Якщо ви почали замислюватись про придбання першої власної “нерухомості”, або думаєте оновити вже наявний намет, наберіться терпіння та приготуйтеся до серйозного вибору. Адже це річ не на один рік. Про особливості наметів, та на що слід звернути увагу, обираючи модель, яка підійде саме вам у матеріалі GorganyPRO.

Як вибрати намет?

Місткість та розміри

Як вибрати намет

Мабуть, найперше про що потрібно подумати, перш ніж обирати намет – на скількох людей вам потрібно житло? Мандруєте зазвичай удвох чи великою компанією? Часто берете з собою в мандрівки собаку? Частіше буваєте на фестивалях, ніж в поході? Або можливо ваша сім’я збільшилась – і саме тому шукаєте новий намет? Всі ці питання впливають на відповідь стосовно того – якої місткості намет вам потрібен. Розглянемо основні принципи.

Якщо ви переважно мандруєте удвох – вам потрібен двомісний намет, або 2+1. Двомісний намет буде легшим. Намет 2+1 дозволить вам забрати всі ваші речі всередину, що особливо актуально, якщо ви плануєте відвідувати фестивалі з наметом, або зупинятись в будь-яких місцях, де надійніше було б тримати всі свої речі під наглядом. Також намети 2+1 дозволять вам запропонувати місце ночівлі для вашого друга, на перспективу розширення вашої сім’ї, або якщо плануєте подорожувати з собакою. Єдиний мінус – такий намет завжди буде важчим за стандартну “двійку”. Та і якщо ви шукаєте намет з ультралайт серії – то варіантів 2+1 ви серед них не знайдете. Також зверніть увагу, що намети 2+1 ширші за стандартну двійку, але вужчі за тримісний намет, тож коли ви покладете два килимки в такий намет – у вас неодмінно залишиться частина підлоги, не вкрита килимком, звідки тягтиме холодом. А три килимки помістяться в такий намет лише накладаючись один на одного, що не дуже то зручно, особливо, якщо килимки надувні чи самонадувні.

Якщо ж подорожуєте зазвичай великою компанією – краще подумати про  3-4 місний намет. Для чотирьох людей економніше по вазі нести один великий намет ніж кілька менших. Крім того у випадку негоди ви зможете спокійно там розміститись, щоб поспілкуватись і поділитись враженнями після мандрівного дня.

Намети для більш ніж 4-х людей вважаються кемпінговими. Тобто для них потрібна досить велика площа, вони вже стають занадто важкими і громіздкими для того щоб їх нести з собою в рюкзаку, але чудово підходять, для фестивалів, виїздів машиною на природу і для великих компаній. Переважно в них окрім спального місця бувають великі тамбури, які можна використати, як кают-компанію, розкласти там столик з кріслами тощо.

Загалом не зле перед покупкою ще раз переглянути параметри обраного намету – висота стелі впливає на те, наскільки зручно вам буде сидіти в цьому наметі, перевірити ширину і довжину спальні та ваших килимків. Оскільки при тій же місткості – різні виробники наметів і різні моделі одного виробника можуть мати різні габарити.

Кількість входів і тамбури

Наступна важлива характеристика, яку чомусь часто незаслужено ставлять на останнє місце при виборі намету – це кількість входів та їх розміщення, а також кількість та розміри тамбурів. А дарма. Входів зазвичай один або два. Якщо вхід один то і тамбур відповідно теж один. Він може розміщуватись  на вужчій стороні намету (в ногах, або в голові, як наприклад в Trimm Delta D  чи Trimm Alpha). Зверніть увагу на конструкцію та подумайте як вам буде користуватись цим наметом. Наприклад, Trimm Alfa досить просторий намет, а головне симетричний, і в цьому випадку один вхід не складає особливого дискомфорту. Ваші речі можуть бути всередині намету, і ви можете заповзти в намет після важкого ходового дня і відразу лягти спати (ногами до входу). Таким чином двоє-троє жителів намету можуть не особливо заважати один одному.

А от з Trimm Delta D все набагато складніше. Оскільки намет не симетричний. З боку входу він ширший та вищий, в іншому кінці – значно нижчий та вужчий. Це типовий прийом для легких та надлегких наметів. Але уявіть собі – ваші речі в тамбурі (бо в наметі на них просто немає місця), ви заповзаєте в намет, а потім вам потрібно розвернутись – оскільки спати ви будете головою до виходу. А потім ці самі операції виконує ваш товариш. Якщо вага спорядження для вас пріоритет – тоді це ваш варіант, і ви скоріш за все будете готові миритись з незручностями, якщо ж комфорт для вам також важливий – обдумайте все це ще раз.

Наступний варіант – один вхід з широкого боку намету (Наприклад Turbat Runa 3). Зазвичай такий вхід більш широкий, проте майте на увазі – якщо ваше спальне місце виявиться найдалі від дверей, то у випадку, якщо ви захочете вийти вночі подихати свіжим повітрям і помилуватись на зорі – вам доведеться перелазити через двох ваших колег.

Схематичне зображення намету Turbat Runa 3

Найбільш зручними, на мою думку є намети з двома входами. Якщо це двомісний намет, то в кожного є свій окремий вхід-вихід. Часто в таких випадках в наметі також і два тамбури, що дозволяє вам зручно розмістити всі ваші речі – наприклад, один тамбур ви можете використати, щоб скласти речі, а інший використовувати, як вхід. Або ж кожен кладе свої речі в своєму тамбурі і має власний вхід – всі щасливі 🙂 Наприклад, як в наметах Turbat Shanta

Схематичне зображення намету Turbat Shanta

Звісно додатковий тамбур додає ваги намету, але можна знайти і дуже легкі варіанти двомісних наметів, з двома тамбурами і двома входами – наприклад Exped Mira II чи MSR Hubba Hubba NX

Намети Exped Mira II та MSR Hubba Hubba NX

Мандрівники також полюбляють намети із двома входами за можливість організувати ідеальне провітрювання. Відкривши та зафіксувавши два входи можна суттєво продовжити тривалість сну навіть у спекотний день. А деякі вільностоячі “двійки” взагалі можна використовувати як тент на пляжі.

Обираючи для себе оптимальні типи входів, зверніть увагу також на розташування блискавки. Розіпнений вхід може скручуватися знизу, згори, збоку, або взагалі розпинатися майже повністю і ховатися у кишеньку. Цей аспект кожен оціює за власним смаком і досвідом, однак надійнішою і довготривалішою є та конструкція, де натяг блискавки при розкладеному наметі буде найменший.

Намет з великим тамбуром MSR Hubba Tour 2

Окремо варто згадати про намети з вело серії – вони оснащені одним великим тамбуром, розміри якого, зазвичай рівні розмірам спальні – для того щоб можна було зручно розмістити велосипеди та спорядження. Наприклад MSR Hubba Tour 2.

Матеріали/вага

Ультралегкий двомісний намет EXPED Mira II HL

То ж ми визначились з конструкцією намету. Далі увагу варто приділити матеріалам, які використані в цьому наметі, адже саме від них буде залежати водостійкість, вага і ціна намету. Загальний план будови двох наметів може бути ідентичним, а от вага і ціна відрізнятись суттєво. Ця різниця криється власне в матеріалах.

Намети бюджетного класу будуть укомплектовані дугами зі скловолокна (фібергласу), дно скоріше за все, буде з товстого поліетилену, тент виконаний з поліестеру. Загалом, самі по собі ці матеріали непогані, просто більш дешеві та важчі. Так бюджетний двомісний намет буде важити більше трьох кілограм наприклад намет від польського виробника Fjord Nansen Lima 2, що важить 3,2 кг.

Далі зі зменшенням ваги, але зростанням ціни відбудеться певна трансформація в плані матеріалів. В наметі середнього цінового діапазону дно буде з поліестеру, дуги алюмінієві, а вага вже на кілограм менша. Наприклад, Turbat Runa 2 Alu, вагою 2,35 кг.

Ультралегкий намет EXPED Mira II HL у складеному вигляді в порівнянні із літровим термосом Esbit

Найдорожчі і найлегші намети будуть мати дно і зовнішній тент з силіконізованого нейлону, дуги алюмінієві. І важити близько 2,0 кг. Наприклад, вже згадувана Ligera від Terra Incognita з повною вагою 1,85 кг, або Mira II від Exped з двома входами і двома тамбурами і вагою 1,45 кг, що вже в два рази менше, ніж Lima 2. Візуально це можна порівняти на графіку.

Волокна нейлону міцніші, ніж волокна поліестеру за однакової товщини, і менше піддаються фотостарінню (не так руйнуються під дією ультрафіолету). Нейлонові тканини, які використовують в наметах – набагато тонші і легші ніж поліестерові. А дно намету виготовлене з нейлону чи поліестеру набагато легше ніж поліетиленове. Алюмінієвий каркас легший і міцніший, ніж аналогічний зі скловолокна. Також до загального зростання вартості намету варто включити бренд, країну виробництва і якість фурнітури.

При виборі також зверніть увагу на показники водотривкості тенту і дна намету. За сучасними мірками 3000-5000 мм водного стовпа цілком достатньо. Тент може мати навіть нижчі показники – оскільки всі сучасні якісні намети двошарові і тент не торкається внутрішнього намету, а отже і ваших речей. А для скочування крапель води по тенту, зазвичай надто високих показників не потрібно.

Особливості конструкції наметів

фото: manmakesfire.com

Каркас намету, попри матеріали також може мати різну архітектуру. Є кілька основних типів архітектури каркасу:

  • черепашка (дві однакові за довжиною дуги перехрещуються і кріпляться в кутах внутрішнього тенту, повторюючи лінії діагоналей. Це найпоширеніший тип конструкції, що трапляється в дешевих наметах, та наметах середнього цінового сегменту. Такі намети мають середній рівень стійкості, проте досить надійні).
  • перехресні дуги (також дві дуги однакової довжини, проте два кінці однієї дуги кріпляться з одного боку намету, а перехрещуються лише верхівки утвореної петлі. Такі намети мають дуже хороші показники стійкості та міцності, оскільки чим більше точок перехрещення дуг – тим міцніша конструкція утворюється. Такий принцип конструкції часто використовують в експедиційних наметах для високогірних сходжень). Така конструкція є наприклад у популярного намету Salewa Denali.
Яскравий приклад конструкції намету із перехресними дугами. Фото: active-writing.com
  • хаб (всі дуги з’єднані в єдину конструкцію, з єдиним ребром, яке тримає купол намету. Така конструкція забезпечує економію ваги, проте є менш стійкою та міцною, оскільки навантаження йде на одну дугу. Назва походить від спеціальних елементів, які дозволяють з’єднувати в одній точці три елементи дуги. Це популярна конструкція легких наметів, дуже зручна для встановлення. Згадувані вище намети EXPED Mira II HLMSR Hubba Hubba NX, та Turbat Shanta мають саме таку конструкцію. 
  • тунель (декілька окремих дуг, що кріпляться поперек намету, утворюючи тунельну конструкцію. Такі намети зазвичай дуже просторі, проте не стійкі. Для їх встановлення обов’язково потрібно використовувати кілочки та відтяжки).
Намет із тунельною конструкцією
  • зовнішні дуги (ще один підвид наметів, особливістю якого є розташування дуг зовні від тенту( а не між тентом і внутрішнім наметом, як зазвичай). Такі намети трапляються в наметах різного цінового діапазону. Їх перевагою є зручне і швидке встановлення намету. Особливо це актуально в негоду – якщо внутрішній намет вже був прикріплений до тенту, то ви можете розкласти конструкцію не замочивши спальні). Гарним прикладом такї конструкції намету є Salewa Litetrek Pro II. 
Намет Salewa Litetrek Pro II із зовнішніми дугами

Також на ринку доступні менш поширені намети що встановлюються на дах авто, або розтягуються між деревами. Їхнє використання зазвичай виправдано у певних природних середовищах.

Намет, що розтягується між деревами. Фото: tentsile.com

В Україні наразі небагато власників таких девайсів. А ще рідше на наших теренах можна зустріти спеціальні скелелазні намети, у яких можна ночувати висячи на стіні.

Підвісний скелелеазний намет. Фото: National Geographic

Ну і найбільш космічну конструкцію туристичних наметів недавно запропонувала компанія Heimplanet. Йдеться про безкаркасні надувні намети. Тобто замість каркасу тут трубчасті порожнини з тканини, що напомповуються повітрям і таким чином тримають конструкцію.

Один із безкаркасних наметів Heimplanet

Додаткові приємні бонуси

 

Окрім основних конструкційних особливостей, в яких ми вже розібрались – можна згадати і про приємні дрібнички, які часто вирізняють ту чи іншу модель в своєму класі. Це може бути кольорове кодування точок з’єднання тенту і внутрішнього намету, як в Exped Mira II і нових Runa. Наявність футпрінту в комплекті, як в MSR Elixir 2 чи наявність ремкомплекту, як в більшості наметів Salewa чи Exped. Ще приємним бонусом може бути можливість встановлення намету без спальні, як в Turbat Shanta. Також зверніть увагу на фурнітуру, наявність світловідбивних елементів, зручність організації вентиляції, форму дверей, симетричність чи несиметричність тамбуру – в тих чи інших випадках це може стати перевагою і забезпечити додаткову зручність користування саме для вас.

Тенти

Тент розтягнений за допомогою трекінгових палиуь. Фото: lisakov.com

Тент цілком може бути цікавою альтернативою, або як мінімум доповненням до намету. В теплу пору року його можна використовувати замість намету, особливо, якщо ви стали на шлях полегшення вашого спорядження. В такому випадку найцікавішим виглядає комбінація тент-пончо. Така штука забезпечить захист від дощу для вас та рюкзака і укриття. І все це разом займає місця, як два яблука і важить менше 400 грам. Щоб встановити достатньо трекінгових палиць або кількох гілок і пари кілків. Глянути як це працює можна на відео-презентації пончо Turbat Molfar 

Також тент чи тент-пончо можна використовувати в якості футпрінту, або встановлювати над входом чи над наметом. Так чи інакше – маючи універсальну річ – ви вже економите на загальній вазі спорядження.

 

встановлення тенту-пончо над наметом за умов дощу, суттєво спрощує вам встановлення намету та подальше його пакування вранці, і найголовніше – залишає більшість тенту сухим, а отже економить вагу вашого наплічника 😉

Намет та футпрінт

Футпрінт набув поширення з появою ультралегких наметів у яких дно має товщину менше ніж 20 D, а отже, потребує дододаткового захисту від механічних пошкоджень. Додаткове дно забезпечує такий захист, але водночас додає кількасот грамів ваги самому намету.

Висновок

Так чи інакше – спати в наметі вам. Та і купуєте ви його на тривалу перспективу, тому найперше – потрібно подумати коли, як і для чого ви будете його найчастіше використовувати. Пригадайте якими наметами вам вже доводилось користуватись і що вам в них сподобалось, а що ні. Якщо у вас мало досвіду ночівель в наметі – позичте у когось з друзів чи візьміть на прокат на декілька походів намети різних конструкцій. Також ви завжди можете звернутись за допомогою до консультанта в магазині, і вам допоможуть підібрати намет під ваші потреби. Намет – це ваш другий дім, який дарує свободу. Обирайте і гайда в подорож!

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *