Сьогодні сонцезахисні окуляри сприймаються нами в більшій мірі як модний аксесуар, а не предмет захисту. Вибираючи ті, чи інші окуляри, ми хочемо, щоб вони вписувалась у наш стиль, підкреслювали індивідуальність. Проте, туристичні окуляри – це в першу чергу про безпеку. Дослідження говорять, що окуляри необхідно використовувати кожного сонячного дня, щоб захистити рогівку ока від згубного впливу ультрафіолету.

Як вибрати туристичні окуляри?

Аутдорний словник

В горах, де повітря є більш розрідженим, цей вплив є значно більшим. До того ж, в умовах високогір’я ще однією загрозою для здоров’я очей є велика кількість відбитих сонячних променів. До прикладу, альбедо сніжно-льодового покриву, тобто відношення потоку відбитого випромінення до потоку усього випромінення, що надходить від Сонця, може становити до 80%.
Тому, навіть за умов похмурої погоди альпіністи використовують окуляри. У складних сходженнях чи тривалих експедиціях рекомендованою є наявність однієї чи кількох запасних пар.

Щороку кількість виробників, різновидів та моделей окулярів постійно збільшується. Проте, не всіх із них є якісними чи такими, що дійсно захищають.
У цій статті ми розглянемо основні критерії, на які варто звернути увагу при виборі окулярів для активного відпочинку.

Конструкційні особливості

Достатньо поверхневого знайомства, щоб зрозуміти, як окуляри для активного відпочинку своїм дизайном часто відрізняються від тих, що ми використовуємо повсякденно. В першу чергу тим, що такі окуляри мають більш «обтічну» форму, адже повинні щільно прилягати до голови. Вітер, опади чи відбите сонячне проміння можуть шкодити очам через відкриті щілини між обличчям та окулярами. Також, більшість туристичних окулярів мають або широкі дужки, або знімні «шторки» із шкіри чи іншого м’якого матеріалу. Додатковою зручністю є можливість змінювати форму дужок для кращої посадки.

Захист від UV-випромінювання

Що таке UV, чи ультрафіолет? Ця частина спектру сонячного випромінювання, довжиною хвилі від 180 до 380 нм. Розрізняють три типи ультрафіолету: UVA 315-380 nm, UVB 280-315 nm і UVC 180-280 nm. Ультрафіолет – це в більшій мірі не про засмагу, а про шкоду здоров’ю.

Наслідками UV-опромінення можуть бути опіки, пошкодження роговиці чи навіть часткова втрата зору. Серед науковців-полярників та альпіністів поширеною хворобою є так звана «снігова сліпота».

Хороші спортивні окуляри захищають очі від негативного впливу всіх типів ультрафіолетових променів: A, B і C. Це стосується і тих окулярів, що не мають затемнених скелець, адже не варто плутати рівень затемнення із захистом від UV.

Маркуванням, що вказує на наявність захисту від ультрафіолету є написи UV360 чи UV380 на окулярах, або в їх описі на сайті магазину.
Водночас, ми наполегливо радимо довіряти лише відомим виробникам окулярів, типу Julbo, Bolle, Oakley, BBB, Lynx, Smith, Cebe, адже на ринку дуже багато дешевих брендів, які декларують у своїх виробах захмарний функціонал, але на практиці це часто не відповідає дійсності.

Ступінь затемнення

Важливим завданням окулярів є також захист від видимого сонячного світла. Яскраве світло може дуже сильно докучати та втомлювати, особливо, якщо ви проходите якусь складну ділянку маршруту, що потребує максимального зосередження, або ж довго знаходитесь на відкритій місцевості. Для захисту від світла в окулярах використовується затемнення, яке не пропускає частину видимого його видимого спектра. Залежно від того, наскільки сильно затемнена лінза, їй присвоюється певний індекс, від 0 до 4. Позначається буквою S та відповідною цифрою.

Індекс захисту від впливу видимого світла

S0 – прозорі чи майже прозорі лінзи. Використовуються переважно спортсменами-професіоналами під час проходжень маршрутів в умовах дуже похмурої погоди, чи вночі. В більшій мірі служать захистом від ультрафіолету чи механічного впливу (пил, опади, вітер).

S1 – мають невелике затемненням. Використовуються за умов похмурої погоди для додання контрастності.
S2 – середньо затемнені. Можуть використовуватись в похмуру погоду чи за умов мінливої хмарності. Додають контрастності для чіткішого сприйняття навколишньої місцевості.
S3 – добре затемнені. Можуть використовуватись за умов сонячної погоди на висотах до 2-3 тис метрів. Підходять для більшості видів туристичної активності, за винятком високогірного альпінізму, скітуру, тобто, тих активностей, де користувач стикається з великою кількістю відбитого поверхнею
S4 – захищають очі від дуже яскравого світла. Необхідні для умов високогір’я, де інтенсивність сонячного світла набагато вища. Використовуються в альпінізмі, скітур, скі-альпінізмі, полярних експедиціях. З 2014 року категорія S4 характеризує не лише ступінь затемнення лінз окулярів, але і форму їх оправи. Через високий рівень затемнення такі окуляри не рекомендовано використовувати в міських умовах, особливо водіям.

Мабуть, у вас виникло логічне запитання, як бути, коли не знаєш, якою буде погода чи не маєш змоги придбати кілька пар окулярів. Для цього створюються окуляри з можливістю швидкої заміни лінзи, або ж окуляри із фотохромними лінзами, які здатні змінювати рівень затемнення залежно від яскравості світла. Такі лінзи ще називають «хамелеонами». Фотохромному покриттю потрібно 10-30 секунд для зміни рівня затемнення. Зазвичай, вони охоплюють 2-4 категорії захисту.

Поляризаційна та контрастна функції сонцезахисних окулярів

Ще однією важливою властивістю туристичних окулярів може бути здатність «прибирати» відблиски води, снігу чи скляних поверхонь. Адже, часом саме відблиски можуть дошкуляти більше, ніж, власне, сонячне проміння. Така функція є не в усіх окулярах. Розпізнати таку модель серед інших можна завдяки приставці Polarized у назві моделі чи описі товару.
Серед завдань сучасних спортивних окулярів окрім захисту можна віднести також і покращення сприйняття навколишнього оточення. Це досягається завдяки нанесенню на лінзи кольорового покриття, тим самим підвищуючи їх контрастність. Завдяки цьому тіні стають більш різкими, а рельєф і об’єкти навколо вас додатково підкреслюються. У поєднанні з приглушенням «білого» видимого світла, це дозволяє дійсно чіткіше бачити.

Матеріали лінз

Для виготовлення сучасних туристичних окулярів використовують в основному полікарбонат чи високотехнологічні полімери. Дуже рідко можна зустріти окуляри із скляними лінзами.
Пояснюється це тим, що попри високу оптичну коректність (не викликає спотворень) та стійкість до подряпин, скляні лінзи мають ряд суттєвіших недоліків. Вони є доволі важкими та легко б’ються, через що осколки від них можуть пошкодити очі.
Полікарбонат – дуже легкий, гнучкий і міцний матеріал. Разом з тим, полікарбонатні лінзи є доволі бюджетними. Ці фактори роблять їх надзвичайно популярними серед виробників окулярів. До недоліків можна віднести низьку стійкість до подряпин та менша оптична коректність, у порівнянні з скляними лінзами.
Прикладом високотехнологічного є полімер NXT. Він поєднує в собі переваги скляних та полікарбонатних лінз. Має хорошу оптичну коректність (не спотворює зображення), стійкий до подряпин, є легким, гнучким і міцним. Проте, через його високу ціну використовується, переважно, в «топових» моделях.

Спеціальні покриття

Для покращення властивостей спортивних окулярів, на їхні лінзи можуть наноситись спеціальні покриття: оліофобне (допомагає усунути та зменшує кількість жирних слідів від пальців), anti-fog (зменшує ризик запотівання лінз), водовідштовхувальне (допомагає краплям води швидше скочуватись із лінз) та інші.

Корисні поради

Перед купівлею окулярів, перше з чим потрібно визначитись – в яких умовах будуть використовуватися ваші майбутні сонцезахисні окуляри. Після цього вам буде легше відфільтрувати не потрібні, та зосередитись лише на відповідних моделях.

Окуляри, як і взуття перед купівлею бажано приміряти, адже форма і обхват голови у кожного з нас різний. Тому, навіть, якщо ваш найкращий друг наполегливо радить вам «його» модель, не поспішайте, раптом вона не підійде вам. Окуляри повинні сидіти на обличчі щільно, водночас, не мають викликати дискофморту. На щастя, для цього в багатьох моделях існує можливість регулювання їх посадки – гнуться кінчики дужок або ж навіть замінюються вставки на переніссі. Одягнувши окуляри, потрясіть головою, імітуючи ймовірне падіння чи біг. Якщо ви займаєтесь альпінізмом, чи іншими активностями, де використовується каска – приміряйте вашу «пару» разом із нею, щоб в майбутньому таке поєднання не викликало дискомфорту.

В зимових походах, чи високогірних сходженнях туристичні окуляри може замінити лижна маска. Вона добре захищає від вітру, задування снігу, часто має UV-захист, поляризацію та anti-fog покриття.

Туристичні окуляри є доволі дорогою річчю, що потребує належного ставлення. Зберігаєте їх у чохлі чи футлярі, щоб уникнути подряпин, протирайте рушничком із м’якого, відповідного матеріалу, а не жорсткими тканинами.

 

2 Коментарі
  1. Якщо дивитись на зображення що пояснює UVA, UVB та UVC промені, то зрозуміло що UVC промені блокуються озоновим шаром Землі. Тоді питання, навіщо в окулярах UVC фільтр? і чи важлива його наявність в окулярах якщо я їх збираюсь використовувати на висотах до 3000 і дуже рідко взимку?

    1. Юрій Шушкевич

      Зазвичай, виробники вказують всі три типи, хоча реально важливо блокувати UVA та UVB. З власного досвіду до 3 тисяч окуляри не є обов’язковим елементом, хоча в особливо сонячні дні їх краще все ж мати. Взимку окуляри – обов’язковий елемент спорядження.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *