пінний килимок (каремат)

Продовжимо серію статей про те, як обрати той чи інший тип спорядження. Сьогодні поговоримо про те, як вибрати туристичний килимок. Що треба про нього знати в загальних рисах, які технології найбільш поширені і що означають різні показники на пакуванні. 

Як вибрати туристичний килимок (каремат)?

Аутдорний словник

Зазвичай всі починають із карематів і придбання технологічного та порівняно дорожчого килимка,  не стоїть в числі початкових пріоритетів, однак з часом з набуттям досвіду більшість мандрівників переходять на інші види килимків в залежності від стилю своїх подорожей. Чому так відбувається?

Базовий каремат виконує функцію теплоізоляції та захищає від вологи, яка йде від землі. Окрім того – коштує відносно недорого – 200-300 грн. Проте  аутдор не стоїть на місці і спати на природі – давно можна комфортніше і тепліше, а килимок нести зручніше. В чому переваги – зараз розповім.

З чого розпочати?

Існує кілька критеріїв, якими керуються досвідчені мандрівники обираючи туристичні килимки:

  • Об’єм – це певне, найголовніша перевага надувних килимків, ви можете помістити свій килимок в рюкзак на 50-60 л не забравши при цьому третину корисного простору.
  • Вага – тут знову ж таки, фаворити надувні килимки.Зручність – це питання смаку, але власники самонадувних та надувних до пінних, як правило, не повертаються.
  • Безпека – ті, хто боїться проколів і завжди хоче бути впевненим у своєму килимку обирають пінні варіанти.

 Якщо дивитися більш детально то на даний час серед килимків є три основних типи:

Пінні килимки (каремат)

Так – так. Це майже як каремат, тільки не зовсім так. Технологічні пінні килимки виготовляються з піни з закритими комірками, тому тепліші і не втягують вологу всередину матеріалу, як це буває з дешевими і сильно пористими карематами. Деякі варіанти можуть мати також металізоване екрануюче покриття. 

Найвідомішими представниками цього класу – є килимки від американської фірми Therm-A-Rest. І якщо ви ще не стикались з ними вживу, то неодмінно бачили їх у різних фільмах і на аутдор-фотках в інстаграмі. 

R-value
Фото Т.Троянь

Плюси

  • Вони не бояться проколів. Їх можна класти будь-де і якщо якісь колючки чи дрібні гілочки проколять піну, то на функціонал це ніяк впливати не буде. 
  • Також, відносно невелика ціна та мала вага. Ці фактори роблять їх досить популярними в США, де є культура through-hiking – походів на надзвичайно великі відстані. Відповідно, килимок який не потрібно буде ремонтувати, що б з ним не трапилось – важливий фактор для таких мандрівників. Також їх часто використовують, як замінник повноцінної спинки в ультралайтових рюкзаках, які часто використовують в таких походах. 
  • Показники теплоізоляції для таких килимків бувають різні, залежно від моделі. Можуть бути навіть дуже суттєвими, за рахунок чого – такі килимки знаходять поціновувачів серед альпіністів.

Мінуси

  • Великий об’єм в згорнутому, або складеному стані (бувають килимки, які складаються “гармошкою”). 
  • Піна – досить жорстка і спати на такому килимку не те щоб дуже зручно. Приблизно так, як на звичайному карематі.

Для прикладу в цій категорії можна розглянути: Therm-a-Rest Ridge Rest Classic Large.

Самонадувні килимки

Ці килимки також мають у своєму складі піну, але значно м’якшу і пружнішу. Вона захована під тканину, яку ми бачимо зовні. Принцип на якому працюють такі килимки – піна заповнює не весь простір всередині килимка, зазвичай там є повітроносні канали. Основна її функція – за рахунок пружності втягувати повітря в килимок через відкритий клапан, коли ви його розгортаєте. Зазвичай на це потрібно 5-10 хвилин. Після того клапан закривається. 

Плюси

  • Мають кращу теплоізоляцію порівняно зі звичайним карематом, яка досягається частково за рахунок теплоізолюючих властивостей самої піни, а частково, за рахунок загальної товщини килимка. 
  • Спати на килимках такого типу – набагато зручніше у порівнянні зі звичайним карематом.
  • У згорнутому стані самонадувні килимки можуть бути в 2-3 рази компактнішими за звичайний килимок, що досягається за рахунок компресії піни всередині килимка, а також завдяки тому, що самої піни там менше, адже частину роботи виконує повітря.

Мінуси

  • Деякі моделі бувають досить важкими в порівнянні з пінними килимками. 
  • Тканину такого килимка можна пробити і він буде випускати повітря, а отже не зможе захищати вас від холоду. Але є і хороша новина – його можна легко заклеїти. До багатьох килимків латки йдуть в комплекті. Також їх можна придбати окремо. Працюють вони як пластир – тож килимок можна просто і швидко полагодити прямо в поході.
  • Самонадувним килимок є на 85-90 відсотків, решту 10 % вам потрібно буде додути, з часом самонадувні властивості втрачаються і для килимка, якому вже понад 3 роки ця цифра може бути більш як 30 % об’єму.

Для прикладу в цій категорії можна розглянути:  Килимок самонадувний Exped SIM 3.8 M.

самонадувний туристичний килимок

ФОТО: В килимку Exped SIM UL M видно на просвіт повітроносні канали та піну всередині килимка.

Надувні килимки

Наразі цей тип лідирує на аутдорному ринку. Хоч, дехто досі їх боїться, адже вони видаються такими маленькими і тендітними, проте це справді – найтехнологічніший клас серед килимків, який має безліч переваг, такі килимки мають структуру повздовжніх, або поперечних каналів, які заповнюються повітрям при надуванні килимка. Ці канали, утворені тканиною можуть бути порожніми, або містити теплоізолюючий шар – синтетичний наповнювач, або пух.

Плюси

  • найкомпактніші
  • найлегші
  • зберігаючи найменші показники ваги і об’єму – можуть бути найтеплішими
  • легше спакувати, ніж самонадувний килимок, пружна піна якого чинить опір при скручуванні
  • є килимки різних цінових категорій. Килимки без наповнювача, яких цілком достатньо для літа – коштують приблизно стільки ж, скільки хороший пінний килимок.

Мінуси

  • надувний килимок можна пробити, проте його можна і заклеїти. 

Якщо дотримуватись правил експлуатації – то килимок прослужить вам не один рік. Окрім того – різні виробники пропонують різну товщину тканини з якої зроблено килимок. Якщо дуже тонкі тканини вас лякають – ви можете обрати килимок з товстішою тканиною, який буде відповідно – більш зносостійким до тертя, та стійкішим до проколів. Це актуально, якщо, наприклад – ви полюбляєте спати під відкритим небом, або під тентом і кладете килимок просто на землю.

Для прикладу в цій категорії можна розглянути: Килимок надувний Exped SynMat UL Lite M.

надувний килимок

Теплоізоляція або R-value

З типами килимків наче розібрались – поговоримо тепер про такий важливий показник, як теплоізоляція, або R-value.

Цей показник прийшов в туризм (як і багато чого іншого) зі сфери… будівництва! Там його використовували наприклад для вікон, або ізолюючих матеріалів.

Простими словами, R-value (Resistance value) – це коефіцієнт теплоізоляції, який використовується, щоб показати, на скільки ефективно конкретний різновид ізолятора може запобігати втратам тепла. Чим більша цифра – тим менше тепла пропускає теплоізолюючий шар ( у нашому випадку – килимок). В загальних рисах цей показник вираховується, як співвідношення різниці температур з двох боків ізолятора (килимка),  на одиниці площі і з врахуванням часу вимірювання до кількості тепла, яке все ж таки пройшло через килимок.

Туристичний килимок

Всі сучасні килимки від відомих фірм мають вказаний показник R-value. В тому числі і пінні килимки. Це також дозволяє адекватно порівнювати різні килимки при виборі.

R-value для звичайного каремата складає близько 1, за деякими джерелами навіть трохи менше. Цього достатньо для літніх походів. Близьке значення матимуть надувні килимки без наповнювача всередині.

Проте, якщо килимок потрібен на міжсезоння – потрібно дивитись на килимки з показником близько 3 і більше. Для зими – не менше 4-5. Існують, навіть, флагманські зимові килимки з захмарним R-value – 8. 

Єдина проблема, що наразі, не було єдиного стандарту для вимірювання R-value і офіційного стандарту, як для спальників. Тому порівнювати можна приблизно. Цього року на міжнародній аутдор виставці ISPO у Мюнхені – було представлено новий стандарт вимірювання цього показника, і в майбутньому – очікується, що всі гіганти ринку виготовлення килимків – переміряють свої вироби згідно з новою технологією і порівнювати килимки можна буде так само зручно, як спальники. Поки, що – цей показник дозволить скласти собі враження про килимок в загальному. Проте різницю 2.7 і 3.1 – між різними виробниками – не варто сприймати як основний критерій при виборі.

Форм фактор

В цьому аспекті є два основні типи килимків: прямокутні та з обрізаними краями (ще відомі як анатомічні або мумії). Прямокутні матимуть більшу вагу та об’єм, але і більшу площу, що може означати і більший комфорт. Анатомічні відповідно навпаки будуть мати менші вагу та об’єм, однак крутитися уві сні і не вилізти за межі килимка на них складніше.

Розміри та комплектація

Зазвичай, виробники дають кілька стандартних розмірів в залежності від росту – M, L. Але у швейцарського бренду Exped є ще окремо жіночі та дитячі версії килимків. Також цей виробник комплектує більшість своїх надувних килимків гермомішками-насосами, що збільшує термін експлуатації в порівнянні, якщо ви надуваєте свій килимок ротом, оскільки вологе повітря, яке йде з легень пришвидшує появу грибків, які руйнують стінки килимка. Подібний підхід можемо зустріти в ще одного бренду – Sea-to-summit.

Сімейні килимки

Це королівський тип килимків, оскільки, вони подвійні і займають собою всю площу намету. Якщо ви подорожуєте зі своєю половинкою, або ж дуже любите комфорт, це найкращий вибір.

Для прикладу в цій категорії можна розглянути: трьохсезонний Exped SynMat HL Duo LW або ж літній Exped AirMat HL DUO M.

Замість P.S (з власного досвіду): 

Коли будете обирати собі килимок, раджу звертати увагу не лише на співвідношення ваги, об’єму та ціни, але і на розміри самого килимка. Тут є декілька нюансів

  1. Якщо ви обираєте килимок, щоб спати в наметі, а особливо в прохолодний період року, або для зими  – раджу звертати увагу все ж таки на килимки прямокутної форми, а не так звані “мумії”. Два прямокутних килимка значно ефективніше перекриватимуть площу дна намету, а відповідно – в наметі буде трохи тепліше. Особливо це актуально, коли намет ставити на сніг. Додаткова перевага – сніг під наметом всеодно буде танути від вашого тепла, і дно ставатиме вологим. А від нього і речі. Гарно закрите дно намету килимками – залишить більше ваших речей сухими, а взимку сухо = тепло.
  2. Якщо все ж таки – вага килимка – для вас принципове питання і кожен грам на рахунку – обирайте килимки мумії, або навіть…
  3. … килимки розміру S або XS. Цим іноді користуються легкоходи. Як це працює – килимок вам потрібен для ізоляції тіла від холоду. По факту він цілком може бути коротшим, ніж ваш зріст – на ширину рюкзака. Рюкзак і зайві речі кладете під голову – отримуєте щось типу подушки, а заодно і теплоізоляцію без жодного додаткового граму. Але таку фішку, я все ж таки радила б для теплого сезону.
  4. Не забувайте, що два килимки – краще ніж один. Для зимового походу можна брати пінний килимок, навіть звичайник каремат + надувний килимок, який ви купили на міжсезоння з показником R-value 3.5 наприклад. Сумарно ви отримаєте теплоізоляцію близько 4.5 – чого вже цілком достатньо для комфортного сну.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *