Пропоную сьогодні поговорити про таке спорядження, як ліхтарики. В першу чергу, ліхтарик – це ваша безпека так само, як аптечка чи рятувальна ковдра, хоч це і не очевидно. Не дарма ліхтарик зазвичай є в переліку обов’язкового спорядження для різних змагань аутдор. Адже у випадку надзвичайної ситуації, ліхтарик вам неодмінно знадобиться для того, щоб позначити власне місце перебування, подати сигнал, що вам потрібна допомога, або освітити дорогу до цивілізації, якщо доведеться оперативно спускатися поночі.
Як вибрати похідний ліхтарик?
Багато початківців не надають ліхтарикам великого значення і часто ходять в походи без них. Погоджуюсь, що зручне взуття, надійний спальник, килимок, намет та рюкзак більш критичні для походів, і тому логічно, що при купівлі власного спорядження вони стоять першими в списку. В той же час, ліхтарики не такі дорогі, як хороше взуття чи рюкзак, тому не раджу відкладати їх покупку в “довгий ящик”. Особливо, якщо ви плануєте походи в період короткого світлового дня (від пізньої осені до ранньої весни).
Якими бувають ліхтарики?
Що, здавалося б, може бути простішого, ніж ліхтарик? Проте, і тут є різні цікавинки, на які варто звернути увагу при виборі.
За формою сучасні туристичні ліхтарики можна поділити на декілька видів:
Налобні – найбільш популярні в туризмі, спортивному орієнтуванні і трейлранінгу. Невеликий ліхтарик, на еластичній гумці, завдяки якій його можна одягти на голову і мати вільні руки.
Ручні – аналогічно до звичайних побутових, не мають ніяких додаткових спеціальних кріплень, тому щоб ним користуватись – потрібно тримати його в руці. Не надто популярні в туризмі, але активно використовуються велосипедистами, оскільки такий ліхтарик зазвичай легко кріпиться на кермо велосипеда за допомогою спеціального тримача. Проте, деякі виробники туристичного спорядження все ж пропонують такий варіант ліхтариків, але при тому вони переважно мають, ще якісь додаткові функції, наприклад, можуть використовуватись, як павербанк, або що.
Кемпінгові – зазвичай, це більшого розміру ліхтарики, які дають розсіяне світло і гарно освітлюють все навколо. При тому, їх можна вішати на дерево, зачепивши за гілку, або поставити на якусь поверхню.
Є також інші унікальні моделі від популярних виробників: різне світло, яке живиться від USB, представлене в форматі гірлянди, або навіть, такої лампи, як на відео внизу. І для певних задач (як, наприклад, романтична вечеря на природі) такі варіанти можуть підходити краще за інші.
Всі ліхтарики можуть живитись від акумулятора, або звичайних батарейок. Деякі моделі мають можливість використовувати і те, і інше.
Акумулятор зручний, якщо його ємності вистачає, щоб світити весь час, який вам потрібен для одного походу. Наприклад, для літніх походів, які тривають не більше 5-ти днів, вам цілком вистачить ліхтарика на акумуляторі. Він забезпечить надійну роботу протягом 10 годин на добу. Зазвичай, ліхтарики на акумуляторах трохи дорожчі, проте виправдовують себе з часом, оскільки вам не потрібно купувати батарейки. З іншого боку, якщо ви активно мандруєте, або любите дуже довгі походи, то я б краще приглядалась до гібридів. Адже вбудований в ліхтарик акумулятор навряд чи вдасться замінити, а при активному користуванні є шанси, що він швидко використає свій ресурс. Гібрид дозволяє вам використовувати акумулятор, або замінити його прямо в поході на звичайні батарейки, якщо це буде потрібно. Зазвичай це дозволяє купити новий акумулятор, коли наявний вичерпає свій ресурс.
Найпростіший варіант – батарейки. Такі ліхтарики мають найменшу ціну при всіх інших схожих параметрах. Підійдуть, якщо ви не надто часто мандруєте, і не хочете витрачати стартово на покупку ліхтарика велику суму.
Звертайте увагу на потужність світлового потоку. Вона повинна бути зазначена в описі та на упаковці. Вимірюється в люменах (лм, lm). Переважна більшість сучасних ліхтариків для туризму мають потужність більше 100 лм. Це вже досить потужне і яскраве світло. Чим більш яскраве світло (більше люмен) може видавати ліхтарик – тим дорожче він буде коштувати. Потрібно шукати золоту середину між вашими потребами і вартістю тої чи іншої моделі ліхтарика. Варто пам’ятати, що на максимальній потужності ліхтарик може світити декілька годин, далі яскравість світлового потоку буде поступово падати. Тому, варто заряджати акумулятори або міняти батарейки трохи раніше, ніж в той момент коли ви пересвідчитеся, що вони майже виснажилися. Варто пам’ятати, що на морозі заряд падає значно швидше, і в зимові походи брати додатковий резерв енергії.
Кількість люмен також впливає на дальність світла. Для трейлового бігу на довгі дистанції, коли ви будете пересуватись декілька годин у темряві, потрібен потужний ліхтарик. Він освітить маршрут на більшу відстань, що дасть вам можливість зорієнтуватись по маркуванню і стану траси. Якщо з заходом сонця у вас переважно вже розкладений намет і готується вечеря – можна брати менш потужні моделі. По-перше, світити потрібно буде на невелику відстань, по-друге, так ви не будете сліпити колег під час вечері надто яскравим світлом.
Звісно, у всіх нових ліхтариках передбачено той чи інший спосіб регулювання яскравості світла. Це може бути ступінчастий механізм – мінімальна, середня і максимальна яскравість, або плавне регулювання світла (коли при затисканні кнопки живлення яскравість світла повільно зменшується, а потім так само повільно збільшується). Проте навряд чи є сенс переплачувати за 400 люмен, якщо зазвичай ви будете світити лише в межах 100.
Також, не забувайте, що чим потужніший ліхтар, тим більше він споживає енергії. В потужних моделях переважно йде чотири батарейки замість двох чи трьох. Або, якщо це модель з акумулятором, то потужніший акумулятор. Відповідно, він буде важчим та об’ємнішим. Деякі виробники навіть виносять блок з батарейками позаду голови на гумці. Але, якщо вам потрібен ліхтарик для альпінізму, то це, мабуть, не найкращий варіант, бо це може бути не зручно для кріплення ліхтаря на шолом.
На максимальній потужності ліхтарик буде світити яскраво, але не так довго, як на інших режимах. Докладно скільки годин на якому режимі буде світити конкретна модель ви можете прочитати на упаковці. Звертайте на це увагу при виборі.
Ще один параметр, який варто враховувати при виборі – водозахищеність. Для більшості моделей виробники подають показник водозахищеності IPX. Якщо базові моделі мають захист від вологості повітря і дрібних бризок (умовно можуть використовуватись в туман), то дорожчі варіанти вже можуть витримувати занурення (зазвичай це IPX 7-8) у воду, чи використовуватись у зливу. Залежно від ваших потреб вам можуть підходити ті чи інші показники.
Окрема опція – наявність іншого світла, окрім білого. Переважно відсутня у дешевих моделей. Для потужніших варіантів – це червоне світло. Для дуже просунутих варіантів можуть бути кілька кольорів діодів. Перевага червоного світла – воно не впливає на сутінкове бачення і не сліпить. Думаю, всім знайома ситуація, коли в густих сутінках ще наче добре видно, а потім досить лише на кілька секунд увімкнути ліхтарик, чи подивитись на яскравий екран смартфона, і відразу здається, що навколо цілковита темрява. Це відбувається через те, що око швидко адаптується до яскравого світла, яке є для нього потенційно більш небезпечним, і повільно пристосовується до темряви. Іноді це може займати до 10 хвилин. З використанням червоного світла такого не трапляється. Відповідно, якщо вам потрібно подивитись деталі на карті, то ви можете присвітити червоним світлом, а після того продовжити рух у сутінках без ефекту сліпоти. Так само зручно використовувати червоне світло в наметі або при пересуванні коли група вже втомлена, різке яскраве світло, в таких випадках, дуже дратує.
Є різні унікальні фішки того чи іншого виробника, які можуть впливати на ваш вибір. Наприклад, наявність світловідбивних позначок на гумці ліхтарика, чи пам’ять про рівень яскравості до вимкнення (при наступному ввімкненні ліхтарик буде світити на тій же яскравості, і в тому ж режимі). У Black Diamond, або фосфоресцентне кільце навколо основного діода у Petzl – воно буде світитись ще якийсь час, після того, як ліхтарик вимкнено, що дозволить легше знайти його в темряві. Також Petzl, наприклад, пропонує моделі ліхтарів з системою Reactic – коли ліхтар сам визначає, на якій відстані знаходиться об’єкт, на який потрапляє світло, і залежно від того встановлює яскравість світла. Дуже зручна штука для спортивного орієнтування. Також Petzl робить спеціальні чохли для ліхтариків, які можна використовувати, як для транспортування ліхтарика, так і для перетворення налобного ліхтарика в кемпінговий, де силіконова частина чохла розсіює потік світла від діода.
Також є окремі моделі ліхтариків для дітей, з невеликою потужністю світла, щоб не зіпсувати зір малечі.
Сподіваюсь цей коротенький огляд основних параметрів допоможе обрати ідеальний варіант саме для вас. Окрім того, на всі ліхтарики ми даємо рік гарантії, та досвід показує, що вони служать на багато більше. Це хороше капіталовкладення на роки, що додасть зручності, затишку та безпеки вашим мандрам, куди б ви не вирушили. Мандруйте сміливо!