Зараз у початківців часто виникає  відчуття розгубленості, якщо потрібно обрати новий велосипед, деталі чи спорядження. Велосипедний ринок, як ніколи наповнений різноманітними класами велосипедів, стандартами велодеталей та типами використання.  Чи можна їхати кататися в гори та болотах на шосейнику? А ні, стоп – можна ж взяти гравел для такого. Чи циклокрос? Чи туринг? Чи може ендуранс? Отже, давайте розберемося у всіх цих стилях, які велосипеди для чого призначені. 

Велосипед для мандрівок та міста: як вибрати?

Існує величезне різноманіття велосипедів навіть в межах одного типу – вони можуть відрізнятися матеріалом, формою рами, діаметром коліс, типом амортизації (чи її відсутністю), кількістю передач та типом гальм. Це може заплутати не тільки початківця, але й досить досвідченого велосипедиста як при виборі готового велосипеда, так й при оновленні комплектуючих чи збірці велосипеду з нуля.

турингові велосипеди

Суттєво простіше купувати велосипед, попередньо підібраний за деталями та зібраний фірмою, оскільки збирати велосипед самостійно найчастіше виходить дуже довго, технічно складно, й дорого. Щоб допомогти розібратися у безлічі велостилів, та краще зрозуміти що ж потрібно конкретній людині, можна поділити велосипеди загалом на декілька основних типів (хоч навіть, цей перелік не буде вичерпним, а покриватиме тільки основні типи):

Гірські (MTВ, крос кантрі)

Ця категорія найбільш поширена на пострадянському просторі. Тут допомогло як і саме призначення  – універсальний велосипед для пересічної місцевості, що каже саме за себе, так й міф, що склався про цю категорію, що тільки на ньому можна пересуватися  нашими містами, зазвичай, погано пристосованим до велосипедиста. Чи відсутність велоінфраструктури, чи ями на дорозі – гірський велосипед це не зупинить.

гірські велосипеди

Проте, як це часто буває, суть питання значно складніша. Першочергово, цей стиль розвинувся з більш класичного туринго-шосейного напрямку з метою брати участь у різноманітних змаганнях. Це зумовило його спортивну посадку, все більш міцну побудову рами та гонитву за меншою вагою. В чому полягає секрет його популярності?

Вся справа в універсальності. Він ніколи не покаже таких результатів швидкості на асфальті як шосейний велосипед, так само він не зможе спуститися гірськими стежкам так як, наприклад, велосипед-двопідвіс. Та й кругосвітку на ньому проїхати буде не так комфортно, як на туринговому велосипеді. Проте якщо вибір стоїть мати один велосипед на усі випадки життя, то більшість людей обирає саме гірський велосипед. І не дарма. Адже він дозволить, хоч і не так швидко, але цілком впевнено їхати, навіть, на великі відстані асфальтом не боячись при цьому ям та інших сюрпризів, яких вдосталь на наших дорогах. Також на ньому зручно приїхати на роботу, не обираючи маршрути виключно комфортними велодоріжками, а одразу навпростець по бруківці, бордюрам чи скоротити через парк чи лісосмугу. І цьому він дозволить виїхати з друзями покататися на природу чи в гори, де, звісно без екстриму, та все ж ви цілком зможете подолати прокладений маршрут.

Висновок: якщо ви бажаєте їздити по місту, інколи заїхати з друзями в ліс на пікнік чи поїхати покататися в поле/степ/багно, і, при цьому, не відмовляти собі у комфорті, то гірський велосипед допоможе вам у цьому.

Двопідвіси 

Двопідвіс – це велосипед, що має амортизацію на обидва колеса, на відміну від тільки передньої амортизації у гірського велосипеда, чи її повної відсутності у шоссе, циклокросі, та більшості турингів. Його першочергове завдання – з’їхати з гори будь-яким покриттям максимально швидко, зручно та контрольовано.

велосипед двопідвіс

Велосипедна амортизація як така, першочергово була створена для того, щоб робити поїздку на велосипеді, а найчастіше саме спуск з крутої гори, максимально контрольованою. Враховуючи ризик піднятися на якійсь ямі чи виступаючому камені, щоб колесо при наїзді просто не підскочило і не опинилося у повітрі з усіма наслідками такого польоту.

Такий розподіл амортизації дозволяє велосипедисту контролювати усі аспекти під час їзди.  За потреби вчасно зупитнитися чи навпаки – прискоритися. Інколи можна побачити людину, яка катається містом на двопідвісному велосипеді. На такому велосипеді будь-які перешкоди, якість покриття, бордюри та ями, та й усе інше стають майже непомітними. І при їзді на невеликі відстані це справді так.

Проте через те, що першочергово, ці велосипеди, розраховані на швидкісні спуски – проїхати на таких велосипедах відстань, більшу ніж 30 – 50 км, зазвичай, дуже і дуже складно. Їх улюблене покриття – гірські спуски та різноманітні байк парки.

Висновок: карколомні та швидкі спуски, багато стрибків, гальмування – якщо це викликає у вас викид адреналіну, то двопідвіси ваш вибір.

Міські велосипеди 

Велосипеди для пересування містом, за основу, керуються тими принципами, що йому потрібно довезти вас з пункту а в пункт б, користуючись як дорогами загального користування, так й велодоріжками, захистивши вас від дощу та бруду від коліс, взяти з собою невеликий багаж – будь то сумка, рюкзак чи навіть невелика коробка. І при цьому ви не розвиватимете високих швидкостей, тому й кількість передач може бути суттєво меншою.

міський велоспед

Наприклад, у Європі вигляд міського велосипеду не мінявся ось вже майже як 100 років – це ті ж самі максимально прості сталеві рами без амортизації (як на класичній Україні чи Салюті з Тисою) часто має одну єдину передачу та, переважно, обідні гальма.

Посадка на цих велосипедах здебільшого вертикальна, тому сідла там максимально великі, м’які (що може досягатися як гелевими вставками, інколи, навіть, пружинами). Призначення цього класу велосипедів – впевнено та з комфортом довезти вас на роботу, мінімальне обслуговування велосипеду протягом року та його ціна, що дозволить йому бути менш бажаним для злодія та цим вберегти велосипед від незаконних посягань протягом цілого дня, поки ваш велосипед буде чекати вас, пристібнутий перед офісом.

Висновок: якщо ваша мета знайти велосипед для того, щоб поїхати на роботу чи в магазин за покупками та нічого більше – то чудовим вибором для вас стане міський велосипед.

Шосейні 

Шосейний велосипед один з найстаріших типів велосипедів, і при цьому довгі роки був як законодавцем моди, так і рушієм проривних технологій. Одні з перших, шосейні рами, почали виготовляти спочатку зі сталі, потім з алюмінію, а зараз, і з карбону. І хоч перші з цих творінь дуже віддалено нагадували сучасні аналоги, проте саме вони розвинули велосипедобудування загалом, що допомогло розвитку інших типів велосипедів напряму.

шосейний велосипед

Сучасний шосейний велосипед – це механізм, що дозволить розвинути максимальну швидкість та проїхати максимально далеко. Цьому сприяє максимально продумана геометрія рами, загальне зниження ваги усіх деталей та компонентів. Адже навіть найдешевший сучасний шосейний велосипед буде значно легший за аналогічний по ціні гірський. І це не дивно, адже шосейному велосипеду не потрібні ні масивна рама, ні, в переважній більшості, важкі амортизаційні системи, їхні колеса легші та не мають зуматого протектора покришки.

Висновок: якщо ж ви бажаєте перетворювати свої зусилля у швидкість, хочете бачити перед собою тільки хороше покриття, чи шукаєте велосипед для тренування – тоді ваш вибір це шосейний велосипед.

Гравійні 

Гравійні велосипеди – квінтесенція розвитку двох таких схожих, і при тому цілковито різних класів велосипедів, як циклокрос та шоссе.

Призначення першого – перегони дуже пересічною місцевістю, з великою кількістю болота, піску, снігу, калюж та періодичними забігами з велосипедом на плечі. Це також зумовило більший запас під широку покришку та грязьові зазори, і також більш коротку колісну базу з піднятою кареткою що дозволило зробити його дуже жорстким, вертким і при тому не надто швидким. Часто в такі велосипеди ставиться одна зірка спереду і зубатий протектор, що не дозволить повноцінно тягатися з шосейниками на асфальті.

гравійник

Шосейний ж велосипед, про який більш детально я описував вище, розрахований в першу чергу на відмінне асфальтове покриття, що має дозволити розвивати йому максимальну швидкість з мінімальними зусиллями.
Це досягається як формою рами, посадкою велосипедиста на ній, так й спеціальними матеріалами усіх компонентів для максимальної легкості та аеродинаміки.

І от ми плавно перейшли до гравійників, які є чимось середнім між шосе та циклокроссом, при тому, як це рідко буває – взявши від кожного типу краще.
Гравійник дозволяє як добряче проїхатися по асфальту, так і з’їхати на легке бездоріжжя, при цьому не сильно переживаючи за кожну яму. Також посадка та геометрія рами сприяють більш комфортному та розслабленому катанню, що дозволяє використовувати цей велосипед дуже універсально – від щоденних поїздок містом, катанням парком, лісом чи просто використання як універсальний велосипед, та до стакілометрових заїздах по асфальту, тренувань тощо.

Висновок: якщо ви прагнете більше швидкості і кращої дороги під колесами, і при цьому не готові собі відмовити у спокусі перевірити, що ж там, за межами хорошого асфальту, чи який він, край до якого веде розбита грунтова дорога – гравійник саме той велосипед що ви шукали.

Турингові 

Першочергове завдання будь-якого турингового велосипеду бути максимально міцним та зручним. Він має дозволити повісити на нього неймовірну кількість всяких речей та спорядження та проїхати так куди завгодно (в розумних межах), і при цьому не підвести у найгірший момент механічною поломкою.

турингові велосипеди

Саме тому на сучасних турингових велосипедах можна зустріти різні кріплення для багажників, як на задню частину чи перед, так і всередину рами чи навіть на ноги вилки. Також довгі автономні поїздки зумовлюють максимальну простоту деталей, що використовуються при збірці велосипеду, щоб ви могли відремонтувати майже будь-яку поломку самостійно чи знайти необхідну деталь у наближеному місцевому пункті. Це, зокрема й пояснює чому в еру карбону чи хоча б алюмінію, переважну більшість турингових рам роблять з старої та добре зарекомендованої сталі. Існує така думка, що навіть якщо внаслідок перевантаження багажем, поганої дороги чи навіть дтп, ваша турингова рама трісне – її можна буде заварити майже у будь-якому куточку світу.

Також посадка на турингових велосипедах, при правильно підібраному розмірі рами, буде найбільш комфортною з усіх його родичів, таких як шоссейник, циклокрос, гравійник, тощо. На такому велосипеді не встановлюють світові рекорди швидкості – на ньому повільно та неспішно об’їжджають світові простори.

Висновок: якщо ваша мета проїхати навколо світу, чи хоча б організувати мандрівку у сусіднє місто чи область, і при цьому мати усе необхідне (від змінного одягу до намету), то туринговий велосипед – ваш вибір.

Електровелосипеди 

Сучасні електровелосипеди загалом можна розділити на 2 основних види – на велосипеди, у яких мотор вбудований в раму в районі каретки (так званий е-саппорт) та велосипеди з мотор-колесом.

Перший – велосипед, до якого додали мотор, що дозволятиме вам проїхати далі, швидше та з меншими зусиллями. Він не буде їхати замість вас, він просто дозволить вам, крутячи педалі витрачати на це менше енергії, докладаючи своє механічне зусилля до вашого.

Найбільш популярний такий тип електровелосипедів серед MTB, він дозволяє не дуже тренованому велосипедисту заїхати в таку гірку, в яку не кожен пішохід зайде пішки, і при цьому не перевантажуючи себе, що робить подорожі  гірськими стежками, з їх багаточисленними спусками та підйомами просто незамінним. Останнім часом такі велосипеди почали з’являтися й у виконанні гравелів та шосейників.

електровелосипед

Конструктивно це найскладніший вид електровелосипеду, оскільки для нього потрібна розробка спеціальної рами, куди ставитиметься як сам двигун, так і батарея, яку все частіше ховають всередину рами, щоб велосипед виглядав не так масивно.

Проте, якщо крутити педалі, маючи мотор, все ж таки доводиться, сподобається не усім – є інший шлях:

Другий тип електровелосипедів – велосипеди де в передньому чи задньому колесі розташований мотор (частіше в передньому щоб не заважати звичайній функції велосипеда), що дозволить вам як крутити педалі, так й ввімкнути мотор і їхати в режимі “електро мопеда”, де все що від вас вимагатиметься це кермувати.

Ця категорія велосипедів, зазвичай, не вимагає спеціальної конструкції рами, і дуже часто набір для перетворення звичайного велосипеду у електричний можна придбати окремо.Такий варіант буде зручний у першу чергу людям, що їздять на велосипеді на роботу у будні, і не хочуть приїздити спітнілими, проте все таки не проти й самостійно покрутити педалі, при тому якщо настане відрізок дороги з крутим підйомом, чи підступний вітер буде проти вас – тут можна буде увімкнути мотор і розслабитися. Також його оцінять люди, які не готові купувати новий велосипед, проте готові поставити мотор у вже існуючий.

Висновок: якщо ж ви велосипедист, що дуже полюбляє різноманітні спуски та гірські стежки, проте вам важко крутити педалі вгору – електромотор з саппортом забере з ваших ніг зайве навантаження, залишаючи при цьому відчуття що ви таки самотужки крутите педалі й їдете вгору.  В іншому випадку, якщо ви шукаєте транспорний засіб для добирання  на роботу щодня на великі відстані, то електровелосипед з мотор колесом може стати саме тим що ви шукаєте.

велосипед

Післямова

Велосипеди завжди користувалися популярністю – чи то для щоденного добирання містом, для заняття спортом, подорожей чи просто проведення часу на свіжому повітрі. Карантин тільки посприяв їх популяризації. Велоіндустрія ледве встигає за постійно зростаючим попитом як на самі велосипеди, так й на аксесуари до них.

І маленьке доповнення від автора:

Якщо ж ви досі не знаєте, що саме вам припаде до душі, і все вище написане вас тільки заплутало, зверніть свою увагу на гравійні та гірські велосипеди. Адже це не тільки два найуніверсальніших типи велосипедів на даний момент, вони, місцями настільки схожі за призначенням та можливостями (при тому настільки різні за виглядом), разом покривають більшість потреб пересічного велосипедиста.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *