бо вище зони лісу він проходить по гребенях, але в деяких місцях тут формуються карнизи, тож дотримуйтеся безпечної відстані від них. А будинок КБЗ під вершиною Говерли на висоті 1800 м – хороше місце щоб перепочити, сховавшись від вітру, випити чаю з термоса і перекусити.

Телефони рятувальників в Лазещині: 096 453 89 52.

Маршрут з Заросляка буде менш безпечним, адже з того боку підіймається схилом. Не йдіть ним після різкої зміни погоди  чи рясних снігопадів, адже тоді зростає лавинонебезпека. 

Телефони рятувальників з Заросляка: 067 342 0491; з Ворохти: 

067 342 0495. 

Усі використані фото з особистої колекції Тані Троянь, копіювання або поширення тільки зі згоди авторки.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *