Давним-давно, ще з початку 80-х років минулого століття, аутдор індустрія здійснила величезний прорив, розповсюдивши у широкий вжиток мембрани та флісові тканини. З того часу технологічним одягом почали цікавитись не тільки гіки-подорожувальники, але й світ високої моди та гіганти fast fashion.


Аутдорні бренди сильно змінили феномен apres-ski, породили явище горпкору та почали робити одна за одною колаборації з такими брендами як Loewe, Jill Sander, Balenciaga та багатьма іншими, що створило величезний попит на інноваційні рішення в одязі. 


Попри це, багато експертів та звичайних туристів стверджують, що технології у світі аутдору давно тупцюють на місці, буцімто великі бренди тримають дослідницькі відділи тільки для того, щоб про них міг щось написати відділ маркетингу.

Що ж, ми вирішили дослідити це питання і перевірити, чи дійсно наш одяг та спорядження для походів отримують нові технології, ми підготували для вас невелику добірку інноваційних рішень та продуктів, що тільки-но з’явились чи от-от з’являться на ринку.

 

Тенденції

 

Куди ж зараз дме вітер інновацій? Коротше кажучи, які питання хвилюють розробників мембран, одягу, рюкзаків, наметів, килимків? Ми заглянули на сайти виробників технологічних рішень та переглянули переможців премії ISPO Awards – однієї з найбільших виставок аутдор індустрії та помітили кілька тенденцій.

 

  • виробники прагнуть використовувати більш екологічні продукти та нові або переосмислені природні матеріали, такі як шерсть альпаки та конопля у своїх виробах
  • все ще йде боротьба за зменшення ваги спорядження. І поки значна частина брендів махнула на це рукою, інші продовжують дивувати нас зменшенням ваги своїх продуктів
  • технологічні компанії продовжують створювати нові тканини, матеріали або значно покращувати характеристики вже відомих

(український бренд Turbat здобув перемогу на ISPO Awards за спальник Ultar)

 

Сталий розвиток та екологічність

 

Найбільші вороги всіх великих брендів зараз це – перфторовані сполуки (PFC), що є стійкими органічними забруднювачами. Вони використовувались, та у значній мірі продовжують використовуватись, в якості гідрофобного матеріалу, що має надзвичайні водовідштовхувальні властивості. Зараз поважні виробники позначають свої продукти спеціальною біркою pfc-free та відмовляються від водовідштовхувальних просочень на їх основі, і це – величезний здобуток. 

 

Зі зростаючим попитом на стійкі та екологічно чисті продукти, Gore-Tex розробив нову мембрану на основі спіненого поліетилену (ePE) замість політетрафторетилену (PTFE) з якого, власне, і почались мембрани. Цей матеріал містить фтор та не розкладається у природному середовищі. На розробку пішло десять років. Перші такі мембрани з’явились у кількох брендів, таких як Patagonia, Arcteryx ще у кінці 2022 року, але тільки зараз вони починають поширюватись серед інших брендів, що працюють з Gore-Tex. 

 

Нова мембрана, однак, повністю не витіснить стару з PTFE, яка ще буде використовуватись невизначено довгий час. Також Gore-Tex не прагне сильно розповсюджувати інформацію про те, в яких саме продуктах є нова мембрана. Можемо це дізнатись на сайтах лише деяких виробників, які вирішили заявити про використання ePE-мембрани.


Альпаки, схоже, стають новими меріно. Ми вже знаємо, що існує термобілизна з вовни альпаки, яка є альтернативою вовні меріно, але зараз популярними стають суцільні утеплювачі з вовни різних тварин. І ось, одні хлопці та дівчата створили в Перу компанію під назвою Paka, що робить одяг з утеплювачем на основі вовни альпаки.

Утеплювач назвали PAKAFILL та заявляють, що він тепліший за інші синтетичні утелювачі, що є на ринку та має показник CLO (це як R-value для килимків, показник термічного спротиву для 100 грамів на метр квадратний одягу, чим більше значення тим краще) 2,59. Цифру перевірено швейцарською лабораторією IDFL, це провідна лабораторія, що вимірює також fill power пуху для знаних брендів.


Ми не повірили на слово і вирішили перевірити скільки ж CLO мають кращі синтетичні утеплювачі та дізнались, що Primaloft Gold має показник 2.7. Неприємна маніпуляція, та все ж новий утеплювач PAKAFILL краще за більшість синтетичних утеплювачів, якщо вірити цифрам. До того ж, як заявляє виробник, він зберігає тепло навіть коли мокрий, з ним ви будете комфортно себе почуватись і в статиці при низьких температурах і під час активностей, а також PAKAFILL гіпоалергенний.

(лижна куртка з утеплювачем від альпаки)

Компанія Leki, відомий німецький виробник лижних та трекінгових палиць, зробила нову модель палиць з використанням стійких екологічних природних матеріалів під назвою Hemp One Vario. Палиці мають регульовану довжину, 110-130 сантиметрів, сегменти виготовлені з пресованого конопляного волокна, залитого смолою, руків’я здебільшого з корку, темляк з льону.

 

Одна палиця важить 290 грамів, що більше ніж більшість алюмінієвих палиць. Але справа не у вазі. Головне – екологічний підхід, використання стійких органічних матеріалів, що збираються у тому ж регіоні, де виготовляються палиці. 

(матеріал, з якого виготовлені палиці)

Яке полегшення

 

Схоже ми маємо найлегшу мембранну куртку, що важить всього 76 грамів у розмірі S. Вона виготовлена китайським ноунейм-брендом та, очевидно, ніколи масово не потрапить на європейський чи американський ринки, однак це красномовне свідчення постійного змагання різних виробників за зниження ваги спорядження.

 

Перед тим найлегшою відомою мембраною вважався Rab Phantom Pull-On вагою 86 грамів. І ці дві куртки мають дуже схожі характеристики. Зовнішня тканина щільністю 7 деньє, 2,5-шарова мембрана з показниками водонепроникності та дихання 20\20. Тільки про Rab ми знаємо, що в його куртці було використано мембрану Pertex Shield

(так виглядає найлегша, поки що, мембранна куртка)

Важко оцінювати практичність і довговічність такої куртки чи її цінність для ринку, та спостерігаємо далі за тим, що ж вигадають інші виробники одягу та спорядження.

 

Тим часом вже добре відомий нам данський бренд Nordisk зміг разом з японцями Torey (ті, що виготовляють мембрану Dermizax) знайти цікаве технічне рішення для того, щоб зробити свою пухову куртку водонепроникною. Вони нанесли на тканину щільністю 10 деньє мембранний матеріал товщиною 5 мікрометрів (1 мікрометр в 1000 разів менший міліметра)  що робить його найтоншим і найбільш дихаючим захистом від води, який будь-коли виготовлявся. 

 

Куртка має назву Lodur та Sol, жіноча та чоловіча модель відповідно. Матеріал називається XD ultra shell, має показники водонепроникності 20000 мм водяного стовпчика, а паропроникності цілих 40000 гр\м2\24г. 

 

Всередині 63 грами гусячого пуха з fill power 900, а вся куртка важить 230 грамів в жіночому розмірі М. Так, це не найлегша пуховка. Маємо, наприклад, жіночу куртку від Montbell, що легша на 6 грамів при тому, що всередині у неї 84 грами пуху з fill power 1000. Однак, це може бути найлегша пухова куртка з водонепроникною мембраною. 

(водонепроникна пухова куртка Nordisk Lodur)

Американська компанія Nemo, один з найвідоміших виробників ультралегкого спорядження, побила черговий рекорд і створила килимок з найкращим співвідношенням ваги та коефіцієнту термоізоляції. Це модель Tensor Extreme Conditions, що має R-value 8,5 – показник, якого ще ніхто не досягав. Вага килимка при тому 472 грами, а товщина 9 сантиметрів, що робить його ще й дуже комфортним. 

 

Тепер точно зрозуміло, що найкращий шлях до термоізоляції туристичних килимків не шар синтетичного чи пухового утеплювача, як цьому слідують виробники Exped та Sea To Summit, а алюмінізована плівка, якої в моделі Tensor Extreme Conditions аж 4 шари. 

(килимок Nemo Tensor Extreme Conditions)

 

Сила наукового пошуку

 

Вже давно світ аутдору розділений на дві нерівномірні частини. Перша – це бренди-ентузіасти ультралегкого спорядження, такі як Hyperlite, Z-Packs чи українська Liteway, які використовують у якості основного матеріалу для своїх рюкзаків, тентів та наметів композитні тканини, в основному DCF від компанії Dyneema та Ultra TNT від компанії Challenge Sailcloth. Ці бенди в основному орієнтуються на тру хайкерів та тих, для кого зменшення ваги спорядження лежить в основі піраміди життєвих потреб Маслоу.

 

Друга частина – це традиційні аутдор гіганти, що хочуть задовольнити комфорт звичайного туриста і розуміють обмеження композитних тканин для масового споживача, в першу чергу їх рівень зносостійкості та термін служби. І ці два світи не перетинаються. Хоча ми знаємо і про поодинокі винятки. Так, Big Agnes зробили версію своєї ультралегкої моделі намету Tiger Wall з матеріалу DCF.

(повна вага намету Big Agnes Tiger Wall 2 Carbon 624 грами)

Та прогрес не стоїть на місці, тож компанія Aluula розробила нову композитну тканину. Ця тканина так само як і DCF та Ultra TNT в основі має надвисокомолекулярний поліетилен високої щільності (UHMWPE), однак заламінована вона не майларом, тобто поліефірною плівкою від компанії Dupont, як у попередніх двох тканин, а поліетиленом за спеціальною технологією. 

 

Саме ця технологія ламінації надає новому продукту, що отримав назву Graflyte, особливих характеристик: більшої зносостійкості при меншій вазі, можливості термоз’єднувати шматки тканини замість того, шоб робити шви та навіть термоформувати для створення 3D-структур. 

 

Одним словом, нова тканина може змінити ставлення великих гравців ринку до композитних матеріалів. Поки що планується вихід рюкзака від бренду Durston, який матиме об’єм 30 літрів та вагу 365 грамів, однак в майбутньому також будуть і інші продукти від відомих брендів, таких як Arcteryx.

(рюкзак Durston Wapta 30 з тканини Graflyte)

Впевненості у майбутньому композитних матеріалів додає той факт, що та сама компанія Aluula посприяла створенню найлегшого на даний час, сертифікованого Міжнародним союзом альпіністських асоціацій, шолома для скелелазіння. Це тепер не Petzl Sirocco, а оновлений Black Diamond Vapor, що став важити 155 грамів.

 

Шолом від BD має ту саму конструкцію, що і Sirocco. Шар полікарбонату лише зверху, а з боків та ззаду піна. Але у моделі Vapor під полікарбонатом розміщується шар композитного матеріалу, що і дало змогу зменшити вагу всієї конструкції при тому не втративши у міцності та здатності поглинути енергію удару.


Висновки

 

Коли ми стоїмо біля Вухатого каменю та милуємося краєвидами Чорногори, то, погодьтесь, нам не так вже й цікаві хімічні сполуки, показники вимірювань чи особливості технологічного процесу.

Ми хочемо аби нам було тепло, сухо та комфортно. А ще було б добре, аби природа, якою ми милуємось не страждала від забруднень, які ми – люди, несемо. Іноді важко відрізнити чесні екологічні ініціативи великих корпорацій від грінвошінгу, коли екологічнісь залишається лише у маркетингових стратегіях. Також важко збагнути коли технологічність починає працювати не на тебе, а на бренд, який ти носиш.  

Справді, значні прориви та інновації готуються багато років, великими колективами людей, передовсім науковцями та інженерами. Для нової мембрани від Gore-Tex це термін в 10 років, Nordisk та Toray почали свій шлях до створення нового мембранного матеріалу в 2013 році,  DCF взагалі з’явився в 90-х роках минулого століття, ще під назвою кубен і з того часу композитні тканини постійно вдосконалюються.

 

Тож прогрес може здатися повільним, але він невпинний. Згадати хоча б, який шлях пройшли надувні килимки. Саме тому ми продовжуємо слідкувати за інноваціями та відділяти хайпове від перспективного. 

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *