Ростислав Аверчук

Кількаденна поїздка маршрутом біля Перемишля – чудовий варіант для логістично зручної, нескладної, мальовничої, цікавої, не надто дорогої велоподорожі без значного планування.  Маршрут, в основному, пробігає першим у Польщі веломаршрутом Green Velo, який охоплює найбільш цікаві культурні, історичні та природні місця східної Польщі. 

Веломандрівка Польщею: маршрут Green Velo

Приблизний маршрут: https://www.bikemap.net/en/r/10037195/#8.41/49.973/23.027 

Формат подорожі: Веломандрівка з мінімумом речей, денним пробігом 50-60 км та ночівлями у мотелях чи закладах агротуризму.

Нитка маршруту: (Шегині) – форт Salis Soglio – Красічинський замок – Перемишль (ночівля) – дендропарк у с. Болестрашичі – церква у с. Хотинець – с. Великі Очі (ночівля) – Любачів – цвинтар виселеного село Синявка – церква у с. Радруж – курортне село Горинець (ночівля) – Перемишль (електричкою з пересадкою у Ярославі) – (Шегині).

Green velo

Green Velo – це, приблизно, 2000 км основного шляху та ще тисячі кілометрів локальних, не менш цікавих, маршрутів. Він починається у місті Конське на півдорозі між Ченстоховою та Сандомиром, йде на південний схід до Перемишля і звідти піднімається на північ вздовж кордонів  України, Білорусі та Литви аж до Балтійського моря. 

Тут зосередимося на порівняно короткій, кількаденній вилазці до Перемишля та на північ від нього, маршрут якої, в основному, співпадає з Green Velo.

Green velo

Чим цікавий відтинок біля Перемишля?

Цікавим є місто Перемишль, на прогулянку яким – зокрема по центру та набережній з велосипедною доріжкою варто присвятити хоча би півдня. 

Естетичне задоволення можна отримати їдучи велосипедною доріжкою по набережній Сяну, споглядаючи причепурені обійстя та оригінальні будинки в польських селах чи коли, мандруючи серед лісів та безлюдних полей, зненацька натрапляєш на косулю, на алею майже столітніх лип по дорозі до вже зниклого маєтку чи 150-річний хрест із написами українською. 

Кожен день маршрут пропонує щось нове. Ось лише деякі із цікавинок.

Форти Перемишля

Нині відреставровані кількадесят фортів охоплюють місто кільцем. Найбільш вражаючим є форт Salis Soglio, у якому можна провести годину чи дві.

Красічинський Замок

Білосніжний і красивий, наче весільний торт, замок приваблює своєю легкістю та оригінальністю – всі чотири його вежі виконані у різному стилі. На території двору часто влаштовуються мистецькі виставки. 

Дендропарк у c. Болестрашичі

Заснований у 1975 парк майстерно показує різноманітність природи цієї місцевості із вражаючими дубами, кленами та буками, але має й рідкісні екземпляри рослин. Також представлено витвори місцевих ремісників, зразки колод мореного дуба, сільськогосподарські механізми. Відпочити можна на березі ставків, читаючи численні інформаційні таблички та куштуючи яблука місцевих сортів. Тут можна цікаво провести дві-три години.

Місток через річку Сян у с. Низини

Начебто дрібниця, але вузький підвісний міст дарує відчуття контрольованого екстриму, ним хочеться не раз пролетіти через річку.

Green velo

Дерев’яні церкви 16-17 століть у селах Хотинець та Радруж

Справжньою окрасою маршруту є старі дерев’яні церкви – деякі, як-от у с. Хотинець, – ще діючі, а інші – наприклад, у Радружі – перетворені на музей. Вони є частиною Шляху дерев’яної архітектури, який лише частково пересікається з Green Velo. Церкви у Хотинці та Радружі внесені до Списку об’єктів Світової спадщини Юнеско. 

Покинутий український цвинтар

Серед лісу, що тягнеться кілометрами, зростає відчуття відсутності, браку чогось. Інформаційний знак пояснює – місцеве село Синявка було повністю виселено у 1944 році. Залишився лише цвинтар, надгробки на якому виконано місцевим талановитим різьбярем, який теж тут похований. 

Єврейський цвинтар у м. Любачів

Цвинтар (кіркут) з різноманітними надгробками – мацевами, є свідченням присутності численної єврейської спільноти, яка була майже повністю знищена під час Другої Світової Війни. 

Green velo

Курортне село Горинець-Здруй

Оточене лісами село було важливим курортом міжвоєнної Польщі. Зараз воно поступово відновлюється і вже має оригінальний парк та найбільший у місцевості центр водного відпочинку: з басейном та зоною СПА.

Безпека: Переважна більшість маршруту пролягає дорогами із порівняно незначним рухом машин, лісовими та польовими дорогами, а також велосипедними доріжками. Їдеться спокійно, адже не потрібно постійно дивитися вперед під колеса, щоб бува не нирнути у яму посеред дороги, якість покриття тут чудова. Покриття 90-95% відстані – якісний асфальт, навіть на лісових дорогах. 

Середні швидкості автомобілів нижчі, стиль їзди у середньому менш агресивний, ніж в Україні. При обгоні велосипедистів автомобілі проїжджають на достатньо великій відстані (лише на відтинку між Перемишлем та замком у Красічині було не настільки комфортно, адже дорога дещо вужча та більш горбиста). 

Людський фактор теж жодних проблем не створив. При ночівлях господарі виділяють місця для зберігання велосипедів. Крадіжок не відбулося. Залишений на годину через неуважність на кермі припаркованого у центрі Перемишля велосипеда шолом нікого не зацікавив.

Рельєф за винятком підйому до форту Salis Soglio та ділянки Перемишль-Красічин, маршрут майже позбавлений різких чи затяжних підйомів.

Клімат оскільки нитка маршруту проходить близько кордону з Україною, погода майже така ж як і у західних районах Львівської області. 

Green velo

Логістика та планування. При ухваленні рішення про нитку маршруту та орієнтування на ньому можна використовувати такі ресурси:

  • веб-сторінка маршруту Green Velo ;
  • додаток Green Velo для смартфону – з можливістю завантажити мапу офлайн;
  • Google Maps (у Польщі сервіс якісно будує маршрути велосипедом) та блоги веломандрівників (переважно польською, але доступні завдяки Google Translate);
  • веб-сторінка польської залізниці (у фільтрі при пошуку сполучень потрібно вказати перевіз велосипеда);
  • застосунки на кшталт Maps.me (не забудьте завантажити карту місцевості).

Маршрут Green Velo добре маркований. Зелені мітки та дороговкази (зазвичай на спеціальних низьких стовбчиках) є буквально на кожному перехресті. Повернутися на основний маршрут після мандрівки іншими, локальними, маршрутами нескладно. 

Green velo

Добирання до стартового та кінцевого пунктів

Зручно починати маршрут від пішого переходу у селищі Шегині, на відстані 5,7 км від якого знаходиться поворот на шлях до Salis Soglio та інших фортів. Дістатися до переходу можна від кінцевої зупинки електрички зі Львова (час та актуальний маршрут слід перевірити тут). 

Альтернатива: потяг Київ-Перемишль (тут варто не забувати про упакування велосипеда). 

Повернутися з кінцевої точки маршруту (село Горинець-Здруй) у Перемишль можна електричкою з пересадкою у місті Ярослав. Не варто й забувати про інші пункти пропуску, але пам’ятати, що перетнути їх самому на велосипеді неможливо. Якщо їхати далі за Горинець-Здруй, до Перемишля можна так само дістатися потягами, але оскільки це вже буде за межами Підкарпатського воєводства, це займе більше часу і обійдеться дещо дорожче. 

Ночівлі

Заночувати можна у більшості населених пунктів, через які пролягає маршрут. Побачити перелік місця для ночівель можна на сторінці Green Velo. Також працює пошук у Google мапах за словом “noclegi”. Як правило, сконтактуватися з господарями можна через Facebook або телефон. Під час подорожі у 20-их числах вересня 2021 року житло без проблем можна було знайти у день планованої ночівлі через інтернет чи вже безпосередньо на місці.

Ціни на ночівлю коливаються від 30 злотих у селі Великі Очі до 60-100 злотих у курортному містечку Горинець-Здруй – за окрему (одно- чи двомісну) кімнату з власною ванною кімнатою та спільною кухнею. До речі, маршрут відіграє важливу роль у підтримці місцевої економіки через створення додаткового попиту на місцеві продукти та послуги.

Їжа

Кожні 15-20 км по нитці маршруту зустрічаються мережеві супермаркети з досить великим вибором продуктів. Також є чимало малих продуктових магазинів, ресторанів та кондитерських. Голодним залишитися складно.

Бюджет

Основні витрати стосуються ночівлі, харчування, транспорту та вхідних квитків (у Красічинський замок та дендропарк у Болестрашичах). Ночівля коштує від 30 до 60-100 злотих за ніч. У кафе можна смачно поїсти за 15 (у Любачеві) чи 20-30 (у Перемишлі) злотих. 

Green velo

Порада новачкам від новачка

Якщо до цього ви звикли робити лише денні вилазки, не ставте перед собою надто амбітних цілей щодо щоденної відстані – щоб уникнути травм, зокрема, колін та надто сильної втоми. За можливості, не їдьте у мандрівку відразу після тривалої паузи у катанні – катайтеся регулярно. Будьте акуратні з технікою їзди – завжди перемикайте передачі так, щоб не тиснути на педалі з напругою, і пам’ятайте про скид передач перед зупинкою – для того, щоб стартувати щоразу не доводилося із надмірними зусиллями. Інакше спонсором вашої поїздки може стати “Ібупрофен”.

Список спорядження

Гірський велосипед Giant Boulder 2004-го року випуску.

Мінімальний ремкомплект: інструменти, набір латок для камер, запасна камера, клей, ручний насос.

Green velo

Примітка. Частина території, по якій пробігає шлях Green Velo – вздовж кордону з Білоруссю – на момент публікації була зоною надзвичайного стану (пол. strefa stanu wyjątkowego) через кризу нелегальної міграції з Білорусі. За повідомленнями організаторів веломаршруту, на веломандрівників це прямо ніяк не впливає. Описаний у тексті відтинок маршруту достатньо далекий від Білорусі, тож жодного впливу кризи під час його проїзду у вересні 2021 року теж не відчувалося.

Наостанок

Маршрут приваблює різноманіттям культурних, історичних та естетичних атракцій, що у поєднанні з розвинутою інфраструктурою та не надто високими цінами, зрозумілою мовою та доброзичливими місцевими забезпечує спокійну, але насичену веломандрівку.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *