Процес вибору хороших трекінгових черевиків є найважливішою частиною у підборі спорядження, від якого напряму залежить, як далеко ви зможете зайти. Перед купівлею ви зобов’язані переконатись у їх зручності та надійності. Стильного вигляду чи імені бренду не достатньо, аби бути впевненим у тому, що це ваша пара на роки. Похідні черевики – річ, в надійності, якої ви не маєте права сумніватись. Ця стаття покликана допомогти вам вибрати трекінгові черевики, розібратись у їх різновидах, конструкційних особливостях та матеріалах.

Як вибрати трекінгові черевики?

Аутдорний словник

Правильний підхід до вибору трекінгових черевиків не повинен включати емоційну складову. Звісно, колір, дизайн та красиве пакування мають значення, проте вони можуть бути хіба що останнім аргументом, коли ви вагаєтесь між двома схожими за функціоналом моделями.

Для початку ви маєте відповісти собі на кілька питань:

  • Як часто та у наскільки складних походах я використовуватиму черевики;
  • З якої ваги рюкзаком;
  • Наскільки хорошою є моя фізична підготовка.

Останнє запитання є доволі суб’єктивним, проте, дуже важливим. Якщо ваші ноги є малотренованими, вам потрібні більш жорсткі черевики, що краще підтримуватимуть гомілкостоп, оберігатимуть його від вивихів. Жорсткіші черевики також підійдуть людям вага яких більша за 85 кг, тут діє простий закон фізики, чим більше ви тиснете на черевик тим швидше зношується його підошва.

трекінгові черевики

З чого складаються трекінгові черевики?

Верх

Матеріали черевика впливають на його вагу, довговічність водостійкість та повітропроникність. Вибір моделі з того чи іншого матеріалу залежить від цілей, які ви на них покладаєте.

трекінгові черевики

Крупнозерниста (гладка) шкіра

Міцний, довговічний та водостійкий матеріал. Завдяки останній характеристиці, черевики із такого матеріалу часто виготовляють без використання мембрани. Найчастіше використовується при виробництві моделей для тривалих походів складним рельєфом, перенесення важкого рюкзака. Часто для виготовлення взуття із гладкої шкіри використовують один цільний шматок. Водночас, такі черевики мають більшу вагу і меншу повітропроникність, аніж у синтетичних чи замшевих аналогів. Як правило, взуття із гладкої (крупнозернистої) шкіри потрібно розношувати перед основною подорожжю, з метою уникнення натирань.

Черевики для альпінізму
Окремо можна відмітити взуття із шкіри італійського бренду Perwanger. Шкіра цього виробника проходить найретельнішу обробку. Водостійкість черевиків із Perwanger завжди на найвищому рівні. Виробництво відбувається виключно в Італії. Також, Perwanger відомі тим, що першими почали забарвлювати шкіру для outdoor-взуття у різні кольори.

трекінгові черевики
Нубук

Тип матеріалу, здобутий в процесі ретельної обробки та полірування шкіри. Як правило, найчастіше нубук виготовляється зі шкіри великої рогатої худоби. Також буває нубук штучного походження. Для виробництва натурального нубуку шкіра проходить хромове дублення. Це надає йому м’якості й еластичності, тому таке взуття не сковує ноги. Він є більш м’яким, аніж крупнозерниста шкіра, краще дихає та є легшим, проте потребує більш ретельного догляду, менш стійкий до забрудень. До недоліків можна віднести низьку водостійкість. Це питання вирішується водовідштовхувальним просоченням та наявністю у взутті мембрани. Нубук використовується переважно у черевиках для походів нижчого рівня складності.

трекінгові черевики

Замша

М’який та оксамитовий на дотик матеріал, який виготовляється з внутрішнього шару шкіри великої рогатої худоби. Як і нубук, переносить шліфування та обробку, але залишається більш цілісним. Взуття із замші є легким і добре дихаючим, проте потребує більш ретельного догляду. Часом, виготовляється в комбінації з синтетичними матеріалами, а для водостійкості потребує використання мембрани. Взуття із замші, як правило, підходить для легких походів, хайкінгу.

трекінгові черевики

Синтетика

Нейлон, поліестер та “штучна шкіра” – найбільш вживані синтетичні матеріали в сучасних черевиках. Їх вигляд та структура можуть сильно відрізнятись залежно від виробника, типу черевика, дизайну. Вони є дешевшими, аніж шкіра, легшими та швидше сохнуть. Водночас, є менш водостійкими та зносостійкими через більшу кількість швів.

трекінгові черевики мембрана

Водозахисна мембрана

Черевики, які ми називаємо водонепроникними, мають вшиту мембрану — кількашаровий, дрібнопористий матеріал, завданням якого є стримувати вологу ззовні та випускати її із середини. Тобто, зберігати ваші ноги сухими. Найвідомішими на сьогодні є мембрани виробництва бренду Gore-Tex. Існує багато різновидів цих мембран, як от Gore-Tex Performance Comfort, що використовується в трекінговому та хайкінговому взутті, або ж Gore-Tex Insulated Comfort, яка зазвичай зустрічається у черевиках для важкого трекінгу і альпінізму.
Деякі бренд використовують мембрани власного виробництва, проте не усі вони за якістю можуть зрівнятись із вищевказаними.

Утеплення

В сучасних трекінгових черевиках доволі рідко зустрічається утеплення. Терморегуляція обмежується використанням черевика із відповідного погодним умовам матеріалу та “правильної” термошкарпетки. Звісно, бувають винятки. Як правило, у взутті для легких походів, які багато хто використовує у місті в холодну пору чи міжсезоння, або ж у черевиках для складних походів з елементами альпінізму. В якості утеплювача використовують різноманітні синтетичні матеріали.

Амортизаційний, середній шар (midsole) покликаний пом’якшувати контакт ноги із поверхнею землі. Завдяки цьому шару ми не так сильно відчуваємо “зустріч” із твердим камінням чи коренями дерев. Найчастіше в якості midsole використовують піну EVA (етиленвінілацетат) та поліуретан.

EVA — більш м’який та дешевший матеріал, використовується в легших черевиках.
Поліуретан, як правило, міцніший і довговічніший, тому його зазвичай можна зустріти у жорстких трекінгових і альпіністських черевиках.

Підтримуючий шар (Internal Support) використовується для підвищення рівня жорсткості амортизаційного шару. Зазвичай це вставки у вигляді тонких прожилків чи пластин із міцного матеріалу. Переважно розміщуються в районах п’яти та пальців.

трекінгові черевики підошва

Підошва (outsole)

Виробляється із гуми різного складу та рівнів жорсткості, залежно від призначення черевиків. У моделях для складного трекінгу можуть додаватись вставки, до прикладу, з карбону.
Підошви похідних черевиків мають рельєфний протектор, рівень “агресивності” якого залежить від призначення моделі. Малюнок протектора також може різнитись. Одні протектори краще почуваються на грунтових поверхнях, інші —на камінні чи сніжно-льодовому покритті.

Трекінгові черевики та їх різновиди

Залежно від рівня складності походів та сезонності використання можна виділити три основних типи похідних черевиків:

– черевики для легкого трекінгу (хайкінгу);
– класичні трекінгові черевики;
– черевики для складного трекінгу з елементами альпінізму.
Звісно, в межах кожного з цих типів також можна виділити кілька підвидів, які різнитимуться підошвою, матеріалом верху, наявністю чи відсутністю мембрани, гумового ранту та іншими характеристикам.

Черевики для легкого трекінгу (хайкінгу) найкраще підходять для не тривалих походів з рюкзаком вагою до 15 кг. Використовувати їх із важчими наплічниками не рекомендовано, оскільки збільшується ризик вивихів гомілки, особливо у мало тренованих людей.
Взуття такого типу має меншу вагу, оскільки зроблене із легких матеріалів: синтетики чи тонкої шкіри. У літніх моделей часто використовуються вставки із сітки для покращення вентиляції. Підошва у таких черевиках також зазвичай є не жорсткою, може мати меншу кількість шарів.
Легкі хайкінгові моделі часто називають «мідами», оскільки по висоті вони є середнім варіантом між класичними похідними черевиками і кросівками.
Найчастіше таке взуття використовуються у коротких походах, радіальних виходах чи у місті в прохолодні пори (осінь, весна). Якщо ви шукаєте взуття для не тривалих прогулянок Карпатами влітку – це саме те, що потрібно.
Окрім того, такі черевики користуються популярністю у «легкоходів» – мандрівників, що подорожують у стилі fast&light – з максимально облегшеним спорядженням.
Хорошими прикладами такого взуття є модель Salewa MS ALP Trainer Mid GTX чи Keen Wanderer MID.

трекінгові черевики

Класичні трекінгові черевики, як правило, виготовлені із шкіряного матеріалу (гладка шкіра, нубук), мають середню висоту, доволі жорстку підошву. Часто таке взуття має гумову вставку на носку для “гасіння” ударів об каміння чи корені дерев. Може бути сумісним із м’якими кішками, що дозволяє використовувати його в зимовий сезон на нескладних маршрутах.
Рекомендована вага рюкзака при використанні таких черевиків — до 25 кг, проте, якщо ви “солідної” тілобудови та плануєте походи із вагою, близькою до рекомендованого максимуму, радимо таки звернути увагу на більш армовані моделі.
Черевики цього типу добре підходять для тривалих походів Карпатами протягом року (взимку – легкі маршрути), літніми Альпами, на висотах орієнтовно до 3500 м, Кавказом, Гімалаями, до 4500 м тощо.

Приклади даного виду взуття — моделі New Trail Lite чи 900 Rolle EVA GTX від Zamberlan.

Черевики для складного трекінгу конструктивно є значно потужнішими від двох попередніх типів. Це пов’язано із складністю умов, в яких вони використовуються: багатоденні походи складним рельєфом, часто з дуже важким (більше 25 кг) рюкзаком. Таке взуття адаптоване до всіх видів поверхні: вологих болотистих місцевостей, кам’яних розсипів, сніжно-льодового покриву.
Матеріалом, переважно, є гладка шкіра чи нубук, товщиною близько 2 — 3 мм, рідше високоміцна синтетика. Практично завжди присутня мембрана.
Часто черевики для складного трекінгу мають обгумування по всьому периметру, а також можуть мати задній рант для кріплення напівавтоматичних кішок. Така опція допомагає використовувати їх на не дуже складних альпіністських маршрутах, або ж у зимових походах.
Підошва, як правило, кількашарова, дуже жорстка, з глибоким малюнком протектора.
Приклади застосування такого типу черевиків — багатоденний трекінг Кавказом, Тянь-Шанем, літні сходження на Казбек, Тубкаль, вершини Піренеїв тощо.

Моделі Salewa MS Rapace GTX чи Zamberlan Baltoro GTX належать до цієї категорії взуття.

Як обрати “свою” пару?

Трекінгові черевики повинні добре облягати ногу, проте не сковувати свободу ваших пальців. Для того, щоб мінімізувати шанс на помилку, рекомендується приміряти черевики увечері, коли нога є найбільш набряклою. При цьому, найкраще використовувати трекінгові шкарпетки, щоб зімітувати “бойові” умови. Також добре, якщо у вас є змога прогулятись у взутті магазином, бо часом деякі незручності відчуваються лише в русі.
Якщо ж ви здійснюєте покупку через інтернет, обов’язково ознайомтесь із розмірною таблицею виробника. Часом, взуття не сидить через те, що у нього надто широка (вузька) колодка. Спробуйте попередньо знайти в інтернеті відгуки користувачів про того чи іншого виробника, щоб зрозуміти, якої ширини колодки у своєму взутті він використовує. Не соромтесь уточнити в онлайн консультанта усі цікаві вам параметри та заміри: довжину устілки, ширину колодки, висоту черевика. Часто розміри європейських виробників, наприклад, Zamberlan або Dynafit можуть бути відрізнятися від звичних українських на 1, а інколи і 1,5, 2 розміри, тому найкращий спосіб вибрати взуття це приміряти його в магазині, і провести в ньому хоча б 5-10 хвилин, щоб відчути чи підходить дана пара до ваших ніг.

Підігнати черевик під свою ногу можна також з допомогою устілок різної товщини чи ширини, або ж “правильним” шнуруванням. Перед першим походом зробіть короткий тест-драйв нових черевиків, це допоможе вам уникнути натирань у майбутній подорожі.

Щоб взуття прослужило вам довше, за ними потрібно правильно доглядати. Обов’язково чистіть і провітрюйте взуття після кожного походу, не зберігайте у кімнатах з високою вологістю повітря. Не рекомендовано сушити взуття на батареях чи пічці, особливо, якщо у нього є мембрана. Для збереження водовідштовхувальних властивостей не забувайте час від часу наносити на черевики спеціальні засоби — креми чи спреї.

 

Один Коментар
  1. Хоббі. Походи в гори, полювання, риболовля.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *