Гамаки Levitate

Хоч здається, що гамаки, це відносно нещодавній винахід, проте їм вже майже 1000 років (згідно з письмовими даними, де ми однозначно можемо впізнати знайомий нам профіль). Однак, ця конструкція настільки проста та зручна, що вони могли виникнути тоді, коли людина освоїла ткацтво чи плетіння линв. В Європу гамаки потрапляють та стають досить поширеним явищем разом з першими мореплавцями, які відвідали Південну Америку.

Похідний гамак: як вибрати?

Аутдорний словник

Місцеві племена використовували гамаки в той час досить активно. Європейці, в першу чергу, почали використовувати гамаки як ложе для мореплавців, оскільки це дозволяло оптимальніше використовувати невеликий простір в каютах. Гамаки можна було скласти коли, вони не потрібні, а також гамак компенсував хитання корабля, і людина не падала уві сні, як це траплялось у випадку з жорстко закріпленими ліжками.Від моряків гамаки почали ширитись в маси і з часом стали популярним “девайсом” для відпочинку.

В сучасному світі гамаки переважно бувають двох типів, щодо структури – гамак, який повністю складається з тканини, або сітчастий гамак, сплетений з товстих і міцних ниток чи шнурків. В гамаку з тканини лежати зручніше, проте сітчасті гамаки можуть бути теж цілком окей, особливо як варіант для пляжу чи подвір’я біля вашого будинку. Ще можна виділити два типи конструкції гамаків – гамаки з розпірною планкою, та без неї. Одразу скажу, що хоч планка і додає вам більше простору для лежання, проте, не підтримує вас з боків, тож з цього гамака можна легко впасти, якщо не дуже добре розрахувати нахил поверхні. 

Проте я думаю, що для більшості з вас цікавими будуть саме так званітуристичні гамаки – сучасні, легкі і достатньо компактні, щоб взяти їх з собою у подорож. Проте і в цій категорії є різні варіанти та цікаві нюанси. Наприклад, ви можете знайти гамаки з тканини різної щільності, а відповідно міцності – від достатньо товстих тканин з плетінням “ріпстоп”, до ультралайт моделей, тканина в яких скоріше нагадуватиме дрібну сітку. Я особисто надаю перевагу гамакам з парашутного нейлону – це досить тонка тканина, яка гарно дихає. Окрім того, в такому гамаку зручно сидіти, оскільки тканина легко повторює всі ваші рухи. Вони відносно компактні та легкі, проте обирайте гамак під свої потреби, а на що варто звернути увагу я розповім далі.

Окремо варто згадати, що є спеціальні аксесуари для гамаків, наприклад, маленький “гамак-підвіска” для ваших речей. Він буде особливо актуальним під час ночівлі в гамаку, оскільки питання куди прилаштувати свої речі, щоб вони не намокли у випадку дощу, і при тому залишались в близькому доступі є досить актуальним. Деякі виробники проектують такого роду підвіски так, що вони можуть витримувати досить велику вагу, тому їх можна також використовувати як підвісне крісло на зупинках чи на кемпінгу.

Ще один популярний аксесуар – москітна сітка до гамака.

Вони також є різних конструкцій, іноді навіть з каркасом, майже як у намету. Все залежить від того, який у вас пріоритет – вага спорядження чи комфорт його використання.  Якщо ви плануєте використовувати гамак, не лише для пікніків, але і як повноцінне спальне місце, то москітна сітка вам згодиться. Деякі виробники мають моделі гамаків, які одразу йдуть в комплекті з сіткою, якщо для вас це важливо, тоді є сенс шукати такі варіанти. 

Гамаки Levitate

Ночівля в гамаку

Досить один раз спробувати полежати в гамаку, як одразу виникає питання, а чи можна в ньому спати, чи можливо використовувати гамак + тент, як повноцінну заміну намету і т.д. Якщо коротко – так. У гамаку цілком можна спати і можна використовувати його замість намету, за певних умов. Іноді гамак є більш виграшним варіантом, коли є точки для його кріплення, а рельєф чи характер грунту, наприклад, не цілком придатні для встановлення намету. Проте варто пам’ятати, що не всюди можуть бути точки для встановлення гамака.

Проте, якщо ви вирішили спробувати ночівлю в гамаку, або хочете придбати його для таких цілей, то вам варто знати декілька нюансів. Для комфортного сну, варто взяти килимок і покласти його в гамак. Без килимка спати буде прохолодно, навіть влітку. Справа в тому, що хоч ви і не лежите на землі, але та частина тіла, яка притиснута до тканини гамака буде мерзнути найбільше. Це так званий “ефект холодної спини”. Окрім того, килимок захищає вас знизу від укусів комах. Для цієї мети чудово підходять надувні килимки в формі “мумія”, особливо якщо у них “коміркова структура”, оскільки тоді килимок краще підлаштовується під форму гамака. Якщо гамак у вас не ультралайт, а відповідно досить широкий та довгий, то він може “втікати” від вас вночі – вислизати, чи з’їжджати кудись в бік чи вгору/вниз, і ви прокинетесь, бо вам холодно в якусь частину тіла.

Можна використовувати килимки з повздовжніми балонами, як Eхped, але тоді варто підібрати рівень до якого ви надуваєте килимок. Щільно напомпований, як для ночівлі в наметі може “втікати” від вас, оскільки занадто пружний, плюс це не дуже корисно для самого килимка (додаткове навантаження на перегородки). А наповнений наполовину  буде просідати під центром ваги і вам буде холодно. Килимок має бути мінімально підспущений, для комфортного сну.

Досвід показує, що можна використати і звичайний пінний килимок, однак це може бути не так зручно, і ви будете спати наче в тунелі. Проте, складений у такий спосіб він найбільш надійно лежить під вами, а також захищає від вітерцю збоку, оскільки його краї огортають вас.

Якщо спати в гамаку влітку і використовувати килимок, тоді підійде звичайний спальник. Але зауважте, що у випадку холоднішої погоди, утеплювач компресуватиметься під вагою тіла, і не грітиме вас як належить. У такому разі, ви знову можете стикнутись з синдромом холодної спини.

Щоб боротися з цим, фанати гамаків винайшли так званий underquilt. По суті, це зігріваючий шар, який кріпиться під гамаком зовні і зберігає ваше тепло. Або ж ви можете використати спальник в якому в ногах є затяжка на шнурок. Такий спальник ви натягаєте поверх гамака. Для цього, наприклад, може підійти Exped Dreamwalker. Якщо спальник досить теплий, і він натягується поверх гамака – килимок не обов’язковий.

Москітна сітка додасть вам затишку і комфорту, якщо це сезон комах. Переважно вони завішуються на додаткову мотузку, яку сильно натягують горизонтально до землі. Саме тому, сітка не падає вам на обличчя. Мій досвід – можна обійтись без сітки. Спальник комарі не прокусують, особливо, якщо знизу вас захищає килимок. То ж за наявності якісного репелента, який можна нанести на обличчя, можна нормально виспатись. Перевірено кілька разів в ночівлях на березі Дністра.

Не в останню чергу на комфорт впливає встановлення гамака. Ідеальним вважається, якщо провисання тканини не більше 30 градусів. Якщо у вас тканина, яка трохи тягнеться, типу парашутного нейлону варто встановлювати гамак, щоб верх тканини був повністю рівним, але не перетягувати. Якщо нееластична тканина – так, щоб верх гамака мав мінімальне провисання (врахуйте також що впливає і коефіцієнт провисання строп і на скільки вони та сам вузол подадуться при навантаженні). Також я рекомендую той край, з якого у вас буде голова завішувати на 10-15 сантиментрів вище, так комфортніше. Можна підкласти щось під голову, або використати надувну подушку. Щоб гамак не з’їжджав по корі дерева чи іншій опорі і ви не опинились з часом на землі – варто кілька разів обмотати стропу навколо стовбура, перш ніж зав’язувати вузол, якщо довжина строп дозволяє. Закріпити гамак можна звичайним “півбантиком”, з пропусканням кінця стропи через петлю. Це дозволяє потім легко розв’язати вузол і убезпечить вас від того, що він випадково розв’яжеться. Регулювати натяг самого гамака досить зручно, якщо це передбачено конструкцією, але якщо там просто стропа, то ви за кілька разів зрозумієте який натяг потрібно робити, щоб було зручно. 

Не кріпіть гамак надто високо, над гострими предметами чи колючими рослинами, та перевірте надійність опор, не використовуйте надто тонкі деревця (найкраще дерева від 15-20 см в діаметрі).

Також не зайвим буде тент на випадок негоди. Можна встановити як звичайний квадратний варіант чи тент-пончо, так і придбати спеціалізований п’яти-шестикутний тент для гамака, який дозволяє вам захистити гамак і від дощу з вітром, та дає більше варіацій для встановлення саме в поєднанні з гамаком. 

Гамаки Levitate

На що звернути увагу при виборі гамака?

Основні параметри, на які варто звернути увагу при виборі моделі для ваших потреб і для порівняння кількох моделей між собою.

Вага та компактність

Якщо ви хочете брати гамак з собою в тривалі подорожі, то ці параметри варто враховувати в першу чергу. У вас і так багато речей, і невідомо де і коли буде можливість позависати в гамаку, то значно легше буде взяти з собою щось компактне і легке, ніж наважитись нести щось габаритне. Якщо ж гамак потрібен, щоб розслабитись на пікніку чи кемпінгу, сміливо обирайте менш компактні, і більш важкі моделі. Вони будуть бюджетними в ціні та дозволять вам не перейматись за їх цілісність, навіть якщо в гамак сяде посидіти декілька ваших друзів.

Вантажопідйомність 

Наступний пункт, що випливає з попередніх. Товщина тканини, наявність чи відсутність в ній посилень впливають на вагу та міцність. В першу чергу подумайте чи плануєте розміщувати більше однієї людини в гамаку та знайдіть в описі товару – яке максимальне навантаження дозволено для даної моделі. І хоч давно вже є надлегкі тканини, які можуть бути досить міцними, проте вони все ж більше схильні до абразивного пошкодження. Гамаки ультралайт серії зазвичай межують з вагою двох людей середньої тілобудови.

Зручність кріплення та регуляції 

Найпростіший варіант кріплення гамака – проста стропа, яку ви зав’язуєте навколо дерева. Проте, потрібно кілька разів потренуватись, щоб добре розраховувати на якій відстані і висоті зав’язати стропу, щоб отримати найкращий результат. Деякі виробники пропонують різноманітні моделі кріплення та регулювання. Якісь із них можуть виявитись зручними для вас.

Розміри тканини

Також перед покупкою варто звернути увагу на довжину та ширину гамака. Часто, щоб зменшити вагу та розміри у спакованому вигляді виробники починають зменшувати кількість тканини, яка йде на пошиття. Варто перевірити, щоб гамак мав довжину, хоча б на 50-70 см більшу за ваш зріст, інкакше вам буде не зручно. Також він не має бути надто широким, щоб у вас не виникало враження, що ви провалюєтесь в тунель. Але в той же час, тканина повинна утворювати “бічні стінки”, щоб вам було безпечно ним користуватись. Також бувають моделі “дуо” для двох людей.

Якість тканини

Деякі тканини мають певний коефіцієнт розтягу при навантаженні, проте краще повторюють форму тіла (як от парашутний нейлон), або ж можуть взагалі не тягнутись (поліестер), мати посилення (ріпстоп) чи просочення від впливу вологи. Тканина впливає на комфорт вашого користування. Не в останню чергу важливо, щоб вона була приємна для вас на дотик.

Зручність пакування, комплектація

Зверніть увагу чи зручний чохол, чи зручно в нього вкласти гамак, як саме цей чохол розміщений, чи прикріплений він до виробу. А також перевірте що входить в комплект. Деякі виробники продають гамаки без строп!

Виробник 

Ні для кого не секрет, що на вартість гамака, попри всі вищезазначені характеристики, впливає виробник. Думаю класно підтримати українського виробника, особливо, якщо товар в них не поступається по якості іменитим брендам. Перші виробники гамаків з України, про яких я дізналась – Levitate. У них є кілька моделей, в тому числі і ультралайт. Якісний пошив та приємна ціна.  Ще один український бренд – Nevagomi. Фішка компанії – це гамаки з тканини, яка має захист від вологи, а тому це універсальна річ, яка може стати тентом. І ще один варіант для любителів ультралайту від українського виробника – Leleka Hammock.

Гамак, як тренд

Гамак давно перестав бути просто предметом і стає трендом. Є цілі спільноти любителів “позависати”, розробки, та незвичні ідеї.

Наприклад, напрямок Extreme hammoking – для любителів позависати справді високо

Дивні і круті гамаки, які можна вважати майже підвісним наметом

Плавуча станція для підвішування 5-ти гамаків.

Тож експериментуйте, шукайте однодумців і найголовніше – have fun!

4 Коментарі
  1. Пишете, що гострої необхідності в москітці немає. Мушу не погодитись – лише в цей комариний сезон мав близько 20 ночівель на природі, з яких 16 спав в наметі(поруч завжи були натягнуті гамаки) , 2 в гамаку і 2 під укриттям з ізофолії.
    Так от – спреї від комарів допомагають 2-2.5 години максимум.
    Якщо ви:
    -профі, який знає ідеально погоду на ночівлю,
    -підберете по своєму комфорту спальник (щоб тільки обличчя було відкрите для комарів і ні руки ні ноги для терморегуляції не висовувати)
    -лягатимете не раніше 23:00 (близько другої ночі комарі зазвичай стають менш активні)
    То тоді ви зранку прокинетесь не схожими на пасічника-невдаху і можете сміло економити на вазі\ціні москітки. (і значно ширший вибір звісно).
    Це мій особистий досвід.

    1. Дякую за відгук. Думаю, можу погодитись з вами – що трапляються місця де комарі можуть бути настирними і їх може бути багато. Я користуюсь засобами від комарів експедиційної серії – у них досить тривалий ефект і проблем з тим що час дії спрею завершувався швидше ніж я висплюсь не виникав. Також помітила, що навіть влітку можна знайти місця для ночівлі без комарів, при цьому вони можуть бути там, де цього не очікуєш. Також наявність/відсутність комарів може залежати від багатьох умов – наприклад якщо є вітерець то їх зазвичай менше. Цього року ночувала в гамаку разів 10 – в сосновому і широколистяному лісі, біля Дністра просто поруч з водою та не стикалась з тим, щоб в мене був “ефект пасічника” при тому що маю алергічну до укусів комах шкіру.

    2. Я свій гамак брав наприкінці минулого року і під укуси комарів ще не встиг попасти… От думаю, може дійсно взяти і москітну сітку, але не знаю яку. Можете порадити? У мене гамак KOZAK (тоже вроді український). Гамак реально класний. Карабіни з ременями ішли в комплекті, а от москітної сітки там не було.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *