Кажуть, що в горах не існує весни та осені, а є лише літо та зима. Я цілком погоджуюсь з таким твердженням, але тут все ж є що уточнити. Звісно бувають дні в році, коли проходиш по осінньому жовтому, помаранчевому, червоному лісі піднімаючись від Квасів у сторону Петросу. А на полонині Шешул вітер робить хвилі на вже сухій траві і важко уявити краще візуальне підтвердження осені. Так буває дуже рідко і сильно залежить від місця та погоди. 

 

Не існує дня, коли на зміну літа приходить зима. Міжсезонням найкраще назвати той час, коли і літо і зима існують одночасно в межах одного гірського масиву. За один день на стежці можна з літа і весни (або осені) перейти в зиму і назад. І це, насправді, гарний виклик як для туриста, так і для його спорядження. В цій статті ви дізнаєтесь як відбувається зміна сезонів в Карпатах та яке спорядження краще взяти з собою, коли збираєшся в гори календарною весною чи осінню.

 

Як в горах змінюються сезони

 

Зима в Карпатах тягнеться довго. Сніг місцями лежить до початку літа, особливо там, куди потрапляє мало сонячних променів – у вузьких кулуарах, цирках та на певних схилах. На травневі свята сніг ще можна зустріти по всьому високогір’ї, хоча внизу вже достатньо тепла погода, до якої ми звикли на рівнині.  Часто сніг залишається в коліях доріг, які поступово перетворюються на струмки з мішаниною снігу та бруду. Температура у високогір’ї весною часто є нижче нуля градусів уночі. Вдень температура залежить від загальної погоди. Можуть бути теплі сонячні дні, а може бути мряка з мокрим снігом. Поєднання яскравого сонця та снігу під ногами, від якого відбиваються промені, дає багато ультрафіолету. 

Перший сніг випадає осінню. Вже у жовтні можна побачити засніжені вершини, однак сніг може не триматись довго. Часто серед осені похід може починатись у теплу приємну погоду, а з поступовим набором висоти ви потраплятимете в глибокі сніжні замети. Кожні 200 метрів набору висоти температура повітря може падати на 1,2 градуса в середньому. Саме весною та осінню найчастіше може траплятись найбільш неприємна погода коли падає дощ або мокрий сніг, а температура повітря коливається біля нуля градусів. Якщо не підготуватись відповідно, такі умови будуть сприятливими до отримання переохолодження.

 

(початок жовтня на Несамовитому. Через кілька днів весь сніг розтане і буде тепла сонячна погода)

 

Що взяти з собою з одягу та спорядження в похід у міжсезоння

 

Весною та осінню погода в горах сильно залежить від висоти, на якій ви знаходитесь. За один день ви можете бути там, де тепло та сонячно і там, де вітряно, волого та холодно. Найгіршим поєднанням буде волога у вигляді дощу та низької температури, отже готуватись потрібно так, щоб максимально захистити себе і не змокнути. 

 

Сніг може випасти й у кінці вересня, а зійде лише наприкінці весни, а подекуди й на початку літа. Тож весь цей період важливо користуватись не кросівками, а черевиками з водонепроникною мембраною, найкраще в поєднанні з бахілами, щоб сніг не попадав всередину черевика. Дороги та стежки на підходах до хребтів навесні часто перетворюються на болото з величезними калюжами, тож навіть без снігу черевики вам будуть у пригоді. 

Однак самі черевики з бахілами не є стовідсотковою гарантією, що ваші ноги залишаться сухими. Саме тому взуття потрібно поєднувати з вовняними шкарпетками, тонкими або середньої товщини. Вовна має чудову властивість утримувати тепло навіть вологою, це мінімізує неприємні відчуття коли ви все ж таки змочите ноги.

 

До звичних трекінгових штанів варто також додати мембранні самоскиди. У відносно теплу погоду якщо ви змочите ваші трекінгові штани це не становитиме значної проблеми, вони швидко висохнуть на вас від вітру та вашого тепла. Однак коли температура близька до нуля, холодні мокрі штани забиратимуть у вас багато енергії, а головне, відчуття будуть далекі від приємних. Самоскиди з мембрани можна легко надягти коли починається дощ і легко зняти коли він закінчується. До того ж вони не займуть багато місця у вашому рюкзаку.

(в горах межа коли дощ перетворюється на сніг залежить від набору висоти. Вересень в Доломітах)

Щоб захистити себе від вологи потурбуйтесь про мембранну куртку. Важливо, щоб водонепроникність мембрани буда не менше 20000 міліметрів водяного стовпчика. Також важливий ергономічний капюшон, що добре прилягає до обличчя коли його затягнути, повністю закриває шию та має козирок зверху. Такий капюшон добре захищає від сильного косого вітру з дощем. Також гарна мембранна куртка має вентиляцію під пахвами, подовжений ззаду крій, регульовані манжети, під які зручно вдягати рукавички.

(ранковий іній проти сонця у вересні)

Комплект одягу для походів у міжсезоння не сильно відрізняється від того, що ми беремо влітку. Важливо слідувати правилу трьох шарів і мати функціональну синтетичну білизну, що буде гарно відводити вологу, тонку фліску, що вдягаємо на маршрут, мембранну куртку. Цього буде достатньо щоб рухатись навіть за низьких температур. На вечір, так само як і влітку, беремо пуховий светр. А от на що варто звернути особливу увагу готуючись до походу весною або осінню, так це на рукавички та шапку. Не обов’язково мати з собою звичайну в’язану шапку, краще взяти з середнього за товщиною флісу. Вона точно вам знадобитися холодними ранками та вечорами. Рукавички ж можна використовувати і під час руху, якщо ви користуєтесь трекінговими палицями. Рукавиці можуть бути тонкими, але з вітрозахисною мембраною windstopper чи подібною технологією.

(черевики Salewa MS MTN Trainer Mid GTX, бахіли Trekmates Cairngorm GTX, куртка Salewa Puez GTX Paclite, рукавиці Trekmates Codale Glove, штани Turbat Isla Pants, шапка Turbat Babak)

Також перед походом варто оцінити свій намет та спальний мішок. Вірогідно з жовтня по травень у високогір’ї ви встановлюватимете свій намет на сніг. Отже, водонепроникність дна має бути високою, від 8000 міліметрів водяного стовпчика. Сніг може випадати вночі, засипаючи тент, також на його внутрішніх стінках конденсат може перетворитись на іній. Жоден намет не гарантує відсутність конденсату, але ви можете звести до мінімуму його кількість, організувавши вентиляцію. Для цього потрібно відкрити вентиляційні отвори та не натягувати тент так, щоб він притискався до землі, а залишити між краєм тента і землею невеликий простір.

Звісно в наметі на кілька градусів стане холодніше, але це виправдана ціна за те, щоб не зішкрібати з внутрішніх стінок тенту намету намерзлий льоду зранку. Врешті, аби не змерзнути потрібно підібрати спальник з гарним запасом по температурі комфорту. Достатньою може виявитись температура комфорту на рівні -5 – -7 градусів, але у високогір’ї іноді температура опускається ще нижче. Тож завжди перевіряйте прогноз погоди на спеціалізованих сайтах, таких як windguru та meteoblue.

(на Meteoblue можна знайти погоду в будь-якій точці місцевості по координатам)

 

Висновок

 

Найбільше я люблю ходити в гори восени, через різнобарвність природи в такий час. Через те, що там в одному місці зустрічаються різні пори року, не метафорично, а буквально. Піднімаючись крізь хмари на хребет можна зустріти і теплі різкі промені сонця і сніг, і пожовклу глибоку траву. А прояви погоди це всього лиш те, до чого можна підготуватись.

 

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *