Без туристичного килимка важко собі уявити будь-який похід в гори. Це базовий елемент туристичного спорядження, який робить ваш сон на природі комфортним та безпечним. А ще це частина спальної системи. Не надто поширений термін, правда? 

 

Але якщо ви розумієте, що таке спальна система, то, по-перше, в аутдор спільноті вас вже починають сприймати експертом. А, по-друге, і це найважливіше, всі ваші знання про сон на природі стають на свої місця, ви комплексно починаєте розуміти роль бівачного спорядження і усвідомлено можете обирати та рекомендувати килимки та спальники під будь-які умови. 

Килимок і спальна система

 

Спочатку трохи фізики, що рятує життя. У природі теплі об’єкти завжди віддають своє тепло більш холодним. Бо холод, це відсутність тепла. Це означає, що коли ми сидимо в колибі біля грубки, то вона нагріває повітря. І нам від теплого повітря вже встає тепліше. А коли ми торкаємось голою рукою снігу, то ми віддаємо своє тепло, нагріваючи ним сніг. Тепло завжди розсіюється. Не можна казати, що той килимок чи спальник, чи одяг нас гріє. Ці всі речі зберігають наше тепло і не дають йому розсіятись. 

 

Спальна система – це як мінімум килимок та спальник. Також в неї можуть входити подушка, вкладиш. Такий набір називають “системою” саме тому, що всі ці речі комплексно виконують одне завдання – максимально ефективно зберігають ваше тепло, маючи при цьому мінімальну вагу.

Ось як це працює. Уявіть, що ви купили хороший пуховий спальник, температуру комфорту спальника обрали з запасом, щоб точно не замерзнути. На килимку вирішили зекономити, бо спальник ніби має компенсувати простіший килимок. І ось, ви йдете у похід, температура вночі була значно вищою, ніж заявлена температура комфорту спальника, але ви все одно змерзли уві сні. Річ у тім, що земля під вами швидше може поглинути ваше тепло ніж повітря над вами. Часто у холодних ночівлях туристи звинувачують спальник. Хоча килимок так само відповідає за те, чи буде тепло спати в горах. 

(приклад спальної системи від Sea to Summit: килимок Camp Mat SI, спальник Ascent Ac, та подушкою Aeros Ultralight Pillow)

Комфорт (не) важливий

Ми розібрались з тим як працює туристичний килимок. Але крім термоізоляції у килимка є ще інші параметри. Звучить банально, але це ширина, довжина та товщина. І саме від них залежить те, наскільки комфортним буде ваш сон, чи не буде йому заважати рельєф, чи зможете ви спати в улюбленій позі, чи не буде вам боліти тіло від занадто твердої поверхні.

(на пінному килимку, товщиною 1,5 сантиметри та на надувному товщиною 9 сантиметрів будуть різні по ступеню комфорту відчуття)

Типи килимків

Туристичні килимки бувають всього трьох типів: спінені, самонадувні та надувні. 

Спінений килимок (або пінка, карімат) виробляють переважно зі спеціального поліетилену (РЕ) або з етилвінілацетату (EVA) в середині якого знаходяться закриті пори з повітрям. Найпоширенішими є килимки зі спіненого фізично зшитого поліетилену і ця довга назва виражається короткою абревіатурою – IXPE.

Простими словами, до поліетилену додають спеціальний спінювач, нагрівають його та обдають пучком електронів, щоб молекули краще тримались одна одної. В результаті маємо легкий, міцний, еластичний матеріал із закритими бульбашками повітря в середині, з низькою теплопровідністю – ідеальний, щоб скручувати постійно в рулон, спати на холодних поверхнях та переносити на довгі дистанції. Більшість відомих виробників, таких як Therm-A-Rest чи Exped роблять свої пінки саме з матеріалу IXPE – це стандарт якості. 

(чорний килимок з EVA та жовтий з IXPE. Пінні килимки популярні серед ультралегкоходів через свою універсальність: в певний момент вони можуть бути і сідачкою і столом і вітрозахистом)

Також існують килимки з матеріалу EVA, доволі схожого по своїм характеристикам з поліетиленом. Якщо ви зустрінете в магазині килимок зі словом Evazote в описі, то це саме він, під торговою маркою.

Залишилось мало виробників, що роблять килимки з EVA, найбільш популярними є Trangoworld та Sirex. В минулому Therm-A-Rest та Exped також робили свої килимки з EVA, але все ж перейшли на піну IXPE, і ось чому. 

EVA піна має більшу пружність. З одного боку це робить її трохи довговічнішою за поліетилен, але такий килимок важче скручується та в результаті займає більше місця. Ще один мінус – навіть при відносно незначному нагріванні килимки з EVA піни деформуються. Якби покласти такий килимок у машину під скло в сонячний день, то через кілька годин він точно би “поплив”. 

Щоб ефективно ізолювати ваше тепло, пінні килимки мають бути товщиною хоча б 8 міліметрів для літніх походів. За рахунок рельєфної поверхні деякі килимки можуть бути товстішими, аж до 38 міліметрів, але саме великий об’єм є головним обмеженням спінених килимків – теплі та хоча б мінімально комфортні килимки займають дійсно багато місця у порівнянні з будь-якими іншими килимками.

Виробники розуміють це та постійно експериментують з конструкцією. Гарний варіант зекономити об’єм при тому не зменшуючи товщину – зробити поверхню килимка з бульбашок та западин, ніби у коробки для яєць, і коли ви складаєте килимок, як акордеон, бульбашки лягають точно у западини. 

(пінний килимок, що складається акордеоном Exped Flexmat)

Таким чином об’єм у складеному вигляді залишається невеликим. Цей трюк виробники роблять, щоб на товстішому килимку вам було зручніше спати. А от для збільшення термоізоляції існує інший спосіб. Килимок покривають алюмінійованим напиленням і таким чином частина вашого тепла, що втрачається через випромінювання повертається до вас відбившись від алюмінійованого шару, як від екрана. Такий спосіб додає до 25% загальної здатності килимка термоізолювати. І не забувайте – цей шар має бути повернутий до вашого тіла, а не до землі! 

Найбільш популярний килимок такої конструкції є Therm-A-Rest Z-Lite SOL, акордеон з алюмінійованим покриттям важить 410 грамів, має товщину 2 сантиметри та коефіцієнт термоізоляції (R-value) 2, що дозволяє його використовувати до мінімальних плюсових температур. Ще один гарний варіант – Exped Flexmat Plus – 3,8 сантиметра товщини при вазі 480 грамів та R-value 2.2, що за словами виробника дозволяє його використовувати до 0º за Цельсієм.

(пінний килимок товщиною 3,8 сантиметра Exped Flexmat Plus)

Як бачимо, вага також є важливим обмеженням у використанні спінених килимків. Цілих 480 грамів при значно більшому об’ємі, значно меншій товщині та доволі посередній термоізоляції роблять одну з кращих пінок явним аутсайдером у порівнянні з відомими надувними килимками. Тож чому великі, тонкі, відносно холодні та не надто легкі килимки все ще є популярними? Справа не тільки у кілька разів нижчій ціні порівняно з самонадувними та надувними килимками. Ось кілька причин:

  • Така пінка є більш надійною. Якщо ви ненароком проколете килимок, чи розріжете навпіл, чи його пожує собака або впаде іскра від багаття, він все ще працюватиме. Існує дуже мало причин втратити такий килимок у поході, на відміну від надувних варіантів, з якими може трапитись купа неприємностей, від проколу, до грижі та зламаного клапана.
  • Пінка універсальна. Серед деяких легкоходів пінні килимки є популярними через те, що вони також використовуються як спинка у безкаркасних рюкзаках, сідачка на привалі, екран від вітру під час приготування їжі. 
  • Більше можливостей для кемпінгу. Уявіть собі, що ви зупинились десь на Лофотенах з шикарним видом на океанічне узбережжя, але єдиний варіант спостерігати цей прекрасний пейзаж на заході сонця лежачи та закутавшись у спальник та попиваючи чай – це постелити собі на камінні, яке зовсім не гладке. На надувному килимку один рух, і ви ризикуєте отримати дірку. А от з пінкою без проблем. 
  • Зрештою пінку просто легше складати та розкладати ніж інші килимки. Її не треба кожен вечір надувати, а потім зранку здувати. У багатоденних походах це починає набридати.

Тож пінка це не “стара школа” що відживає свій час, як дехто міг би подумати. В неї точно є своя ніша застосування, де вона має свої переваги перед іншими типами килимків. Найкраще вона підійде для регіонів де важко знайти надійне місце для ночівлі без гострого каміння, колючок, таких як пустеля чи субтропічне узбережжя. Також пінка незамінна для високогірних сходжень, як перший килимок, на який вже можна покласти надувачку. Так ви захистите надувний килимок та сумуєте їх R-value, що додасть вам тепла під час сну. 

 

Надувні килимки

 

Сьогодні це найбільш технологічні туристичні килимки. Це означає, що вони легші, комфортніші, “тепліші” ніж всі інші килимки. Недоліків у них небагато, тому скажемо про них відразу, щоб далі говорити про переваги. 

Вони дорожчі у порівнянні з іншими типами килимків. Наприклад, Sea to Summit Ultralite Insulated коштує у 2024 році близько 6 000 гривень. Топовий, з неймовірними 7.8 R-value, що підійде для найхолодніших експедицій Exped Dura 8R вже майже 11 000 гривень. Приблизно так само коштує і Therm-a-rest NeoAir XTherm, що має чи не найкраще співвідношення ваги до товщини та показнику R-value (440 грамів при товщині 76 міліметрів та R-value 7.3). 

Будемо відвертими – якби нам знадобилося досягти такого показника R-value склавши пінки, ми б витратили ті самі гроші, та мали б бутерброд вагою 1.76 кілограма та неймовірного об’єму. Тому в багатьох ситуаціях ціна цілком виправдана, а в деяких адекватної альтернативи може і не існувати. 

(на килимку Exped Dura 8R можна спати при  -40º С, що неможливо з іншими типами туристичних килимків)

Друге обмеження надувних килимків – їх вразливість до проколів. І якщо влітку ви легко можете скористатись ремонтним набором, який складається зазвичай з клею, пензлика та латки, то взимку це буде зробити набагато важче. Також варто додати, що надувні килимки можуть бути доволі шумними. Тому це може бути проблемою, як для вас, так і ваших сусідів, якщо ви не використовуєте беруші.

Перед тим, як говорити про переваги надувних килимків, варто розказати, що ж робить їх такими особливими. Технічно це просто дві склеєні між собою по периметру стінки, з клапаном для надування, повітрям та часто утеплювачем всередині. Також вони з’єднані між собою по всій довжині та ширині, щоб тримати плоску форму та не перетворюватись на велику надуту бульбашку. Такі з’єднання можуть бути точковими, як, наприклад, у килимків Sea to Summit. Вони утворюють багато впадинок на поверхні, і це дуже зручно скажу я вам, бо саме в ці впадинки потрапляє конденсат і не мочить ваш спальник, а також пісок, об який ви не третесь уві сні, та вулканічний пил, якщо ви десь в Ісландії. 

Окрім точкового з’єднання буває ще з’єднання перегородками, яке використовує, наприклад, Therm-A-Rest. Такі перегородки утворюють окремі камери й повітря не циркулює в середині килимка, таким чином покращуючи його термоізоляцію. Також в середині може бути утеплювач, або синтетичний з довгими волокнами, приклеєними до стінок килимка зсередини, або пух, який просто заповнює камери килимка. Килимки без утеплювача існують, вони дуже легкі, але це завжди лише літній варіант.  Для додаткового утеплення також використовують фольгу, що екранує ваше тепло до вас назад. 

(синтетичний утеплювач всередині килимка)

Тут варто пояснити чому саме надувні килимки є чемпіонами термоізоляції серед всіх інших. Річ у тім, що ми втрачаємо тепло кількома шляхами. Ми передаємо наше тепло безпосередньо через доторк, коли торкаємось холоднішого предмета. Також є конвекційні втрати тепла, простими словами – це коли нагріте нами повітря навколо розсіюється, циркулюючи та змішуючись з холодним. Також ми втрачаємо тепло через випромінювання, коли воно хвилями розходиться від нас у всіх напрямках. Лежачи на килимку ми нагріваємо повітря всередині нього. Повітря дуже гарний термоізолятор, адже має дуже низьку теплопровідність. Утеплювач та перегородки в середині килимка не дають повітрю циркулювати та змішуватись з холодним, що ближче до землі. Також, якщо в килимку є фольга, вона відбиває наше тепло ніби екран. Чим товщий килимок, тим більше в ньому повітря, тим краще воно захищає нас від втрати тепла. За рахунок матеріалів надувні килимки можуть бути доволі товстими, забезпечуючи комфортний сон навіть при мінус 40º за Цельсієм.

Отже, переваги надувних килимків очевидні:

  • Низька вага. Так, різні варіанти килимків можуть сильно відрізнятись по вазі. Від 250 грамів у Therm-A-Rest NeoAir UberLite до 785 грамів Sea to Summit Comfort Plus Insulated і навіть це не межа. Але ви отримуєте найкраще співвідношення ваги до показника R-value та товщини килимка.
  • Термоізоляція. Жодна пінка не наблизиться до таких показників термоізоляції у надувних килимків, а самонадувні килимки при співставних значеннях будуть суттєво важчими.
  • Комфорт. Більшість туристів починають висипатись саме на надувних килимках. Їх товщина наближає ваш сон вже до майже домашніх умов. А як ми пам’ятаємо, саме уві сні наш організм відновлюється, ми менше втомлюємось і можемо пройти далі, швидше і при тому мати менший ризик травми та інших небезпечних ситуацій, особливо в екстремальних умовах.
  • Малий об’єм. Тут все просто – надувні килимки займають менше місця в рюкзаку. Отже, ви можете взяти менший рюкзак, а відтак він буде легший. 

(очевидна різниця в об’ємі між пінними килимками (зліва), самонадувними (по центру) та надувними (праворуч))

Всі ці переваги роблять надувні килимки майже універсальними для будь-якого варіанту використання, хоч похід Карпатами, кемпінг біля річки, хоч високогірне сходження чи зимова експедиція. А в деяких варіантах надувні килимки є безальтернативним рішенням. Та навіть якщо такий вагомий недолік надувачок, як можливість проколу є критичним, завжди можна взяти з собою додаткову пінку, аби підстелити знизу. І це, я вам скажу, дуже поширений варіант для сходжень у високих горах. Але не тільки там.

 

Самонадувні килимки

 

Самонадувний килимок – це як середній брат, що не такий талановитий як молодший, та не такий досвідчений як старший. Проблема з самонадувними килимками в тому, що їх співвідношення ваги, об’єму у складеному вигляді, товщини та показника R-value не дає їм переваги перед надувними килимками, та в деяких аспектах навіть перед пінками, які завжди будуть легшими та надійнішими. Тому дехто вважає, що самонадувні килимки зайшли у глухий кут свого технологічного розвитку. Та все ж виробники продовжують продавати їх відповідаючи на попит покупців. Що ж робить їх популярними?

Конструкція самонадувного килимка мало чим відрізняється від надувного килимка, це все ті ж дві поверхні, склеєні по периметру з клапаном для надування, але усередині них замість синтетичного чи пухового утеплювача знаходиться піна з відкритою поровою структурою, тобто як звичайна губка.

(внутрішня структура самонадувного килимка Sea to Summit)

Коли килимок розпрямляється і має доступ повітря через відкритий клапан, він його набирає в себе, як губка після стиснення. Вам лишається лиш кілька разів дунути всередину, щоб килимок набрав пружності. Звісно така конструкція не може бути ні легкою, ні компактною. Тому піна в середині найчастіше робиться з фігурною перфорацією, і тут у кожного виробника своє рішення щодо її форми. Та все зводиться до простого балансу між вагою, об’ємом та термоізоляцією. 

Самонадувні килимки немає сенсу робити тоншими за 25-30 міліметрів, тут гарно себе показує і пінка, маючи приблизно ті самі термоізоляційні властивості. А от товще – будь ласка. Найтовщі самонадувні килимки, що ви можете зустріти на ринку мають 10 сантиметрів і це вже як непоганий домашній матрац, так само комфортний для сну. Звісно він буде набагато важчим ніж надувні килимки, але саме тут і криється перевага. Виробник, не женучись за мінімальною вагою, може поставити значно міцніший зовнішній матеріал, набагато приємніший на дотик, і ось, у вас вже суперзносостійкий та комфортний кемпінговий матрац, який не боїшся пошкодити. 

(Exped Megamat Duo – найбільш комфортне рішення для кемпінгу)

Однак не лише для кемпінгу, але й для звичайних походів підходять самонадувні килимки. Ті туристи, що їх обирають, перш за все звертають увагу на співвідношення міцності та комфорту. І аргумент ціни тут стає вже більш значущим.

До прикладу, приблизно вдвічі дешевший за середній надувний килимок  Sea to Summit Camp Plus SI має товщину 75 міліметрів, R-value 4.3 з якими можна переночувати й у не надто холодну зиму, при тому він важить 880 грамів. Зовнішній матеріал поліестер щільність 75 деньє робить його надійним на переважній більшості поверхонь. Не дивно, що багато туристів, жертвуючи півкілограмом ваги, оберуть надійну, комфортну недорогу самонадувачку. 

 

На що звертати увагу при виборі килимка

 

На жаль, не існує ідеального варіанту, який би підійшов усім. Виробники, створюючи туристичний килимок завжди вирішують рівняння, шукаючи баланс між вагою, комфортом, термоізоляцією та об’ємом. І від того в яку сторону це рівняння буде переважати залежатиме призначення та найоптимальніші умови використання килимка.
 

Термоізоляція

 

Показник за яким вимірюється термоізоляція килимка називається R-value, і настав час розповісти, що ж це таке. Технічно кажучи, R-value вимірює, наскільки добре об’єкт протистоїть теплу, не пропускаючи його далі. Чим вище R-value килимка, тим більший опір теплопередачі від вашого тіла до холодного поверхні, на якій ви лежите. Отже, чим більша цифра – тим краще. 

(ось так схематично позначає R-Value своїх килимків компанія Big Agnes)

Це значення доволі важко інтерпретувати, оскільки воно не має природного відношення до температури, а є лише лабораторною формулою. Крім того, існує багато інших факторів, що стосуються вашого комфорту, включаючи температуру комфорту вашого спальника, ваш метаболізм, положення під час сну, погоду (сиро чи вітряно), те, наскільки гарно ви поїли перед сном.

Оскільки важко з упевненістю стверджувати, яке R-value є правильним для якої температури, ми будемо говорити узагальнено, і опиратимемось на показники, які дає один з найстаріших та найбільш надійних виробників туристичних килимків Therm-A-Rest.

Згідно з ними, літні килимки мають значення R-value до 2. До 4 це вже трисезонні килимки, що можна використовувати з весни по осінь. До 6 R-value – зимові килимки. Вище – для екстремально низьких температур. Гарна новина у тому, що на відміну від спальників, на зимових килимках вам не буде спекотно, тому їх можна використовувати цілий рік. 

(якщо покласти килимки один на одного, їх значення R-value сумуються)

Гарне питання наскільки стандартизоване це значення.  До 2020 року не існувало стандартизації того, як компанії вимірювали R-value. Therm-A-Rest і Sea to Summit, наприклад, мали власні засоби тестування, такі бренди, як Exped, використовували для тестування сторонніх дослідників. А деякі компанії просто оцінювали цей показник “на око”. Як наслідок, 3,2 одного бренду могло бути 4,5 іншого бренду, тобто не було можливості порівняти килимки від різних виробників. Крім того, деякі виробники (такі як Big Agnes і Nemo) повністю відмовилися від рейтингу R-value, вибравши натомість температурні рейтинги.

Усе змінилося у 2020 році. Компанія REI, один з найбільших продавців аутдор спорядження у світі втомилась пояснювати клієнтам наскільки той чи інший килимок “тепліший” за інший. І вирішила, що буде продавати продукцію лише тих виробників, які будуть тестувати свої килимки за стандартом ASTM F3340 – спеціальної міжнародної організації, яка розробляє стандарти тестування для різних матеріалів та виробів.

(спеціальний апарат для тестування килимків)

Тестування проходить наступним чином. Килимок затискається між гарячою пластиною (35 градусів за Цельсієм) зверху, яка імітує тіло, та холодною пластиною (5 градусів за Цельсієм) знизу, що імітує землю. Протягом чотирьох годин вимірюється, скільки енергії споживає верхня пластина, щоб підтримувати постійну температуру 35 градусів. Чим менше енергії вона споживає, тим краща ізоляція. Чим більше енергії потрібно, тим менша ізоляція килимка.

 

Комфорт

 Тут все просто. Чим більші розміри килимка, його товщина, ширина та довжина, тим комфортніше вам буде на ньому спати. Крім товщини зверніть увагу на ширину. Більшість виробників вважають стандартною шириною килимка 51 сантиметр. Однак якщо ви не спите лише випрямивши кінцівки уздовж тіла, а любите розкинути руки та ноги, вам буде цього замало. Добра новина —  виробники пропонують різні розміри однієї моделі, і часто широкий килимок не обов’язково при тому довгий.

 

Перевага товстих надувних та самонадувних килимків у тому, що ви можете регулювати його пружність, додавши чи спустивши трохи повітря. Але тримайте в голові той факт, що дещо здутий килимок буде мати менший R-value, який розраховується в ідеальних умовах з максимально надутим килимком. Також зауважте, що при холодній погоді килимок який ви надули ротом трохи спустить через те, що тепле повітря охолонувши зменшиться в об’ємі. Багато користувачів зауважують, що самонадувні килимки більш стабільні за надувні. Також правда, що з товстих надувних килимків може бути легко з’їхати уві сні. Саме тому Exped у деяких своїх килимках робить бокові камери з повітрям більшими за інші. Так вони слугують бортиками для вашого тіла і вам буде важко скотитись на бік.

Щодо пінок, ми помічали, що для декого занадто рельєфні пінки з глибокими пухирцями можуть бути дискомфортними. Тому в будь-якому випадку, який би килимок ви не вибрали, краще спочатку полежати на ньому якийсь час в магазині перед покупкою.

Наша загальна рекомендація – чим довшими та частішими будуть ваші походи, та чим складнішими будуть їх умови – тим комфортніший килимок вам буде потрібен. І особисте спостереження автора цього тексту – чим старшими ви стаєте, тим м’якішою має бути поверхня, на якій вас чекає міцний сон. 

 

Вага та об’єм у згорнутому вигляді

Якщо ви йдете у кількаденний похід, то вага не буде мати для вас вирішального значення. 50 чи навіть 500 додаткових грамів у рюкзаку не грають ролі та ними можна буде знехтувати на користь комфорту та надійності. Однак, помножте ці 500 грамів на 7, 10 чи 14 днів походу. А якщо вони ще й у досить складних умовах? Тоді вага виходить на перше місце у ваших розрахунках. З об’ємом діє мультиплікаційний ефект, актуальний і для іншого спорядження: менший килимок – менший і легший рюкзак – отже, ви менше витрачаєте енергії. Цікаво, але найменший об’єм у рюкзаку займає пінка, що закріплена зовні. В цьому її парадоксальна перевага. 

(нижні стропи рюкзаків Osprey спеціально розраховані на пінні килимки)

Ще кілька важливих параметрів

Надування. Загальні рекомендації всіх виробників – надувати килимки потрібно спеціальною помпою або мішком для надування. У випадку з мішком, в ньому можна також герметично зберігати речі. Таку рекомендацію обґрунтовують тим, що з вашим подихом в середину килимка потрапляє також волога, і в результаті у килимку утворюється гарне середовище для грибків та бактерій.

Ми вважаємо, що більш важливим фактором є те, як ви зберігаєте килимок – він має бути не скрученим, а розправленим, з відкритими клапанами. Недоліком самонадувних килимків є те, що його важче здути ніж надути. Щоб повністю видавити з нього повітря рекомендуємо скрутити його один раз, закрити клапан, розгорнути назад, скласти повздовжно, якщо так вимагає пакування для зберігання, скрутити щільніше ще раз тільки в кінці відкривши клапан, щоб остаточно “вичавити” залишки повітря. 

(самонадувні килимки важче здувати, ніж надувати)

Міцність. Польові тести на міцність, що можна зустріти в інтернеті серед різних блогерів часто можуть бути не об’єктивними. Крім того, чи пошкодите ви килимок у поході залежить, як правило, від випадку. Найкращий об’єктивний параметр, що вказуватиме на міцність та зносостійкість килимка є щільність зовнішнього матеріалу, яка вимірюється в деньє. Найбільш щільним матеріалом у килимках який ми зустрічали є 75D і це дійсно дуже міцна тканина. Найменш щільний матеріал, на нашій пам’яті  – це 15D, і в такому випадку я б рекомендував уважно придивитися, куди ви стелите ваш килимок і прибирати все, що може його пошкодити.

(подвійний клапан для надування та здування у килимків Big Agnes)

Клапан. Різні виробники мають свої запатентовані клапани, і ви можете цілком справедливо думати, що певні клапани зручніші за інші. Тут можна тільки порадити перевірити як працює кожен з них прийшовши у магазин. Варто також зазначити, що місце стику клапана з основним матеріалом вважається дещо вразливим, тому при транспортуванні та використанні краще зберігати клапани від надмірних навантажень чи ударів.  

І на завершення

Якщо ви стоїте перед вибором який килимок обрати, спочатку подумайте де, в яких умовах, та в яку пору року ви будете його використовувати. Від цього залежатиме які параметри килимка для вас важливі. Це може бути його вага, об’єм, рівень термоізоляції, комфорт та зносостійкість. Всі ці параметри разом не можуть бути приорітетними, тому визначте хоча б два чи три з них і це значно полегшить ваш вибір.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *