Чи знали ви, що туристичні рюкзаки бувають різними? Так, так, це не жарт. Настільки різними, як собачі породи чихуахуа й кавказька вівчарка, або ж як «Москвич» та «Porshe Cayman». То ж задавши консультанту в магазині туристичного спорядження із порогу запитання «який рюкзак у вас тут найкращий», ви передрікаєте його на головний біль, душевні пошуки і, можливо, алкоголізм. Справа в тому вони всі різні, і найкращий рюкзак в одній ситуації може таким не бути за інших обставин. 

Як вибрати туристичний рюкзак?

Аутдорний словник

Щоб запобігти негативному досвіду, перед походом у магазин, варто підготуватись і зрозуміти, в який тип наплічника найкраще вдовільнить ваш запит. Насамперед, вам потрібно визначитись для яких саме цілей вам потрібен рюкзак. Дайте собі відповідь на два простих запитань: як часто та в яких умовах ви будете використовувати цей рюкзак. Такий підхід допоможе вибрати оптимальний під ваші потреби наплічник. Розгляньмо це питання детальніше.

Об’єм

Почнімо з візуальних відмінностей, а саме місткості рюкзака. Цей показник вимірюють у літрах. Тобто, якщо ми бачимо назву Kestrel 68, це значить, що об’єм цього наплічника становить 68 л.
Місткість необхідного рюкзака залежить від кількох факторів: тривалості подорожі, сезону використання та розмірів наявного у вас спорядження. З тривалістю подорожі усе зрозуміло: чим довша подорож, тим більше речей і, відповідно,більший рюкзак, щоб їх помістити.

Сезон використання також впливає на необхідний об’єм, адже у теплу пору ми потребуємо менше речей для утеплення, а саме спорядження є компактнішим. Взимку навпаки – більше теплих речей, більший спальний мішок, зимовий намет, що в підсумку виливається у кілька додаткових кілограмів та більшому об’ємі.

Правильним є підхід, коли ви вибираєте свій наплічник під наявне у вас спорядження. Якщо ваш намет, спальник, килимок та похідна кухня є відносно невеликими та легкими, то й рюкзак можна обрати невеликого літражу. Якщо ж в арсеналі у вас двокілограмовий спальник та старий габаритний намет, то в малолітражному рюкзаку немає сенсу, адже ви, банально, не зможете помістити у ньому своє спорядження. На шляху обновлення свого туристичного спорядження із старого важкого на легке, рюкзак потрібно замінювати в останню чергу.

Конструкція підвісної системи

Головним елементом у рюкзаку є його підвісна система, каркас. Загалом, можна виділити дві великі групи: каркасні та безкаркасні рюкзаки.

Безкаркасні рюкзаки зараз поширені, переважно, серед туристів-легкоходів. Головними перевагами їх є компактність у складеному стані та мала вага. Недоліки – менша вантажопідйомність, залежність від правильного розподілу ваги та речей (якщо щось виступатиме ви запамятаєте це надовго). Такі рюкзаки не варто обирати, якщо ви новачок, або ж, вам варто одразу розставити пріоритети: легкість чи більший комфорт.

У наш час більшість рюкзаків для походів мають каркас. Це пояснюється перевагами, які надає такий тип конструкції. Каркас допомагає більш комфортно переносити велику вагу, рівномірно розподіляє навантаження на плечі, спину й ноги. Також, якщо ми переносимо тверді предмети, як от казанок, пальник чи балон, каркас захищає спину від натирань ними.

Раніше, каркаси рюкзаків виглядали доволі вражаюче: товста алюмінєва рама із кількома перетинками, на яку кріпився речовий мішок. В сучасних рюкзаках (за невеликим винятком) рама є вшитою у тканину. Має вигляд тонких металевих прутів, які й надають наплічнику форми.

 

Що стосується саме спинки рюкзака, чи, вірніше, видимої його частини, то вони бувають дуже різними. Найбільш поширеними є спинки із використанням пінних вставок, які забезпечують комфортне перенесення, запобігають натиранню. Часто піноподібний матеріал використовується також і на стегновому поясі, який в такому випадку є, фактично, одним цілим із спинкою. Цей варіант забезпечує високий рівень комфорту та зручну посадку, але має і недолік — порівняно гірше вентилюється і додає ваги.

Саме тому, загальною тенденцією зараз є комплектування рюкзаків натяжною спинкою для максимальної вентиляції. В цьому випадку на раму рюкзака натягується сітчастий матеріал, який запобігає натиранню спини туриста, а також гарантує хорошу вентиляцію.
Різні виробники на основі власного досвіду й досліджень виготовляють багато модифікацій вентильованих спинок. До прикладу, Osprey – AirSpeed, AntiGravity, AirScape, Deuter — AirContact, Kelty — NadaTech.

Спинки наплічників можуть мати функцію регулювання по висоті, або ж бути нерегульованими.

Відділення й кишені

Найчастіше, туристичні рюкзаки мають одне велике відділення та кілька додаткових кишень.
Основне відділення наплічника призначене для перенесення в ньому найгабаритнішого спорядження: намет, спальник, килимок, кухня, одяг та їжа.

Традиційним вважається, якщо туристичний рюкзак має верхній, основний доступ, а також додатковий вхід знизу. Часом, нижню частину головного відділення відділяють перегородкою. Це стане в нагоді, якщо ви маєте із собою змінне взуття, або ж там можна розмістити спальник.
Приємним бонусом буде наявність бічного доступу в головне відділення. Це дасть змогу швидко дістати необхідну річ в навіть повністю “набитому” рюкзаку.

Важливим елементом є верхня відкидна кишеня, або ж клапан рюкзака. Це відділення призначене для зберігання більш дрібних, або ж цінних речей, які увесь час мають бути під рукою: документи, гаманець, ліхтарик, ніж, куртка-дощовик та інше. В деяких моделях клапани бувають знімними, тобто їх можна залиши удома, якщо ви не потребуєте додаткового об’єму (наприклад в короткому поході), або ж використовувати його як сумочку для дрібниць.

Залежно від виробника чи моделі, рюкзаки можуть мати бічні кишені з тканини, сітчасті кишені для фляг, фронтальну кишеню для дощовика, чи мокрого одягу, кишені на стегновому поясі для снеків, смартфона чи навігатора, а також безліч інших відділень, які допомагають краще зорганізувати похідне спорядження.

Технічні характеристики

Вага рюкзака

Хотілось б тут написати, що є ось-такий еталон ваги, який становить стільки-то грамів. Насправді, все геть не так, бо рюкзаки сильно різняться за призначенням, об’ємом й конструкцією.
Якщо сильно узагальнити, то для похідного рюкзака на 50-60 л хорошою є вага менше 2 кг. Проте, я б не радив сильно сконцентровуватись на цьому показнику, якщо ви не захоплюєтесь ультралегкохідством, адже загальну вагу наплічника, все таки, формує його вміст.

Матеріали

Найбільш поширеними матеріалами рюкзаків зараз є різні види поліестеру та нейлону, рідше використовують дайнему, кубен чи X-pac (в основному для суперлегких безкаркасних рюкзаків).
Для підвищення міцності й зносостійкості у тканини рюкзака вплітають нитки міцніших матеріалів, використовують так зване rip-stop плетіння, яке має вигляд дрібних квадратиків (або ромбиків).
Ріпстоп допоможе, до прикладу, якщо ви випадково зачепили рюкзак гілкою, трекпалицею чи іншим гострим предметом. В такому випадку поріз не пошириться, а “застопиться” на товстішій нитці.

Корисні дрібниці

Чудову річ від просто хорошої відрізняють деталі. Виробники та розробники Osprey, Gregory, Deuter, Exped, Millet, Lowe Alpine чи Kelty заробили собі світове визнання саме увагою до дрібниць.

Дощовик (рейнкавер) — не головний, проте важливий елемент для похідного рюкзака. Оскільки погода в горах дуже непередбачувана, наявність дощовика є просто необхідною. Багато виробників комплектують свої наплічники рейнкаверами. Якщо ж виробник не додав його у стандартний комплект, варто докупити його ще перед першим походом.

Петлі для навішування використовуються для збільшення функціоналу рюкзака. З їх допомогою ззовні наплічника можна прикріпити мотузку, карабіни, дрібне альпіністське “залізо”, а також намет, пінний килимок та багато іншого.

Петлі для трекпалиць й льодорубів призначені для комфортного кріплення цих важливих туристичних аксесуарів. Не біда, якщо у вашого наплічника їх немає, проте, з ними все-таки комфортніше.

Відділення для питної системи. Майже кожен туристичний чи спортивний рюкзак оснащенний окремою кишенею із виходом під трубку гідратора. Це зручно, адже дає можливість пити воду находу, не витрачаючи час на діставання фляги із рюкзака.

Припасування рюкзака до спини

Для того, щоб переносити вантаж у рюкзаку було комфортно, дуже важливо правильно припасувати його до своєї спини. Перед покупкою бажано приміряти рюкзак у магазині, попередньо навантаживши його до рекомендованого максиму, щоб зазадалегідь виявити можливі “неспівпадіння”. Часом буває так, що певна модель просто не створена під вашу фігуру чи зріст. В таких випадках краще змиритись і вибрати щось інше, аби пізніше не страждати від дискомфорту десь високо в горах. Як правильно налаштувати рюкзак “під себе” добре проілюстровано у цьому відео.

Різновиди туристичних рюкзаків

Трекінгові рюкзаки

 

Цей різновид рюкзаків призначений для тривалих походів й перенесення великої ваги. Відповідно, трекінгові рюкзаки мусять мати надійні конструкцію та матеріали. Наплічники цього типу зазвичай мають місткість 50-80 л.

Оскільки переношувана вага в тривалих походах часто становить більше 15-20 кг, найважливіше в таких рюкзаках — хороша підвісна система для розподілу навантаження. Важливу роль відіграє і стегновий пояс, бо дозволяє перенести вагу із плечей на ноги.

Приклади трекінгових рюкзаків цієї категорії – Osprey Kestrel 68, Atmos 65, Exped Thunder 50 чи Fjord Nansen Himil 60, Sierra Designs Flex Capacitor 40-60.

Рюкзаки для коротких походів (хайкінгу)

Не всі з нас полюбляють довгі та важкі походи. Часто, аби поріднитись з природою достатньо 1-2 днів. В коротких мандрівках ми не потребуємо великих наплічників, адже речей та одягу ми беремо менше. Для таких цілей ідеально підійдуть рюкзаки місткістю 25-50 літрів. Чому така велика розбіжність? Тут, знову-таки, апелюємо до розмаїття погодніх й ландшафтних умов, а також наявності чи відсутності ночівлі в наметі в межах походу. Якщо така ночівля не передбачається, тоді ми не беремо з собою намет, килимок і спальник, а отже необхідний об’єм зменшується вдвічі. Хайкінгові рюкзаки мають простіші “підвіски” та стегновий пояс, тонші матеріали й стропи, “клапан” може бути відсутнім.

Приклади таких рюкзаків – Skarab 30, Talon 33Zyp 38.

Рюкзаки для сходжень (штурмові)

Це окрема категорія наплічників розрахована під потреби альпіністів. Цей клас рюкзаків має ряд вимог, яким має відповідати.

  • Видовжена конструкція, яка б добре ховалася за спину, що зменшує ризик зачепитися за скелі та пошкодити наплічник.
  • Елементи на поясі на які можна кріпити необхідне для сходження “залізо”.
  • Максимальне співвідношення зносостійкості до ваги.

Часто такі рюкзаки мають ще спеціальні фастекси, які легко розстібати/застібати в рукавицях при холодному штормовому вітрі. Також вони можуть мати зйомні елементи, які дозволяють ще зменшити вагу рюкзака перед виходом на вершину. Детальніше тут.

Прикладами таких рюкзаків є Apex Wall 32, Spur 42, Mutant 52.

Рюкзаки для катання (зимові)

Є також категорія рюкзаків призначених для зимового катання, вони підійдуть вам, якщо маєте заплановану скітур мандрівку або ж любите фрірайд.

Особливості:   

– кишеня для лавинного комплекту: щуп, лопата, біпер. Часто мають дві “собачки”, щоб був максимально швидкий доступ.
– кріплення для лиж та борду в різноманітних варіаціях.
– кишеня для маски (як кишеня для окулярів в міських рюкзаках, але більша)
– доступ зі спини рюкзака в основне відділення.
– матеріал спинки на який не так налипає сніг.
Прикладом такого типу рюкзаків є Osprey Kamber 32, Variant 52.
Професійні фрірайдери також використовують рюкзаки з ABS. Це система завдяки, якій лижник або бордер при потраплянні в лавину може розкрити повітряну подушку, яка не дасть затягнути його під шар снігу, а триматиме ближче до верху. Наприклад: Salewa Verbier 26 Pro ABS.

Експедиційні рюкзаки

Одним короткі походи, іншим — супер тривалі. Є категорія мандрівників, яким кількох днів чи тижнів не достатньо, аби відчути весь “кайф” похідного життя. Королівська стежка, довжиною 450 км? А чому б ні?! 50 днів маршрутом G-10 від Середземного моря до Атлантики? Будь ласка!
Для таких мандрівників існує спеціальний тип рюкзаків — експедиційні. Вони здатні переносити вантажі масою до 40 кг. Використовуються для проходження дуже тривалих маршрутів, підходів у базові табори високих гір, наукових експедицій, коли потрібно переносити важке дослідне спорядження.

Ці наплічники мають максимально міцні тканини, супернадійну підвісну систему та великий (70-110 л) об’єм. З іншого боку, вага самого рюкзака може становити і 3 кг. Як написано зверху, вони можуть знадобитися якщо ви плануєте тривалий похід з важким спорядженням, або ж просто плануєте в сімейний похід, де більшу вагу та об’єм треба буде переносити Вам.

Ультралегкі туристичні рюкзаки

Сьогодні ми спостерігаємо масовий перехід мандрівників на ̶с̶в̶і̶т̶л̶у̶ ультралегку сторону. Надлегкі намети, спальники, розміром з апельсин, легкі кросівки замість черевиків, невагомі пуховики. Якщо ви вже полегшили усе спорядження, можна приступати до вибору легкого рюкзака. Тут головне визначитись: просто легкий, чи ультралегкий. Різниця є, бо якщо ви шукаєте дійсно найлегше, то прийдеться обирати з безкаркасних рюкзаків із кубену, дайніми чи ікс-паку. Такі наплічники мають вагу, часом, менше 500 г, проте в Україні досі немає широкого вибору ультралегких наплічників. На сьогодні є лише кілька невеликих виробників, як от Liteway, що займаються серійним виробництвом.

Серії Exos та Levity від Osprey. Ці моделі мають каркас, вентильовану спинку та усі інші атрибути “звичайного” рюкзака, разом з тим, в них використовують набагато тонші матеріали, тому й вага виробів є набагато меншою. До прикладу, Osprey Levity при об’ємі 60 л та наявності вентильованої спинки має вагу лише 850 г.

Ультралайт чи експедиційний “монстр” – вибирати лише вам. Головне, не тримайте свій рюкзак у шафі, показуйте його світові, а світ – йому.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *