Військовослужбовці, що проходять зараз службу в Силах Оборони забезпечуються централізовано, зокрема і спальними мішками. Та спілкуючись зі своїми друзями, колегами, знайомими щодо того, який саме спальник вони використовують на службі й у бойових умовах, я отримав багато дуже різних відповідей. Їх досвід, а всі ми так чи інакше пов’язані з туризмом, вплинув на те, що кожен обрав чи почав шукати власне рішення для спальника, а іноді й для всієї спальної системи, не покладаючись лише на централізоване забезпечення. 

 

Я вирішив запитати в кожного з них яким вони бачать свій ідеальний спальний мішок та сформулював попередньо можливі варіанти його застосування. В ньому має бути цілком комфортно на полігонах навчальних центрів, в неопалюваних, в тому числі сирих, приміщеннях, бліндажах. Зібравши відповіді, я виокремив конкретні особливості та конструктивні елементи, що роблять спальник зручним та комфортним саме для військових.

(типові місця ночівлі військових)

Тож обираючи спальник для себе чи своїх близьких та знайомих, що служать або тільки готуються до служби, або відповідаючи на запити військових, ви можете орієнтуватись на ці пункти. Зауважу лише що вони не є вичерпними, а лише узагальнюють досвід військових. Для окремих ситуацій чи конкретних завдань можуть бути більш специфічні вимоги. З тієї ж причини не всі ці пункти разом є повністю необхідними. Але всі вони роблять сон та життя військового комфортнішим та безпечнішим у більшості випадків. 

Форма спальнику

Для стаціонарного використання, якщо ви постійно спите на одному місці та знаєте, що вам не доведеться часто переїжджати може підійти спальник у формі ковдри, що повністю розкривається. Також можна використовувати спальник ковдру влітку, якщо вона не займає багато місця в складеному вигляді. Та в основному, оскільки військовому часто доводиться переміщатись, то компактність спорядження виходить на перше місце. Тому форма кокону є більш доречною, адже має менший об’єм. 

(спальник-кокон Big Agnes Anthracite 20 важить 1,25 кілограма та має температуру ліміту комфорту  – 6º С, спальник ковдра Pinguin Blizzard важить 1,75 кілограма з температурою ліміту комфорту – 1º С)

Також виробник, оскільки часто не ставить перед спальником ковдрою завдання бути компактним, використовує менш технологічний утеплювач, що гірше компресується. Тому різниця в об’ємі між ковдрою та коконом може бути суттєвою, щоб вплинути на зручність при транспортуванні.

Розміри спальнику

Військовий часто може спати в одязі та взутті. На практиці це значить, що потрібно обирати саме великі розміри моделі спальнику, якщо такі є. Достатнім є розмір, коли утеплювач всередині спальника не перетискається та ви можете рухати руками. 

 

Ще один важливий висновок, внутрішня тканина внизу спальника повинна або зніматись для прання, або бруд з неї повинен легко видалятись. Навіть якщо ви не лягаєте взутим у спальник, нижня внутрішня частина буде найбільш брудним місцем. Так чи інакше, живучи в підвалі, бліндажі чи хаті, де разом з тобою ходять в берцях твої побратими, легко можна забруднити шкарпетки, в яких потім ляжеш в спальник. 

 

Якщо ж швидко почистити чи зняти для прання частину спальнику немає можливості, то варто розраховувати, що спальний мішок потрібно буде часто прати. І це накладає певні вимоги на утеплювач.

(типові умови життя на полігоні)

Утеплювач

Якщо ви не виконуєте якісь специфічні завдання в короткі проміжки часу де важлива передовсім компактність спорядження, то у вашому спальнику повинен бути синтетичний утеплювач. Він хоч і важчий та менш компактний за пух, але має суттєву перевагу в тому, що не втрачає властивостей навіть у вологому та мокрому стані. 

 

Утеплювач при тому має бути якісним та перевіреним, щоб витримати велику кількість циклів прання та компресування не втрачаючи свої термоізоляційні характеристики. Ми точно впевнені у таких утеплювачах як Primaloft, Climashield та Thermolite. Та зараз існують багато різних назв утеплювачів, що матимуть схожі або не набагато гірші характеристики. Тож закликаємо орієнтуватись на реальний досвід використання.

 

Зовнішня тканина

Фундаментальна відмінність між типово туристичним та типово військовим спальником є те, що туристичний в більшості випадків матиме полегшену яскраву зовнішню тканину. В той час як спальник для війська має бути міцним, немарким та неяскравим. В пріоритеті сірий та захисний кольори, олива чи койот. Також важливою характеристикою є водовідштовхувальне покриття тканини. Адже часто доводиться спати у вологих умовах, а висушити спальник не завжди є можливість. 

(спальник Trimm Arktis має міцну зовнішню тканину з водовідштовхувальним покриттям)

Блискавка

Для більшості опитаних військових найкращим варіантом є блискавка по центру спальника, що розстібається до самого низу. Таким чином спальник можна використовувати вкриваючись зверху як ковдрою. Також, як і на туристичних спальниках, блискавка має бути двосторонньою, щоб можна було закривати та відкривати як ззовні, так і з середини. Та мати зручний пулер, за який зручно потягнути навіть в рукавичках, можливо навіть зі спеціальною подовженою стропою.

(центральна блискавка у спальнику Turbat Vogen)

Компресійний мішок

Синтетичні утеплювачі важче піддаються компресії порівняно з пухом. Тому важливо, щоб мішок для транспортування мав компресійні стяжки. А у випадку з об’ємними зимовими спальниками, щоб стяжки були як поперечними, так і поздовжніми. Таким чином легше буде відрегулювати форму спального мішка. Також стяжки дозволять припасувати спальник до рюкзака, якщо виникне така потреба. 

Запаковувати спальник у компресійний мішок найкраще не скручуючи його перед тим, а проштовхуючи розгорнутий спальник хаотично, починаючи від низу до капюшону. Сам мішок має бути достатнього розміру, щоб робити це легко, без надмірних зусиль.

(за компресійні стропи спальник зручно причепити до рюкзака)

Модульна система

Якщо вам часто доводиться ночувати просто неба (наприклад в піхотному підрозділі на лінії зіткнення), гарним рішенням може бути модульна спальна система. До неї, частіше за все, входять три елементи. Спальник лайнер з тонкої тканини або мінімальним утеплювачем, який ще можна використовувати влітку у якості основного спальника. Власне, основний спальник. Та захисний шар з водонепроникної чи мембранної тканини, що називається бівачним мішком. 

 

Внутрішній спальник-лайнер може бути незручним у використанні через те, що з такої комбінації складніше вийти. Тому його використання не завжди є доцільним. Але в комбінації основного спальника та бівачного мішка є значні переваги. Це, по-перше, захист від опадів та бруду. Крім того, це додає кілька градусів до комфортної температури. Важливо щоб блискавка бівачного мішка повністю дублювала блискавку спальника.

(приклад модульної спальної системи)

Також в деяких випадках зручними є блискавки в області ніг та плечей, щоб можна було ходити у спальнику не знімаючи його.

 

Як визначити комфортну температуру спальника?

Часто серед пропозицій спальників для військових зустрічаємо маніпуляції щодо температури комфорту. І якщо тим, у кого є досвід користування туристичними спальниками, легше такі маніпуляції помітити, то люди без туристичного досвіду можуть бути розчаровані у своїх очікуваннях. Загалом система визначення комфортної температури є стандартом туристичної галузі та військові виробники часто нею нехтують. Щоб визначити хоча б приблизну температуру комфорту можна вдатись до розрахунків. 

 

Візьмемо стандартний туристичний спальник Trimm Balance. У нього всередині синтетичний утеплювач Thermolite Quallo, що має цілком пристойні характеристики співвідношення ваги та термоізоляції. Шар утеплювача в цьому спальнику має вагу 300 грамів на метр квадратний, а загалом спальник важить 1550 грамів. Його температура комфорту  – 2 градуси. Тож очевидно, що інший спальник з подібними характеристиками загальної ваги та щільності утеплювача, матиме, щонайкраще, подібну комфортну температуру. Або більшу, якщо всередині у нього менш якісний утеплювач.

Мої колеги-військові сходяться на думці, що заявлена температура комфорту спальника може бути лише орієнтиром, від якого варто відштовхуватись. Важливими факторами що можуть вплинути на ваші відчуття всередині спальника можуть бути втома і фізичне виснаження, вологість одягу, в якому ви лягаєте спати. А також те, наскільки добре ви поїли перед сном. 

 

Тож загальною порадою є використовувати спальник на 3-6 градусів тепліше від заявленої температури комфорту при тій самій температурі на вулиці. Наприклад, якщо температура повітря 0 градусів, а на вашому спальнику заявлена температура комфорту – 5 градусів, то в ньому вам буде достатньо комфортно спати. 

 

Які спальники ми можемо рекомендувати

 

Знайомі та колеги, що зараз служать у війську, використовують різні спальники, що залежить від їх вимог. З-поміж них ми виділили кілька, що відрізняються між собою та мають певні переваги:

 

Trimm Highlanderкомпактний синтетичний спальник на три сезони, що має температуру комфорту + 2 градуси. Його перевагами є розміри у компресійному мішку, якісний утеплювач, що може пережити багато циклів прання та зільна зносостійка зовнішня тканина. Найкраще використовувати у приміщеннях, в тому числі й вологих, та наметах.

(Trimm Highlander у військового)

Turbat Nox 400ще один трисезонний варіант, але вже для постійних сухих умов та якщо ви будете спати без верхнього одягу і взуття, адже в якості утеплювача використовується пух. Серед переваг – компактні розміри та мала вага (830 грамів), можливість використовувати як ковдру та відкрити блискавку лише для ніг.

(спальник Turbat Nox 400 та надувний килимок від Exped у спеціально обладнаному місця для сну)

Turbat Vogen Winterмає центральну блискавку, що відкривається на всю довжину та перетворює спальник на ковдру. Гібридний утеплювач, що складається на 30 відсотків з вовни, може поглинути частину вологи. Всередині є містка кишеня, в яку можна покласти телефон, тепловізор або інші мілкі електронні прилади, щоб їх батареї не сіли на морозі. Спальник розрахований на температуру комфорту – 7 градусів.

 

Nordisk Oscar -20° Mummy X Largeмає найбільші розміри. Він розрахований на зріст до 205 сантиметрів, а внутрішня ширина в місці плечей складає 76 сантиметрів. Також спальник має додаткову блискавку в плечах та ногах. Це дозволяє дістати зі спальника руки та ноги, щоб пересуватись у ньому не знімаючи. В передній частині спальника є глуха блискавка, розкривши яку можна додати кілька сантиметрів до внутрішньої ширини. 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *