Збираючись у подорож важливо не забувати про шкоду від ультрафіолету та додавати у чекліст речі, які захистять нас від сонця. Нашою пригодою може бути кількаденний похід горами, сто велосипедних кілометрів, виїзд на день за місто або відпочинок біля річки. Зрештою, сонце не буде вас жаліти і тоді, коли ви копаєте картоплю. Саме тому ми підготували короткий, але детальний гайд по тому, що взяти з собою на природу аби потім не червоніти.

Отже, ми мали одну панаму, кілька футболок з довгим рукавом, легінси, високі шкарпетки, тонкі рукавички, окуляри, баф, крем від сонця, бальзам для губ. Так я готувався до походу в Доломітах, адже у свій минулий похід в Австрійських Альпах я хоч і думав, що маю достатній захист від сонця, та все ж згорів. Постраждали короткі смужки шкіри між шкарпетками та легінсами, підборіддя з шиєю, на руках залишились білі сліди від темляків трекінгових палиць, а я не міг нормально відкрити рота, бо в мене облізли губи. 

 

Так я дізнався, що ультрафіолет може дістатись до будь-якої відкритої ділянки шкіри відбиваючись від снігу, а також те, що високо в горах його багато навіть попри хмари. Після цього в мене склався цілий список речей, що варто брати з собою в походи для захисту від сонця. Їх не обов’язково застосовувати всі разом. В певних ситуаціях деякі можуть заміняти інші. Також залежно від обставин деякі способи захисту від сонця будуть зручнішими, а деякі зовсім недоречними. Тож, давайте розбиратись.

Панама

 

Панама з широкими полями буде доречною всюди і завжди у теплу пору року. Ключовими параметрами вибору панами є її дихаючі властивості та ширина полів. Короткі, майже вертикальні поля залиште для поціновувачів Kalush з 2022-го. Нам потрібні широкі поля, що не закривають огляд. Панама рятує не тільки від сонячного удару, але й захищає шкіру голови від сонячних опіків, особливо вуха, ніс та шию.

 

Важливим є також і те, наскільки панама добре вентилюється. Достатньо повітропроникним може бути сам основний матеріал, але перевагою буде і додаткова вентиляція із сітчастих вставок чи хоча б люверсів. Краще обрати панаму з легких синтетичних тканин, адже наша голова може активно потіти, а синтетика сохне значно швидше ніж, наприклад, бавовна. Мокра панама це також ризик захворіти, в горах холодний вітер і пекуче сонце можуть поєднуватись у часі. 

(одна з найкращих моделей капелюха Buff Booney Hat)

Одяг з довгими рукавами

 

Мій універсальний спосіб захистити верхню частину тіла та руки від сонця – це термофутболка з довгими рукавами. Я обрав собі Dynafit Speed Dryarn, адже в ній комфортно у широкому діапазоні температур, в тому числі й у спеку, а сам матеріал, хоч і синтетичний, але приємний до тіла. Та крім цієї футболки є безліч різних варіантів одягу, в тому числі і сорочки, які спеціально створені, щоб захищати від сонця.

 

Важливим критерієм вибору будь-якого одягу для захисту від сонця є його індекс UPF. Будь-який одяг затримує певну частку ультрафіолету, якщо це не футболка-сіточка від Balenciaga. Індекс UPF показує наскільки кратно ультрафіолету затримує той чи інший матеріал. Наприклад, якщо ми бачимо на бірці напис UPF 50, це означає, що через цю річ проходить в 50 разів менше ультрафіолету, ніж на неї потрапляє. Простіше кажучи, такий матеріал пропускає лише 2 відсотки ультрафіолету.

(футболка з довгим рукавом Turbat Hike Lite LS та сорочка Turbat Maya Hood)

Якщо ж ви хочете захистити також шкіру ніг, але для трекінгових штанів вже надто спекотно, то можна скористатись біговими тайтсами, одягненими під шорти. Вони гарно відводять вологу, спрацьовуючи як термобілизна та не заважають вільним рухам. 

 

Баф, шкарпетки, рукавички

 

Високо в горах або на воді, коли сонячні промені можуть під різними кутами потрапляти на шкіру, важливо закрити усі ділянки. Баф допоможе захистити шию, що не прикрита футболкою та куди не падає тінь від капелюха. Шкарпетки краще підібрати такої висоти, щоб вони трохи перекривали тайтси. Тонкі рукавички лайнери також не завадять, а їх альтернативою може бути подовжений рукав сорочки з отвором під великий палець.

(для захисту рук можна комбінувати футболки з окремими спеціальними рукавами)

Окуляри

 

Наш зір не здатен помітити ультрафіолетове випромінювання, але його поглинає рогівка ока. При значній кількості ультрафіолету може виникнути опік сітківки – внутрішньої поверхні ока, де розміщені фоторецептори. Разом з тим може розвинутись  фотокератит, або як його ще називають снігова сліпота – типова проблема для альпіністів та людей, що довго перебувають на значній висоті або серед великих сніжних просторів та не захищають очі. 

Всі окуляри, що призначені для використання в горах мають стовідсотковий захист від ультрафіолету. Але також вони відрізняються різним ступенем захисту від видимого світла. Найбільш зручними в подорожах є окуляри що змінюють ступінь затемнення залежно від кількості ультрафіолету. Таким чином і у сонячну, і у похмуру погоду вам буде комфортно їх використовувати. 

 

Якщо хочете більше дізнатись про спортивні окуляри, почитайте нашу статтю на цю тему.

 

Крем від сонця та бальзам для губ

 

Альтернативою одягу є крем від сонця. Наприклад, якщо рукавички чи тайтси не хочеться вдягати через занадто спекотну погоду, відкриті ділянки шкіри можна покрити захисним кремом. Перед тим, як це робити важливо розуміти кілька важливих моментів:

  • Індекс SPF (sun protection factor) означає яка доля всього ультрафіолету потрапить до вашої шкіри. Наприклад, якщо індекс SPF 50 це означає, що крем пропустить лише 1\50 частину всього випромінювання, тобто 2 відсотки
  • На жаль, не існує крему, який би захистив від ультрафіолету на всі 100 відсотків
  • Крем від сонця не діє постійно, його захист зменшується з часом. Виробник вказує кількість годин, протягом яких крем гарантовано захистить вас від сонця
  • Крем потрібно наносити на шкіру за певний час до того, як вийти на вулицю. Зазвичай це 20-30 хвилин

Багато залежить від основи крему. Деякі креми гірше змиваються водою, деякі містять додатково вітаміни, деякі краще зволожують шкіру. Всі ці фактори впливають на ваш безпосередній досвід використання. Наприклад, для інтенсивних фізичних навантажень краще обирати спеціальний крем, що розрахований на спортивне використання. Такий крем буде краще триматись на шкірі, навіть коли ви інтенсивно пітнієте.

Та все ж мій досвід каже, що крем краще наносити на ті ділянки шкіри, що пітніють менше, наприклад, на ноги чи зовнішню сторону кистей. Наносячи крем на обличчя варто бути готовим до того, що він почне стікати разом з потом та може потрапити в очі.

 

Не варто також забувати про губи, вони так само чутливі до сонця та можуть отримати сонячні опіки. Тож разом з кремом від сонця варто використовувати спеціальний бальзам для губ, що захищає від ультрафіолету.

Висновки

 

Вплив ультрафіолету на шкіру має накопичувальний ефект. Це означає дві речі. Навіть короткі, але часті появи на сонці без видимого ефекту через певний час матимуть негативні наслідки для шкіри. А також, навіть якщо ваша шкіра відновиться після сонячних опіків, вона все ж може швидше старіти у довготривалій перспективі. А отже найкращий спосіб її вберегти, це слідкувати за нею та захищати її постійно.

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *