За допомогою ножа можна не тільки різати. Ним можна колоти, заточувати, кроїти, знімати шар, стругати, чистити, білувати шкіру, розшивати, копати, фіксувати щось. Різноманіття форм, розмірів, марок сталі – величезне, і як знайти той, що задовольнить конкретні потреби – не завжди просто. В цій статті ми сфокусуємось на основних питаннях, які варто собі поставити перед купівлею ножа та покажемо приклади конкретних моделей.

Складаний чи фіксований

 

Кожен з цих типів ножів має свої переваги та недоліки, а вибір залежить від ваших пріоритетів у використанні. Складані ножі надзвичайно зручні якщо носити їх постійно у місті та використовувати для повсякденних задач. Вони компактні та часто легші відносно ножів з фіксованим клинком. Їх зручно носити в кишені штанів, або спеціальній кишені рюкзака.

 

Складаний універсальний повсякденний ніж став частиною субкультурного феномену під назвою EDC (Every Day Carry), коли людина постійно носить при собі набір певних речей, щоб використовувати їх для вирішення повсякденних задач. Іноді це може бути лише ніж, іноді набір розростається до донкіхотських масштабів і містить в собі окрім ножа, ліхтарик, аптечку, олівець, запальничку, паракорд, годинник, а іноді й більш вузькопрофільні предмети.

(Модель Bugout від одного з найбільш авторитетних виробників EDC ножів Benchmade)

Такий складаний ніж має виконувати кілька різних задач. Форма клинка та зручний хват руків’я універсального міського складаного ножа дозволяють йому зручно не лише різати продукти і відкривати коробки, але й відрізати шматок мотузки, роздлубати дірку, розкроїти тканину тощо. Крім того, він має безпечно складатись та зручно розкладатись, бажано однією рукою. Також в нього має бути надійний фіксуючий механізм, що не дозволить йому випадково відкритись у вашій кишені та ранити вас. 

 

Механізм розкривання та фіксації є найбільш вразливим місцем у складаних ножів. Такими ножами краще не виконувати якісь силові задачі. Наприклад не використовувати у ролі важеля, виколупуючи щось велике і важке, або у ролі рубила, б’ючи зверху каменем чи поліном. 

 

Один з набільш популярних способів відкривання та фіксації – фліппер та лайнер лок:

Для таких задач найкраще підійдуть фіксовані ножі, чий клинок є одним цілим з руків’ям, глибоко в нього заходить або формує руків’я, вимагаючи лише накладок з боків. Ними зручно стругати та розколювати деревину, використовувати в якості рубила, піддіти камінь глибоко в ґрунті, різати щось міцне. 

 

Ножі з фіксованим клинком часто мають зручніші руків’я з комфортним безпечним хватом. Тоді як для складаних ножів створюють вузькі невеликі руків’я з кліпсою для фіксації збоку, у фіксованих ножів ергономіка не обмежується поняттями про компактність. Іншою стороною медалі є те, що фіксовані ножі разом з піхвами, що є обов’язковим елементом безпеки, великі та важкі. Їх не поносиш в кишені, тому часто піхви також мають фіксатор до поясу. 

(простий у використанні та надзвичайно популярний через гарне співвідношення ціни та якості складаний ніж Mora Companion S)

 

Форма та розміри клинка

 

Дивлячись на форму клинка ножа можна визначити які задачі такий ніж буде виконувати якнайкраще. Деякі ножі краще створені для колючих ударів, деякими важко взагалі щось проколоти, деякі пристосовані до рублячих ударів, деякі до розсікаючих. Є гібридні форми, що збалансовані під більш універсальне застосування, є ножі з дуже специфічними клинками, що ідеально виконують якусь певну вузькопрофільну задачу.

 

Normal blade. Найпростіша форма клинка, з рівним обухом та ріжучою крайкою, що спочатку йде паралельно обуху і закругляється тільки ближче до вістря. Така форма поширена серед традиційних скандинавських ножів і відрізняється тим, що нею добре стругати (наприклад дерево чи замерзле м’ясо) та різати щось з великою силою.

(ножі з формою клинка normal blade від шведів Fallkniven та Mora)

Drop point. В такої форми клинка обух трохи скруглений і має невеличке сходження вниз до вістря. Разом з тим радіус скруглення ріжучої крайки більший, тобто сходження до вістря починається раніше і більш плавне. Така форма клинка вважається універсальною, адже вона зручніша для колючих ударів ніж normal blade та дещо краще поводиться при розсікаючому русі з протягом. Більшість ножів, що ви побачите на вітринах різних магазинів матимуть саме таку форму клинка.

 

Speer point має гостріший кут сходження до вістря від обуха та ріжучої крайки, а саме лезо часто вужче та тонше. Це забезпечує добрі проникаючі властивості, тому ножі з такою формою леза найкраще використовувати для колючих ударів.

(ніж SOG Twitch II з формою леза drop point зліва та CRKT M16-03KS з формою леза spear point праворуч)

Sheepsfoot та wharncliffe характерні тим, що мають пряму ріжучу крайку, зате обух сходить вниз до вістря. У wharncliffe це сходження починається відразу від руків’я, а у sheepsfoot вже ближче до вістря і нагадує копитце вівці. Такі ножі добре підходять для господарських робіт, коли треба щось настругати, розколоти чи відколупати кінчиком. А також для мілких контрольованих рухів типу оголити кабель або розрізати його вздовж або розкроїти тканину. Однак найбільшу популярність такі форми ножів здобули серед рятувальників. Ними можна легко розрізати стропу, канат, одяг на тілі людини при тому не поранивши її, адже таким лезом важко щось проколоти. 

(ніж SOG Escape FL має типову форму wharncliffe blade і позиціонується виробником як ніж для рятувальнків)

Часто дизайнери ножів можуть видозмінювати класичні форми клинків або робити якісь гібриди виходячи як з утилітарних задач, коли форма має відповідати певним задачам, так і з естетичних, коли за формою не стоїть утилітарна суть, а лише красивий вигляд.

 

Довжина клинка теж може дещо сказати про сам ніж. Складані ножі мають довжину клинка в середньому 9-12 сантиметрів і це гарний баланс між компактністю та спроможністю виконувати основні задачі. Фіксовані ножі, що розраховані на силове застосування можуть мати і більшу довжину, до 15-17 сантиметрів та разом з тим мати більшу товщину леза. Однак варто пам’ятати, що чим товще лезо, тим більша ймовірність його застрягання в матеріалі, який воно ріже чи розколює. Разом з тим довге та тонке лезо може ламатись при поперечних навантаженнях, наприклад коли ви ножем підважуєте щось міцне та тверде.

(існують і більш екзотичні форми клинків)

Марки сталі

 

Сталь це сплав заліза та вуглецю до якого можуть також додаватись інші метали. Від співвідношення всіх елементів будуть залежати якості ножа: його міцність, корозійна стійкість, легкість заточування. Вуглець підвищує міцність, але при великому його вмісті сталь стає крихкою. В базових простих ножах його вміст 0,2 – 0,6% у високоякісних твердих сплавах вміст може досягати 2%.

 

Щоб ніж не іржавів сталь роблять із вмістом хрому. Вважається що нержавіюча сталь містить не нижче 13% хрому, але не існує абсолютно нержавіючих сталей. При високій вологості, постійному контакті з солями та кислотою іржа може з’явитись на будь-якому ножі. Однак сталі з низьким вмістом хрому вимагають набагато ретельнішого догляду, після будь-якого використання їх потрібно мити та насухо витирати, щоб на них не залишались сліди. При високому вмісті хрому сталь також стає крихкішою.

(на відповідальних виробництвах, таких як у Benchmade, клинки перевіряють різними способами: на загальну конструктину міцність, бокове навантаження, корозійну стійкість, міцність кінчика леза, стійкість ріжучої крайки)

Молібден, ванадій, кремній, нікель додають в склад сталі, щоб збільшити її міцність та зносостійкість. В базових марках сталі ці метали складають частку в десятих відсотка, а в сталях високого класу вони додаються за допомогою технології порошкового виготовлення і можуть мати частку по 1-2 відсотки. 

 

Прості та недорогі марки сталі відрізняються високою стійкістю до корозії та м’якістю. Ножі з них можна використовувати на кухні, для простих побутових задач, таких як нарізати продукти або щось не тверде. Вони швидко втрачають гостроту, особливо якщо відкривати ними консервні банки, тому точити їх доводиться часто. До таких марок сталі відносяться 420, AUS-6, Sandvik 12C27.

(один з найбільш популярних у світі туристичних ножів Opinel №9 Inox зі сталі Sandvik 12C27 найкраще підійде для простих господарських задач)

Інша група сталей вирізняється своєю універсальністю. Вони хоч і мають нижчу корозійну стійкість через більший вміст вуглецю, але разом з тим це робить їх твердішими. Такі сталі краще підходять для силового застосування. Серед них 440С, AUS-8, 8Cr13MoV, Sandvik 14C28N, VG-10, D2. Більша схильність до утворення іржі хоч і є недоліком, але не абсолютно критичним. Звісно, якщо ви щодня збираєте устриці та ріжете лимони вам потрібнен максимально нержавіючий ніж. Але в звичайних умовах ножі з меншою корозійною стійкістю лише вимагатимуть ретельнішого догляду – постійного миття та витирання насухо після застосування.

(Вже культовий універсальний складаний ніж Ontario RAT I має сталь марки AUS-8, що зазначено на лезі)

Найбільш якісними є порошкові високовуглецеві сталі, такі як Elmax, M390 чи CPM S45VN. Вони мають відмінну міцність, дуже довго тримають заточку та переважно гарно протистоять іржі.

 

Важливо зазначити, що більшість марок сталі мають різних виробників. Це означає що може відрізнятись технологічний процес виготовлення, чіткість у слідуванні технології, а звідси і якість. Саме тому одна й та сама марка сталі у різних брендів ножів може відрізнятись своїми експлуатаційними характеристиками. Тому обираючи ніж звертайте увагу не лише на марку сталі, але й на репутацію виробника.

(в той час як більшість марок сталі запозичені ножовиками з інших сфер промисловості, марка CPM S45VN, що використана в Buck Legacy Follding Hunter CF створена та збалансована спеціально для ножів)

Руків’я

 

Найбільш популярними зараз є руків’я з різних синтетичних матеріалів: пластмаси, гуми, нейлону, карбону. А також композити, такі як G-10, що є поєднанням скловолокна та епоксидної смоли. Такі руків’я забезпечують мінімальну ковзкість ножа в руці, вони не всотують вологу, не деформуються через високі перепади температур, мають велику зносостійкість. 

 

З іншого боку деякі виробники, в основному через відданість традиціям чи певному стилю використовують дерев’яні руків’я. Їх досить важко зробити мінімально ковзкими, до того ж дерево може всотувати вологу та розбухати. Іноді доходить до того, що зі збільшеного в об’ємі руків’я важко дістати лезо складаного ножа. Тому такі ножі потрібно швидко та ретельно просушувати. Дехто, щоб підвищити водостійкість дерева виварює руків’я в касторовому маслі. 

(деякі дизайнерські рішення виглядають як дерево, хоча насправді виготовлені з високоякісних композитів, таких як Micarta. На фото: ніж для полювання Fallkniven Hunting Knife #9)

Крім самого матеріалу важливим параметром вибору руків’я є зручність хвату. Оскільки всі ми маємо різні руки, немає ножів з найкращим хватом, комусь може бути зручним одне руків’я і зовсім незручним інше. Це той параметр, який важливо перевіряти в магазині перед покупкою.

(напис на старому корсіканському ножі для вендетти: “нехай всі твої рани будуть смертельними”)

Висновок

 

Обираючи ніж, варто поставити собі питання про те, як ви його збираєтесь використовувати. Для початку обрати між фіксованим та складаним типом. Далі придивитись до форми клинка, і обрати ту, що найкраще підійде під ваші задачі або найбільш універсальну. Марка сталі буде визначати його експлуатаційні характеристики: чи буде він швидко іржавіти, чи доведеться його часто точити, чи буде він достатньо міцний, щоб прикладати до нього велику силу. На завершення візьміть ніж у руку і відчуйте наскільки зручно його тримати та чи не є ковзким його руків’я.

 

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *