Літо надає нам безліч варіантів відпочинку на природі: походи, біг, кемпінг чи риболовля. Разом з тим, воно приносить і загрозу бути нещадно покусаним різноманітними комахами, від комарів та ґедзів до жуків та кліщів. Їх укуси, в кращому випадку, можуть призвести до дратівливої сверблячки, а в гіршому – до захворювання. У цій статті ми пояснимо, як вибрати ефективний репелент, що зробить ваш відпочинок на природі безпечнішим.
Засоби проти комах: як вибрати?
Вибір діючої речовини
DEET (N,N-diethyl-3-methyl-benzamide). Розроблений армією США ще в 1940-х роках, і з того часу став найпоширенішим репелентом у світі. Він є ефективним не лише проти комарів, а й проти кліщів та деяких видів мух.
Концентрація DEET у засобі може коливатись від 10 до 100 відсотків, що гарантує різну ефективність та час захисту. Оптимальний рівень захисту досягається при вмісті 30% цієї діючої речовини — більш високі рівні концентрації просто подовжують час дії. Ця діюча речовина є дуже сильною та тривалою у дії. Використовуючи цей репелент, вам слід суворо дотримуватися вказівок із застосування, що надаються разом із продуктом, особливо при застосуванні його дітям. Незважаючи на те, що DEET вивчався та активно використовувався протягом десятиліть, він може пошкодити пластикові та синтетичні компоненти спорядження, тому ретельно мийте руки після використання. Також, слід враховувати той факт, що він не підійде людям з чутливою шкірою, і його не варто застосовувати для маленьких дітей. Тобто коли ми говоримо про DEET з концентрацією (50% і більше ) ми маємо на увазі найсильніший засіб, який призначений для місць де концентрація та загроза від комах найбільші, для умовної прогулянки лісом або горами можна використовувати менш потужні засоби, особливо, якщо у вас чутлива шкіра.
Пікаридин (picaridin) — це синтетична сполука, яка імітує піперин, природну сполуку, яка створює гостроту, властиву чорному перцю. Забезпечує перевірений ефективний захист від кліщів, комарів та інших кусючих комах. Хоча спреї від комах доступні з різною часткою діючої речовини у них, концентрація близько 20% пікаридину вважається найефективнішою, забезпечуючи до 12 годин захисту. Засоби з пікардином можна застосовувати дорослим, дітям та немовлятам старше 6 місяців.
Пікаридин не є розчинником для синтетики, тобто його можна наносити як на одяг, так і на шкіру. Формули на основі пікаридину також, як правило, менш жирні, а це означає, що вони можуть бути зручнішими для нанесення та щоденного використання.
Завдяки тривалій ефективності засоби з пікаридином ідеально підходить для тих, хто планує проводити значний час на відкритому повітрі без тягаря частого повторного застосування.
Синтезовані рослинні олії є доволі ефективними проти комарів та деяких видів кліщів. Ці діючі речовини все ще вважаються хімічними та регулюються відповідними службами, в тому числі вже згадуваною EPA, щодо використання на людях.
Олія лимонного евкаліпта може відлякувати комарів до шести годин. IR3535 — синтетичний засіб на основі натуральної амінокислоти, може діяти до восьми годин.
Перметрин (permethrin), зареєстрований EPA з 1979 року, є синтетичною версією хімічної речовини, яка в природі міститься в квітах хризантеми. Репеленти з перметрином призначені для одягу та спорядження, тому їх не можна наносити на шкіру. Цей активний інгредієнт вбиває комах при контакті, забезпечуючи додатковий захист від кліщів і комарів.
Як щодо «природних» альтернатив?
Натуральні (несинтезовані) рослинні олії використовуються як засіб проти комарів. Натуральні олії (соєва, лимонна трава, цитронелла, кедр, м’ята перцева, лаванда, герань або гераніол тощо) не регулюються відповідними органами щодо безпеки та ефективності. Як правило, вони вважаються менш ефективними, і їх потрібно застосовувати повторно набагато частіше, ніж хімічні альтернативи.
Що робити, якщо вас уже вкусили?
І навіть, у цьому випадку виробникам є що запропонувати. Це може бути або бальзам, який заспокоює свербіння, на зразок, цього. Або спеціальний пристрій Lifesystems Bite Relief Click, який може заспокоювати вже подразнені зони та яким можна обробити понад 1000 укусів. Принцип його дії – електричний струм, що дозволяє зменшити вивільнення гестаміну, який викликає свербіння.
Також поширеною проблемою при відпочинку на природі, є зустріч з дуже небажаними мешканцями лісів, лугів та гір – кліщами. Для того щоб витягнути цих небажаних гостей зі свого тіла, існує цілий арсенал пінцетів.
Одяг та аксесуари з репелентами
Однією з альтернатив нанесення протикомашиного засобу на шкіру є аксесуари, які просочені або містять у собі в рідкому стані натуральні рослинні олії. Як правило, це браслети, кулони чи кліпси, які можна повісити на одяг або спорядження. В основному такі засоби дієві проти комарів. Хоча це приємніше, ніж наносити олію чи хімічний засіб на шкіру, такі аксесуари мають обмежений радіус дії, тому ноги та (або) руки можуть залишатися не достатньо захищеними від комах.
Одяг, просочений перметрином, відлякує комарів і кліщів. Ви можете придбати одяг, попередньо оброблений репелентом, або самостійно розпилити засіб на одяг. Зауважте, що незалежно від того, чи купуєте ви попередньо оброблений одяг, чи розпорошуєте перметрин самостійно, такі речі обов’язково потрібно прати окремо. Цей метод є доволі надійним та має тривалу дію, гарантуючи безпеку мінімум на кілька використань. Слід зауважити, що попередньо оброблений одяг зберігає ефективність значно триваліший час, приблизно до 70 прань.
Засоби від комах, що переносяться повітрям
Зупиняючись компанією в одному місці, наприклад, в кемпінгу, ви можете використовувати спеціальні засоби, що розсіюють (випаровують) протикомашиний засіб у повітря. Такі засоби можуть мати вигляд усім знайомої спіралі, свічки, яка повільно згораючи, розносить репелент у повітрі або ж це можуть бути різноманітні розсіювальні пристрої, що працюють від акумуляторів. Їх захист діє до тих пір, поки пристрій заряджено і ввімкнено. Це зручно, тому що не створює дискомфорту із нанесенням на шкіру. Тим не менш, цей метод дієвий лише для комарів і не працюватиме, якщо ви рухаєтесь або якщо на вулиці вітряна погода. Як діючі речовини в таких випадках найчастіше використовують алетрин, у вигляді невеликих змінних пластин.
Порівняльна таблиця різних видів репелентів
Те, як ви використовуєте репелент, також має значення
Змащування туди-сюди або розбризкування репеленту в повітря навколо вас, як парфуми, не забезпечить особливого захисту. Ці засоби потрібно наносити тонким рівномірним шаром на всі відкриті ділянки шкіри. Немає однозначності, в питанні що краще, крем чи аерозоль, вибір лише за вами. Обираючи формулу, подумайте про те, яку, на вашу думку, ви зможете нанести найлегше та найкомфортніше.
Попри досить високу ефективність сучасних репелентів, жоден з них не гарантує 100% засіб від усіх видів літаючих та повзаючих комах і павукоподібних. Плануючи подорож, що передбачає тривале перебування у лісі чи біля річки – місцях з підвищеною концентрацією комах, а особливо комарів, подбайте про наявність серед вашого спорядження москітних сіток. Це доволі простий, але дієвий засіб. Москітні сітки можуть використовуватись головним убором (капелюхом), наметом або гамаком, створюючи “no fly zone” навколо вас.