трекінгові кросівки

Трекінгові кросівки – вид взуття, що використовується для піших походів. В англомовній частині світу поширена назва “hiking shoes”, тобто, взуття для хайкінгу. Цей термін краще відображає сферу їх використання, адже хайкінгом прийнято називати походи невеликої складності, короткі радіальні виходи чи просто прогулянки на природі. Як з’явилися кросівки серед прихильників активного відпочинку та чому їх популярність зростає щороку – спробуємо розібратись у цій статті.

Трекінгові кросівки: як вибрати?

Трішки історії

Якщо вірити інтернету, першими використовувати кросівки замість, важких шкіряних черевиків, у походах  здогадались альпіністи на початку 1980-х років. Власне, кросівки використовувались ними для так званих підходів (approach) до базових таборів семи- та восьмитисячників Каракоруму й Гімалаїв. Оскільки трекінгова частина експедиції часом займала до тижня часу, куди менш силозатратно було долати стокілометрову відстань у кросівках, аніж у важких черевиках для сходжень. В той час спеціалізованого під описані цілі взуття не було, тому використовувались звичайні спортивні кросівки. Однак, вже в найближчому майбутньому (з середини 1980-х) гіганти індустрії, зокрема компанія Adidas, почали виготовляти взуття для approach. Вирішальну ж роль в популяризації нового виду туристичного взуття відіграли мультигонки, що набули масового поширення у Європі з початку 1990-х років. Такі пригодницькі змагання вимагали більш легкого, ніж трекінгові черевики, та більш витривалого, ніж спортивні кросівки взуття. Тому вже незабаром відповідні моделі з’явились в колекціях багатьох спортивних брендів. Чим ж кросівки для походів відрізняються від повсякденних? Фактично, усім. Щоб пояснити популярніше, розберемось із конструктивними особливостями трекінгових кросівок. Як і черевики, в них можна виділити такі основні складові: верх (upper), підкладка (lining), устілка (insole), проміжний шар (midsole) та підошва (outsole).

трекінгові кросівки

Верх

Матеріали

Якщо підошва туристичних черевиків чи кросівок завжди гумова, то частина, яка огортає ногу (називатимемо її верхом), може бути виготовлена ​​з різних матеріалів. Те, з чого верх зроблений, визначає наскільки водостійким, повітропроникним, міцним та легким буде взуття.

Крупнозерниста (гладка) шкіра. Найміцніший та найбільш водостійкий матеріал. Водночас, це робить його найважчим, найменш повітропроникним та найменш гнучким.

Нубук і замша. Верх із цих матеріалів є м’якшим та більш гнучким, але менш зносо- та водостійкими, у порівнянні з гладкою шкірою.

Синтетика. Зазвичай для виготовлення кросівок використовуються поліестрові, нейлонові або поліуретанові матеріали різної товщини та щільності. Деякі можуть імітувати властивості шкіри, інші ж мають набагато меншу вагу та кращі дихаючі властивості. Загалом, синтетика є легшою, більш дихаючою, гнучкішою, дешевшою і швидше висихає, ніж шкіра. Однак, у порівнянні зі шкірою вона менш міцна й водостійка.

Сітка. Додає повітропроникності та зменшує вагу взуття. Оскільки сітка не така довговічна, сітчасті панелі, зазвичай, використовуються не по всій площі верху, а у місцях менш піддатливих до стирання.

Підтримуючі функції

Оскільки кросівки є нижчими, аніж черевики, вони не здатні надати того ж рівня підтримки ноги при складних підйомах чи спусках. Проте, це не робить їх гіршим вибором. По-перше, як вже згадувалось, кросівки розумно обирати для походів меншого рівня складності та без важкого рюкзака. По-друге, сучасні моделі кросівок здатні забезпечити відповідний умовам рівень стабільності стопи. Для цього, в зоні п‘ятки, додають спеціальні вставки з більш жорсткого матеріалу (пластику), які працюють разом з системою шнурування. Хороший приклад – система 3F з металевими тросами у виробника Salewa.

трекінгові кросівки
Salewa MS MTN Trainer 2 GTX

Гумовий рант та посилення

Деякі моделі кросівок оснащені гумовим рантом. Часом він покриває лише носок, іноді простягається по всьому периметру, як в моделі Salewa MTN Trainer 2 GTX. Для полегшення взуття інколи використовується не гума, а кевлар. Рант служить додатковим захистом ваших пальців від ударів об тверді поверхні, а також продовжує термін служби кросівок. Використання взуття з рантом є доречним на маршрутах, що проходять кам’янистими стежками, розсипами чи з великою кількістю коренів дерев на шляху.

Для посилення верху виробники часто використовують зональне нанесення – поверх основного матеріалу більш міцний (жорсткий, зносостійкий) матеріал. 

Язичок та система шнурування

В якісних трекінгових кросівках використовується суцільний, з’єднаний із верхньою частиною язичок. Це запобігає потраплянню бруду, гравію й вологи всередину взуття. Система шнурування покликана надійно зафіксувати стопу в кросівку, тим самим запобігаючи ймовірним травмам.

Якість системи шнурування має надзвичайно велике значення. Тому важливо, щоб взуття було оснащене міцними люверсами чи петлями, які витримуватимуть регулярне навантаження. Крім того, шнурки повинні бути зносостійкими та міцними на розрив, тому деякі моделі мають шнурки з кевларовими волокнами для підвищення надійності та довговічності. Нерідко в туристичному взутті можна зустріти так зване подовжене шнурування, що покращує припасування носової частини кросівка (Zamberlan Salathe GTX RR).

Підкладка (lining)

Підкладкою називають матеріал на внутрішній стороні туристичних кросівок. Оскільки вона безпосередньо контактує з вашою стопою, одягненою в шкарпетку, важливо, щоб вона була повітропроникною та вологозахисною. Підкладка повинна транспортувати вологу з шкарпетки назовні, адже мокрі ноги дуже швидко охолоджуються та швидше піддаються утворенню мозолів. Найчастіше підкладку виготовляють із нейлону. Підкладка також забезпечує теплоізоляцію та водостійкість.

Деякі моделі кросівок оснащують мембраною, яка є вшитою між підкладкою та верхом. Це робить взуття водонепроникним, водночас зберігаючи, в певній мірі, його дихаючі властивості. Найчастіше використовуються мембрани відомих брендів, як наприклад, GORE-TEX або eVent, рідше виробники покладаються на власні розробки. Важливо зазначити, що мембрана певною мірою зменшує повітропроникність вологовідведення. Коли мова йде про водонепроникні тканини, завжди є компроміс між водостійкістю та повітропроникністю. Вибір кросівок з мембраною чи без залежить від умов їх використання, сезону. Якщо у поході передбачається дощова погода, або ж маршрут пролягає через болотисту місцевість (скандинавські країни, Ісландія) перевагу слід надати взуттю з мембраною. В спекотних умовах (Лікійська стежка, короткі прогулянки літом в Карпатах) більш раціональним вибором будуть кросівки без мембрани.

трекінгові кросівки

Устілка (insole)

Устілка – це частина кросівка, яка знаходиться безпосередньо під стопою. Вона повинна бути дихаючою та вологопоглинаючою, щоб транспортувати піт подалі від шкарпетки. Устілки трекінгових кросівок зазвичай мають певний “запас” для адаптації під форму стопи користувача, що в подальшому зменшить ризик отримання мозолів чи натирань. Деякі виробники, як от Salewa, використовують розбірні устілки, які можна підлаштувати на потрібну ширину ступні.  Устілки, як правило, знімні, щоб їх можна було швидко висушити, або замінити, можуть мати протимікробне просочення. У холодних умовах для кращої теплоізоляції можна використовувати спеціальні утеплені устілки.

Проміжний шар (midsole)

Проміжний шар кросівка покликаний зробити наш рух більш комфортним й безпечним. Він гасить удари й вібрації, що виникають при контакті із твердими поверхнями. Це важливо, адже, якщо б не було цього поглинання, наша нога набагато швидше б втомлювалась й частіше зазнавала травм. Проміжний шар для туристичного взуття найчастіше виготовляється з двох матеріалів: етиленвінілацетату (EVA) та поліуретану (PU).

Класичним прикладом EVA є усім відома піна взуття Crocs. EVA є легким й добре амортизуючим матеріалом, найчастіше поширений у моделях для трейлранінгу та у легких похідних кросівках. EVA, як правило, фактично одразу адаптується під вашу стопу, не протебує часу на “притирання”. Чим менш щільна піна EVA у проміжному шарі,тим м’якшим й комфортнішим буде взуття, однак є і зворотня сторона медалі – така піна має коротший термін експлуатації, швидше протирається. Більш щільна піна EVA дає менше комфорту, однак вона “житиме” довше, даватиме більше підтримки стопі.

Поліуретан (PU) – це довговічний матеріал, який зазвичай використовують в жорсткішому взутті, по типу кросівок для approach. Поліуретан є щільнішим й важчим, вимагає деякого часу на “притирання”, перш ніж він стане більш піддатливим й комфортним. Як і EVA, поліуретан буває різним, і залежно від його щільності, розміру взуття та вашої ваги періоди “притирання” можуть відрізнятися. Проміжні шари (midsoles) з поліуретану служать довше, ніж їхні аналоги з EVA, забезпечують кращу підтримку при великих навантаженнях (довгі переходи, важкий рюкзак), однак вони, як правило, важчі, жорсткіші й дорожчі.

Підошва (outsole)

Підошва – це нижня частина взуття, яка безпосередньо контактує із землею. Переважна більшість підошв трекінгових кросівок виготовляється із гумових матеріалів різного складу та щільності. Більш м’яка гума забезпечує краще зчеплення, меншу вагу, але й швидше зношується. Підошви з такого матеріалу використовуються в більш легких моделях кросівок. Жорсткіші ж сплави гуми використовуються у взутті для походів скельним реєльєфом, approach, via ferrata, тощо.

трекінгові кросівки

Для кращого зчеплення з поверхнею, похідні кросівки часто мають складний малюнок протектора. Кросівки для походів скелястим рельєфом мають більш агресивний, глибокий протектор, для руху лісистою й болотистою місцевістю – менш глибокий, з більш широко розставленими “зачіпками” (вушками).

Деякі кросівки мають спеціальну “climbing zone” – гладку ділянку в зоні пальців, по типу скельних туфель, для кращого зчеплення при русі скельним рельєфом. Для комфортного руху маршрутами via ferrata підошви кросівок можуть бути обладнаними спеціальними виступами посередині, що краще фіксують стопу на драбині.

трекінгові кросівки
Найвідомішими та найпоширенішими на сьогодні є підошви виробника Vibram, які для багатьох людей стали еталоном якості. Добре проявляють себе також підошви бренду Pomoca.

Види трекінгових кросівок

Ви, мабуть, вже здогадались, що різновидів кросівок для походів існує багато. Кожен виробник старається привнести на ринок щось своє, нове й цікаве. Строго класифікувати кросівки за видами важко, однак в загальному їх можна поділити на такі групи: для спідхайкінгу й мультигонок, для легких походів (хайкінгу), тривалих походів (трекінгу), для походів скелястими районами й approach.

 Кросівки для спідхайкінгу чи мультигонок підійдуть для тих, хто звик долати запланований шлях швидко й без великого рюкзака: однодений вихід на Говерлу, Пікуй, прогулянки Татрами (без сходжень на вершини) чи маршрути “від притулку до притулку”. Такі ж кросівки добре підходять для мультигонок, адже цей вид активностей на природі передбачає комбінацію бігу, трекінгу в поєднанні з подоланням різних природних чи штучних перегон, тому міцне й водночас легке взуття буде тут дуже доречним. Легкоходи часто використовують цю категорію взуття (в більшості випадків – трейлові кросівки) їхньому вибору є просте пояснення – це водночас і легке взуття, і з достатнім запасом міцності, щоб проходити довгі маршрути.

Цей тип кросівок виготовляють, як правило, з синтетичного матеріалу, часто з сіткою, без мембрани (рідше з нею), мають хорошу амортизацію та легку підошву з не глибоким протектором, зачіпки (вушка) якого розташовані широко одна від одного, що запобігає налипанню бруду на підошві. 

 Прикладами таких кросівок є Dynafit Ultra 50, Dynafit Ultra DNA Unisex, тощо.

Кросівки для легких походів (хайкінгу) мають міцніший верх, гумовий захист носка й доволі жорстку підошву. Залежно від конкретних умов, ці кросівки можуть бути оснащені водонепроникною мембраною, мати шкіряний верх (холодні, дощові країни) чи бути виготовленими з синтетичного матеріалу, без мембрани (теплі райони з малою кількістю опадів). Підошва у таких кросівок також може відрізнятись, залежно від умов: одні підошви краще тримають на вологому грунті, інші – на кам’янистих стежках й скелях. Тому, щоб не прогадати з вибором, радимо заздалегідь поцікавитись умовами походу й проконсультуватись щодо вибору з експертами у магазині. Цей тип кросівок є важчим, менш гнучким й більш жорстким, в порівнянні з кросівками для спідхайкінгу, адже умови використання є важчими. Однак, і тривалість експлуатації цього виду взуття, зазвичай, є більшою.

Приклади: Salewa Wildfire, Keen Targhee III WPMerrell Moab Speed 2.

Кросівки для тривалих походів (трекінгу) за своїми характеристиками наближаються до черевиків. Такі кросівки мають міцний верх, переважно з шкіри чи нубуку, водозахисну мембрану, міцну, жорстку й рельєфну підошву, що пристосована до походів різноманітними типами поверхонь. Взуття такого типу можна використовувати для тривалих трекінгових маршрутів з середньої ваги рюкзаком (15-20 кг), а також для підходів у базові табори в альпіністських експедиціях. Наприклад: Salewa MS MTN Trainer 2 GTX.

Кросівки для походів скелястими районами й лазіння вирізняються, в першу чергу, своєю підошвою, а саме дуже м’якою і чіпкою гумою вкупі зі специфічною колодкою із подовженим шнуруванням. Все це необхідно для впевненого лазіння по скелях і руху по кам’янистих осипах. В англомовному середовищі їх називають approach shoes. Наприклад: Zamberlan Intrepid RR, Five Ten Guide Tennie, La Sportiva Boulder X.

Гібриди

Зараз дедалі популярнішими стають поєднання трекінгових черевиків та кросівок, такі як, наприклад,  Salewa MS Wildfire Edge Mid GTX. Це подовженні напівчеревики, напівкросівки, які зверху мають манжету, яка захищає від бруду та вологи. Таким чином виробники не припиняють свої дослідження в пошуках універсального взуття на всі випадки життя.

трекінгові кросівки
Salewa MS Wildfire Edge Mid GTX

Догляд та використання

Мабуть, намарне й казати про необхідність примірки взуття перед покупкою. Якщо ви купуєте взуття у магазині, обов’язково скористайтесь можливістю трішки прогулятись у ньому, пройтись сходами, щоб зрозуміти, чи вдало підібрано розмір. Кращим часом доби для цього є вечір, коли ваші ноги є трішки набряклими після цілого дня, що в певній мірі моделює похідні умови. Кросівок не повинен тиснути, має добре облягати ногу та залишати простору спереду стільки, щоб ви могли вільно ворушити пальцями.

Якщо ж покупка взуття запланована онлайн, вам обов’язково потрібно знати довжину та ширину своєї стопи. Якщо ви раніше вже користувались трекінговим взуттям іншого бренду, це може служити для вас певним орієнтиром, адже в інтернеті можна знайти розмірні таблиці різних виробників та співставити, визначивши необхідний вам розмір. Хоча я б все ж радив, міряти

Догляд за трекінговими кросівками не сильно відрізняється від догляду за міським взуттям, за винятком, що чистити його рекомендовано після кожного використання, адже в похідних умовах кросівки піддаються більш жорсткому впливу: тканина інтенсивніше забруднюється, намокає, а в підошву забиваються дрібні камінці чи колючки з дерев. Тому, після повернення додому, очистьте та просушіть ваше взуття. Якщо кросівки були сильно забрудненими, можна вийняти устілку та шнурки, почистити й просушити їх окремо. Водозахисна мембрана у взутті сохне доволі довго, тож, якщо кросівки намокали всередині, переконайтесь, що ви добре просушили їх, інакше, ви ризикуєте зіпсувати мембрану.  Для покращення водозахисних властивостей взуття, рекомендується використовувати спеціальні засоби (спреї, креми, просочення). Для різних матеріалів (шкіра, нубук, замша, синтетика) існують різні засоби. Перед застосуванням обов’язково ознайомтесь з інструкцією.

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *