Коли збираємось у зимову мандрівку, то нема проблеми з вибором фліски чи куртки. Наш досвід дозволяє майже інтуїтивно обрати достатньо теплий одяг на ту чи іншу погоду. Хтось черпає натхнення, ретельно читаючи наші статті та переглядаючи відео про те, як правильно одягатися взимку. Та от з чим майже завжди є сумніви, так це – з вибором штанів.

Теплі штани, друзі, це запорука успішної мандрівки взимку. Усе повинно бути в теплі – аби температура була 36.6. Оскільки перевіреної інформації на цю тему бракує, а великий вибір в магазині може й заплутати, я вирішив написати найбільш розлогий гайд про те, як обрати штани для зимових активностей.

Основні правила підбору

Прості правила, які ми використовуємо обираючи одяг для верхньої частини тіла, так само працюють і для нижньої. Ці правила вписуються у тришарову систему одягу, хочу коротко вам про них нагадати. 

Щоб почуватись комфортно за будь-яких погодних умов, нам потрібно одягнути пошарово не більше ніж три речі, кожна з яких виконує певну функцію. Базовий шар – термобілизна, перш за все, гарно відводить вологу. Задача середнього шару – зберігати тепло. Зовнішній шар захищає нас від вітру та опадів. 

(Для нього: базовий шар – термобілизна Ortovox 185 Rock’n’Wool, утеплюючий шар – фліс Salewa Paganella, захисний шар – мембрана Ortovox Ravine Shell. Для неї: базовий шар – термобілизна Ortovox 230 Competition, утеплюючий шар – фліс Ortovox Fleece Jacket, захисний шар – мембрана Salewa Puez PTX)

Та є дві обставини на які варто звернути увагу при виборі штанів. 

Перша – це те, що під час ходьби, ноги, стегна та сідниці постійно рухаються та виробляють багато тепла. Друга – наш тулуб. Оскільки там розміщені всі життєво важливі органи, вони потребують більше тепла, ніж кінцівки. З цієї причини, під час походу, ми можемо неправильно оцінити наскільки теплим має бути одяг нижче пояса та ризикуємо перегрітись. 

То як знайти ідеальний баланс, враховуючи зупинки для відпочинку та зміну погодних умов? Розповідаю. Найперше, правильно оберіть термобілизну – це вже половина успіху. Адже саме термобілизна допомагає нам регулювати температуру на поверхні тіла, зігріваючи, відводячи вологу та охолоджуючи, коли це потрібно. Якщо хочете дізнатись більше про термобілизну – почитайте нашу велику статтю на цю тему. 

Ще одна важлива умова. Не потрібно надягати на себе якомога більше шарів одягу. До прикладу, шкарпетки дублюються термобілизною, термобілизна доповнюється спідньою білизною, а зверху на них флісові штани. І завершують весь цей пиріжечок – мембранні штани. В такому випадку завжди є небезпека того, що резинки на поясі кожної з цих речей будуть заважати нормальному кровообігу, і у вас дуже швидко замерзнуть пальці на ногах, якими б теплими не були ваші шкарпетки. До того ж, в такій великій кількості шарів просто незручно буде ходити. 

(одягнути джинси теж не краща ідея – вологий котон дуже неприємний до тіла і в ньому можна швидко замерзнути)

Я прихильник обирати одяг виходячи з того, як він буде працювати в реальних ситуаціях. Тож далі пропоную уявити кілька типових зимових активностей, для яких підберемо чудовий комплект одягу в якому буде тепло і зручно.

Біг та велосипед. Головне –  не перегрітись.

Бігати або їздити на велосипеді взимку для новачка, та й для професіоналів – це завжди виклик. І пов’язано це переважно з тим, що ми часто не розуміємо, як правильно одягтися. Думаючи про низькі температури, інстинктивно виникає бажання одягти на себе чим тепліші речі, а через десять хвилин: тече піт, жарко, свербіж. Загальне правило: “одягатись так, як вам буде комфортно під час пробіжки, а не в той момент, коли ви тільки вийшли на вулицю”. 

На ноги ми рекомендуємо одягати щільні еластичні тайтси. Вони можуть бути з мінімальним ворсом всередині, якщо температура близько нуля градусів, або з більшим ворсом, на нижчу температуру. Шкарпетки краще обрати вище кісточки, аби у вас не було відкритих ділянок шкіри між шкарпетками та тайтсами. 

Гарні тайтси мають еластичну тканину, що добре тягнеться у всі сторони для повної свободи рухів. Вони гладкі ззовні, добре дихають та трохи захищають від вітру. Мають широку еластичну талію, плоскі шви. 

(Тайтси Dynafit Ultra 2 Long, Шкарпетки Salewa Pedroc QRT, Шорти Dynafit Alpine)

Якщо температура не опускається нижче 10 градусів морозу, то немає потреби одягати під тайтси термобілизну. Коли ж температура нижче, то можете надягти синтетичну термобілизну для інтенсивних фізичних навантажень. Якщо ж ви вирішили, що такого комплекту буде недостатньо для захисту від вітру і хочете додатково надягати труси – то я не рекомендую цього робити. Не те, що я проти, аби ви були без білизни, просто три еластичні обтягуючі, облягаючі елементи одягу на тілі будуть незручними, натираючи чи сповзаючи вниз, а також, можуть заважати нормальному кровообігу. В такому випадку краще надягти зверху тонкі вільні вітрозахисні шорти

Бігаючи поза асфальтом, вас на шляху може зустріти бруд, глибокий сніг, калюжі чи все разом. Тоді краще одягти бігові бахіли. Вони захистять від гілок та потрапляння бруду, снігу, дрібних камінчиків всередину взуття.

Під час трейлів високо в горах, або коли пробіжка в засніжену, вітряну погоду, краще мати з собою в рюкзаку додаткові штани, що захищатимуть від вітру та опадів, які вдягаються на тайтси. Такі штани роблять, як правило, досить вільними, щоб ви могли швидко надягти їх посеред стежки, не знімаючи взуття, коли змінюється погода. Вони можуть бути з водонепроникною мембраною або вітрозахисними властивостями, гарно пакуються та мало важать.

(Тайтси Dynafit Winter Running Tights, Шкарпетки Salewa Wildfire QRT, Бахіли Black Diamond Distance Gaiters, Штани Dynafit Alpine WP)

Три варіанти, як вдягнутись у (зимовий) похід.

В літньому поході нам цілком достатньо шортів або легких трекінгових штанів. В зимові мандри я рекомендую під трекінгові штани вдягати базовий шар теплої синтетичної білизни. Якщо ви перегрієтесь, вона гарно відведе вологу від тіла, а зупинившись на відпочинок така термобілизна буде зберігати ваше тепло у холодних умовах. Ще один гарний варіант для зимового трекінгу – штани з матеріалу softshell та утеплюючим ворсом з внутрішньої сторони. 

В зимовому поході штани з матеріалу softshell будуть краще захищати від вітру ніж звичайні літні трекінгові штани. Для порівняння можемо звернутись до умовної одиниці вимірювання вітропроникності CFM. Вона показує кількість кубічних футів повітря, що проходить крізь тканину за хвилину. При тому швидкість вітру є 42 кілометри на годину.

Для звичайного флісового матеріалу цей показник становить близько 60. Середні літні трекінгові штани мають 40-20 CFM, більшість софтшелів показують результат в межах 10-5 CFM. При тому штани з такого матеріалу будуть все ще краще дихати, ніж будь які мембранні штани. 

Гарні штани можуть мати різну щільність софтшельного матеріалу на різних ділянках, що враховуватиме особливості нашої анатомії. Також добре, коли є вентиляційні отвори на блискавках, продубльовані сітчастим матеріалом. Деякі штани мають сніжні спідниці внизу кожної з калош, що захищає від потрапляння снігу всередину. Всі ці деталі, а також надзвичайно добре співвідношення захисту від вітру та збереження тепла, робить софтшел чемпіоном серед матеріалів для зимових активностей.

Мембранні штани

Хоч у більшості випадків в зимовому поході немає потреби використовувати  мембранні штани, все ж бувають ситуації де вони стануть найкращим рішенням. Через поєднання водонепроникності та майже повного захисту від вітру вони добре підійдуть для тих випадків, коли доводиться постійно контактувати з вологим снігом у високогір’ї, де може бути сильний вітер. 

Це може бути фрірайд, заняття з лавинної безпеки чи альпінізм, наприклад коли повільно рухаєтесь у зв’язці крутим схилом, чи стоїте страхуючи свого партнера. В таких випадках, періоди інтенсивних навантажень змінюються довгим стоянням серед снігу та вітру, тому більший захист є пріоритетом над дихаючими властивостями мембрани. Використовуючи мембранні штани варто врахувати, що разом з ними вам знадобиться товстий утеплюючий шар. Це може бути дуже щільна синтетична термобілизна, з матеріалів на кшталт polartec power stretch або аналогів. 

Отже, маємо цілих три варіанти того, як вдягнутись у зимовий похід: звичайні трекінгові штани у поєднанні з теплою термобілизною, штани з утепленого софтшелу та мембранні штани з дуже теплою термобілизною

Також в кількаденний зимовий похід варто взяти з собою пухові штани-самоскиди чи утеплену спідницю. Їх можна легко та швидко надягти на перепочинок або ввечері перед ночівлею.

Продовжіть речення: якщо довго стояти на морозі, то…

Коли тіло знаходиться в русі, то першим завданням технологічного одягу є відведення надлишкового тепла та вологи. Таким чином ми балансуємо наші тепловтрати з теплогенерацією. Тому говорячи про трекінг, біг або велосипед ми так наголошуємо на дихаючих властивостях одягу. Коли ж нам доводиться довший час перебувати на морозі, від одягу ми очікуємо зовсім іншого – якомога краще зберегти наше тепло. 

Обставини можуть бути різними. Ви можете бути зенітником, що очікує на позиції свою ціль, або працювати в неопалюваному приміщенні, бути частиною знімальної групи, коли треба довго чекати, аби зняти потрібні кадри на природі.

В такому випадку найкращим рішенням буде використовувати в якості базового шару, теплу, повністю вовняну термобілизну, або ж з високим вмістом шерсті.

Коли мороз

На морозяну погоду вам знадобляться штани з довговолокнистим синтетичним утеплювачем, таким як Primaloft, Thermolite чи схожим на них. Такі утеплювачі завдяки синтетичним волокнам створюють об’ємну структуру, яка при невеликій вазі дуже добре зберігає те пло. Крім того, оскільки ці волокна створені з гідрофобних матеріалів, таких як поліестер, та часто можуть покриватись силіконом, вони не вбирають воду. Це означає, що навіть у вологому стані такі штани не втрачають свої властивості та продовжують зберігати тепло. 

(так виглядає структура синтетичного утеплювача Primaloft)

При виборі утеплених штанів радимо звернути увагу на кілька деталей. Перевагою буде, якщо штани матимуть підтяжки, це дозволить не затягувати щільно пояс та додасть трохи комфорту. Зовнішній матеріал таких штанів може бути легким, але важливо щоб у контактних місцях, в районі колін, сідниць, на внутрішній стороні знизу штанини, було посилення з більш щільної тканини. Наприклад, кордури чи нейлону ріпстоп. 

Сфера застосування такого типу штанів може бути дуже широкою, а про їх універсальність говорить той факт, що такі рішення є і у військових – сьомий шар із системи пошарового одягу ECWCS американської армії, так і серед альпіністів з їх численними варіантами утеплених штанів для сходжень.

Обираючи штани для зимових активностей завжди слід зважати не лише на погодні умови, але й на інтенсивність ваших фізичних навантажень. Не варто також забувати про принцип розумного мінімалізму. Коли беремо якусь річ, думаємо про те, яку функцію вона виконує, і якщо у кількох речей функції повністю дублюються, то варто вибрати одну, але кращу.

За цим принципом не варто одягати відразу дві фліски, а обрати одну теплішу. Також не слід вдягати під довгу термобілизну труси, чи зверху на неї довгі шкарпетки. Такі прості правила допоможуть почуватись цілком комфортно навіть в дуже несприятливих умовах, а часом і запобігти гіпотермії.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *