Як вибрати намет

Якщо ви почали замислюватись про придбання першої власної “нерухомості”, або думаєте оновити вже наявний намет, наберіться терпіння та приготуйтеся до серйозного вибору. Адже це річ не на один рік. А найголовніше – від його конструкції, розмірів та особливостей – напряму буде залежати рівень вашого комфорту та задоволеності від перебування на природі. Про особливості наметів, та на що слід звернути увагу, обираючи модель, яка підійде саме вам у матеріалі Gorgany PRO.

Як вибрати намет?

Аутдорний словник

Місткість та розміри

Мабуть, найперше про що потрібно подумати, перш ніж обирати намет, на скількох людей вам потрібно житло? Мандруєте зазвичай удвох чи великою компанією? Часто берете з собою в мандрівки собаку? Частіше буваєте на фестивалях, ніж в поході? Або можливо ваша сім’я збільшилась  і саме тому шукаєте новий намет? Всі ці питання впливають на відповідь стосовно того, якої місткості намет вам потрібен. Розглянемо основні принципи.

Якщо ви переважно мандруєте удвох – вам потрібен двомісний намет, або 2+1. Двомісний намет буде легшим. Намет 2+1 дозволить вам забрати всі ваші речі всередину, що особливо актуально, якщо ви плануєте відвідувати фестивалі з наметом, або зупинятись в будь-яких місцях, де надійніше було б тримати всі свої речі під наглядом. Також намети 2+1 дозволять вам запропонувати місце ночівлі для вашого друга, або якщо ви подорожуєте сім’єю з дитиною, або часто берете в похід чотирилапого. Проте, якщо у вас кожен грам в рюкзаку на обліку, то такий варіант не для вас. Зрештою, серед наметів ультралайт серії варіантів 2+1 ви не знайдете. 

Також зверніть увагу, що намети 2+1 ширші за стандартну двійку, але вужчі за тримісний намет, тож коли ви покладете два килимки в такий намет – у вас неодмінно залишиться частина підлоги, не вкрита килимком, звідки тягнутиме холодом. А три килимки помістяться в такий намет лише накладаючись один на одного, що не дуже то зручно, особливо, якщо килимки надувні чи самонадувні.

Якщо ж подорожуєте зазвичай великою компанією – краще подумати про  3-4 місний намет. Для чотирьох людей економніше по вазі нести один великий намет, ніж кілька менших. Крім того у випадку негоди ви зможете спокійно там розміститись, щоб поспілкуватись і поділитись враженнями після мандрівного дня.

Намети для більш ніж 4-х людей вважаються кемпінговими. Для їх встановлення потрібна досить велика площа, а ще вони надто важкі та громіздкі для того щоб їх нести з собою в рюкзаку. Проте це дуже комфортний варіант для фестивалів, виїздів машиною на природу і для великих компаній. Переважно в таких наметах окрім спального місця є один, або два великих тамбури, або навіть ціла “кімната” де можна розкласти столик з кріслами чи заховати речі від негоди, тощо.

Загалом не зле перед покупкою ще раз переглянути параметри обраного намету – висота стелі впливає на те, наскільки зручно вам буде сидіти в цьому наметі, також перевірте і порівняйте ширину і довжину спальні та ваших килимків. Оскільки при тій же місткості – різні виробники наметів і різні моделі одного виробника можуть мати різні габарити.

Кількість входів і тамбури

Наступна важлива характеристика, яку чомусь часто незаслужено ставлять на останнє місце при виборі намету, це кількість входів та їх розміщення, а також кількість та розміри тамбурів. А дарма. Входів зазвичай один або два. Якщо вхід один, то і тамбур відповідно теж один. Він може розміщуватись на вужчій стороні намету (в ногах, або в голові). Зверніть увагу на конструкцію та подумайте як вам буде користуватись цим наметом. Ваші речі можуть бути всередині намету, і ви можете заповзти в намет після важкого ходового дня і відразу лягти спати (ногами до входу). Таким чином двоє-троє жителів намету можуть не особливо заважати один одному.

Наступний варіант – один вхід з широкого боку намету, наприклад,  Turbat Borzhava 2 Alu. Зазвичай, такий вхід більш широкий, проте майте на увазі – якщо ваше спальне місце виявиться далі від дверей, то у випадку, якщо ви захочете вийти вночі подихати свіжим повітрям і помилуватись на зорі – вам доведеться перелазити через одного з ваших колег.

Намет Turbat Borzhava 2 Alu

Найбільш зручними, на мою думку, є намети з двома входами. Якщо це двомісний намет, то в кожного є свій окремий вхід-вихід. Часто в таких випадках в наметі також і два тамбури, що дозволяє вам зручно розмістити всі ваші речі – наприклад, один тамбур ви можете використати, щоб скласти речі, а інший використовувати, як вхід. Або ж кожен кладе свої речі в своєму тамбурі і має власний вхід – всі щасливі. Наприклад, як в наметах Turbat Shanta Pro 2

Схематичне зображення намету Turbat Shanta

Звісно додатковий тамбур додає ваги намету, але можна знайти і дуже легкі варіанти двомісних наметів, з двома тамбурами і двома входами – наприклад, Big Agnes Copper Spur HV UL2 чи MSR Hubba Hubba NX.

Мандрівники також полюбляють намети із двома входами за можливість організувати ідеальне провітрювання. Відкривши та зафіксувавши два входи можна суттєво продовжити тривалість сну навіть у спекотний день. А в деяких вільностоячих “двійках” можна використовувати тент, без внутрішнього намету, що дозволяє, або зекономити на вазі, якщо погода очікується гарна, або ж використовувати, в якості тенту.

Обираючи для себе оптимальні типи входів, зверніть увагу також на розташування блискавки. Відкритий вхід внутрішнього тенту може скручуватися знизу, згори, збоку, або взагалі майже повністю відщіпається і ховається у кишеньку. Цей аспект кожен оцінює за власним смаком і досвідом, однак надійнішою і довготривалішою є та конструкція, де натяг блискавки при розкладеному наметі буде найменший.

Окремо варто згадати про намети з вело серії – вони оснащені одним великим тамбуром, розміри якого, зазвичай рівні розмірам спальні – для того щоб можна було зручно розмістити велосипеди та спорядження. Наприклад, MSR Hubba Tour 2.

Матеріали та вага

То ж ми визначились з конструкцією намету. Далі увагу варто приділити матеріалам, які використані в цьому наметі, адже саме від них буде залежати водостійкість, вага і ціна намету. Загальний план будови двох наметів може бути ідентичним, а от вага і ціна відрізнятись суттєво. Ця різниця криється власне в матеріалах.

Намети бюджетного класу будуть укомплектовані дугами зі скловолокна (фібергласу), дно скоріше за все, буде з товстого поліетилену, тент виконаний з поліестеру. Загалом, самі по собі ці матеріали непогані, просто більш дешеві та важчі. Так бюджетний двомісний намет буде важити більше трьох кілограм наприклад намет від польського виробника Fjord Nansen Lima 2, що важить 3,2 кг.

Далі зі зменшенням ваги, але зростанням ціни відбудеться певна трансформація в плані матеріалів. В наметі середнього цінового діапазону дно буде з поліестеру, дуги алюмінієві, а вага вже на кілограм менша. Наприклад, Turbat Borzhava 2 Alu, вагою 2,27 кг.

Волокна нейлону міцніші, ніж волокна поліестеру за однакової товщини, і менше піддаються фотостарінню (не так руйнуються під дією ультрафіолету). Нейлонові тканини, які використовують в наметах – набагато тонші і легші ніж поліестерові. А дно намету виготовлене з нейлону чи поліестеру набагато легше ніж поліетиленове. Алюмінієвий каркас легший і міцніший, ніж аналогічний зі скловолокна. Також до загального зростання вартості намету варто включити бренд, країну виробництва, наявність сертифікацій матеріалів, якість фурнітури.

При виборі також зверніть увагу на показники водотривкості тенту і дна намету. За сучасними мірками 3000-5000 мм водного стовпа цілком достатньо. Тент може мати навіть нижчі показники – оскільки всі сучасні якісні намети двошарові і тент не торкається внутрішнього намету, а отже і ваших речей. А для скочування крапель води по тенту, зазвичай надто високих показників не потрібно.

фото: manmakesfire.com

Особливості конструкції наметів

Каркас намету, попри матеріали також може мати різну архітектуру. Є кілька основних типів архітектури каркасу:

  • черепашка (дві однакові за довжиною дуги перехрещуються і кріпляться в кутах внутрішнього тенту, повторюючи лінії діагоналей. Це найпоширеніший тип конструкції, що трапляється в дешевих наметах, та наметах середнього цінового сегменту. Такі намети мають середній рівень вітростійкості, проте досить надійні.
  • перехресні дуги (також дві дуги однакової довжини, проте два кінці однієї дуги кріпляться з одного боку намету, а перехрещуються лише верхівки утвореної петлі. Такі намети мають дуже хороші показники стійкості та міцності, оскільки чим більше точок перехрещення дуг – тим міцніша конструкція утворюється. Такий принцип конструкції часто використовують в експедиційних наметах для високогірних сходжень), проте трапляється він і в трекінгових варіантах. Наприклад, така конструкція у популярного намету Salewa Denali.

Яскравий приклад конструкції намету із перехресними дугами. Фото: active-writing.com
  • хаб (всі дуги з’єднані в єдину конструкцію, з єдиним ребром, яке тримає купол намету. Така конструкція забезпечує економію ваги, проте є менш стійкою та міцною, оскільки навантаження йде на одну дугу. Назва походить від спеціальних елементів, які дозволяють з’єднувати в одній точці три елементи каркасу. Це популярна конструкція легких наметів. А ще намети такої конструкції зручно та легко встановлювати. Згадувані вище намети EXPED Mira II HL, MSR Hubba Hubba NX, та Turbat Shanta Pro 2 мають саме таку конструкцію. 
  • тунель (декілька окремих дуг, що кріпляться поперек намету, утворюючи тунельну конструкцію. Такі намети зазвичай дуже просторі, проте не стійкі. Для їх встановлення обов’язково потрібно використовувати кілочки та відтяжки).

Намет із тунельною конструкцією
  • зовнішні дуги (ще один підвид наметів, особливістю якого є розташування дуг зовні від тенту (а не між тентом і внутрішнім наметом, як зазвичай). Такий варіант трапляється в наметах різного цінового діапазону. Їх перевагою є зручне і швидке встановлення намету. Особливо це актуально в негоду – якщо внутрішній намет вже був прикріплений до тенту, то ви можете розкласти конструкцію не замочивши спальні). Гарним прикладом такої конструкції є Salewa Litetrek Pro II

Намет Salewa Litetrek Pro II із зовнішніми дугами

Також на ринку доступні менш поширені намети що встановлюються на дах авто, або розтягуються між деревами. Їхнє використання зазвичай виправдано у певних природних середовищах.

Намет, що розтягується між деревами. Фото: tentsile.com

В Україні наразі небагато власників таких девайсів. А ще рідше на наших теренах можна зустріти спеціальні скелелазні намети, у яких можна ночувати висячи на стіні.

Підвісний скелелазний намет. Фото: National Geographic

Ну і найбільш космічну, на мою думку конструкцію туристичних наметів запропонувала компанія Heimplanet. Йдеться про безкаркасні надувні намети. Тобто замість каркасу тут трубчасті порожнини з тканини, що напомповуються повітрям і таким чином тримають конструкцію.

Один із безкаркасних наметів Heimplanet

 

Додаткові приємні бонуси

Окрім основних конструкційних особливостей, в яких ми вже розібрались – можна згадати і про приємні дрібнички, які часто вирізняють ту чи іншу модель в своєму класі. Це може бути кольорове кодування точок з’єднання тенту і внутрішнього намету, як в Exped Mira II і нових наметах Borzhava від Turbat. Наявність футпрінту в комплекті, як в MSR Elixir 2 чи наявність ремкомплекту, як в більшості наметів Salewa чи Exped. Ще приємним бонусом може бути можливість встановлення намету без спальні, як в Turbat Shanta Pro 2. Також зверніть увагу на фурнітуру, наявність світловідбивних елементів, зручність організації вентиляції, форму дверей, симетричність чи несиметричність тамбуру – в тих чи інших випадках це може стати перевагою і забезпечити додаткову зручність користування саме для вас.

Тент розтягнений за допомогою трекінгових палиць. Фото: lisakov.com

Тенти

Тент цілком може бути цікавою альтернативою, або як мінімум доповненням до намету. В теплу пору року його можна використовувати замість намету, особливо, якщо ви стали на шлях полегшення вашого спорядження. В такому випадку найцікавішим виглядає комбінація тент-пончо. Така штука забезпечить захист від дощу для вас та рюкзака і з легкістю перетвориться в укриття від дощу. Окрім багатофункціональності, явним плюсом є невелика вага, та об’єм у складеному вигляді. Щоб встановити тент достатньо трекінгових палиць або кількох гілок і пари кілків. Глянути як це працює можна на відео-презентації пончо Turbat Molfar. 

Також тент чи тент-пончо можна використовувати в якості футпрінту, або встановлювати над входом утворюючи наче великий дашок над входом. Між іншим такий варіант вже продумали розробники Turbat i намет Shanta Pro 2 можна легко поєднати з тентом-пончо Molfar. 

А ще можна тент прикріпити прямо над наметом. Так чи інакше – маючи універсальну річ – ви вже економите на загальній вазі спорядження.

Розвішування тенту-пончо над наметом за умов дощу, суттєво спрощує вам встановлення намету та подальше його пакування вранці, і найголовніше – залишає більшість тенту сухим, а отже економить вагу вашого наплічника

Намет та футпрінт

Футпрінт набув поширення з появою ультралегких наметів у яких дно має товщину менше ніж 20 D, а отже, потребує додаткового захисту від механічних пошкоджень. Додаткове дно забезпечує такий захист, але водночас додає кількасот грамів ваги до вашого рюкзака. З плюсів футпрінту – його завжди простіше і легше почистити від бруду чи просушити, ніж проводити всі ці маніпуляції з цілим наметом.

Висновок

Так чи інакше – спати в наметі вам. Зазвичай, намет купують на кілька років, тому все ж раджу проаналізувати – коли, як і для чого ви будете його найчастіше використовувати. Пригадайте якими наметами вам вже доводилось користуватись і що вам в них сподобалось, а що ні. Якщо у вас мало досвіду ночівель в наметі – позичте у когось з друзів чи візьміть на прокат у декілька походів намети різних конструкцій. Також ви завжди можете звернутись за допомогою до консультанта в магазині, і вам допоможуть підібрати намет під ваші потреби. Намет – це ваш другий дім, який дарує свободу. Обирайте і гайда в подорож!

 

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *